Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mam kłopot z wyborem lutownicy. Jaką lutownicę wybrać 2014?

GanzConrad 17 Jan 2014 00:17 11859 209
Bosch
 • #1
  GanzConrad
  Level 25  
  Poprzednie posty.

  Ja wiem, że to staje się po woli nudne, ale ogrom oferty stacji lutowniczych powoduje tylko coraz większą niepewność,więc potrzebuję porady.
  Do rzeczy :
  - potrzebuję stację grotówkę + grot płaski około 2mm. (stwierdziłem, że hotair raczej nie będzie mi potrzebny, w razie czego dokupię potem)
  - realny pomiar temperatury z wyświetlaczem.
  - Cel: SMD (0805, TQFP44)
  - budżet : około 100pln, ale nie jest "sztywny"

  Z tego co doczytałem, w grę wchodzi coś z oferty ZHAOXIN (np. 936D), WEP, ewentualnie Xytronic itp...
  polecicie coś?
 • Bosch
 • #2
  agalant
  Level 15  
  Witaj.

  Za kwotę rzedu 100zł masz niewielki wybór: Zhaoxin 936D lub YiHUA 937D (znana także pod marką WEP, a ostatnio także prawdopodobnie Repro). Wszystkie reprezentują podobny poziom wykonania, podobną moc (40W "standard" lub 50W wersje z "+" na końcu). Pasują te same groty (najlepiej kupić groty Hakko na eBay lub Xytronic: są najlepsze jakościowo; także Aoyue ma stosukowo dobre groty, ale inne też "ujdą").

  Wskazania temperatury są w miarę rzetelne. Wiele zależy od kalibracji, ale w gruncie rzeczy większość z nas i tak dobiera temperaturę doświadczalnie, więc istotna jest raczej powtarzalność wskazania niż bezwzględna dokładność. Zresztą grot traci nawet do 20 stopni względem grzałki, więc trzeba wziąć poprawkę.

  Poleciłbym Ci obecnie YiHUA 937D+ (z grzałką Hakko). Występuje także pod marką WEP, Repro. Kupiłbym Repro (dostępna w Diolucie, także na Allegro), z prostego powodu: odważyli się podać rzetelnie moc (50W). Sprzedawcy nagminnie zawyżają moc podając moc maksymalną (75W dla lutownicy 50-watowej, 60W dla 40-tki itp.) zamiast skutecznej (a właśnie skuteczna jest faktyczną miarą zdolności grzałki). "Plusik" oznaczający grzałkę Hakko zazwyczaj oznacza nieco wyższą moc (bez plusa mają 40W) oraz teoretycznie lepszą (trwalszą) grzałkę. Zresztą może zapytaj sprzedawcę wprost, bo skoro ten sam Diolut ciągle oferuje rzekomo 60W Zhaoxin 936D, to skąd pewność, że Repro ma faktycznie 50W?

  Xytronica nie polecę, dopóki nie zechcesz wydać co najmniej 250zł.

  Dobrze zapowiadają się stacje Toolcraft ST-50, ST-80 lub ST-100 (ceny od ok. 200zł wzwyż), choć nie ten przedział cenowy.

  Poproś sprzedawcę o wymianę grota (standardowy, stożkowy, moim zdaniem mało przydatny). T-1.2D (dłuto 1.2mm) powinien być optymalny do 0805. Pamiętaj też o większym grocie, np. T-4C (skośny, 4mm) do cynowania kabli, lutowania masywnych elementów, dużych złącz itp.

  Ja zamówiłem niedawno YiHUA 937D+, ale jeszcze nie miałem okazji przetestować. No i zastanawia mnie Repro, bo jeśli nie kłamią co do mocy, to chciałbym ich za to nagrodzić. Ale niestety Repro pojawiły się w ofercie kiedy moja stacja już była zamówiona.
 • #3
  tomiok
  Level 33  
  agalant wrote:
  ...No i zastanawia mnie Repro, bo jeśli nie kłamią co do mocy, to chciałbym ich za to nagrodzić. Ale niestety Repro pojawiły się w ofercie kiedy moja stacja już była zamówiona.

  Rzeczywiście kolejny Klon( albo prędzej inny nadruk), przy większym zamówieniu możemy mieć jakie chcemy LOGO ;).
  Na fotce rzeczywiście (z dużym prawdopodobieństwem) widać rączkę Hakko (50W), również z mojej strony pochwała za zgodny opis (dzisiaj to rzadkość). :-)
  Ciekawe jak z elektroniką w środku, aż mnie korci żeby kupić tylko do obejrzenia.
  Może ktoś kupił i zrobi fotki ?
  Na naklejce jeszcze 220V ? :)
  Aż zrzuciłem to do swojej kolekcji stacji (gdyby kiedyś opis się zmienił) :)
  Kiedyś pozostałe stacje także miały prawdziwy/rzetelny opis.
 • #4
  GanzConrad
  Level 25  
  szczerze mówiąc, po przeczytaniu tego:
  http://www.gotronik.pl/lutownice/zaoxin_yisua.html
  odrzuciłem z opcji produkty YIHUA, więc na razie nie brałem jej pod uwagę.
  Całkiem interesująco wygląda to:
  http://diolut.pl/stacja-lutownicza-repro-937d...grzalka-hakko-200480-stc-esd-safe-p-4518.html
  czy posiada ona całą kolbę hakko, czy tylko grzałkę?
  produkty Toolkraft nic mi nie mówią, nie znam tej marki, więc nawet nie wiem, czy jest to alternatywa dla wspomnianych stacji, czy jakiś skok jakościowy.
  np. czy różnica w jakości jest warta 160pln więcej?
  http://www.conrad.pl/Stacja-lutownicza-Toolcr...-do-%2b450-%b0C.htm?websale8=conrad&pi=588888

  jak pisałem, budżet nie jest sztywny, zależy od uzasadnienia (cena/jakość), więc wolę go podwoić niż narzekać po zakupie.
 • Bosch
 • #5
  agalant
  Level 15  
  GanzConrad wrote:
  szczerze mówiąc, po przeczytaniu tego:
  http://www.gotronik.pl/lutownice/zaoxin_yisua.html
  odrzuciłem z opcji produkty YIHUA, więc na razie nie brałem jej pod uwagę.


  Zwróć uwagę, że ten tekst został powszechnie skrytykowany. Wzajemne opluwanie się sprzedawców podobnej jakości towaru było na porządku dziennym nawet na tym forum.

  Niektórzy piszą, że Zhaoxin jest nieco lepiej wykonany, ale inni piszą, że jakość jest podobna. Dla każdej z tych marek znajdziesz zarówno niezadowolonych, jak i zadowolonych, a to dlatego, że kontrola jakości jest droga, więc często się na niej oszczędza. Pamiętaj o gwarancji. Zarówno Diolut, jak i hotair.pl honorują roszczenia gwarancyjne (tak świadczą wpisy na tym forum).

  GanzConrad wrote:
  Całkiem interesująco wygląda to:
  http://diolut.pl/stacja-lutownicza-repro-937d...grzalka-hakko-200480-stc-esd-safe-p-4518.html
  czy posiada ona całą kolbę hakko, czy tylko grzałkę?

  Idę o zakład, że po otwarciu obudowy zobaczysz na płytce napis YiHUA. Tak jest w mojej WEP-898D. Na trop naprowadziły mnie te same błędy w nadrukach na stacjach tego samego modelu, lecz różnych marek.

  Nie przejmuj się logo producenta, bo tylko nadruk. Możesz zamówić w Chinach z własnym nazwiskiem na obudowie.

  Nie zrozum mnie źle: polecałem Ci Repro, bo przypuszczam, że to to samo, co YiHUA czy WEP, ma dobrą cenę, a zapis o mocy zdaje się być uczciwy. Zapytałbym producenta wprost, czy jest to moc skuteczna, a po uzyskaniu potwierdzenia na piśmie (email), kupiłbym ją. Jak wcześniej pisałem, gdyby zamawiał kilka dni później, wybrałbym Repro (w chwili zamawiania YiHUA, Repro jeszcze nie było w ofercie).  [quote="GanzConrad"]produkty Toolkraft nic mi nie mówią, nie znam tej marki, więc nawet nie wiem, czy jest to alternatywa dla wspomnianych stacji, czy jakiś skok jakościowy.
  np. czy różnica w jakości jest warta 160pln więcej?
  http://www.conrad.pl/Stacja-lutownicza-Toolcr...%b0C.htm?websale8=conradπ=588888./quote]
  Nie znam tych stacji, ale spodziewam się dobrej jakości. Toolcraft to marka własna Conrada, a na tym jeszcze się nie zawiodłem. Mamy w laboratorium w dużym niemieckim ośrodku naukowym sporo sprzętu z Conrada (oscyloskopy, multimetry, różne akcesoria pomiarowe) i wszystko to jest dobrej lub bardzo dobrej jakości.

  Szczerze mówiąc wolałbym spróbować Toolcrafta niż Xytronic, bo przy nieco wyższej cenie ma ciekawsze rozwiązania (bardziej rozbudowane oprogramowanie, łatwiej osiągalne nastawy zapamiętanych temperatur). Spodziewam się, że będą podobnej jakości. Na najtańszych Xytronicach zawiodłem się. Gdybym miał od nich coś kupić, wybrałbym LF-1600 lub LF-2000. To mocne lutownice (80W) o dobrych recenzjach. Nie podoba mi się jednak sposób wybierania zapamiętanej temperatury. Jestem przyzwyczajony do wygodniejszego (oddzielny przycisk dla każdej nastawy + dwa przyciski "+" i "-").

  Ale w Twoim wypadku kupiłbym którąś z tańszych stacji Hakko-podobnych, bo jeśli nie będziesz miał pecha, sprawi się równie dobrze, jak stacja za 250zł, za to pozwoli Ci poznać Twoje prawdziwe potrzeby.

  GanzConrad wrote:

  jak pisałem, budżet nie jest sztywny, zależy od uzasadnienia (cena/jakość), więc wolę go podwoić niż narzekać po zakupie.


  I tak nie przekonasz się, póki sam nie spróbujesz. Jak widzę większość recenzji na forum zależy od osobistych odczuć piszącego, stąd taki rozrzut. Ja lutuję w pracy Wellerem, w domu WEP (jak pisałem, płytka wewnątrz nosi logo YiHUA) i z obu jestem zadowolony. Żadna nie jest idealna, ale obie robią swoją robotę. Oczywiście gdybym oczekiwał, że 50W grzałka będzie tak samo pracować, jak 80W, mógłbym ponarzekać, ale wiem, jak używać mojego sprzętu, dlatego dobrze mi on służy niezależnie od marki.
 • #6
  GanzConrad
  Level 25  
  wydaje mi się, że mniejsza moc grzałki (40-50W) i tak nie będzie zbytnio przeszkadzać bo potrzebuję ją tylko do SMD, do reszty mam Lutolę.
  Wysłałem zapytanie do Diolutu (w sprawie Repro), kupię coś z rodziny WEP/YiHUA i w razie czego jest 10 dni na zwrot.
 • #7
  tomiok
  Level 33  
  Jeśli Toolcraft to wziąłbym 100D - 100W oraz (już wcześniej pisałem) 3 przydatne przyciski z wybraną (programowaną) temperaturą.
  Wiem bo mam taką jako zapasową, i jest niczego sobie :)

  Tylko SMD, ale prędzej czy później trafisz na duże pola lutownicze, a wówczas duż moc pomaga.

  Oczywiście na początek wydanie 109 PLN jest dobrym wyjściem (szczególnie z rączką Hakko).
  Zawsze z małą stratą możesz odsprzedać na formum lub Allegro, kosztuje tak mało że dużo nie stracisz.
  Do tylko do elementów SMD jak najbardziej Cie wystarczyć powinno.

  Resztę streścił kolega @agalant, więc nie będę się powtarzać.

  Dodano po 1 [minuty]:

  GanzConrad wrote:
  ...w razie czego jest 10 dni na zwrot.

  W stanie nieużywanym, lub nie wskazującym na używanie, a co z grotem ?
  Chyba że kupisz zapasowy, bo ten dołączony i tak na wiele się nie zda ;)
 • #8
  agalant
  Level 15  
  Kup jednak jakiś większy grot. Wierz mi, kiedy zaczniesz lutować porządną grotówką, zapomnisz o poczciwej Lutoli.

  Co do mocy, zgadzam się. Nie wiem, czy o tym pisałem, ale przedwczoraj postanowiłem obalić mit, że lutownicą poniżej 60W nie da się lutować bezołowiowo. Mit padł. Lutowałem lutownicą 25W (moc mierzona, WEP-898D), płytkę z dużą płaszczyzną masy pod spodem, lut bezołowiowy Sn/Ag/Cu, temperatura 415 stopni. Czułem różnicę względem stojącego obok Wellera, ale WEP dał radę bez problemu.

  Nie mitologizujmy narzędzi. Też są ważne, ale najważniejsza zawsze ręka, która je prowadzi.

  Wracając do większego grota i Lutoli, grot ma znacznie większą pojemność cieplną niż drut transformatorówki, więc przy dobrze dobranej temperaturze skompensuje straty ciepła podczas lutowania znacznie lepiej.

  Nigdy nie "przyspawałem" grota kolby, natomiast zdarzało się, że transformatorówka się "kleiła".
 • #9
  tomiok
  Level 33  
  agalant wrote:
  ...ale WEP dał radę bez problemu.

  Nie mitologizujmy narzędzi. Też są ważne, ale najważniejsza zawsze ręka, która je prowadzi.


  Tylko czas nagrzewania ?
  Większa moc jest po to aby zminimalizować możliwość przegrzania lutowanych elementów, lutujemy krócej - nie nagrzewa się cały element tylko końcówki lutownicze.
 • #10
  agalant
  Level 15  
  tomiok wrote:

  Tylko czas nagrzewania ?
  Większa moc jest po to aby zminimalizować możliwość przegrzania lutowanych elementów, lutujemy krócej - nie nagrzewa się cały element tylko końcówki lutownicze.


  Czas nagrzewania nie był długi, miałem jednak problemy z geometrią grota. Jeśli odpowiednio przyłożyłem, topiło się błyskawicznie. Także po kilku lutach, kiedy masa pod spodem trochę się nagrzała, było lepiej. Szkopuł w tym, że grot T-1.2D, którego użyłem, jest kanciasty, więc zdarzało się, że przyłożyłem jednym kantem do elementu, a drugim do laminatu obok padu. Ale kiedy zauważyłem, w czym problem, dalej szło niemal jak marzenie.

  Porównując, ani 80W Weller ani 25W WEP nie pracował na 100% czasu grzałką, więc i tak na każde połączenie wystarczało ciepło zgromadzone w grocie. Sądzę, że większość problemów wynika ze złego doboru grota lub złego jego przyłożenia, a dopiero w drugiej kolejności z mocy grzałki czy sprawności mechanizmu stabilizacji temperatury.

  Nie mam czym nakręcić filmu, więc nie pokażę. Jeśli ktoś chce się pofatygować do Hamburga, mogę zaprezentować :)
 • #11
  tomiok
  Level 33  
  Kolega poruszył istotną rzecz, o której mało się mówi, większość pyta tylko o lutownicę/stację lutowniczą.
  Grot jest bardzo ważnym elementem w procesie lutowania, jego odpowiedni dobór również, inaczej nie byłoby tylu modeli grotów.
  Każdy ma inne preferencje, które wyrabiają się z czasem.
  Grot powinien mieć kształt który zapewni odpowiednie przyleganie/nagrzanie lutowanej końcówki, odpowiednią pojemność cieplną aby nie wystygł czubek grota, stąd przy słabszych stacjach lepiej unikać grotów długich.
  Przykładowe typy grotów:

  Mam kłopot z wyborem lutownicy. Jaką lutownicę wybrać 2014?

  Polecam link:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2285710.html
 • #12
  coldwind
  Level 8  
  Witam! Szukam stacji lutowniczej dla początkującego. Będę lutować elementy przewlekane na PCB oraz czasem SMD minifalą. Budżet do 300zł. Znalazłem takie stacje:
  ZD931
  936D Zhaoxin
  GOOT PX-201
  SOLOMON SL-20ESD
  XYTRONIC LF-1600

  Co najlepiej wybrać? A może jakąś inną stację? Jakie groty musiałbym dokupić do wskazanych zastosowań?
 • #14
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  Też się przyłączę do tematu....

  Chcę kupić stację, wstępnie zastanawiam się nad Weller lub Ersa.
  Z wymagań: 80W, ESD, cena max 1200-1400 brutto.

  O obydwu markach czytałem wiele dobrego, chciałbym jednak poznać opinie użytkowników, bo komentarze pod produktami w sklepach idzie niestety kupić, aby sprzedać produkt...
 • #15
  agalant
  Level 15  
  Witaj,

  Używam do pracy Wellera WD1 z WP80. Jest to bardzo dobra stacja. Bardzo szybko się nagrzewa (nigdy nie mierzyłem, ale subiektywnie czas rzędu 10-15s do 350 stopni). Wygodna jest obsługa: trzy pamięci nastawy temperatur to niezwykle wygodna funkcja, jeśli rzeczywiście dużo pracujesz lutownicą. Groty można wymieniać na gorąco, gdyż poza samym grotem, wszystko, czego musisz podczas tej czynności dotknąć, jest dobrze izolowane. To niezwykle przydatne.

  Same groty także są świetne, również kontakt termiczny elementu grzejnego z grotem jest bardzo dobry. Podczas czyszczenia grota na mokrej gąbce wyraźnie widać szybką reakcję wyświetlacza, co oznacza, że ciepło wytworzone przez grzałkę nie napotyka dużych przeszkód docierając do grota.

  Przewód kolby jest długi (znów: nie mierzyłem, ale stacja stoi jakieś pół metra w bok ode mnie na końcu szerokiego blatu biurka i jeszcze sporo przewodu zwisa swobodnie z blatu. 1.5m ma na 100%, myślę, że i 2m by się uzbierało. To także wielka zaleta.

  Jedyną wadą jest cena. Mimo świetnej jakości, stacja nie jest warta pieniędzy, jakie kosztuje w sklepie. Moim zdaniem warto ją kupić tylko wtedy, gdy można dzięki niej odpowiednio duże pieniądze zarabiać. W przeciwnym razie znacznie lepiej zainwestować w tańszą stację, a pozostałe środki przeznaczyć na inne narzędzia, albo na realizację projektów.
 • #16
  tomiok
  Level 33  
  @Miwhoo - Jest właśnie jedna używana - idzie PW
 • #17
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  Przeglądałem dziś troszkę stron o stacjach i zauważyłem różne rodzaje mocowań grotów na grzałkach, jedne są nakładane i dokręcane nakrętką do kolby [większość z tych, które znalazłem], drugie są mocowane na sprężynce [np. ERSA RT80]. Pewnie obydwa mają wady i zalety. Czy któryś z nich jest bardziej lub mniej awaryjny? Czy mocowania ze sprężynką się wystrzegać, bo jakoś nie budzi we mnie zaufania... Czy groty się z czasem nie luzują? Czy taka "szybkozłączka" nie pogarsza przewodzenia ciepła w porównaniu do zaciśnięcia grotu na grzałce nakrętką?
 • #18
  GanzConrad
  Level 25  
  zamówiłem REPRO :
  http://diolut.pl/stacja-lutownicza-repro-937d...grzalka-hakko-200480-stc-esd-safe-p-4518.html + dluto 1.2 + skośny 4mm.
  swoją drogą dość późno zorientowałem się, że mam dostęp do czegoś takiego:
  http://weller.com.pl/pl/p/Lutownica-W-101/499
  czy ten Weller nadawałby się do SMD? Rączka jest dość długa i ciężka, więc trudniej ją utrzymać stabilnie. Nie wiem jak z temperaturą i mocą - czy nie będzie zbyt wysoka?
 • #19
  agalant
  Level 15  
  Miwhoo wrote:
  Przeglądałem dziś troszkę stron o stacjach i zauważyłem różne rodzaje mocowań grotów na grzałkach, (...) Czy groty się z czasem nie luzują? Czy taka "szybkozłączka" nie pogarsza przewodzenia ciepła w porównaniu do zaciśnięcia grotu na grzałce nakrętką?


  Diabeł tkwi w szczegółach. Przewodność cieplna połaczenia grot - element grzejny zależy przede wszystkim od rozmiaru powierzchni i stanu powierzchni styku między wymienionymi. Siła docisku ma drugorzędne znaczenie.

  W praktyce zazwyczaj zbierają się tutaj brudy (przede wszystkim pozostałości topnika i innych spalonych nieczystości), które dobrze jest co jakiś czas czyścić. Więc łatwość czyszczenia (dostęp) może być argumentem.

  Jeśli wybierasz lutownicę, trudno zgadnąć, czy dane rozwiązanie jest udane, czy nie. Trzeba przede wszystkim przetestować lub zapytać kogoś, kto już miał do czynienia z taką czy inną lutownicą.

  Dodano po 4 [minuty]:

  GanzConrad wrote:


  Pochwal się pierwszymi wrażeniami (załóż nowy wątek z nazwą lutownicy w tle).

  GanzConrad wrote:

  czy ten Weller nadawałby się do SMD? Rączka jest dość długa i ciężka, więc trudniej ją utrzymać stabilnie. Nie wiem jak z temperaturą i mocą - czy nie będzie zbyt wysoka?


  Po doświadczeniach z lekkimi kolbami stacji lutowniczych nie zamieniłbym stacji na taką lutownicę. Takie lutownice sprawdzają się raczej do pracy "w terenie" i do mało finezyjnych zadań. Do prac z PCB, a SMD w szczególności, stacja z lekką rączką i odpowiednio drobnym grotem jest nie do zastąpienia.
 • #20
  SpiderCK
  Level 10  
  http://allegro.pl/stacja-lutownicza-hotair-repro-992da-720w-hakko-i3886742899.html
  Czy ktoś miał styczność z tą stacją lutowniczą, cena rozsądna. Czy to podróbka lub inna wersja Aoyue? Mozę dać sobie spokój i kupić Aoyue PT 968 cena to około 499 zł, chyba że coś rozsądniejszego i lepszego w tej kwocie się kupi oczywiście nie musi to być w zestawie. Bo już się chyba z pół roku przymierzam do zakupu, szukam czytam i nadal nic nie wiem xD taki jakiś mętlik powstał...
 • #21
  agalant
  Level 15  
  Porównaj z Link. Moim zdaniem to także Yihua, tylko z innym logo.

  Wydaje mi się, że Aoyue reprezentuje podobną jakość, chociaż np. groty wydają się być lepsze niż te od innej chińskiej konkurencji.

  Szczerze mówiąc myślę, że ta stacja jest trochę "wybajerzona". Ten duży wyświetlacz robi wrażenie, ale nie sądzę, by poza nim stacja ta miała znaczącą przewagę nad innymi, o 100-200zł tańszymi.

  Jeśli myślisz o lutowaniu (a nie tylko wylutowywaniu), radziłbym wybrać model z wentylatorem hotair w "rączce" (cichsza praca) oraz regulacją temperatury powietrza pokrętłem. Łatwiej kontrolować temperaturę przy układzie (oddzielną termoparą). Jest to konieczne, gdyż temperatura powietrza wychodzącego z grzałki nijak się ma do faktycznej temperatury w miejscu lutowania. A zmiana temperatury przyciskami zbyt długo trwa i powoduje dodatkowe rozproszenie (musisz kontrolować jednocześnie temperaturę na zewnętrznym mierniku, odległość dyszy od układu, wyświetlacz na stacji i jeszcze dodatkowo wklepywać temperaturę).
 • #22
  lolekbass
  Level 2  
  Witam!
  Postanowiłem zakupić stację lutowniczą i wybór padł na SOLOMONA
  Zainteresował mnie model SL-30 ESD tyle że występuje on w dwóch wersjach.
  Z kolbą zwykłą i z grzałką ceramiczną.
  Jak będzie lepsza, trwalsza?
  Na czym polega różnica?
  Wiem że groty mają inny kształt ?

  Zastosowanie to lutowanie wtyczek i gniazd (jack itp.) kabli gitarowych i głośnikowych.
  Raczej nie pracuję na bardzo drobnych elementach
 • #23
  Nekol
  Level 9  
  Jeżeli nie będzie w przyszłości potrzeby lutowania elementów elektronicznych, a tym bardziej SMD wydaje mi się że kupno stacji lutowniczej to przerost formy nad treścią. Najzwyklejsza lutownica kolbowa 40W wystarczy w zupełności. Co do różnic pomiędzy ceramicznym grotem a zwykłym, ceramiczny lepiej i stabilniej utrzymuje temperaturę co jest wysoko pożądane, szczególnie przy lutowaniu SMD
 • #24
  lolekbass
  Level 2  
  Chcę zakupić stację dlatego że jak dla mnie jest to wygodniejsze w pracy przy biurku/stole. Poprzednio też miałem stację i wytrzymała mi ponad 10lat - gdyby się fizycznie nie roztrzaskała to pewnie by dalej trwała na polu bitwy.

  Właśnie znalazłem coś takiego
  http://www.tme.eu/pl/details/pensol-sr976esd/stacje-lutownicze/sorny-roong-industrial/#

  Spełnia moje oczekiwania co do "wygodnictwa" , cena rozsądna i no i właśnie ta kolba z ceramiczną grzałką
 • #25
  Nekol
  Level 9  
  W takim razie lutownica którą podałeś w pierwszym swoim poście jest jak najbardziej ok jeżeli potrzebna jest Ci dokładna regulacja temperatury. Natomiast jeżeli nie potrzebujesz bardzo dokładnej regulacji temperatury ( zauważ stacja lutownicza z Twojego linku ma zaledwie diodę która zapala się w trakcie grzania ) to bardziej uzasadnionym wyborem jest właśnie ta 2 stacja.
 • #28
  blade100
  Level 11  
  Pod jakim względem mocniejsza jest kolba? Warto dołożyć te 20zł więcej?
  W cenie WEP 937D jest też inna lutownica podobna, mianowicie REPRO 937D
 • #29
  Freddy
  Level 43  
  tomiok wrote:
  Wg opisu WEP 937D+ ma mocniejszą kolbę.

  W którym miejscu, jeden podaje moc grzałki 50W, a drugi moc pobieraną 60W - dodaj wyświetlacze itd., wyjdzie to samo.
 • #30
  blade100
  Level 11  
  Czyli obojętnie czy wezmę WEP 937D czy WEP 937D+ czy też REPRO 937D? Podobne jakościowo wszystkie?