Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plazma LG 50PA6500-ZG - Bije prądem z HDMI?

03 Maj 2016 19:38 747 14
  • Poziom 8  
    Witam.
    Poszukuję pomocy bo mam wrażenie, że ktoś mnie w jajo robi.
    Od początku.
    01.05.2016 po powrocie do domu stwierdziłem brak internetu. Serwisant zawitał jeszcze tego samego dnia.
    Niestety okazało się że moja plazma w kontakcie z dekoderem wybija korki w domu.
    Usługi mam od UPC.
    Serwisant usunął mi z kabli coś oznaczonego TRIS-210E twierdząc, że jest nie potrzebne.
    Teraz podłączenie TV do dekodera przez HDMI wywala różnicówkę. Nic się nie dzieje dopóki nie podłącze kabla sygnałowego (od UPC) do dekodera.
    Serwis twierdzi, że mój TV ma zwarcie na pinach od HDMI.
    Dziwi mnie tylko to, że godzinę przed wizytą technika oglądałem na tym TV film i nic się nie działo. Do tego mam podłączony PC również pod HDMI i działa bez zarzutów.
    Gniazdo samo w sobie sprawdziłem i jest OK. Podłączyłem również wszystko do innego i bez efektu.
    Kable od UPC z moją instalacją fizycznie spotykają się tylko w dekoderach i modemie.
    Drugi TV podpięty pod EURO działa bez zarzutów.
    Zmierzyłem napięcia na kablu HDMI od TV i mam takie wyniki.
    Trzymając do siebie od lewej z górnego rzędu.
    3,34 3,34 0 3,34 3,34 0,2 3,26 5,15 0 0,05
    i dolny rząd od lewej
    0 3,34 3,34 0 3,34 3,34 0 5,15 0
    Niestety nie wiem jak powinno być więc nie mogę tego zweryfikować.
    Gdzie szukać problemu? Co jeszcze sprawdzić aby być pewnym po czyjej stronie leży wina?
  • Specjalista AGD
    Psilocke napisał:
    Witam.
    Poszukuję pomocy bo mam wrażenie, że ktoś mnie w jajo robi.
    Od początku.
    01.05.2016 po powrocie do domu stwierdziłem brak internetu. Serwisant zawitał jeszcze tego samego dnia.
    Niestety okazało się że moja plazma w kontakcie z dekoderem wybija korki w domu.
    Usługi mam od UPC.
    Serwisant usunął mi z kabli coś oznaczonego TRIS-210E twierdząc, że jest nie potrzebne.
    Teraz podłączenie TV do dekodera przez HDMI wywala różnicówkę. Nic się nie dzieje dopóki nie podłącze kabla sygnałowego (od UPC) do dekodera.
    Serwis twierdzi, że mój TV ma zwarcie na pinach od HDMI.
    Dziwi mnie tylko to, że godzinę przed wizytą technika oglądałem na tym TV film i nic się nie działo. Do tego mam podłączony PC również pod HDMI i działa bez zarzutów.
    Gniazdo samo w sobie sprawdziłem i jest OK. Podłączyłem również wszystko do innego i bez efektu.
    Kable od UPC z moją instalacją fizycznie spotykają się tylko w dekoderach i modemie.
    Drugi TV podpięty pod EURO działa bez zarzutów.
    Zmierzyłem napięcia na kablu HDMI od TV i mam takie wyniki.
    Trzymając do siebie od lewej z górnego rzędu.
    3,34 3,34 0 3,34 3,34 0,2 3,26 5,15 0 0,05
    i dolny rząd od lewej
    0 3,34 3,34 0 3,34 3,34 0 5,15 0
    Niestety nie wiem jak powinno być więc nie mogę tego zweryfikować.
    Gdzie szukać problemu? Co jeszcze sprawdzić aby być pewnym po czyjej stronie leży wina?

Gdzie to serwisanci pracują w niedzielę i święto pracy?
    Jeżeli obecnie wyzwala róźnicówkę to wysoce prawdopodobny jest błąd w instalacji elektrycznej.
  • Poziom 23  
    Sprawdź różnicę napięć pomiędzy gniazdami HDMI dekodera i TV. Potem zmierz ich wartość do uziemienia bądź sieci wodociągowej. Nie dotykaj przy pomiarach tych elementów aby Ci się nic nie stało w sytuacji wewnętrznego przebicia izolacji w dekoderze bądź TV. Napisz co stwierdziłeś.
  • Poziom 8  
    @ MARCIN
    Też się zdziwiłem ale pracowali.
    Instalacja elektryczna poza tym zdarzeniem działa bez zarzutu. Każde podłączane urządzenie działa i nie wyzwala takiej reakcji. Nawet dziś spawałem i problemu nie było.
    Poza ty ani przed ani po wizycie nie było w instalacji nic robione.

Nominalnie wszystko jest OK. Dopóki nie podepnę kabla sygnałowego od kablówki do dekodera. Obraz z dekodera mam z komunikatem "sprawdź połączenie" jednak w menu dekodera mogę grzebać i nic się nie dzieje.

@sq9fmc
    W zasadzie elektronikiem nie jestem, więc mi bardziej łopatologicznie trzeba tłumaczyć.
    Czyli teraz mam pomierzyć napięcie na wyjściu z dekodera plus TV i dekoder do uziemienia. Dobrze rozumiem?

Dodam, że serwis podmienił dekoder w ramach próby i było bez zmian.
    Wcześniejszy układ mojej sieci to było tak.
    Do kabla głównego był podpięty TRIS-210E z niego spod wyjścia 5-60MHz 2dB, 80-1000 MHz 10dB był podpięty "Vocom Digital Qamtex" TV/DATA ISOLATOR 5-1000MHz z niego trzy wyjścia po 6dB wychodziły na dwa dekodery i modem.
    Teraz mam głowny kabel podpięty do "TELESTE BSS3" i z niego wychodzi na trzy urządzenia a na każdym wyjściu jest -6,5dB
  • Poziom 23  
    Pomierz pomiędzy metalowymi obudowami złącz HDMI pomiędzy urządzeniami a później pomiędzy n.p kaloryferem lub kranem. Trzymaj tak sondy miernika abyś nie dotykał części odizolowanej.
  • Poziom 22  
    Jak rozumiem to masz w domu gniazdko kablówki zakończone gniazdem na kabel 75 ohm. Z tego gniazda przewodem symetrycznym 75 ohm do dekodera UPC. Z dekodera kablem do gniazda HDMI do TV - czy tak ?
  • Poziom 8  
    Więc tak.
    Połączenie TV dekoder wskazuje 0,01-0,02
    Połączenie dekoder rura wskazuje 0,01-0,02
    połączenie TV rura wskazuje 0,0

Dodano po 4 [minuty]:

@ Mirek
    Dokładnie to wygląda tak.
    Z ziemi przez piwnice wychodzi główny kabel z ulicy. Do niego jest zamontowany trójnik "TELESTE BSS3". Z tego trójnika idą bezpośrednio kable na modem i dwa dekodery. Gniazd jako takich brak. Wszystko podpięte bezpośrednio pod kable.
    Czy one mają 75ohm to nie wiem. Standardowe te co daje UPC podczas montażu.

Z dekodera sygnał do TV jest podłączany przez kabel HDMI. Mam 3 wtyki w TV i nie ma różnicy pod który podłącze.
  • Specjalista AGD
    Mirek99 napisał:
    Jak rozumiem to masz w domu gniazdko kablówki zakończone gniazdem na kabel 75 ohm. Z tego gniazda przewodem symetrycznym 75 ohm do dekodera UPC. Z dekodera kablem do gniazda HDMI do TV - czy tak ?

Chyba koncentrycznym.
    Jeżeli instalacja z róźnicówką jest błędnie wykonana to podłączenie dekodera może powodować takie rzeczy. Modem ma swój zasilacz (zazwyczaj wtyczkowy), dekoder zasilacz w obudowie, ale przewód także bez uziemienia. TV ma przewód z uziemieniem?
    Serwisant nie może o tak sobie wyrzucać trójników z podziałem pasma i to jeszcze z izolacji galwaniczną i pakować byle trójnik, który nie ma izolacji galwanicznej, dodatkowo to jeszcze może zakłócać.
  • Poziom 8  
    Mieszkam w tym domu od 8 lat i nigdy nie było problemów z elektryką. Zakładał ją gościu z kilkudziesięcoletnim doświadczeniem.
    Jedyne co z instalacji mógłbym podejrzewać to bezpieczniki ale według mnie wywalało by je losowo lub cały czas, a czegoś takiego nie ma.
    TV, PC i w sumie wszystko moje w domu ma przewody z uziemieniem. Wyjątkiem są sprzęty od UPC. Dekodery i modem.

No właśnie wydaje mi się, że przy tym wyrzucaniu coś spier.... bo od tego momentu nie działa. To, że wyrzucił to wiem bo tak się śpieszył, że zapomniał tego zabrać i mam to fizycznie w garści.

Wygląda to tak jakbym podłączając kabel sygnałowy do dekodera robił zwarcie na własnej instalacji. Jakbym gwóźdź wsadził w gniazdko.
    Zapewne idzie wtedy jakieś napięcie po przewodzie ale nie sposób tego pomierzyć.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodam, że UPC mam od 6 lat i nigdy takiego cyrku nie było.
    Owszem zdarzało się, że nie było sygnału no ale to zwykłe awarie były.
  • Specjalista AGD
    Psilocke napisał:
    Mieszkam w tym domu od 8 lat i nigdy nie było problemów z elektryką. Zakładał ją gościu z kilkudziesięcoletnim doświadczeniem.
    Jedyne co z instalacji mógłbym podejrzewać to bezpieczniki ale według mnie wywalało by je losowo lub cały czas, a czegoś takiego nie ma.
    TV, PC i w sumie wszystko moje w domu ma przewody z uziemieniem. Wyjątkiem są sprzęty od UPC. Dekodery i modem.

To by pasowało do usterki. Tritec miałeś izolowany, więc nie wyzwalało różnicówki. ten nie ma izolacji i robią się dziwne rzeczy. Podejrzenie jest, że gniazdko gdzie jest wpięty TV na bolcu ma N, a nie PE (oby nie L - ale zdarzają się takie rzeczy jak energetyka zmienia licznik, a przewodów sobie nie oznaczy).
  • Poziom 8  
    W międzyczasie przytargałem od sąsiada jego TV.
    Podpinanie w ten sam sposób jak mojego też wywala kapsel. U sąsiada działa jak najbardziej.
    Czyli samą usterkę TV chyba można wykluczyć?

Licznik faktycznie miałem wymieniany ze 3 lata temu na ten nowy elektroniczny.

Czyli mogę wnioskować, że cały ten cyrk jest przez usunięcie tego TRISa z układu?
    Skąd jednak taka reakcja?
    Na kablu sygnałowym UPC miernik nic nie wskazuje.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Zmień na ten rozgałęźnik co był. Wyjście lewe na modem, prawe na TV. Przepinaj z wyłączonym TV z sieci.
  • Poziom 8  
    OK dzięki za rady.
    Dziś już nie dam rady tego zrobić bo wszystko znajduje się w pokoju gdzie śpi dziecko.
    Jutro to poogarniam i będę dawał znać co i jak.
  • Poziom 43  
    Psilocke napisał:
    Skąd jednak taka reakcja?
    Na kablu sygnałowym UPC miernik nic nie wskazuje.

Przecież sieć UPC by działać, też sama potrzebuje prądu - może gdzieś nastąpiło przebicie lub coś podobnego - sam tego nie sprawdzisz, bo musi być dostęp do skrzynki UPC, tam są TAP-y, rozgałęźniki - monter musi to sprawdzić.

Tris/Tratec - co to dokładnie jest: model, oznaczenia?.
  • Poziom 8  
    Sytuacja wygląda tak.
    Przyjechał dziś serwis i zamontowal mi tego trisa tylko bodajże 307.
    Wszystko wróciło do normy.

Tris czyli dokładniej TRIS-210E takie coś było.

Dzięki za porady.