Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz X-Box - Typ: HP-AW205EF3P podniesienie napięcia do 13,8V

birband 03 Maj 2016 20:43 1764 17
  • #1 03 Maj 2016 20:43
    birband
    Poziom 23  

Witam!
    Wiele wątków poczytałem odnośnie tego typu przeróbek, jednak żadna z nich nie odnosi się to tego typu zasilacza. Jak wiemy jest wiele odmian zasilaczy Xboxa jak również ich mocy. Ten akurat jest mocy 203W.
    Może jest ktoś komu udało się ponieść to napięcie w tym modelu.
    W załączeniu zdjęcie jego części niskonapięciowej. Nie jestem akurat w tym temacie mocny, dlatego każda sugestia będzie pomocna.
    A i proszę nie pisać po co ci to i dlaczego taki. Mam po prostu taką potrzebę.

Pozdrawiam
    Antoni

A tak przy okazji - czy takie zasilacze mogą pracować równolegle?

0 17
  • #2 03 Maj 2016 21:28
    Rezystor240
    Poziom 34  

Zasilacz tego rodzaju nie zmienisz napięcia.
    Napisz co chcesz tym zasilać.
    Jeśli potrzebujesz zasilacza to możesz zrobić go w bardzo prosty sposób.

0
  • #3 03 Maj 2016 21:55
    birband
    Poziom 23  

Jednego Xboxa przerobiłem, ale nie było w nim specjalnego układu regulacyjnego jak w tym przypadku. Wystarczyło wlutować dwa rezystory, odciąć przewód regulatora napięcia i chodzi.
    Teraz jest o wiele bardziej zabezpieczony jakimś układem, którego nie znam.
    Zasilacz będzie służył jako rezerwa oraz jako przewoźne zasilanie ICOM 706MKIIG, o ile pójdzie go przerobić na 13,8V.

0
  • #4 03 Maj 2016 22:03
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Bzdury kolega pisze. Oczywiście ze się da.

1
  • #5 03 Maj 2016 22:31
    Rezystor240
    Poziom 34  
  • #6 03 Maj 2016 22:39
    ^ToM^
    Poziom 32  

birband napisał:

Zasilacz będzie służył jako rezerwa oraz jako przewoźne zasilanie ICOM 706MKIIG, o ile pójdzie go przerobić na 13,8 V.

Warto zawsze sięgnąć wpierw do instrukcji obsługi swojego radiotelefonu :). W specyfikacji podano, że urządzenie to działa prawidłowo w zakresie napięć 12 V-15,7 V (13,8 V +/- 15%).
    Zatem w ogóle nie musisz tego zasilacz przerabiać, bo w zasadzie nic to nie wniesie do działania tego urządzenia. Sam używam do podobnych celów potężnych zasilaczy z serwerów i mają około 12,3V i bez zarzutu współpracują z wszelkimi radiotelefonami.
    Ten model ICOM'a jak i większość urządzeń radiokomunikacji amatorskiej zupełnie prawidłowo działa przy 12 V. Przecież gdy zasilasz taki sprzęt z akumulatora kwasowo-ołowiowego, to nie masz wtedy na zaciskach 13,8 V tylko 12-12,5 V. Zatem szkoda zachodu na przerabianie tego zasilacza. Zamontuj sobie tylko zaciski i można używać!
    Pozdrawiam!
    Tomek

0
  • #7 04 Maj 2016 07:52
    birband
    Poziom 23  

Tomek dzięki za wykład, jednak jak napisałem na wstępie, prosiłem, żeby nie robić takich wykładów ponieważ ja to wszystko wiem. Jednak chcę jeśli to możliwe dokonać takiej przeróbki. Pytałem również, czy takie zasilacze mogą pracować równolegle. Jeśli tak to jak je połączyć aby równo je obciążać.
    Pozdrawiam
    Antoni

0
  • #8 04 Maj 2016 08:23
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Teoretycznie mogą pod warunkiem że zasilanie z sieci podłączysz jednakowo. Wyjścia poprzez rezystory wyrównujące, podobnie jak dla tranzystorów równoległych. Wyjście dodatnie trzeba odseparować za pomocą diody schottky. Po to by, spadki napięcia nie miały wpływu na kontrole napięcia w drugim zasilaczu.

0
  • #9 04 Maj 2016 08:54
    ^ToM^
    Poziom 32  

birband napisał:
    Pytałem również, czy takie zasilacze mogą pracować równolegle. Jeśli tak to jak je połączyć aby równo je obciążaći

Zwykle mogą, ale należy rozdzielić ich masy, tzn. masę DC od masy AC. Gdy tego nie zrobisz, to zwykle przy pierwszym włączeniu będzie wielkie BUMMM!! Chyba, że ten zasilacz tego nie wymaga. Łatwe do sprawdzenia omomierzem. Wszelkie blachy, radiatory pozwierane do masy i uziemienia zasilacza muszą zostać oddzielone. Generalnie temat rzeka, bo zależy to od zasilacza. Są takie, w których ten problem nie występuje. Twojego nie znam, więc trzeba to sprawdzić wpierw.
    Trzeba sprawdzić, czy faza jednego z zasilaczy nie zamknie się przez masę drugiego. W necie jest dużo historii opisujących takie eksperymenty, stąd na to uczulam. Poza tym nie ma raczej żadnych przeciwwskazań. Warto mieć dwa lub więcej zasilaczy, i dobrać takie, które mają możliwe zbliżone napięcia wyjściowe. Zwróć też uwagę na to, aby długość przewodów łączących oba zasilacze do wspólnego punktu była jednakowa.

Jakiś tekst:
    http://enterius.eu/wsparcie-techniczne/rownolegle-laczenie-zasilaczy/

0
  • #10 04 Maj 2016 11:42
    birband
    Poziom 23  

No tak wszystko w porządku ale: są to zasilacze impulsowe o dużej mocy i takiej mocy potrzebuję. Dlatego zarówno rezystor jak i dioda musiały by być o obciążalności co najmniej 20-25A (200-250W). A jak to upchnąć wewnątrz?.

0
  • #11 04 Maj 2016 11:52
    ^ToM^
    Poziom 32  

birband napisał:
    No tak wszystko w porządku ale: są to zasilacze impulsowe o dużej mocy i takiej mocy potrzebuję. Dlatego zarówno rezystor jak i dioda musiały by być o obciążalności co najmniej 20-25A (200-250W). A jak to upchnąć wewnątrz?.

Bez tych diod i rezystorów też się zapewne obejdzie, o ile zasilacze mają te same napięcia wyjściowe.

0
  • #12 04 Maj 2016 12:43
    birband
    Poziom 23  

No i tu jest problem, bo jeden ma 14,2 a drugi 12V. Dlatego pytanie o przeróbkę.
    Jeśli nie znajdzie się nikt kto potrafi dokonać takiej przeróbki, to nie zostanie nic innego jak obniżyć napięcie tego pierwszego zasilacza i wtedy połączyć oba razem.
    Ale czekam o może "ktoś - coś".
    Pozdrawiam

0
  • #13 04 Maj 2016 19:13
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

ToM nie zgodził bym się, ale musiał bym widzieć ten zasilacz na oczy. Jednak to bezpieczny sposób na podłączenie ich razem równolegle. Co innego szeregowo bo tu prądy i napięcia się wyrównują w obu są takie same. Wierz mi że w równoległym połączeniu niewielka odchyłka i w drugim układ będzie świrował. Co innego gdyby oba zasilacze miały idealnie te same parametry albo były na jednym trafie. Ale tu w grę wchodzi rezystancja uzwojeń, szczelina, niestabilności materiału rdzenia itd. Sam przedmówca pisze ze ma inne zasilacze. Więc nie bardzo to widzę. Prościej będzie zakupić odpowiedni zasilacz. Nie są one drogie, lub tez zbudować samodzielnie, klasyczny liniowy lub impulsowy zasilacz oparty na transformatorze toroidalnym o mocy i napięciu według potrzeb. Poszperaj troszkę w necie, może znajdziesz coś dla siebie. Jeśli nie to wtedy pytaj na elce.

0
  • #14 04 Maj 2016 20:28
    ^ToM^
    Poziom 32  

cooltygrysek napisał:
    ToM nie zgodził bym się, ale musiał bym widzieć ten zasilacz na oczy. Jednak to bezpieczny sposób na podłączenie ich razem równolegle. Co innego szeregowo bo tu prądy i napięcia się wyrównują w obu są takie same. Wierz mi że w równoległym połączeniu niewielka odchyłka i w drugim układ będzie świrował. Co innego gdyby oba zasilacze miały idealnie te same parametry albo były na jednym trafie.

Wszystko się zgadza, cały czas rozumiałem, że autor wątku chce złączyć ze sobą dwa identyczne zasilacze. Stąd pisałem o tym, że tylko jak ich napięcia są jednakowe (no może z dokładnością kilku dziesiątych wolta). Nigdy nie próbowałem łączyć ze sobą równolegle różnych zasilaczy, różnych modeli, a już szczególnie o różnych parametrach mocy czy napięciach wyjściowych i nie polecam takich eksperymentów.

Generalnie jestem za tym, żeby nie przerabiać tych zasilaczy 12 V, gdyż jak pisałem urządzenia do nich podłączane nie muszą mieć dokładnie 13,8 V. Te napięcie 13,8 V jest wartością umowną, wynikającą z zasady działania układów buforowych, gdzie takie właśnie napięcie panuje na zaciskach akumulatora. Stąd obecnie jest moda, aby wszelkie urządzenia są produkowane na napięcie, umownie 13,8 V. Natomiast normalnie przy zasilaniu w shack'u napięcie może się zawierać między 12 Va 15 V.
    Pozdrawiam!

0
  • #15 04 Maj 2016 21:20
    birband
    Poziom 23  

Witam ponownie!
    Panowie, żeby była jasność chodzi o takie zasilacze jak w tym linku;
    http://sp6pnz.optizon.net/index.php?option=co...lacza-xbox-12v-16-5a-203w&catid=43&Itemid=230
    Problem jest w tym, że kolejne wersje były modernizowane co do wykonania. Generalnie mnie interesują modele 203W 12V prąd około 16,5A. Po podniesieniu napięcia do około 14V prąd rośnie do granic około 20A.
    Pozdrawiam
    Antoni

0
  • Pomocny post
    #16 04 Maj 2016 22:25
    ^ToM^
    Poziom 32  

birband napisał:
    Generalnie mnie interesują modele 203W 12V prąd około 16,5A. Po podniesieniu napięcia do około 14V prąd rośnie do granic około 20A.

Antoś,
    jak masz dwa identyczne zasilacze to możesz śmiało próbować, po uwzględnieniu ww. wskazówek to będzie działać - sprawdzenie rozdziału mas AC/DC. Szczególnie, jak za pomocą rezystorów - jak to w tym linku co podałeś pokazano - ustalisz napięcia na jednakowym poziomie, np. 14 V. Nie powinno być problemów z działaniem ich " w kupie".

0
  • #17 05 Maj 2016 08:44
    birband
    Poziom 23  

Dzięki Tomku ale jak wiesz "największy ambaras żeby dwóch chciało naraz".., tak jak pisałem najlepiej było by gdyby można było podnieść to napięcie do 13,8 - 14V na obu zasilaczach, ale jeśli nie da rady to obniżę napięcie z tego przerobionego do wielkości nie przerobionego i wtedy dopiero będę próbował je łączyć równolegle.
    Jak napisałem w tym nowszym zasilaczu jest specjalny układ reagujący na różnicę napięć podczas biegu jałowego a pod obciążeniem. Dlatego każda zmiana napięcia na wyjściu powoduje zadziałanie układu zabezpieczającego, co sygnalizowane jest trójkolorową diodą: zielony kolor - OK, żółty - stand by, czerwony - error, brak napięcia. I właśnie tego nie potrafię obejść.

0
  • #18 30 Maj 2016 22:34
    birband
    Poziom 23  

Witam ponownie!
    Po kilku próbach przeróbki zdecydowałem się jednak pozostawić obydwa zasilacze na poziomie napięć 12V i połączeniu ich równolegle. Na początek połączyłem obydwa "minusy" a pomiędzy plusy postanowiłem włączyć bezpiecznik rurkowy 1A. Nic jednak niebezpiecznego się nie stało i o dziwo, ponieważ pomiędzy zasilaczami było 0,2V różnicy, to suma napięć ustabilizowała się na poziomie niższego napięcia. Po kliku próbach obciążania różnymi odbiornikami o różnym poborze nie zauważyłem niepokojących zjawisk typu nadmierne nagrzewanie się któregoś z podłączonych zasilaczy. Napędzam teraz z tego zestawu ICOMA 706 MKIIG na razie jest OK. Zobaczymy w praktyce jak będzie się to spisywać podczas normalnej ekspolatacji.
    Pozdrawiam
    Antoni

0