Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domofon 2-przewodowy czy 5-przewodowy - porównanie właściwości.

innzare 03 May 2016 20:59 1845 5
Ochrona Domu
 • #1
  innzare
  Level 7  
  Witam, nurtuje mnie czym różnią się domofony 2-przewodowe i 5-przewodowe dla domów jednorodzinnych. Oprócz oczywistej różnicy czyli liczby przewodów. Mam zakopany kabel XzTKMXpw 5x2x0.8 z skrzynki w garażu do panelu wywołującego i z tego panelu do elektrozaczepu. Domofon oprócz oczywistych funkcji musi mieć możliwość przycisk funkcyjny, dla możliwości otwarcia bramy (Somfy Elixo 500 3S io - podłączenie do dedykowanych styków, które mam nadzieję, że działają na zasadzie zwarcia zacisków) i dodatkowo możliwość otwarcia furtki za pomocą przycisku umieszczonego z dala od unifonu (docelowo bezprzewodowo z pomocą przekaźnika). Rozrysowałem sobie zestaw połączeń dla unifonu 4+1 i automatyki bramy i oświetlenia, okazało się to być totalnym armagedonem z powodu chorej wręcz ilości kabli od domofonu, zwyczajnie nie chce mi się z tym bawić skoro są unifony 1+1.

  Tutaj dochodzę do sedna. Intryguje mnie dlaczego ludzie zakładają w domach jednorodzinnych domofony 4+1, skoro są prostsze rozwiązania 1+1 z tymi samymi możliwościami. Jaka jest przewaga wieloprzewodowego rozwiązania? Jakość dźwięku?

  Jak zasilany jest elektrozaczep w obu rozwiązaniach?

  W rozwiązaniu 1+1 potrzebuję 6 przewodów biegnących do panelu wywołującego (domofonowe 1+1, 2 dla zdalnego otwarcia elektrozaczepu, 2 dla napędu bramy), do unifonu idą wtedy 4. W rozwiązaniu 4+1 potrzeba dużo więcej przewodów, do samego zasilacza wchodzi ich mnóstwo, do tego jeszcze obejścia itp.

  EDIT
  Planuję kupić któryś z tych zestawów:
  1+1: http://www.miwiurmet.pl/katalog-produkt%C3%B3...ofony/item/318-zestawy-audio/164-1122-31.html
  1+1: http://commax-sklep.pl/19--dp-2hpr-dr-2gn-commax-zestaw.html
  4+1: http://www.miwiurmet.pl/katalog-produkt%C3%B3...fony/item/318-zestawy-audio/160-1122-401.html
  Jak widać 1+1 jest nieco droższy, oba mają wymagany przeze mnie przycisk funkcyjny. Może polecacie jakieś inne? Te powyższe to chyba chińszczyzna, Commax nawet w instrukcji podaje adres fabryki...
 • Ochrona Domu
 • Helpful post
  #2
  suworow
  Admin of Property security
  Witam,
  Ależ miast przeżywać katusze i mózg łamać nadaremnie wystarczyło ogłoszenie przeczytać, a gdyby i tam odpowiedzi wyczerpującej nie znalazł - wtedy dopiero pytać.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3052628.html
  Pozdrawiam
 • Ochrona Domu
 • #3
  innzare
  Level 7  
  Czyli największym problemem takiego Urmeta 1+1 (Commax odpada) jest problem z serwisem? Rozwiązania są dedykowane dla danego zestawu. Urmet podaje 12V na zaczep i unifon, więc nie ma problemu z dodatkowymi zasilaczami do rygla, grzaniem się unifonu itp. Ogólnie nie widzę wad tego zestawu, a na pewno jakieś są - proszę o wyoślenie :) Rozwiązaniem problemu z koniecznością trzymania przycisku otwierania zamka jest rygiel z pamięcią. Nie potrzebuje podświetlenia etykiety.

  Nie rozumiem o co chodzi Urmetowi w instrukcji do zestawu 1+1, otóż znajduje się tam obrazek ze skreślonym przewodem UTP. O co chodzi? Mój przewód też jest parowany, niby dlaczego się miałby nie nadawać?
 • Helpful post
  #4
  Ircys
  Intercoms specialist
  Minus zestawu 1+1 Urmet (dla mnie i moich klientów - dyskwalifikujący) - brak potwierdzenia wywołania w kasecie. Co do instrukcji też się wielokrotnie zastanawialiśmy, o co chodzi z tym przekreślonym UTP-em. Mamy kilka zastawów podłączonych właśnie na UTP-ie - działają.

  Minus obu zestawów Urmeta - fatalny konstrukcyjnie, kołyskowy przycisk w kasecie Mikra.

  Duzy plus dla zestawów wielożyłowych - elastyczność przy przeróbkach, modyfikacjach, serwisach itp.

  Pozdrawiam
 • #5
  innzare
  Level 7  
  Rzeczywiście - to duża wada. Nie wiesz czy da się tam wsadzić szeregowo jakiegoś buzzera 12v? Czy jesteś w stanie @Ircys polecić konkretny zestaw 1+1, który nie posiada tej wady? Czy może jest to wada typowa dla tego typu domofonów?

  Tak na marginesie - nikomu nie polecam kabli Bitnera, przejechałem się kolejny raz, również na przewodzie domofonowym. Przewód niby parowy, skręcany, a wszystkie kable są oddzielnie i właśnie się z nimi męczę, nie sposób zidentyfikować par, trzeba wszystko przedzwaniać. Dla porównania kabel Telefoniki umożliwia bezproblemową identyfikacje żył sparowanych. Niby głupota - to tylko kable, ale czasami nie warto oszczędzać, bo potem mamy więcej roboty.
 • Helpful post
  #6
  Ircys
  Intercoms specialist
  innzare wrote:
  Czy jesteś w stanie polecić konkretny zestaw 1+1, który nie posiada tej wady?


  Oczywiście - kryterium poszukiwania, skrótowo można powiedzieć, że zawężamy do niewłoskości sprzętu :)
  Ja polecam nasz rodzimy, polski produkt firmy Cyfral: C-1.

  Pozdrawiam