Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Somfy Elixo 500 3S io - sterowanie oświetleniem przez napęd i dodatkowy włącznik

innzare 03 May 2016 21:44 2304 4
    innzare
    Level 7  
    Witam, chciałbym podłaczyć do dedykowanych zacisków w urzadzeniu Somfy lampę ogrodową, która miałaby się zaświecać podczas otwierania bramy i dodatkowo mogłaby być włączana ze zwykłego wyłącznika w domu. Somfy przewiduje możliwość sterowania oświetleniem z pilota, ale to nie spełni egzaminu, ponieważ nie zawsze mam pilot pod ręką a dodatkowo oświetlenie wyłączyłoby się po pewnym czasie opóźnienia. Problem jaki napotkałem to niepewność, czy na wyjście sterownika mogę podać napięcie (które pojawi się między 5L a N na rysunku) przy załączeniu lampy przez "klawisz". Czy muszę stosować ochronę tego wejścia przez przekaźnik/stycznik 1NO 1NC (przewód od sterownika wpięty w NC - przy załączeniu mojego "klawisza" który w tym przypadku będzie sterował nie bezpośrednio lampą a przekaźnikiem, prąd popłynie przez NO, przerwa utworzy się w NC i nie będzie napięcia na sterowniku).
    Somfy Elixo 500 3S io - sterowanie oświetleniem przez napęd i dodatkowy włącznikidea.png Download (10.63 kB)
    5L i 6N to zaciski sterowania oświetleniem, oznaczone przeze mnie dodatkowym oznaczeniem literowym wywnioskowanym na podstawie instrukcji. L i N to standardowe zasilanie napędu - cały czas pod napięciem. Z to nie przekaźnik tylko wyłącznik zmierzchowy uniemożliwiający załączenie oświetlenia przez napęd w dzień (F&F AZH-S zamontowany w obudowie napędu). 1 to mój "klawisz".[/b]
    Marek J.
    Moderator of Property Security
    Witam.
    Nie za bardzo rozumiem o co chodzi, gdyż masz gotowe wyjście na lampę z automatu z różnymi opcjami uruchomienia - nie tylko pilotem( P13=2 i P14=reg. czasu).Ponadto masz programowalne wyjście pomocnicze P15 i regulację czasów tego wyjścia P16... Wystarczy przestawić w opcjach programownia.Stosujesz po drodze zmierzchówkę i jak chcesz uruchamiać również z domu wystarczy dla bezpieczeństwa zastosować przekaźnik i po sprawie.
    Pozdrawiam.
    innzare
    Level 7  
    O właśnie o to mi chodziło, czy stosować tam przekaźnik. Nie rozumiem jednak jak w rozwiązaniu mojego problemu ma pomóc wyjście pomocnicze - tam podane są 24V. Swoją drogą co tam można podłączyć?

W takim razie zastosuję przekaźnik w obwodzie jak na schemacie. Akurat na składzie mam GE CTX+R. Zmierzchówkę mogę umieścić w miejscu "niebieskim" lub "czerwonym", zależnie od tego czy chcę świecić lampę w dzień czy nie :D
    Somfy Elixo 500 3S io - sterowanie oświetleniem przez napęd i dodatkowy włącznikidea2.png Download (10.85 kB)
  • Helpful post
    Marek J.
    Moderator of Property Security
    A tak nie będzie lepiej? :D ....
    innzare
    Level 7  
    Pewnie, że lepiej, tylko w rozwiązaniu gdzie zmierzchówka znajduje się w obudowie napędu, a przekaźnik i wyłącznik w domu wymaga to więcej przewodów dom-naped (jeden więcej konkretnie) , a tych mam deficyt. Rozwiązaniem jest umieszczenie przekaźnika w obudowie napędu, tyle że nie wiem czy się zmieści.