Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router VDSL Netii i pofłączenie dodatkowego switcha

kecajs 03 Maj 2016 23:48 855 14
  • #1 03 Maj 2016 23:48
    kecajs
    Poziom 17  

1Witam,
    mam router z Netii na VDSL (ma on 3 x RJ45 100Mb/s) i chcę podłączyć sprzęt, aby wszystko się widziało.
    Obecna konfiguracja jest następująca:
    1. Router Netia VDSL (4 porty 100Mb/s)
    - LAN1: NAS Zyxel NSA320 (port 1000Mb/s),
    - LAN2: dekoder Netia Player N7200 (nie znam prędkości portu),
    - LAN3: router TP-LINK TL-WR740N (port 100Mb/s),
    - LAN4: wolny.
    2. Router TP-LINK TL-WR740N (porty 100Mb/s),
    - WAN: router NetiaSpot (port 100Mb/s),
    - LAN1: dekoder Netia Player N7200 (nie zam prędkości portu),
    - LAN2: konsola Sony PS3 (nie znam prędkości portu),
    - LAN3: komputer stacjonarny PC (port 1000Mb/s),
    - LAN4: komputer stacjonarny PC (port 1000Mb/s).
    Po pierwsze zależy mi, aby z komputerów podłączonych do TP-Linka był dostęp do plików na NASie,
    po drugie zależy mi, aby wewnątrz sieci wykorzystać prędkość 1000Mb/s, co blokuje sprzęt.
    Jak należy skonfigurować router TP-LINK, aby był dostęp do NAS'a podpiętego do routera Netii.
    W przypadku drugiej kwestii, to patrząc na koszty (szkoda mi wyrzucać kasę na switch 24 x 1Gb/s) czy mogę bez problemów spiąć dwa switche 8 x 1Gb/s, np.
    z Allegro: NETIS ST3108G lub Zyxel GS-108BV3.
    Jak najlepiej rozwiązać te dylematy, mając na względzie zasady obowiązujące przy projektowaniu sieci i względy ekonomiczne? Nie uśmiecha mi się też ciągnąć tyle drutów.
    Szakal

0 14
  • #2 04 Maj 2016 07:27
    czuker
    Poziom 24  

Oczywiscie mozwsz spiac dwa switche ze soba. Uwzglednij tylko fakt ze po takim zabiegu bedziwsz mial 14 wolnych portow z czego jeden musi isc na router.
    Z prostej matematyki i tego co napisalej powinno Ci wystarczyc. Prawde mowiac wydaje się ze i jeden 8 portowy by wystarczyl.
    A co do NAS - nie dziala Ci? Sieciowo nie widze problemu o ile urzadzenia lacza sie do NAS a nieodwrotnie.
    Dla pewnosci na TP-link mozna by wylaczyc NAT i odpowiednio skonfigurować routing o ile urzadzenie netii bedzie chcialo współpracować tzn. robic NAT takze dla innych adresow niz te na jego porcie LAN.
    Oczywiscie wyrzucenie tplinka i zastosowanie switcha rozwiaze ten problem.

0
  • #3 04 Maj 2016 08:21
    kecajs
    Poziom 17  

Dzięki za odpowiedź :)
    A w jaki sposób skonfigurować TP-LINKa, aby spełniał funkcje switch'a? Wiem, że jeden switch 8, 12 lub 24-portowy załatwił by sprawę, ale tu rozbija się wszystko o koszty i konieczność ciągnięcia dodatkowych drutów. W rozwiązaniu z dwoma switchami lub obecnym (TP-LINK wpięty do routera Netii) nie występuje konieczność ciągnięcia kabli przez cała chałupę, a wystarczy tylko jeden.
    Czy wykorzystanie najtańszych z dostępnych na rynku switchy (przykładowe modele podane w poprzednim poście) umożliwi mi bezproblemowe połączenie ich ze sobą i realizację założonych funkcji? Na chwilę obecną chciałbym móc "widzieć" z komputerów podpiętych do TP-LINKa pliki zgromadzone na NASie, podpiętym do routera Netii. Jest taka szansa?

0
  • #4 04 Maj 2016 08:33
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Konfiguracja TP-linka jako AP/Switch - Link

0
  • #5 04 Maj 2016 10:13
    czuker
    Poziom 24  

Łączenie switchy nie jest specjalnie skomplikowane, szczególnie tych niezarządzalnych. Dopóki nie zrobisz pętli - a przy połączeniu jednym kablem pomiędzy nimi nie ma na to szans - wszystko powinno działać zgodnie z założeniami.
    Jak skonfigurować TP-Link już zapewne wiesz - jest tylko jeden problem - nie spełni to Twojego założenia bo z tego co spojrzałem on nie ma portów 1G. No i drugi problem - zabraknie Ci na nim porów bo wg opisu podanego wcześniej port WAN jest w tym przypadku bezużyteczny. Chyba że jest jakiś alternatywny software który pozwala zrobić bridge pomiędzy portem WAN a portami LAN.

0
  • #6 04 Maj 2016 10:41
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet

kecajs napisał:
    ... nie występuje konieczność ciągnięcia kabli przez cała chałupę, a wystarczy tylko jeden.
    Jeśli masz dwie lokalizacje (nie wiem, jak to masz rozmieszczone), możesz w obu postawić po jednym niedrogim switchu i połączyć je jednym kablem. A urządzenia podłączać lokalnie - albo tu, albo tam.

0
  • #7 04 Maj 2016 11:52
    kecajs
    Poziom 17  

jprzedworski napisał:
    ...możesz w obu postawić po jednym niedrogim switchu i połączyć je jednym kablem.

Właśnie teraz tak mam, że jednym kablem połączyłem router Netii z routerem TP-LINK. Dlatego też pytałem, czy mogę do podłączenia wykorzystać dwa jednakowe najtańsze switche 1Gb/s i niebędzie problemu, czy też muszą być jakieś specjalne, z możliwością łączenia ze sobą?

0
  • #8 04 Maj 2016 11:54
    czuker
    Poziom 24  

nie muszą być specjalne. Mogą być najtańsze. Będzie działać.

0
  • #9 04 Maj 2016 14:35
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@kecajs
    Jeśli mogę coś zasugerować - to nie kupuj najtańszego szajsu - kup coś z Netgeara/Cosco/HP - sieć jest najsłabsza w jej najtańszym komponencie! - polecam Netgeara GS108 - metalowy i dożywotnia gwarancja producenta.
    Miałem kiedyś jakiegoś TP-LINK TL-SG1008D - same problemy.

0
  • #10 06 Maj 2016 07:07
    czuker
    Poziom 24  

Oczywiscie mozwsz spiac dwa switche ze soba. Uwzglednij tylko fakt ze po takim zabiegu bedziwsz mial 14 wolnych portow z czego jeden musi isc na router.
    Z prostej matematyki i tego co napisalej powinno Ci wystarczyc. Prawde mowiac wydaje się ze i jeden 8 portowy by wystarczyl.
    A co do NAS - nie dziala Ci? Sieciowo nie widze problemu o ile urzadzenia lacza sie do NAS a nieodwrotnie.
    Dla pewnosci na TP-link mozna by wylaczyc NAT i odpowiednio skonfigurować routing o ile urzadzenie netii bedzie chcialo współpracować tzn. robic NAT takze dla innych adresow niz te na jego porcie LAN.

0
  • #11 06 Maj 2016 14:19
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@kecajs

czuker napisał:

Ja tylko dodam:
    Odpowiednio tylko skonfigurować sprzęt operatora (jego router) - nadając wszystkim sprzętom w sieci LAN statyczne IP - i musi działać - wtedy każdy komputer, serwer, cokolwiek będzie miało ciągle to samo IP - łatwiejsza jest wtedy wzajemna komunikacja między sprzętami w sieci lokalnej.

0
  • #12 06 Maj 2016 22:47
    kecajs
    Poziom 17  

Hmm, właśnie przez 15 minut poszukiwałem w aplikacji do zarządzania routerem Netii zakładki, gdzie mógłbym zdefiniować stałe adresy IP i nie znalazłem :( Może któryś z szanownych Forumowiczów jest w stanie mnie naprowadzić?
    Wielkie dzięki za zrozumienie :)
    Pozdrawiam,
    Jacek

0
  • #13 06 Maj 2016 23:01
    czuker
    Poziom 24  

nie mam tego routera ale masz dwie możliwości
    1. wyłączyć serwer DHCP na routerze na interface LAN i zaadresować swoje urządzenia ręcznie też wyłączając na nich DHCP i ustawiając adresacje IP z palca
    2. na routerze skonfigurować powiązania pomiędzy adresami MAC kart sieciowych Twoich urządzeń a przydzielanymi adresami

0
  • #14 06 Maj 2016 23:01
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

kecajs napisał:
    właśnie przez 15 minut poszukiwałem w aplikacji do zarządzania routerem Netii zakładki, gdzie mógłbym zdefiniować stałe adresy IP i nie znalazłem

Ale to nie w żadnej aplikacji - to w samym routerze trzeba zrobić.
    Logujesz się do jego panelu www i tam to przeprowadzasz.

0
  • #15 06 Maj 2016 23:17
    kecajs
    Poziom 17  

Pisząc o aplikacji miałem na myśli panel www routera :)

0