Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samsung np270e5e-x03pl - po aktualizacji karty graficznej nie włącza się

04 Maj 2016 10:00 1296 8
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam problem z komputerem Samsung Ativ Book 2 - NP270E5E-X03PL. Zanim otrzymałem komputer, ktoś w jakiś dziwny sposób zainstalował windows 10 co spowodowało brak odpowiedzi na próbę wejścia do BIOSu (F2 oraz przez ustawienia windowsa 10). Próba reinstalacji systemu z recovery zakończyła się logiem wczytywania windowsa a następnie wyłaczeniem komputera (próba naprawy systemu nic nie dawała). Zainstalowałem windows 8 na innym dysku, zaktualizowałem BIOS poprzez SW UPDATE Samsunga, dzięki czemu miałem już dostęp do BIOSU.
    Ponowna instalacja systemu z recovery (powrót do dysku pierwszego) dała ten sam rezultat, więc zainstalowałem system z płytki (windows 8). Wszystko super, uruchamia się bez problemu do czasu kiedy zrobię aktualizację (zwykłą poprzez windows update) -> znowu wyłącza się komputer po zniknięciu okna wczytywania.
    Zainstalowałem ponownie windows 8 a później od razu windows 10. Znowu wszystko ok, ale próba zainstalowania aktualizacji systemu kończy się wyłączaniem komputera.

Kończą mi się pomysły co mogę jeszcze zrobić dlatego napisałem i może z Waszą pomocą uda mi się coś podziałać :)
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Moderator na urlopie...
    W Samsungach bywają problemy ze współdziałaniem fabrycznie montowanych kart WiFi i Windows 10. W celach eksperymentalnych możesz wypiąć kartę. Wyłączenie karty przyciskiem ani przez zmianę ustawień BIOS w moim przypadku nie działało (Samsung serii R), pomogło dopiero fizyczne wypięcie karty.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Zrobiłem tak jak pisałeś, niestety to nie pomogło, ale dało mi do myślenia, że skoro komputer się crashuje po jakieś aktualizacji to po instalacji windows 10 odłączyłem internet i faktycznie komputer pracował ok dopóki nie podłączyłem internetu. Windows 10 pobrał sobie aktualizacje do jakiegoś sprzętu, zaktualizował, ale tym razem zobaczyłem co się psuje a mianowicie:

Oczywiście ponowne uruchomienie komputera nie było możliwe ale włączał się tryb awaryjny gdzie mogłem odinstalować aktualizację. Metodą prób i błędów znalazłem aktualizację, która doprowadza do tego co się dzieje na załączonym zdjęciu.

Komputer włącza się i pracuje normalnie kiedy odinstalowałem lub wyłączyłem (obie opcje przetestowałem) kartę graficzną - "Standardowa karta graficzna VGA", której windows chcę zaktualizować sterowniki, bo to Intel HD 4000. Zapomniałem właśnie dodać, że komputer posiada 2 karty graficzne Intel HD 4000 oraz NVIDIA GeForce 710M.

Pierwszy raz spotykam się z problemem zintegrowanej karty graficznej, że działa, ale po aktualizacji już nie, bo wyświetlanie niestety nie przełącza się na GeForce. Niestety w Biosie BIOS'ie nie mam opcji przełączenia domyślnej karty graficznej, jedynie raz udało mi się wejść w panel NVIDIA i przełączyć tam domyślną kartę graficzną - niestety ten zabieg spowodował włączenie intel hd HD 4000 i znów przez tryb awaryjny musiałem ją wyłączyć. Dla pewności która karta wyświetla obraz, sprawdziłem w ustawieniach rozdzielczości i było tam napisane "Standardowa karta graficzna" (dokładnie nie pamiętam - sprawdzę jak wrócę do domu)
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Najpewniej będzie jak pobierzesz i zainstalujesz o ile są sterowniki z stron obu producentów kart graficznych.
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    J.w. To może zadziałać, tylko wcześniej odinstaluj te, które masz zainstalowane.
    Najpierw z Panel sterowania/Programy i funkcje odinstaluj wszystkie aplikacje służące do zarządzania ustawieniami kart graficznych a następnie odinstaluj sterowniki kart graficznych z użyciem DDU (najpierw nVidia, potem Intel, deinstalacja w trybie awaryjnym/safe mode):
    http://www.guru3d.com/files-get/display-driver-uninstaller-download,20.html
    Wyczyść rejestr Ccleanerem:
    https://www.piriform.com/ccleaner/download/standard
    A następnie, po zrestartowaniu komputera sprawdź działanie sterowników ze strony Intel'a:
    https://downloadcenter.intel.com/download/256...river-for-Windows-10-and-Windows-7-8-1-15-33-
    Daj znać jaki będzie efekt po zainstalowaniu i restarcie.
    P.S. System w wersji 32 czy 64 bitowej?
  • Poziom 9  
    Cześć,
    Zrobiłem jak napisałeś i komputer działa na intel hd 4000 :) , ale w trakcie instalacji geforce'a komputer znowu się wykrzaczył. Czysty przypadek czy myślisz, że to karta od nvidii jest walnięta (kulki BGA)
    Zainstaluję teraz sterowniki nvidii przez safe mode i zobaczymy.
    Windows 10 Home, 64 bit

Po zainstalowaniu sterowników geforce'a komputer znowu się nie włącza, czyli albo sterowniki obu kart się kłócą albo chip od nvidii jest uszkodzony, ale jak to sprawdzić?

Pomyślałem sobie i wydaje mi się, że to jednak uszkodzona jest karta graficzna bo jak przywracałem komputer (windows 8) wraz ze sterownikami z partycji recovery to komputer już się nie włączał. Niestety nie mam sprzętu aby przeprowadzić reballing, jedyne co mógłbym zrobić to prosty reflow, ale na jak długo to pomoże... Co myślisz?
    Skąd pobierałeś sterowniki karty nVidia? Instalacja sterowników kart graficznych jest dosyć specyficzna. Nie mogą się nakładać na siebie a pomiędzy instalacjami sterowników wymagane jest wykonanie restartu.
    Po odinstalowaniu sterowników kart graficznych - zgodnie z instrukcją z wcześniejszego posta podaj identyfikatory sprzętu kart graficznych z Menedżera urządzeń.
  • Poziom 9  
    Sterowniki pobrałem i zainstalowałem na 2 sposoby (oba się nie udały)
    1) przez aplikacje NVIDII
    2) przez SW update samsunga

Reflow nic nie dał - więc może to być konflikt sterowników.

Po odinstalowaniu GeForce'a przez DDU w menadżerze urządzeń widnieje jako : "Kontroler wideo 3W"

Dodano:
    Myślałem, że po wyłączeniu karty graficznej nie będzie już problemu, ale jednak jest. Po zainstalowaniu czegokolwiek (akurat zainstalowałem office i skype), komputer nie chce się włączyć - pomaga jedynie naprawa rejestru ccleanerem.

Dodano:
    Nie wiem na jak długo ale rozwiązałem problem wykonując reflow Chipsetu - musiały być zimne luty.
    Moderowany przez master-007:

Nie pisz postu pod własnym postem, w celu aktualizacji informacji zawartych w poście użyj przycisku:

To raczej nie będzie trwałe rozwiązanie, ale może niech inni forumowicze się wypowiedzą. Przenoszę temat do właściwego działu, ponieważ na ten moment już raczej wiadomo, że problem nie dotyczy software a hardware.