Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alfa 156 - Wskaźnik temp. paliwa sterowanie.

wtełek1 04 May 2016 19:20 2199 9
    wtełek1
    Level 14  
    Witam.

Posiadam autko seicento sporting 1.1. W obrotomierze i inne duperelki jest wyposażone jednak bardzo brakuje mi wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej.

Znalazłem na portalach wskaźniki z Alfy 156 (w jednym jest temperatura wody, zegarek i paliwo) Tylko pytanie czy gdy dokupię do tego czujnik również od alfy 156 to da radę to podłączyć tak aby wskazania były poprawne?

Najbardziej zależy mi na wskazaniach temperatury gdyż oryginalny fabryczny to tylko zapalenie się czerwonej kontrolki kiedy jest już za późno.
    Nie chce ledowych montować bo razi to strasznie.
    Zegary są takie(żeby nie było zdjęcie z elektrody):

Z tego co tak na logikę mi się wydaje to powinno być do takiego zegara podłączone zasilanie i czujnik podłączony do cewki od igły i do masy - ale to tylko gdybanie dlatego pytam aby naprowadzić na właściwy tor :)
  • Helpful post
    złowrogi_boncur
    Level 27  
    Ciekawa przeróbka, być może się uda, trzeba by najpierw sprawdzić czy czujnik daje takie same wskazania jak w alfie ze wskaźnikiem, lub poprostu wymienić czujnik na taki jaki powinien być, o ile podejdzie :) a podłączenie do licznika to filozofi zbytnio tam nie ma tylko jakiś schemat od tego licznika trzeba dorwać.
    wtełek1
    Level 14  
    Ogólnie chce zakupić te zegary + czujnik od Alfy odpowiedni do tego licznika a ten oryginalny z seicento zostawić w spokoju.

Właśnie w tym problem że nie mogę znaleźć schematu więc postawiłem temat.

Nie jest to jakiś drogi sprzęt bo zegary ok. 20zł z paczką i czujnik też. Wychodzi 40zł za wskaźnik temperatury co w porównaniu do wskaźników za 200zł jest b. małą kwotą.
    No nic zakupię zegar i się przekonam, mam tylko nadzieję że nie potrzeba do tego ECU itd.
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Który rocznik tego Seicento? Starsze 1.1SPI miały dwa czujniki - jeden do komputera i jeden do kontrolki, nowsze (MPI) miały już tylko jeden czujnik, a kontrolką sterował komputer. W starszej wersji wystarczy zamienić czujnik bimetalowy od kontrolki czujnikiem rezystancyjnym i wskaźnik będzie działał. W nowszym będzie kłopot gdzie umieścić dodatkowy czujnik do wskaźnika.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2904543.html
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Tak, '99 to SPI, po zegarach też łatwo poznać - SPI miał mechaniczny licznik km, a MPI miał wyświetlacz LCD.
    wtełek1
    Level 14  
    Pozwól że zapytam. Czy ten czujnik który mam wymienić znajduje się w głowicy?
    Podejrzewam na mój rozum że nie da się tam włożyć czujnika od alfy 156 tylko trzeba wkręcić inny który pasuje i wtedy bocznikami się bawić aby uzyskać prawidłowe wskazania?
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Tak, to ten czujnik w głowicy, z jednym stykiem. Będzie pasował czujnik z Poloneza albo z Punto I (w wersji ze wskaźnikiem), a może i z Alfy. Czy będzie współgrał ze wskaźnikiem - trzeba zobaczyć jakie parametry miał oryginalny czujnik od tych wskaźników.
    wtełek1
    Level 14  
    Jeśli od poloneza i punto I pasuje czujnik temperatury wody do seicento to z Alfy też wejdzie :)
    Gwint jest w poldku i punto M16x1,5 i taki sam jest w alfie 156.

Tyle że ten jednopinowy ma taki gwint. Trudno zakupie taki na allegro i w razie co będe się martwił jak działać nie będzie.

Niestety charakterystyki czujnika z alfy nie mogę odszukać ani po niemiecku ani po angielsku po polsku niby coś jest ale nie jestem pewien.

Dziękuje za podpowiedzi. Pozostaje mi czekać na paczki i dam znać czy się udało czy nie :)
    dziekan_tek
    Level 14  
    @wtełek1 aby nie wywarzać otwartych drzwi... czy masz opis poszczególnych pinów gniazda w tych licznikach? :-)

Za wszelką cenę chciałbym uniknąć sprawdzania tego na chybił trafił. Te zegary [60657729 aka 60.2812.990.4], a dokładniej to te dwa skrajne wskaźniki, będą zaadaptowane do quada ;-)