Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Vaio VGN-NW21MF - wysoka temperatura po wymianie pasty

04 Maj 2016 21:47 729 4
  • Poziom 2  
    Witam! Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc w razie problemów proszę o wyrozumiałość z strony administracji.

Posiadam laptopa, a mianowicie Sony VAIO VGN-NW21MF. Laptop działał prawidłowo, jedynym mankamentem była wysoka temperatura (CPU i GPU).
    Postanowiłem wymienić pastę termoprzewodzącą.
    Kupiłem pastę silikonową. Wszystko rozebrałem, wyczyściłem, nałożyłem pastę i poskręcałem. Do czyszczenia użyłem małej ilości wódki sobieski oraz szmatki.
    Po ponownym uruchomieniu laptopa wentylator na stracie systemu "kręcił" wysokie obroty. Temperatura obniżyła się lecz wentylator POD OBCIĄŻENIEM kręci się non stop na bardzo wysokich obrotach przez co praca z nim jest denerwująca oraz wyłączał się w trakcie grania w gry typu Farming Simulator 2015. PRZED WYMIANĄ PASTY NIE BYŁO TYCH PROBLEMÓW.

Stwierdziłem, że może być to wina starych (ponad 5 lat) thermopadów lub słabej jakości pasty. Tak więc zamówiłem odpowiednie thermopady oraz dość dobrą pastę (Zalman Super Thermal Grease ZM-STG2) i wymieniłem wszystko raz jeszcze.

Poniżej screen z Speccy po godzinnej pracy na laptopie (przeglądanie internetu, już po wymianie pasty).

Moje pytanie: Co jest przyczyną tak wysokich obrotów? Oraz jak rozwiązać ten problem?

Jedyne co przyszło mi jeszcze do głowy to słabo dokręcone chłodzenie przez co ciepło jest "trudniej" oddawane, a wentylator kręci takie obroty ponieważ dostaje takie polecenie... Ale jak dokręcić mocniej chłodzenie?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc :)
  • TermopastyTermopasty

• Spec od komputerów
    Sprawdź HWMonitorem - pokaże się jeszcze temperatura GPU - to ona może być przyczyną wysokich obrotów wentylatora.
    Mogłeś uszkodzić heatpipe - próba wrzątku i będziesz wiedział czy jest szczelne.
    Termopady muszą mieć odpowiednie grubości i nie należy wymieniać ich na pastę.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 2  
    Poniżej screen z HWMonitor. Termopady są dobre na sto procent i tak wiem, że nie wymienia się ich na samą pastę.

Na czym polega próba wrzątku?
    Sony Vaio VGN-NW21MF - wysoka temperatura po wymianie pasty

• Spec od komputerów
    Próba z wrzątkiem - sprawdzasz działanie rurek odprowadzających ciepło z układu do blaszek przy wentylatorze - tzw. heatpipe - to nie są zwykłe rurki - zobacz sobie w google budowę.

Tą część co jest na układzie lub procesorze wsadzasz do wrzątku trzymając za blaszki. Po max. kilku sekundach ta część z blaszkami powinna parzyć w palce. Jeśli trwa to długo - ta część chłodzenia do wymiany - nie przekazuje odpowiednio ciepła.
    Alternatywnie można użyć innych źródeł ciepła - np. hotair
  • Poziom 2  
    Próba z wrzątkiem wyszła nastepująco. Po 10sekundach zaczęło nieźle parzyć. Czy chłodzenie jest dobrze albo?

EDIT. CTERAZ wykręcił raz jeszcze całą płytę i na sucho przyłożyłem chłodzenie do podzespołów. W przypadku GPU i chłodzenia jest spokojne z 1mm luzu, na mostu który jest chłodzony tym samym elementem jest to samo.
    Chłodzenie jest za wysoko? Jak to rozwiązać?