Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Malowanie dachu ocynk podkład ?

gruby213 04 Maj 2016 22:00 3507 27
  • #1 04 Maj 2016 22:00
    gruby213
    Poziom 14  

Witam,
    Potrzebuję porady.
    Będę malował dach ocynkowany - pokryła go rdza tak lekko dość- Wcześniej już był malowany.
    Czyszczenie będzie odbywało się za pomocą szlifierek i szczotek drucianych.
    Zakupiłem 60l farby Teknos oliva Emawin (900zł) - po oczyszczeniu chcę położyć tylko tą farbę 2-3 razy bez podkładu. (czy jak rozcieńczę tego emawina i zrobię ala podkład a pózniej już litą farbą 2 warstwy to będzie dobrze ? )
    Czy jest to dobry pomysł ?
    Jak odtłuścić dach po oczyszczeniu - Rozpuszczalnikiem czy jednak karcherem z chemią. Jeśli z chemią to jaką wybrać (chodzi mi o tańszy środek ze względu na brak kasy ).
    Pozdrawiam

0 27
  • #2 04 Maj 2016 22:32
    przemyslw
    Poziom 13  

To malujesz ocynk czy na starą farbę ? Czy nie ma białych wykwitów itp. ? Z luźnej rdzy i farby oczyścić! Ale jak farba mocno trzyma już długo to nie zdzieraj. Na cynk to woda amoniakalna i można gąbką ( odtłuścić ) i dobrze spłukać . Ale jak to stary cynk to tylko umyć z brudu . Na blachę , akrylowej nie rozcieńczaj .

0
  • #3 04 Maj 2016 22:42
    gruby213
    Poziom 14  

Farby starej nie będę zdzierał tylko zmatowię papierkiem , rdzę wyczyszczę do metalu. Dach jest w ocynku i gdzieniegdzie poodchodziły płaty i widać ocynk. Tylko pytanie co to za farba którą kupiłem za 900zł. czy muszę do niej użyć podkładu jako grunt czy mogę nią malować już na gotowe 2-3 warstwy?

Dodano po 5 [minuty]:

gruby213 napisał:
    Farby starej nie będę zdzierał tylko zmatowię papierkiem , rdzę wyczyszczę do metalu. Dach jest w ocynku i gdzieniegdzie poodchodziły płaty i widać ocynk. Tylko pytanie co to za farba którą kupiłem za 900zł. czy muszę do niej użyć podkładu jako grunt czy mogę nią malować już na gotowe 2-3 warstwy?

Nie mogę znaleźć informacji w internecie na temat tej farby. Znajomy mi ją przywiózł z elektrowni bo mówił że malują nią dachy na blokach grzewczych i jest spoko ale nie udzielił mi informacji na temat podkładu. Mam 200m2 dachu więc koszta są duże a jak jeszcze będę musiał podkład kupić to skończy mi się budżet. Dlatego też z tym pytaniem uderzam do was.

0
  • #4 04 Maj 2016 22:57
    przemyslw
    Poziom 13  

Teknos oliva Emawin i pierwszy wynik w google :) i masz pdf :). Nic nie piszą czy na ocynk . Ja bym napisał do producenta a jak nie chcą odpisać do wyślij im skan dowodu zakupu.

1
  • #5 04 Maj 2016 23:44
    101pawel
    Poziom 25  

gruby213 napisał:
    Zakupiłem 60l farby Teknos oliva Emawin (900zł) - po oczyszczeniu chcę położyć tylko tą farbę 2-3 razy bez podkładu. (czy jak rozcieńczę tego emawina i zrobię ala podkład a pózniej już litą farbą 2 warstwy to będzie dobrze ? )Czy jest to dobry pomysł ?
    Najpierw wydałeś 9 stów, a teraz się pytasz co i jak? To nie jest najlepsza farba do malowania powierzchni "trochę cynku, trochę rdzy", chociaż po 15 zł za litr nie kupisz nic lepszego. Malowanie dachu to ważna i ciężka praca i nie da się tego zrobić tanio. Też mam dach ocynkowany, znacznie większy od Twojego i też go maluję, co 6 - 7 lat pędzlem - jedną warstwę. Dach ma 25 lat, dbam o niego od początku, sam przed malowaniem czyszczę i sam maluję. Nie odważyłbym się malować farbą, którą kupiłeś. Na rynku uznanych farb do ocynku jest co najmniej kilka marek, osobiście maluję staroświeckim nieco Fawinylem C (ok. 40 zł za litr) ale dach wygląda stale jak nowy. Jeśli mogę Ci coś poradzić, zwróć tą farbę.
    Pozdrawiam

0
  • #7 05 Maj 2016 07:19
    ociz
    Moderator Samochody

gruby213 napisał:
    Jak odtłuścić dach po oczyszczeniu - Rozpuszczalnikiem czy jednak karcherem z chemią.

Ja używałem odtłuszczacza do mycia silników i karcher. Choć nigdy nie popierałem malowania dachów, nie wiele drożej wychodzi nowa blacha a efekt na długie lata, w zależności od jakości materiału.

0
  • #8 05 Maj 2016 08:04
    ^ToM^
    Poziom 32  

Malowanie dachu, to w sumie prosta czynność i do wykonania samodzielnie pod warunkiem zastosowania pewnego porządku i kolejności prac.

Jeśli mogę coś podpowiedzieć to:

- rdzę oczyścić do gołego metalu, a miejsca pozbawione cynku pokryć grubą warstwą cynku w spraju,
    - cały dach umyć szczotką na kiju za pomocą środka Emulsol R lub Emulsol RN-1 Koncentrat:
    http://organika.com.pl/produkt/chemia-przemys...-do-i-odtluszczania-powierzchni/emulsol-rn-1/

"Płyn (koncentrat) do odtłuszczania dachów EMULSOL RN-1 przeznaczony jest do mycia i odtłuszczania powierzchni metalowych przed nakładaniem powłok malarskich. Można go stosować do mycia powierzchni stalowych, stali ocynkowanej, żeliwa, metali kolorowych oraz aluminium. Znajduje także zastosowanie przy oczyszczaniu wszelkiego rodzaju powierzchni twardych (np. posadzek).
    EMULSOL RN-1 to skoncentrowany preparat w postaci lepkiej, klarownej cieczy, o barwie od słomkowej do bursztynowej. Jest biodegradowalną wodorozcieńczalną kompozycją detergentów, emulgatorów i inhibitorów korozji, wykazującą znakomite właściwości czyszczące.
    Butelka 1 L koncentratu wystarcza na 80 m2 powierzchni".

-spłukać dach wodą i odczekać aż wyschnie. Jeszcze raz sprawdzić czy nie zostały gdzieś ubytki w ocynku, jeżeli są to poprawić.

- 2x pomalować dach w wybranym kolorze farbą Lowicyn: http://www.polifarb.lodz.pl/produkty/lowicyn-farba-do-malowania-powierzchni-ocynkowanych-mat
    Farby stosujemy wyłącznie rozpuszczalnikowe, wszelkie wodne, akrylowe nie mają sensu. Lowicyn albo Śnieżka na dach lub Radach z Rafilu Radomskiego.

-cieszyć się dobrze wykonaną pracą i zaoszczędzeniem kilku tyś. zł w zależności od powierzchni dachu.

Dodam jeszcze, że prac malarskich nie wykonywać przy słonecznej pogodzie, gdyż farba zbyt szybko wysycha od gorącego dachu co niekorzystnie wpływa na tworzenie się powłoki. Ewentualnie można malować do południa od strony południowej czy zachodniej a po południu od strony północnej albo wschodniej, czyli tak, aby na malowanej powierzchni nie opierało się słońce.
    Jestem przeciwnikiem odtłuszczania myjkami, gdyż szczotka jednak delikatnie szoruje (drapie) odtłuszczaną powierzchnię co powoduje znacznie lepsze przyleganie farby. Zatem szczotki w dłoń i do roboty! :)

Pozdrawiam!

0
  • #9 05 Maj 2016 08:19
    101pawel
    Poziom 25  

przemyslw napisał:
    http://farbysalus.pl/oliclean-123/780 to jest dedykowany zmywacz , farba akrylowa nie wodna ,to może być dobra.
    A to z ulotki tego preparatu przeczytałeś?: "Do mycia powierzchni cynkowych i aluminiowych należy
    stosować jedynie roztwory (kontakt tych powierzchni z roztworem nie powinien
    trwać dłużej niż 10 min.)." Już widzę gościa na dachu z timerem :|
    A co się stanie jak ten odtłuszczacz pozostanie na blasze 11 minut albo 15? Zeżre z niej resztki cynku?.
    Co do samego odtłuszczania dachu, to z czego jest on jeszcze po kilku czy kilkunastu latach tłusty? Raczej niemiłosiernie brudny, a do tego potrzebny jest dobry detergent a nie odtłuszczacz. Kto raz był na blaszanym dachu i widział z bliska to, czego nie widać z ulicy, to rzeczywiście może się zastanowić, czy nie lepiej kupić nową blachę niż się męczyć. Ptasie kupy przypieczone słonecznym ultrafioletem i utrwalone przez cztery pory roku, niekiedy nie tylko nie dają się osunąć szpachlą, ryżową szczotką, profesjonalną ciśnieniową myjką, ale twarde jak diament, wymagają niebylejakiego papieru ściernego. Toteż dach trzeba "namoczyć" detergentem (tak jak w myjni aktywną pianą :wink: ), najlepiej w nieupalny wieczór - na całą noc. Potem od rana, nim wyjdzie słońce zacząć akcję wszystkimi wyżej wymienionymi narzędziami, najlepiej w dwójkę, trójkę, albo i więcej chłopa. Można to robić partiami - oczyścić i pomalować fragment, następny dzień kolejny i tak do końca. Wracając do pytania o odtłuszczanie, - jeśli blacha nie jest nowa, tzn. leży już któryś rok na dachu, to odtłuszczać nie trzeba; nooo... chyba, że na dachu odbyła się niedawno impreza grilowa? Aha, zapomniełem dodać, że do czyszczenia dachu używam "Ludwika" w stężeniu nieco większym niż do mycia naczyń.
    Pozdrawiam

0
  • #10 05 Maj 2016 09:14
    gruby213
    Poziom 14  

Ja doczytałem jednak, że TEKNOS OLIVA EMAWIN jest to farba poliwinylowa.
    Czytałem też trochę o tych rodzajach farb i niektórzy nie stosują gruntu tzw podkładu antykorozyjnego tylko odrazu lecą poliwinylowym

Code:
    http://www.farbyprzemyslowe.pl/produkty.html

0
  • #11 05 Maj 2016 09:31
    ^ToM^
    Poziom 32  

101pawel napisał:

Co do samego odtłuszczania dachu, to z czego jest on jeszcze po kilku czy kilkunastu latach tłusty? Raczej niemiłosiernie brudny, a do tego potrzebny jest dobry detergent a nie odtłuszczacz. Kto raz był na blaszanym dachu i widział z bliska to, czego nie widać z ulicy, to rzeczywiście może się zastanowić, czy nie lepiej kupić nową blachę niż się męczyć. ? Aha, zapomniełem dodać, że do czyszczenia dachu używam "Ludwika" w stężeniu nieco większym niż do mycia naczyń.
    Pozdrawiam

Płyny do odtłuszczania zawierają także silny detergent, więc mają b. dobre właściwości myjące. Zatem tylko używanie płynu typu Emulsol ma dziś sens. Ludwik, to może był dobry kiedyś, kiedy był trudny dostęp do takich specyfików jakie obecnie można kupić. Płyn ludwik jest łagodnym detergentem (wiadomo, do ręcznego mycia naczyń) i zbytnio się nie nadaje do tak zabrudzonych powierzchni jak dach.

0
  • #12 05 Maj 2016 09:54
    przemyslw
    Poziom 13  

Jaką masz ?Teknos oliva Emawin ( a może jest inna z końcówką A ?).Emalia nawierzchniowa akrylowa modyfikowana, półmatowa. Czy Teknos oliva Emawin może być na ocynk ? technologia(malpa)oliva.com.pl Udzielą na pewno precyzyjnej odpowiedzi bo i firma z dużym doświadczeniem. Moim zdaniem nie bo raczej by się ,pochwalili,, jako podkład . W instrukcji nie jest precyzyjne : PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
    Powłoka farby winylowej lub farby epoksydowej do gruntowania sucha, bez śladów korozji, pozbawiona soli, tłuszczu i kurzu. Zaleca się zmycie powierzchni wodą z dodatkiem detergentu OLICLEAN 123 prod. OLIVA Sp. z o.o., a następnie spłukanie czystą wodą.

0
  • #13 05 Maj 2016 10:03
    gruby213
    Poziom 14  

Zwykły EMAWIN nie ma literki A

0
  • #14 05 Maj 2016 10:19
    przemyslw
    Poziom 13  

Emawin A - Emalia nawierzchniowa akrylowa modyfikowana, półmatowa. Nawierzchniowa to znaczy musi być podkład. Może właśnie bez literki A to winylowa . Ale co napisane na opakowaniu ?

0
  • #15 05 Maj 2016 10:30
    gruby213
    Poziom 14  

Jest to Emawin zwykły czyli poliwinylowa

Na opakowaniu napisane to co niżej:
    PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
    Powłoka farby winylowej lub farby epoksydowej do gruntowania sucha, bez śladów korozji, pozbawiona soli, tłuszczu i kurzu. Zaleca się zmycie powierzchni wodą z dodatkiem detergentu OLICLEAN 123 prod. OLIVA Sp. z o.o., a następnie spłukanie czystą wodą.[/quote]

0
  • #16 05 Maj 2016 20:40
    ociz
    Moderator Samochody

101pawel napisał:
    z czego jest on jeszcze po kilku czy kilkunastu latach tłusty?

Z kominów.

0
  • #17 05 Maj 2016 20:54
    robokop
    Moderator Samochody

ociz napisał:

Choć nigdy nie popierałem malowania dachów, nie wiele drożej wychodzi nowa blacha a efekt na długie lata, w zależności od jakości materiału.

To ja bardzo chętnie poproszę - nową blachę, z położeniem. Starą możesz sobie wziąć jako gratis.
    U matki dach na przedwojennym domu malowaliśmy kiedyś czymś w rodzaju Alubitu - srebrzanka na bazie jakiejś zalewy bitumicznej i pyłu aluminiowego. Nie łuszczyło się to, wsiąkało wręcz w blachę, tyle tylko że z czasem się spłukiwało. Ostatnimi czasy zwykłą farbą chlorokauczukową, bez rozcieńczania i bez mycia. Warunek - nic nie może być łuszczącego, inaczej trzeba to drzeć szczotką do żywego.

0
  • #18 05 Maj 2016 22:42
    gruby213
    Poziom 14  

Na Dachu jest blacha w ocynku tzn już tego ocynku nie ma bo pokryła go rdza...

1
  • #19 05 Maj 2016 22:48
    robokop
    Moderator Samochody

Czyli na dobrą sprawę już za późno na zabiegi naprawcze.

0
  • #20 05 Maj 2016 23:14
    przemyslw
    Poziom 13  

gruby213 napisał:
    Na Dachu jest blacha w ocynku tzn już tego ocynku nie ma bo pokryła go rdza...
    . To my się produkujemy a tu ..... :) . Jeśli ocynku nie ma to nie musi być droższa , tylko zwykłe podkładowe na stal ( oczywiście nie wyczyścisz idealnie to kup lepszą podkładówkę przeciwrdzewną .Później tą co masz , oczywiście sprawdź czy akurat taką można . A teraz co z miejscami gdzie zedrzesz starą farbę pojawi się ,, świeży ,, bo być może nieprzereagowany ocynk . Dlatego droga chyba ale przyczepna - EPINOX 22 Uniwersalna farba epoksydowa z fosforanem cynku na powierzchnie ocynkowane i stalowe i ona jest tej samej firmy.

0
  • #21 06 Maj 2016 13:51
    101pawel
    Poziom 25  

ociz napisał:
    101pawel napisał:
    z czego jest on jeszcze po kilku czy kilkunastu latach tłusty?
    Z kominów.

Ahhhaaa...
    A z spalania jakich paliw ten tłuszcz?

0
  • #22 06 Maj 2016 14:43
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 18  

Dobry detergent i z tłuszczem sobie poradzi . Ja mam swój np. 1% wodorotlenku sody i płyn do mycia naczyń- można trociny , to zależy co się robi. Na dach to należy dobrze spłukać bo korozja murowana a jak by trociny miały wejść to w szczeliny to odpada. DUUUżo gorsza sprawa to biały nalot na ocynku! Trzeba to szlifierką i to dobrą szczotką np. listkową by nie zedrzeć za dużo cynku . Robiłem czarną jakąś tanią ale była i na ocynk i na stal mało znaną firmy i zimę wytrzymało ale to nie dach a pionowo. Niestety nie wiemy jaki to dach , stromy , północny , w jaki sposób kryty itd jak poprzednia się trzyma.

0
  • #23 06 Maj 2016 21:18
    ociz
    Moderator Samochody

101pawel napisał:

Kominy to nie tylko do spalania, ale też wentylacja. Zaglądałeś kiedyś pod meble w kuchni? Podobnie wyglądają dachy w pobliżu kominów wentylacyjnych.

0
  • #24 08 Maj 2016 20:28
    101pawel
    Poziom 25  

ociz napisał:
    101pawel napisał:
    Kominy to nie tylko do spalania, ale też wentylacja. Zaglądałeś kiedyś pod meble w kuchni? Podobnie wyglądają dachy w pobliżu kominów wentylacyjnych.
    Coraz bardziej mnie intrygujesz. Najpierw piszesz, że dachy są tłuste od tego co wylatuje kominem, potem, że kominem wentylacyjnym. Na koniec dowodem ma być tłuszcz (?) pod szafką w kuchni? Zapewniam Cię, że pod szafkami w kuchni mam równie czysto i beztłuszczowo jak na jej środku. Wracając do meritum, - na dachu, a na paroletnim w szczególności nie ma tłuszczu. Wszystko czego nie zmyły chemiczne deszcze zostało rozłożone w fotolizie cząstek tłuszczu. To efekt działania promieniowania UV. Fotoliza to chemiczny rozpad cząsteczek tłuszczu pod wpływem fotonów. Koniec i kropka.
    Otocznie zeżarło z dachu kolegi gruby213 prawie w całości cynk, na dodatek to co było pod tym cynkiem zdążyło się zamienić w tlenki, wodorotlenki i co tam jeszcze, a Ty piszesz, że tłuszcz pozostał?

0
  • #25 08 Maj 2016 20:37
    ociz
    Moderator Samochody

Kilka lat zajmowałem się dekarstwem zawodowo, pracowałem na setkach dachów, zburzyłem wiele starych kominów, więc nie teoretyzuję.

0
  • #27 05 Wrz 2018 07:15
    zimny8
    Poziom 33  

Blacha ocynk po roku od położenia, dokładnie oczyszczona, dach (2x) pomalowany Fawinylem C przetrwał u mnie prawie 20 lat.
    U sąsiada nieco krócej ale tam malowaliśmy gdzieniegdzie lekko podrdzewiały, najpierw tam podkład czyli farba na rdzę Cekor R i dwie warstwy Fawinylem.
    Nie widziałem nigdzie nic lepszego.

0
  • #28 05 Wrz 2018 15:07
    .sos
    Poziom 12  

zimny8 napisał:
    Nie widziałem nigdzie nic lepszego.
    Ceramika. Nie zgnije i nic nie malujesz... Długofalowo tańsza...

0