Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka lampki choinkowe led

maaykel 05 May 2016 09:58 2328 1
 • #1
  maaykel
  Level 1  
  Witam serdecznie,

  Z góry przepraszam za być może naiwne pytanie, ale w temacie elektroniki, jak sam dział wskazuje, jestem zielony.
  Chcę zrobić pewien element ozdobny wewnątrz domu, który oparty ma być na lampkach choinkowych led. Domyślnie element ten ma być wyposażony w około 22 szt. led. rozmieszczone nieregularnie. Problem w tym, że ciężko znaleźć zestaw w miarę dobrej jakości, zasilany 230V z podobną ilością diod. Planuję zatem kupić zestaw 50szt. np. firmy Activejet (zasilany jest transformatorem 230V/24V, max. 2,4VA) i niepotrzebne diody usunąć z układu. Teraz pojawia się pytanie: czy z racji tego, że pozbywam się połowy diod muszę zastosować jakiś dodatkowy rezystor czy może zamienić zasilacz który jest w zestawie jakimś regulowanym czy nic nie kombinować i będzie to działało nie grzejąc się nadmiernie i nie doprowadzając do szybkiej awarii poszczególnych punktów świetlnych lub całego układu?

  Załączam zdjęcie zasilacza, zapożyczone z pewnej aukcji.

  Przeróbka lampki choinkowe led
 • #2
  krzysiozak
  Level 39  
  maaykel wrote:
  (zasilany jest transformatorem 230V/24V, max. 2,4VA) i niepotrzebne diody usunąć z układu. Teraz pojawia się pytanie: czy z racji tego, że pozbywam się połowy diod
  Powinieneś się zaopatrzyć w zasilacz o połowę niższym napięciem, prąd zostaje ten sam. Moc może być o połowę niższa. Jeśli nie zmieniasz układu LED i stosujesz tak jak w oryginale tylko mniejsza ilość.
  Opornika zmniejszającego napięcie stosować nie zalecam do starego zasilacza.
  maaykel wrote:
  i będzie to działało nie grzejąc się nadmiernie i nie doprowadzając do szybkiej awarii poszczególnych punktów świetlnych lub całego układu?


  Jeśli zastosujesz się do mojego zalecenia to będzie dobrze.

  Powodzenia.