Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki rezystor do kierunkowskazów LED 12 V/0,3 W

Mromat 05 May 2016 10:40 23112 7
 • #1
  Mromat
  Level 8  
  Witam,
  Czy ktoś pomoże w doborze opornika? Chcę wymienić dwa kierunkowskazy z tyłu moto. Wcześniejsze żarówki to 12V/21W. Nowe kierunkowskazy LED to 12V/0,3W - Jaki rezystor zastosować równolegle aby to działało i zachować starą częstotliwość migania? Migają za szybko (od razu mówię że zmiana przerywacza/przekaźnika odpada na pewno)
 • #3
  Mromat
  Level 8  
  W dół? Czyli zmniejszać Ohmy i waty? Możesz mi powiedzieć z czego to się bierze? Jakie wzory? Znalazłem coś takiego, że w stare żarówki dawały prąd 1,75A więc z 21W dawały ok. 7 Ohmów więc podobny rezystor (8-10 Ohm ) powinno się zastosować? Znalazłem że ludzie pisali 25 W 8 Ohmów ale chciałbym wiedzieć chociaż w teorii z czego to się bierze.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #5
  WRadek
  Level 23  
  Do Elektronik987:
  Niestety nie wiesz jak działa przerywacz kierunkowskazów w motocyklach. I Twój wywód generalnie jest słuszny ale nie w tym przyopadku.

  Do lukasixthm:
  W dół - czyli w stronę coraz mniejszego oporu, czyli coraz mniej Omów, ale coraz więcej mocy wytracanej na oporniku. Czyli mniej omów więcej watów.

  Dopóki nie wymienisz przerywacza na dostosowany do diodowych kierunkowskazów, to nie będziesz miał oszczędności na prądzie. Ale jak Ci na tym nie zależy to musisz trafić z tym opornikiem.
 • Helpful post
  #6
  lukasixthm
  Level 23  
  Kolego Elektronik987, rezystor o którym mowa daje się tak jakby zamiast żarówki. Czyli równolegle z "żarówką LED". Dzieje się tak, ponieważ wstawiając LEDa zmienia się częstotliwość migania. Przerywacz jest tak skonstruowany, że po np. przepaleniu żarówki przerywa szybciej. Nie wiem czy to celowy zamiar, nie zagłębiałem się w to.

  Przy podłączeniu LEDa musimy oszukać przerywacz tym właśnie rezystorem o rezystancji zbliżonej do rezystancji gorącego włókna (10ohm). Odkłada się wtedy na nim napięcia zasilania (14V) więc musi być odpowiednio większej mocy (20W).

  Kolego Mromat. Mówiąc w dół miałem właśnie na myśli zmnijszanie rezystancji, a co za tym idzie zwiększanie watów. Prawo ohma. Mały off top - polecam Ci aplikację na smartfona ElektroDroid. Pomoże Ci w wielu prostych problemach.
 • #7
  Mromat
  Level 8  
  Dziękuję wszystkim. Kupiłem to co podpowiedział sprzedawca w sklepie elektronicznym - czyli 50W6R8J (podobno 6,8 Ohma sam się dziwiłem że taką akurat wartość ma ale to podobno wychodzi z 12V/1,75A) i chodzi jak należy - częstotliwość świecenia odpowiednia. Rezystor jest z radiatorem, a podobno większa moc to w moim przypadku mniejsze ciepło rezystora i większa cena. Koledzy motocykliści na zagranicznych forach zakładali na 1-3W LEDy rezystory 25W8R i też im działało.
  Pytanie - czy takie kombinacje wpływają na żywotność przerywacza?
 • #8
  bambus94
  Level 29  
  Wpływa, ale wg mnie pozytywnie, bo zimne włókno żarówki ma ok 1R co powoduje krótki zwiększony pobór prądu. A rezystor ma stałe 6R8 a diody to jest ułamek tego prądu.