Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przecinarka plazmowa CUT40 uszkodzone MOSFET-y

zgredx 05 May 2016 12:08 1881 4
 • #1
  zgredx
  Level 12  
  Przecinarka jak w tytule. Spalone były dwa tranzystory MDQ18N50G. Nie znalazłem takich więc wstawiłem IRFP460. Spawarka ruszyła i działała. Przy ustawieniu parametrów cięcia na max po chwili znowu przepaliły się kolejne MDQ18N50G wiec tym razem zamieniłem je wszystkie na IRFP460 lecz po tym zabiegu spawarka startuje lecz nie ma zajarzenia łuku. Pytanie czy zamiast tego MDQ moge podstawić IRFP460? Czytając note katalogową parametry mają niemal identyczne.
 • #2
  rafal8916
  Welding machines specialist
  Nie ty pierwszy masz taki problem. Te IRFP nie chcą pracować w tych blokach mocy, sprawdzone przeze mnie i kilku innych użytkowników forum, nie dochodziłem przyczyny, po prostu stosuje inne tranzystory.

  Idealnie działają jako zamienniki 2SK2837 i te polecam, bo są stosowane w tych blokach również w wersji oryginalnej, oraz 23NE50.

  Sprawdź jeszcze sterowanie czy jest sprawne, zwykle przy uszkodzeniu tranzystorów pada również.
 • #3
  zgredx
  Level 12  
  Dziękuje za informację. w sterowaniu uszkodzone były oporniki 4R7 po wymianie losowo zwiera się kolejny IRFP co utwierdza mnie w przekonaniu, że masz rację. Zastosuję inne o których piszesz i dam znać.
 • #4
  Hatifnat
  Level 11  
  Podepnę się pod temat, bo mam taką samą przecinarkę z podobnym problemem. Po uruchomieniu i naciśnięciu spustu zaświeca się kontrolka przegrzania. Było przepalonych sześć tranzystorów K2837, rezystory 6,8R przy nich (1) i diody zenera oraz 1N4148 przy małym transformatorze na osobnej płytce (2). Po wymianie uszkodzonych elementów objawy nadal są takie same. Kontrola przestaje się zaświecać, gdy odłączę dwupinową wtyczkę łączącą górną płytę z dolną (3), w okolicy wspomnianego gniazda na dolnej płycie są dwie diody, które przepalają się po każdej próbie uruchomienia, wyglądają na 1N4007 i C12V (4). Pytanie gdzie dalej szukać usterki.
  Przecinarka plazmowa CUT40 uszkodzone MOSFET-y
  Przecinarka plazmowa CUT40 uszkodzone MOSFET-y
 • #5
  arelektroda
  Level 23  
  Kolego @Hatifnat rozpocząć należy od sprawdzenia przetwornicy 24V. Od jej działania zależy wszystko pozostałe. Na początek nie podłączaj zasilania sieciowego a jedynie podaj 24V na płytę sterującą (tą górną). O ile masz dostęp do oscyloskopu to możesz sprawdzać przebiegi. Głównie sprawdź cztery wyjścia na tej małej płytce z tym okrągłym transformatorkiem (tam gdzie wymieniałeś diody Zenera 5,1V i 1N4007). Od działania tej płytki zależy czy możesz wymieniać tranzystory końcowe. Diody Zenera 5,1V na tej małej płytce przesuwają przebiegi co jest niezbędne dla właściwej pracy tranzystorów końcowych. Dodatkowo przy przepaleniu któregokolwiek tranzystora końcowego bezwzględnie należy wymienić wszystkie rezystory 6,8R sterowania bramek. W załączeniu ogólny schemat CUT40.
  Życzę powodzenia i dodam, że bez oscyloskopu naprawa jest raczej loterią.