Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki transformator obniżający napięcie z 220 V na 110 V

Monuuu 08 Maj 2016 19:41 3381 47
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Coś z obliczeniami, proszę sprawdzić.
    4,44 x 1,41 x 80 x 50 x 5 /10000 = 12,52

10/12,52= 0,8

P=1 x 50 x 0,8 = 40W /50Hz/

4,44 x 1,41 x 80 x 60 x 5/10000 = 15

10/15 = 0,67

P= 1 x 60 x 0,67 = 40,2 /60Hz/

Gdzie jest błąd ?

Dodano po 2 [godziny] 22 [minuty]:

Czyli straty w rdzeniu są porównywalne .
  • HelukabelHelukabel
    marek_ka
    Poziom 26  
    To koledzy niech dalej sobie liczą.
    Ja już widziałem parę ugotowanych transformatorów, które wymieniałem na te zaprojektowane na 50Hz.

Po za tym taki drobiazg. straty w transformatorze to nie tylko straty w rdzeniu.
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Zamontowałem kilkadziesiąt autotransformatorów i źaden oryginał się nie spalił.
    marek_ka
    Poziom 26  
    Kol. Zbigniew to co napisałeś niczego nie dowodzi.
    Eksploatowanie urządzeń poza zakresem pracy przewidzianym przez projektanta, nie gwarantuje bezawaryjnej pracy.
    To, że wielu ludzi potrafi osiągnąć 3 promile alkoholu we krwi nie gwarantuje, że ty przeżyjesz taki wynik.
  • HelukabelHelukabel
    ^ToM^
    Poziom 38  
    marek_ka napisał:

Eksploatowanie urządzeń poza zakresem pracy przewidzianym przez projektanta, nie gwarantuje bezawaryjnej pracy.

No ale nikt tu nie mówi, że ten transformator ma pracować poza zakresem. Chodzi, o to żeby nie dobierać transformatora o nadmiernej mocy.
    marek_ka
    Poziom 26  
    ^ToM^ napisał:
    No ale nikt tu nie mówi, że ten transformator ma pracować poza zakresem.
    Może kolega nie zauważył, ale we wzmacniaczu siedzi najprawdopodobniej transformator zaprojektowany na 60Hz i eksploatowanie go przy 50Hz jest pracą poza zakresem projektowym.

Sprawdziłem doświadczalnie, transformatory zaprojektowane na 60Hz i eksploatowane przy 50Hz mają wyższą temperaturę pracy.
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Co to znaczy wyższą. Skąd wiedziałeś jaką temperaturę miał transformator przy zasilaniu 60Hz?

Spotkałem się z amplitunerem Sony /220V,50Hz/ w którym transformator na jałowo był mocno ciepły. Cała seria tak miała.
    ^ToM^
    Poziom 38  
    marek_ka napisał:
    Może kolega nie zauważył, ale we wzmacniaczu siedzi najprawdopodobniej transformator zaprojektowany na 60Hz i eksploatowanie go przy 50Hz jest pracą poza zakresem projektowym.
    Sprawdziłem doświadczalnie, transformatory zaprojektowane na 60Hz i eksploatowane przy 50Hz mają wyższą temperaturę pracy.

Tak jak napisałem wyżej, sprawdzałem różne urządzenia. Różnica w parametrach wyjściowych między 50 a 60 Hz dla małego transformatora jest pomijalna. Nie zauważyłem uchwytnego wzrostu temperatury czy prądu jałowego. Spokojnie można używać.

Pzdr!
    marek_ka
    Poziom 26  
    ^ToM^ napisał:
    sprawdzałem różne urządzenia. Różnica w parametrach wyjściowych między 50 a 60 Hz dla małego transformatora jest pomijalna. Nie zauważyłem uchwytnego wzrostu temperatury czy prądu jałowego.
    To co napisałeś świadczy, że nigdy tego nie badałeś.
    Z definicji prąd jałowy musi być większy.
    Parę postów wyżej koledzy zaczęli liczyć straty w rdzeniu. Przeanalizuj te obliczenia i będziesz wiedział dlaczego musi być większy prąd jałowy.
    We wzmacniaczach transformator nie pracuje w stanie jałowym.

Zrób doświadczenie, podłącz transformator zaprojektowany na 60Hz i obciążony w 50% na min. godzinę, najpierw do źródła o częstotliwości 60Hz, a później po wystudzeniu do źródła o częstotliwości 50Hz. Mierz temperaturę co ok. 1 - 2 min.
    Jak nie masz transformatora zaprojektowanego na 60Hz, weź fabryczny zaprojektowany na 50Hz i zrób pomiary przy częstotliwościach 50Hz i 41,5Hz.
    Monuuu
    Poziom 2  
    Panowie!
    Nie spodziewałam się takiego odzewu. Pojęcia nie mam o czym tutaj dyskutujecie (nie chcę wyjść na ignorantkę ale ja tu robię tylko za gołębia pocztowego ;) Bardzo pomogliście, pozwoliłam sobie wysłać dyskusję do partnera. Mam nadzieję, że coś z tego wyciągnie i sobie na tym końcu świata poradzi.

Pozdrawiam :)
    ^ToM^
    Poziom 38  
    marek_ka napisał:

Zrób doświadczenie, podłącz transformator zaprojektowany na 60Hz i obciążony w 50% na min. godzinę, najpierw do źródła o częstotliwości 60Hz, a później po wystudzeniu do źródła o częstotliwości 50Hz. Mierz temperaturę co ok. 1 - 2 min.
    Jak nie masz transformatora zaprojektowanego na 60Hz, weź fabryczny zaprojektowany na 50Hz i zrób pomiary przy częstotliwościach 50Hz i 41,5Hz.

No i zadałem sobie chwilę trudu i wykonałem to co napisałeś. Zbadałem transformator TS 40/84. Różnica temperatur przy obciążeniu transformatora 1 A przy 50 Hz a 60 Hz wyniosła 8 stC po 45 minutach od włączenia.
    Jeżeli to ma jakieś dla Ciebie znaczenie praktyczne to proszę bardzo. Ja uważam, że dla popularnej klasy urządzeń zmiana częstotliwości z 60 na 50 Hz nie ma w praktyce kompletnie żadnego znaczenia.
    Znaczenie ma jedynie dopasowanie napięć, jak wymaga producent urządzenia.

Inną sprawą zupełnie jest fakt, że nigdy nie słyszałem, aby ktoś, kto przywiózł z USA jakieś urządzenie podłączał go przez urządzenie konwertujące ze 120 V/60 Hz do 230 V/50 Hz (falownik do radia czy wieży). Nigdy nikt czegoś takiego nie robi. Starczy zwykły autotransformator obniżający ze sklepu o odpowiedniej mocy i wszystko działa jak należy. Zresztą moje dzisiejsze doświadczenie potwierdza, że nie ma sobie w ogóle czym głowy zawracać.
    Przypominam, że mówimy o urządzeniach RTV o niewielkiej mocy a nie urządzeniach, klimatyzatorach czy silnikach dużej mocy.

Kupić należy coś na wzór tego i będzie po temacie:
    http://na110.pl/pl/p/Transformator-230110V-100W-w-obudowie-metalowej/82

Pzdr!
    marek_ka
    Poziom 26  
    Dla mnie różnica temperatur nie ma żadnego znaczenia, natomiast dla bezpiecznika termicznego wewnątrz transformatora może być już istotna.
    Jeśli zrobiłeś to doświadczenie. w co wątpię, to według twojego opisu popełniłeś błąd. Powinieneś zasilić transformator ze źródła o obniżonej częstotliwości.

^ToM^ napisał:
    Kupić należy coś na wzór tego i będzie po temacie:
    http://na110.pl/pl/p/Transformator-230110V-100W-w-obudowie-metalowej/82

Właśnie dzięki takim radom sporo przywiezionego sprzętu ląduje na śmietniku.
    ^ToM^
    Poziom 38  
    marek_ka napisał:

Właśnie dzięki takim radom sporo przywiezionego sprzętu ląduje na śmietniku.

Zatem chętnie wysłucham Twoich porad w tym temacie, gdzie autorka wątku też będzie mogła skorzystać.

Akurat, nie miałem transformatora hamerykańskiego, ale zjawisko działa w obie strony - nie wiem czy zauważyłeś. Nie ma żadnego problemu aby zrobić jeszcze dla 40Hz, bo mam taką możliwość. Jednak nie widzę już w tym sensu, skoro w przypadku który zbadałem zmiany są ledwo uchwytne w praktyce. Szkoda na teoretyzowanie, czekamy na rozsądną poradę z Twojej strony co autor ma kupić (za rozsądne pieniądze naturalnie) i zastosować aby osiągnąć zamierzony cel.

Monuuu:
    Kilka postów wyżej już było o tym wspominane. Playstation 3 ma zasilacz impulsowy (cokolwiek to oznacza) i jest spora szansa że nie jest potrzebny doń żaden dodatkowy transformator do zasilania. Jak w przypadku większości zasilaczy impulsowych z domowych urządzeń, także i zasilacz z Playstation prawdopodobnie działa od 100-240 V przy prądzie o częstotliwości 50 lub 60 Hz. Zatem tak naprawdę może będziesz potrzebować jedynie autotransformator obniżający do wzmacniaczy jak już wyżej podaliśmy - o ile nie mają zasilaczy impulsowych (wtedy jw.). Bo może się okazać, że jedyny problem to różnica we wtyczce. Trzeba sprawdzić w instrukcji i na tabliczce znamionowej.

Looknij na film na YT:
    https://www.youtube.com/watch?v=00yEe0qfcOs

lub:

Jednak mimo takiej informacji, w środku może być uniwersalny zasilacz, jak było wyżej wspomniane, jakiś fachowiec musiałby to ewentualnie sprawdzić :)

Pozdrawiam!
    marek_ka
    Poziom 26  
    ^ToM^ napisał:
    Nie ma żadnego problemu aby zrobić jeszcze dla 40Hz, bo mam taką możliwość. Jednak nie widzę już w tym sensu, skoro w przypadku który zbadałem zmiany są ledwo uchwytne w praktyce.
    Mylisz się.
    Praca z obniżoną częstotliwością, to praca z wyższym prądem jałowym i wyższym natężeniem pola magnetycznego. Istnieje duża szansa na nasycanie się rdzenia.
    Poza tym, zewnętrzna temperatura wyższa o 8C to dużo wyższa temperatura wewnątrz uzwojenia.

Co doradzić autorce tematu?
    Pojechać ze sprzętem do człowieka, który ma pojęcie o problemach zasilania z różnych źródeł.
    Jakoś nie zauważyłem, by lekarze doradzali przez internet czy telefon.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ^ToM^
    Poziom 38  
    WojcikW napisał:
    Więc do PS-3 nowy przewód zasilający i tak jak napisałem w poście #29 wystarczy już wcześniej kupiony transformator 55W do pozostałego sprzętu.

Wszystko się zgadza, ale idąc tym tokiem, sprawdziłbym jeszcze zasilacze w pozostałych gratach, bo może tak być, że we wszystkich są impulsowe zasilacze uniwersalne i w tych pozostałych też starczy tylko zmiana kabli.

Pzdr!
    Ricoh_220

Poziom 36  
    @^ToM^
    Jest spora szansa iż masz racje trzeba tylko sprawdzić jaki rodzaj zasilania bo jak to lepszy sprzęt to może być trafo jednak z dwoma odczepami na uzwojeniu pierwotnym lecz nie można tego powiedzieć nie znając dokładnie marki ani modelu urządzenia.
    Co do PS to powiedzmy sobie szczerze taniej dla producenta robić wersję uniwersalną a nie koniecznie informować klienta jeżeli są wątpliwości mogę dać zdjęcie mojej przeróbki (podmiany kabla zasilającego) .
    Przy wzmacniaczach widziałem opcję przełączenia uzwojenia i śmiga na 220( teraz 240).
    A to że wtyki różne to chyba normalne dla nas wszystkich, router mam też ze Stanów zrobiłem chamską przejściówkę na zasilacz tylko wtyczek i na 240 działa 5 lat.
    Jeśli jednak ktoś chce koszty mam trafo toroidalne 110 na 220v 1,5 Kw.
    Jest mi zbędne chętnie sprzedam.
    Post 43 obrazuje zasilacz wewnętrzny. Dzięki kolego za zdjęcie.