Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki transformator obniżający napięcie z 220 V na 110 V

05 May 2016 13:40 3813 47
  • Level 2  
    Witam! Od razu zaznaczę, że kompletnie nie wiedziałam, gdzie mogę zadać pytanie dotyczące problemu, który chcę przedstawić. Szukałam, ale nie potrafiłam znaleźć odpowiedzi idealnie pasującej do sytuacji.

Otóż mój partner nie ma w danej chwili dostępu do Internetu ani innych źródeł wiedzy. Kazał mi poszukać informacji na temat odpowiedniego transformatora, a ja kompletnie się na tym nie znam, więc uznałam, że znajdzie się tu ktoś bardziej kompetentny niż ja, aby mu pomóc.

Problem polega na tym, że szuka on transformatora obniżającego napięcie z 220 V do 110 V, aby obsłużyć głośniki 60 W + Playstation 3. Jaki transformator powinien kupić o jakiej mocy pozornej VA, żeby się nie spaliło.

A tu cała sytuacja, jaką próbował mi jak krowie na rowie opisać: :D
    Musimy kupić transformator, który zmienia z 220 V na 110 V.
    Mamy głośniki, co mają 60 W. A wszystkie transformatory są podawane w VA. I nie wiem, ile musi mieć ten transformator VA, żeby działało wszystko normalnie i się nie spaliło/nie zepsuło.
    O to samo chodzi z tym transformatorem, ile musi mieć tych VA, żeby obsłużyć sprzęt, co ma 60-100W.
    Jakoś to się przelicza, czy może jest jakiś zakres pracy.
    A w książce jest podane tylko, że są na 100, 300, 500, 1000, 1500 VA i nie wiem, jaki mamy zamówić. Nie ma nic wspomnianego o watach. A mamy tylko ze sprzętu informacje ile mają watów, a nie tych VA. Na co wpływa konkretnie ten VA, czy można kupić ten 100 VA na te 60 W czy potrzeba 1000 VA na te 60-watowe głośniki.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc!
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    User removed account  
  • Helpful post

Level 39  
    Rozumiem, iż partner posiada wzmacniacz audio oraz Playstation 3 przywieziony z USA i działający na napięcie 110 V. Jeśli wzmacniacz posiada wyjścia 2×60 W, oznaczać to może, iż pobór prądu przez urządzenie wynosi maksymalnie ok. 150 W (z lekkim zapasem), Playstation ok. 50 W. Razem moc pobierana przez urządzenia wynosi ok. 200 W. W takim wypadku minimalny zalecany transformator powinien posiadać moc min. 300 VA. Większa moc w niczym nie przeszkadza, natomiast w przypadku niższej wydajność prądowa będzie zbyt niska, aby uruchomić podłączone urządzenia.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 2  
    Pozwoliłam sobie przesłać Państwa odpowiedzi do partnera. On pracuje na statku (pływa) i mam z nim kontakt tylko mailowy, więc jak tylko mi odpisze to podeślę jego odpowiedź. Jeszcze raz dziękuję.

Dodano po 4 [godziny] 37 [minuty]:

Dostałam od niego odpowiedź:

No tak sprzęt jest kupiony w USA.

PS3 – 120V,3A, 60Hz
    Soundbar – 120V, 60Hz, 27W
    +subbufer – 120V, 60Hz, 33W
    (mają oddzielne kable zasilania)
    Aktualnie posiadam jeden transformer: Input 230/220V, Output 110V,
    50-60Hz, Max 55W. Podłączam na nim tylko soundbar 27W wszystko działa
    chociaż jest niby 10V mniej w zasilaniu.
    A on chce wszystko na jednym kupionym podłączyć.

U mnie na statku jest normalnie w sieci 60Hz a na ladzie jest 50Hz.

Czyli rozumiem, że moge mu przekazać aby zakupił transformator z mocą min. 300VA?
  • User removed account  
  • Moderator of Electrical engineering
    Bo koledzy skupili się na mocy to ja mam pytanie czy urządzenie elektroniczne z Ameryki na częstotliwość 60 Hz będzie pracować przy naszych 50 Hz .
  • User removed account  

• Level 39  
    Krzysztof Reszka wrote:
    Bo koledzy skupili się na mocy to ja mam pytanie czy urządzenie elektroniczne z Ameryki na częstotliwość 60 Hz będzie pracować przy naszych 50 Hz .

Nie powinno być żadnego problemu w takim sprzęcie jak wymieniony przez autorkę postu. Polemizował bym gdyby w grę wchodziły Telewizory jako odbiorniki pracujące przy częstotliwości 60Hz.
  • Level 26  
    We wzmacniaczu siedzi najprawdopodobniej transformator na 60Hz i podłączanie go pod 50Hz nie wróży mu długiego życia.
    Kol. Reszka ma rację.
  • Level 38  
    Nie zgadzam się, przy mniejszej częstotliwości są mniejsze straty w rdzeniu. W odwrotnym przypadku bym się zastanawiał.
    A co z jego sprawnością , czy jego temperatura pracy będzie taka sama ?
  • Level 38  
    Powinno być ok./lepsze blachy/.

• Level 39  
    Ale dyskusja się rozwinęła :)
    Sprawność spaść może do maksymalnie ok 20% w stosunku do częstotliwości 60Hz. Ująłem to w swoich wyliczeniach. Z powodzeniem transformator 300VA wystarczy do napędzenia sprzętu.
    Częstotliwość nie odgrywa tutaj żadnego znaczenia, różnica jest zbyt mała. Nie kiedy w starym sprzęcie HiFi, stosowano transformator "uniwersalny" pracujący na częstotliwości 50-60 Hz, napięcia zmieniało się pokrętłem, przełączającym uzwojenia pierwotne. Stare "jamniki" posiadały zasilanie 50-60 Hz z przełącznikiem napięcia 110-220 Volt.
    Czyli kolega przewiduje czy jest pewny że ten transformator Amerykański to taki uniwersalny . Te 20 % to i tak dużo, no bo sam kolega wyliczył pobór 200 trafo 300 więc moc jego spadnie do 240 VA . I miejmy nadzieje że się nie będzie przegrzewał. Po prostu sceptyk jestem w tej materii .
  • Level 38  
    Wielokrotnie stosowałem autotransformatory 220/110 do sprzętu z USA i nigdy nie miałem problemów.

• Level 36  
    Trafiło do mnie ps3 w celu zmiany zasilacza po dostaniu się do środka na obudowie wyraźny napis 110-230v. Zasilacz ma osobną obudowę wewnątrz. Na niej znajdziesz opis.
    Tam jest wbudowana przetwornica ,siostrzeniec przywiózł ze stanów działa nadal zasilana z 230v.
    Bez przeróbek i żadnych transformatorów.
    Nie wiem jak te głośniki bo z pewnością to oddzielne urządzenie.

• Level 39  
    Napisałem maksymalnie do ok 20%. Tak 200W ale z zapasem - sprzęt Hi-Fi ok 150W i Playstation ok 50W. W wojsku był problem z zasilaniem urządzeń na 400Hz - stosowało się wtedy WPŁ. Silnik trójfazowy - wtedy 380V 50Hz napędzał prądnice 380V 400Hz. Nigdy nie było problemu z transformacją urządzeń NATO zasilanych napięciem 110V 60Hz z naszej sieci energetycznej.
    Nie napisałem iż transformator USA jest uniwersalny - napisałem iż spotkałem sprzęt Hi-Fi z lat 80 napędzany takim transformatorem uniwersalnym. Napięcia przełączane wynosiły m.in. 110V, 220V, 230V. Częstotliwość podana na tabliczce: 50-60Hz.
    Nikt nie neguje że silnik co ma 60 Hz będzie pracował przy 50 Hz to samo z trafo. Pytanie moje jaki miał prąd wtedy i potem ten silnik .
    Czy taki sam będzie prąd trafo przy 50 i 60 Hz. Bo moc jego przy 50 i 60 HZ nie będzie ta sama to ustaliliśmy.

• Level 39  
    W tym wypadku należało by dokonać pomiarów. Teoretycznie znamy tylko ΔP która zakładając iż wynosi 20% straty mocy daje nam ok 60W a pobór prądu przy mocy pobieranej 200W wyniesie ok 1,82A.

Hipotetycznie przy 60W straty i napięciu 110V otrzymamy spadek prądu na poziomie ok 0,5A.

Jedno jest pewne - czym wyższa częstotliwość prądu tym większa sprawność urządzenia.
  • Level 26  
    Zbigniew 400 wrote:
    Nie zgadzam się, przy mniejszej częstotliwości są mniejsze straty w rdzeniu. W odwrotnym przypadku bym się zastanawiał.

To niech kolega dokształci się z pracy transformatora.
    Niech kolega zasili transformator prądem o częstotliwości 0 Hz wtedy straty w rdzeniu będą 0. Może nawet kolega Nobla dostanie.

Generalnie transformator zasilany z sieci o niższej częstotliwości będzie miał wyższą temperaturę. Istnieje duża szansa wyzwolenia bezpiecznika termicznego wewnątrz uzwojeń transformatora.
  • Level 38  
    No cóż, teorii mogę nie pamiętać ale matematyka jest nauką ścisłą.

Straty od histerezy
    P= ch x f x b

ch -stała stali
    f - częstotliwość
    b -stała indukcji magnetycznej

straty od prądów wirowych

P= cw x f x f x b

cw - stała stali
    f - częstotliwość
    b - stała indukcji magnetycznej.

Proszę odnieść się do tych wzorów.

Jeżeli f=0 to wartość strat też = 0. Wynika ze wzoru.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeżeli f = 0 to zasilamy prądem stałym i zjawisko prądów wirowych i histerezy nie występuje.

• Level 39  
    DO Zbigniew 400

Wzór wyrwany z kontekstu. Transformator jest urządzeniem transformującym napięcia, natężenia prądu przemiennego. Z powyższego wzoru i rozumowania wychodzi na to iż transformator ma najwyższą sprawność transformując napięcie stałe. Z tym jednak wyjątkiem iż gdy podłączymy napięcie stałe na uzwojenie pierwotne transformatora napięcie na jego wyjściu czyli uzwojeniu wtórnym będzie wynosiło 0V. Matematyka królową nauk - więc sprawność wyliczmy z zależności:

Uwej=230V Uwyjść=0 Iwejść=0V Iwyjść=0
    więc Pwej=0Wat Pwyjść=0Wat
    η = (Pw × Pwyj) ×100%
    η = (0W x 0W) x 100%
    η = 0 x 100%
    η = 0% - i tyle wynosi sprawność Twojego transformatora
  • Level 39  
    Transformator 300 VA to wg. mnie przesada. Nie trzeba do tych gratów dobierać transformatora na max. moc. To że wzmacniacz może oddać w teorii max. 150 W nie oznacza, że tyle będzie w praktyce. Przecież nikt zwykle nie używa wzmacniacza rozkręconego na full. W praktyce wzmacniacz idzie na 10-30% swojej mocy.
    Z tego co tu widzę, do obsłużeni tych gratów starczy spokojnie transformator o mocy około 120 max. 150 W. Takie można dostać w sklepach elektronicznych w rozsądnej cenie. Swoją drogą, mowa jest o transformatorze, ale tak naprawdę to trzeba zakupić jego szczególny rodzaj, czyli autotransformator obniżający z 230 V na 110 V.
    Co do częstotliwości to nie ma znaczenia że urządzenie jest dla sieci 60 Hz, będzie bez problemów pracować na 50 Hz, wielokrotnie sprawdziłem to w praktyce, na urządzeniach z transformatorem klasycznym jak i zasilaczem impulsowym.

Tu jeszcze trochę o transformatorach:
    http://www.elhand.pl/autotransformatory

"[..]do transformacji mocy 100 kVA przy zastosowaniu autotransformatora obniżającego wystarczy rdzeń odpowiadający mocy transformatora 50 kVA, a waga autotransformatora wyniesie około 60% wagi transformatora 100 kVA."

Tak więc, transformator taki nawet dla sporej mocy nie będzie duży.
  • Level 40  
    ^ToM^ taką ładną ..... przerwaleś.

Moderated By Krzysztof Reszka:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści,
    3.1.6. Rozpowszechnianie treści sprzecznych z zasadami współżycia społecznego oraz dobrymi obyczajami.

• Level 38  
    Panie Piotrze, jeżeli jesteś taki dobry w teorii i matematyce to porównaj transformator zaprojektowany do 60Hz zasilany z częstotliwością 50Hz. I wyprowadż wnioski odnośnie temperatury. I nie zarzucaj mi wyrywania z kontekstu ponieważ z podanych wzorów wynika że straty w rdzeniu będą niższe, i tylko o tym pisałem.

• Level 39  
    Ph=Ch x f x Bαmax

Ch - stała zależna od rodzaju stali
    Bαmax - wartość maksymalna indukcji magnetycznej w rdzeniu (T)

α - 1,6 dla Bmax ≦ 1T
    α - 2,0 dla Bmax ≧ 1T

Aby obliczyć B należy skorzystać ze wzoru

B=E: (4,44•N•f•S)

S - przekrój rdzenia
    f - częstotliwość prądu
    N - liczba zwojów (jak pamiętam)

Reszta na elektrotechnice.
  • Level 38  
    Rozśmieszasz mnie, przeprowadż kompleksowe obliczenia i wyprowadż wnioski a nie wysyłaj mnie na elektrotechnikę
  • User removed account  

• Level 39  
    Panie Zbigniewie oto prosty przykład

Uwaga: podane dane techniczne są wymyślone po za częstotliwością prądu !!!

Trafo nawinięte na rdzeniu stalowym o S=5cm² zasilono napięciem o częstotliwości f=50Hz. Jaka jest wartość maksymalna indukcji magnetycznej w rdzeniu, jeżeli woltomierz dołączony do nieobciążonego uzwojenia wtórnego wskazał wartość napięcia u2=10V? Liczba zwojów uzwojenia wtórnego n2=80 zwojów. Rezystancja wewnętrzna woltomierza Rv=∞

Φ=B•S | E=4,44•N•f•Φ po przekształceniu -> B=E: (4,44•N•f•S)

B =10V/(4,44•√2•80zw•50Hz•(5/10000)m²)=0,8T dla częstotliwości 50Hz
    B =10V/(4,44•√2•80zw•60Hz•(5/10000)m²)=0,66T dla częstotliwości 60Hz

Ph=Ch x f x Bαmax

P=1 x 50Hz x (2x0,8) = 80 W moc strat dla transformatora - 50Hz
    P=1 x 60Hz x (2x0,66) = 79,2 W moc strat dla transformatora - 60 Hz