Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony VPL-SW 235, NEC V 332W lub inne.

kpodstawa 05 Maj 2016 20:53 360 0
 • #1
  kpodstawa
  Poziom 32  
  Proszę o porady w wyborze projektora. Niewiele się znam na takich urządzeniach od strony parametrów technicznych, budowy, konstrukcji czy niezawodności. Próbowałem znaleźć rzetelne opinie, ale trafiałem głównie na marketing, czyli wszytko jest najlepsze na świecie.

  - Lokalizacja: pracownia biblioteczna o wymiarach ok. 10 x 8 metrów; odległość projektora od ekranu w praktyce wyniesie do 4 metrów.
  - Budżet: do 3.000,- złotych.
  - Warunki zakupu: Ustawa o Zamówieniach Publicznych, dostawca wybrany, oferowane urządzenia określone.
  - Warunki pracy: spokojne, użytkownicy humaniści, czyli mile widziana prostota obsługi.

  W podanym zakresie cenowym mogę wybrać droższy Sony VPL-SW 235 lub tańszy o ok. 450 zł. NEC V 332W.

  Ponadto są jeszcze do wyboru tańsze od powyższych, w kolejności malejącej: Epson EB-W 31, Sony VPL-DW 122, Sony VPL-DX 127, Benq MX 507, Epson EB-X 31, LG PB 60G, Sony VPL-DX 122.

  Mam tylko dwa skojarzenia z producentami z powyższego wykazu:

  - Benq MX660: jeden z czterech egzemplarzy bardzo szybko się zepsuł po upływie gwarancji: na obrazie są białe kropki, w jednym miejscu zagęszczone do jednej, dużej plamy.

  - LG RD-JT40: do dzisiaj daje ostry obraz mimo zużycia lampy (jaskrawości ustawiona na maksimum).

  Z góry dziękuję za poświęcenie czasu i podzielenie się opiniami.

  Krzysztof Podstawa

  Rozwiązanie.

  Przyszły projektora użytkownik ponaglał, a odzewu ze strony Elektrodowiczów nie było. Opiszę mój tok postępowania - może komuś z podobnym poleceniem służbowym przyda się ten przykład.

  Z oporami typowego lenia przeczytałem specyfikacje wszystkich urządzeń w założonym budżecie, oferowanych przez dostawcę z przetargu. Zrobiłem prościutką bazę danych w Excelu z następującymi danymi: Producent, Model, Cena, "Źródło" obrazu {3xLCD,DLP}, Rozdzielczość naturalna, Współczynnik proporcji obrazu {4:3,16:10}, Przekątna obrazu na ekranie (zakres), Opcje dodatkowe (np. LAN).

  Jako pierwsze kryterium wyboru przyjąłem proporcje obrazu 16:10. Jako drugie - port LAN. Oba najdroższe z tytułu wątku mają te cechy. Sony VPL-SW 235 ma jedną z większych przekątnych w dolnym zakresie - 1,45 m i jest dedykowany bardziej do sal audytoryjnych, niż do pomieszczeń kameralnych.

  Przejrzałem kilkanaście, a przeczytałem kilka najbardziej wartościowych artykułów typu "Projektory: LCD vs DLP". Ponieważ przyszli użytkownicy mogą mieć do czynienia ze zdjęciami starodruków, gdzie dla czytelności ma znaczenie dobre odtwarzanie głębokich szarości i czerni, więc wybrałem projektor DLP. Za tym wyborem przemawiała także odporność na pył, który jest nieodłączną cechą środowiskową magazynów papieru, m.in. bibliotek lub archiwów.

  Tak więc zamówiłem projektor NEC V 332W.

  Dziękuję wszystkim, którzy się nie odezwali, dzięki czemu zmuszony byłem do wybrania urządzenia po rzetelnej analizie warunków użytkowych w powiązaniu z dostępnymi cechami technicznymi.

  Krzysztof Podstawa