Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wolniejsze obroty wiatraka od komputera

05 Maj 2016 21:06 1491 13
  • Poziom 5  
    Witam,
    jestem chemikiem i dość dużo używam mieszadeł magnetycznych. Z racji tego, że nie ma za bardzo funduszy na zakup nowych trzeba jakoś radzić sobie samemu. Otóż zrobiłem mieszadło według schematu jaki załączyłem poniżej. Wszystko ok przy szybszych obrotach. Niestety czę sto potrzebuje wolne i tu pojawia się problem. Przy maksymalnie skręconym potencjometrze wiatrak kręci się dużo za szybko. Czy mógłby mi ktoś pomóc jak te obroty jeszcze dość w znaczący sposób spowolnić? Szkolnictwo wyższe jak i ja będziemy bardzo wdzięczni :)

• Pomocny post
    Poziom 40  
    Pozbyć się z układu rezystora R2 i dać potencjometr 2.2 kiloomów. Dzięki temu regulacja będzie od 1.25 V w mniej więcej tym samym zakresie.

Dodano po 1 [minuty]:

Choć nie wiadomo czy przy dolnym zakresie napięć wiatrak będzie mógł "wystartować" i pracować poprawnie.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Przy niskich napięciach a dokładniej poniżej połowy napięcia znamionowego silniki od wentylatorów sprawują się mocno himerycznie. Może być tak, że gdy mieszasz gęstrzy pyn to mieszadło będzie się zatrzymywało.
    Dlatego powinieneś poszukać wentylatora o możliwie niskich obrotach znamionowych, poniżej 1000 obr/min. Wtedy będzie go z czego spowalniać.
  • Poziom 5  
    RitterX napisał:
    Przy niskich napięciach a dokładniej poniżej połowy napięcia znamionowego silniki od wentylatorów sprawują się mocno himerycznie. Może być tak, że gdy mieszasz gęstrzy pyn to mieszadło będzie się zatrzymywało.
    Dlatego powinieneś poszukać wentylatora o możliwie niskich obrotach znamionowych, poniżej 1000 obr/min. Wtedy będzie go z czego spowalniać.

a czy mógłbyś mi jakiś wiatrak doradzić ?

http://procpu.pl/p/1759/32427/akyga-wentylator-120mm-molex-czarny-aw-12a-bk-.html

czy taki będzie dobry ?
  • Poziom 27  
    Ja mam kilkanaście różnych wiatraków z zasilaczy atx, o jaką prędkość obrotową ci chodzi?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Szukasz w dobrym kierunku, im mniej obrotów przy +12V tym lepiej. Będzie z czego zejść, tak by uzyskać stabilne obroty mieszadła. Można znaleźć i wolniejsze np. Scythe Slip Stream 120 mm 500 obr./min. Jeżeli zejdziesz do 300obr/min to będziesz miał 5obr/s czyli dosyć szybkie standardowe mieszadło. Do wierzchniej strony wentylatora pozbawionego łopatek masz zamiar dokleić płaski magnes neodymowy?

Dla wymuszenia impulsu rozruchowego możesz spróbować dolutować kondensator elektrolityczny rzędu 1000uF/16V pomiędzy wejściem, plus kondensatora, a wyjściem LM317, minus kondensatora. Wejście to zasilanie 12V a wyjście to punkt podłączenie zasilania wentylatora.
  • Poziom 5  
    RitterX napisał:
    Szukasz w dobrym kierunku, im mniej obrotów przy +12V tym lepiej. Będzie z czego zejść, tak by uzyskać stabilne obroty mieszadła. Można znaleźć i wolniejsze np. Scythe Slip Stream 120 mm 500 obr./min. Jeżeli zejdziesz do 300obr/min to będziesz miał 5obr/s czyli dosyć szybkie standardowe mieszadło. Do wierzchniej strony wentylatora pozbawionego łopatek masz zamiar dokleić płaski magnes neodymowy?

Dla wymuszenia impulsu rozruchowego możesz spróbować dolutować kondensator elektrolityczny rzędu 1000uF/16V pomiędzy wejściem, plus kondensatora, a wyjściem LM317, minus kondensatora. Wejście to zasilanie 12V a wyjście to punkt podłączenie zasilania wentylatora.

Dokładnie. Przyklejam magnes neodymowy. Niestety nie znam się na elektronice. Tyle po potrafię polutować to co mam na takim schemacie dla laików.
    Co do rozruchu to mogę włączać mieszadło na maksymalnych obrotach a potem skręcić do minimalnych. Chodzi mi, żeby można było zejść do ok 100-200 obrotów na minutę.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Kondensator elektrolityczny ma oznaczenie minusów na korpusie. Naniesione są na nim kreseczki. Nóżka bliższa minusom to minus a druga, nie oznaczona plus. Do punktu gdzie przylutowany jest żółty przewód, zasilający z wtyczki, do 3. nogi LM317 dolutowujesz plus kondensatora 1000uF/16V a do środkowej nóżki LM317, tam gdzie jest podłączony plus wentylatora dolutowujesz minus kondensatora.

Regulacja do 100-200obr/min jest jak najbardziej osiągalna na wolnobieżnych wentylatorach.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Mam wiatrak który zasilany nap.5V i przez rezystor 80ohm ledwo co się kręci ale jego siła jest już bardzo słaba i raczej już by mieszania nie uciągnął.Najlepszym rozwiązaniem w taj kwestii było by zastosowanie przekładni i to by można uczynić w bardzo prosty sposób.Na jakieś palecie umieścić dwa małe wiatraki blisko siebie.Na jednym przymocować małe kółko a na drugim duże, oba spiąć gumką.Napięcie przykłada się do pierwszego.Jest to projekt do rozwinięcia ale po partyzancku można to wykonać w pół godziny.
  • Poziom 5  
    Narysowałem prosty schemat z tym kondensatorem elektrolitycznym. Czy tak to będzie wyglądać?

• Pomocny post
    Specjalista elektronik
    To ma być wiatrak, czy mieszadło magnetyczne? A jeśli mieszadło, to jak jest zbudowane? Są różne rodzaje takich mieszadeł.

Jeśli element zanurzony w mieszanej cieczy będzie zawierał tarczę aluminiową, to można nią obracać umieszczając pod naczyniem wirujący magnes, i prędkość obrotowa będzie zależała od odległości magnesu od tarczy. Z wirującym kawałkiem żelaza gorzej, ale można pod naczyniem umieścić magnes tak, by mógł wirować (najlepiej, jakby pływał na powierzchni cieczy w innym naczyniu) , a pod nim tarczę aluminiową przyczepioną do silnika. W obu wersjach napęd jest przekazywany poprzez oddziaływanie magnesu z prądami wirowymi w tarczy, można uzyskać bardzo niskie obroty, tylko sprawność będzie marna, bo zużycie energii przez silnik będzie odpowiadało szybkim obrotom.

Inna możliwość, to kilka elektromagnesów wokół naczynia i układ elektroniczny włączający je na zmianę w odpowiednim tempie - to pozwala precyzyjnie regulować obroty, ale jest z tym więcej zachodu.
  • Poziom 5  
    _jta_ napisał:
    To ma być wiatrak, czy mieszadło magnetyczne? A jeśli mieszadło, to jak jest zbudowane? Są różne rodzaje takich mieszadeł.

Jeśli element zanurzony w mieszanej cieczy będzie zawierał tarczę aluminiową, to można nią obracać umieszczając pod naczyniem wirujący magnes, i prędkość obrotowa będzie zależała od odległości magnesu od tarczy. Z wirującym kawałkiem żelaza gorzej, ale można pod naczyniem umieścić magnes tak, by mógł wirować (najlepiej, jakby pływał na powierzchni cieczy w innym naczyniu) , a pod nim tarczę aluminiową przyczepioną do silnika. W obu wersjach napęd jest przekazywany poprzez oddziaływanie magnesu z prądami wirowymi w tarczy, można uzyskać bardzo niskie obroty, tylko sprawność będzie marna, bo zużycie energii przez silnik będzie odpowiadało szybkim obrotom.

Inna możliwość, to kilka elektromagnesów wokół naczynia i układ elektroniczny włączający je na zmianę w odpowiednim tempie - to pozwala precyzyjnie regulować obroty, ale jest z tym więcej zachodu.

W pudełku montażowym (takim czarnym) umieszczam wiatrak od komputera a na niego naklejam magnes neodymowy. Jeżeli postawie zlewkę czy kolbkę z dipolem magnetycznym (prawdopodobnie żelazo pokryte tworzywem) na pudełku to automatycznie mieszadełko w kolbce też mi się okręca tak jak wiatrak. Zrobiłem już 3 takie mieszadła wg. schematu z pierwszego postu i wszystko śmiga jak ta lala ale przy szybszych obrotach i większej ilości płynu. Jeżeli mam mniejszą objętość cieczy to nawet na najniższych obrotach wszystko chlapie, dlatego chciałbym jeszcze te obroty zmniejszyć do ok 100 przy najniższym biegu.
  • Poziom 38  
    Tak, właśnie jak na ostatnim schemacie, warto spróbować. Moment impulsu rozruchowego jest zależny od pojemności kondensatora jak i prądu nominalnego wiatraka. 1000uF powinno wykazać się stosownym kopniakiem dla silnika by go poruszyć w czasie włączania.

R1 nie musi być 260R. Może być bardziej typowa wartość 220R lub 240R.
  • Poziom 5  
    Zrobiłem tak jak na schemacie niestety wiatrak w ogóle nie chciał ruszyć. Lekko tylko drgnął i koniec. Wiec odlutowałem kondensator i wszystko śmiga. Przy maksymalnie skręconych obrotach mieszadło się nie kręci, ale wystarczy trochę dodać mocy i rusza. Prędkość jest ogólnie spoko :)