Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO

eurotips 30 Cze 2016 14:52 42840 118
    novcio
    Poziom 13  
    @Mastertech Tak można. Bez przeróbek to może być ładowalny akumulatorek 9V lub zwykłe paluszki AA( ładowalne). Aczkolwiek Li-ion ma taką zaletę, że bardzo tanio idzie kupić moduł ładowarki z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem( tego modułu nie wolno używać do Ni-Cd). Moim zdaniem przyszłość jest w Li-ion może to być bateria ze starego telefonu lub od laptopa więc można powiedzieć, że zerowy koszt, ale potrzebowałbyś jeszcze tylko przetwornicę step-up. Dokładnie taką jak opisał to Eurotips. Wg mnie bardzo dobrze to wymyślił i można to polecać.
  • PCBway
    eurotips
    Poziom 36  
    Jeszcze nie spotkałem testera na ogniwie LIPO tak rozwiązanego żeby przetwornica StepUp pracowała tylko w czasie pomiaru tzn w wersji AutoPowerOff w żadnej wersji nie jest ona wyłaczana po skończonym pomiarze, trzeba to zrobić mechanicznie przełącznikiem bo pobierany prąd jest spory, około 60mA. Przy pracy z baterii ten prąd jest mniejszy niż 0.01mA i tego problemu nie ma.
    Testuję nowsze rozwiązanie i zamiast trudnego do opanowania klucza MOSFET wykorzystuję tam wejście Enable scalaka MT3068. Cały pic polega na tym że jak wyłaczy się przetwornica to nie ma jak załączyć testera bo napięcie ogniwa LIPO jest dużo niższe niż 9V i wymaga to zupełnie innej filozofii załaczenia i podtrzymania tego stanu. Takie rozwiązanie wymaga niestety zmian w schemacie testera ale co śmieszniejsze, ten schemat jest dużo prostszy od oryginalnego, pozbywamy się 2 tranzystorów i stabilizatora 5V więc wkrótcę go wam zaprezentuję.
    piotrek2914
    Poziom 16  
    eurotips napisał:
    Jeśli będzie zainteresowanie, to uzupełnię temat o tworzenie Makefile i plików hex.

Byłaby możliwość rozwinięcia tego wątku?
    Zakupiłem owy testerek ale wolałbym nie eksperymentować z softem żeby nie ubić megi :-) strasznie długo trzeba na to czekać... Ale cena całkiem przyjemna 5$ + 3$ przesyłka.. :D
    Mam doświadczenie tylko z Arduino i posiadam USBasp. Sądzę, że ten temat zaciekawi wielu początkujących elektroników...

Jeszcze jedno pytanie: podczas pomiaru parametrów tyrystorów wyświetlają się często dwie rezystancje. Po wgraniu tego modyfikowanego wsadu też tak będzie?

z góry dziękuję za pomoc.
    novcio
    Poziom 13  
    Softem nie ubijesz megi chyba, że namieszasz w fusebitach;) USBASP wystarczy do zmiany softu, polecam to uczynić. Na chińskim sofcie miałem słaby kontrast i nie szło go zmienić a obraz lekko migał;/. Na nowym Jest idealnie w dodatku oryginalny soft tranzystor NPN wykrył mi jako PNP:D nowy wykrywa prawidłowo. Tyrystorów niestety nie posiadam więc nie sprawdzę. Jeżeli Eurotips nie uzupełni tematu to może mi się uda opisać jak zmienić oprogramowanie w testerze za pomocą USBASP i darmowego programu "AVRDUDESS". Sam jestem początkujący i udało mi się nie zepsuć testera:) Co do tworzenia makefile i pliku hex to używałem programu "Atmel Studio 6.2" to był mój pierwszy raz i nie chcę czegoś źle opisać bo nie wiem czy zrobiłem to prawidłowo. 8$ to tanio na pewno kupiłeś taki sam model jak na początku tematu? To dość ważne jest w tej cenie nie znalazłem identycznego.
    eurotips
    Poziom 36  
    piotrek2914 napisał:
    eurotips napisał:
    Jeśli będzie zainteresowanie, to uzupełnię temat o tworzenie Makefile i plików hex.

Byłaby możliwość rozwinięcia tego wątku?
    Zakupiłem owy testerek ale wolałbym nie eksperymentować z softem żeby nie ubić megi :-) strasznie długo trzeba na to czekać... Ale cena całkiem przyjemna 5$ + 3$ przesyłka.. :D
    Mam doświadczenie tylko z Arduino i posiadam USBasp. Sądzę, że ten temat zaciekawi wielu początkujących elektroników...

Jeszcze jedno pytanie: podczas pomiaru parametrów tyrystorów wyświetlają się często dwie rezystancje. Po wgraniu tego modyfikowanego wsadu też tak będzie?

z góry dziękuję za pomoc.

Zacznij od odczytania oryginalnego wsadu,
    zawsze będziesz miał możliwość powrotu
    bo w takiej cenie testerów nie widziałem i może się twoja wersja różnić od tego z opisu, ja również zapytam, czy wygląda identycznie jak ten na moim zdjęciu ?

Co do pomiarów tyrystorów, tester ma swoje ograniczenia i nawet nowy soft nie daje gwarancji że identyfikacja będzie poprawna.
  • PCBway
    eurotips
    Poziom 36  
    A jaka Mega ? masz Mega328 ?
    Opisałem programowanie Megi za pomocą programatora TL866A bo takiego używam,
    jeśli ktoś ma USBAsp to może podzielić się swoimi doświadczeniami i wrzucić printscreeny z ustawienia fusebitów. W zasadzie tylko SPIENA może zablokować proca, reszta fusebitów nie ma znaczenia jeśli chodzi o możliwość uszkodzenia. No i trzeba pamiętać że tu są 2 wsady: hex i eep, programatorem TL wgrywamy dwukrotnie, w innych może być inaczej.
    novcio
    Poziom 13  
    @Piotrek2914 na pewno połączyłeś masę programatora z masą testera? USBASP na 100% współpracuje z tym mikrokontrolerem . :)
    Płytka Eurotips oraz moja posiada piny w następującej kolejności:
    Na czas programowania programator musi podawać własne zasilanie do złącza ISP testera( można odłączyć baterię od testera, prawdopodobnie jest to zalecane- ja tak nie robię).
    Do zrobienia kopii polecam użyć program "AVRDUDESS" daję sprawdzoną wersję w załączniku.

Sprawdzenie połączenia pomiędzy programatora a USBASP
    1) Z listy "Programmer" wybierz "USBasp"
    2) Port (-P) ustaw na "usb"
    3) Bit clock (-B)" ustaw na 187,5 Khz Pewnie można szybciej, ale ja mam kwarc 16MHz i nie mogę teraz sprawdzić jaka prędkość działa jeszcze przy 8Mhz(a taki jest fabrycznie wlutowany).
    4) Kliknij przycisk "Detect". Program powinien wykryć połączenie z "Atmega328p". Jeżeli nie wykrywa to pewnie w systemie brakuje sterowników do programatora, lub piny programatora są źle podłączone.
    W przypadku nie rozpoznania atmegi lub wykrycia innej niż 328p NIE CZYTAĆ DALSZEJ INSTRUKCJI.

Kopia wsadu testera:
    1) W polu "Flash" kliknij Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO wybierz dysk "C" i utwórz plik "KopiaTestera"( ten plik radzę sobie wysłać na maila)
    2) Zaznacz polecenie "Read"
    3) "Format" z listy koniecznie "Intel Hex"
    4) Kliknij przycisk "Go"
    5) Kopia wsadu gotowa, tak samo robi się kopię EEPROM w moim testerze była pusta. Nie trzeba jej robić. Uwaga wgrywanie nowego wsadu wymazuje poprzednią pamięć EEPROM.
    WYŁĄCZ PROGRAM AVRDUDESS- żeby nie zapomnieć, że działa w trybie odczytu- a nie zapisu "punkt 2"

Wgrywanie nowego wsadu
    Wykonaj wszystkie kroki z instrukcji "Sprawdzenie połączenia pomiędzy programatora a USBASP"
    5) Dla łatwiejszego zmieniania wsadów zapisz ustawienia "Presets" np. pod nazwa "LCR-T4" Przycisk "Save"( Od teraz program zawsze będzie pamiętać typ programatora, ustawienia prędkości itp.)
    6) Wybierz z dysku plik HEX (Write)!
    7) Wybierz z dysku plik EPPROM (Write)!
    8) Kliknij polecenie "Program!"
    Gotowe:)

Mam nadzieję, że każdy da radę.
    Nie pokazuję jak przestawić Atmegę na kwarc 16MHz sam niedługo wrócę do wersji 8MHz, wtedy udostępnię mój najnowszy wsad. Niestety z braku czasu nie mogę go do końca przetestować.
    PS Ta wersja AVRDUDESS obsługuje klon programatora MKII, który jest szybszy od USBasp, ale mniej popularny wśród początkujących, dlatego opisałem wolniejszy programator:). Obsługa obu jest bardzo podobna ;)
    Pozdrawiam:)
    piotrek2914
    Poziom 16  
    Czym może być spowodowany cały czarny ekran po włączeniu? Na obydwu udostępnionych tu wersjach wsadu jest to samo...

Dodano po 5 [minuty]:

Problem z programowaniem wynikał z faktu, że w moim USBasp mam bufor wyjściowy i układ może być programowany tylko przy własnym zasilaniu i trzeba było zmostkować tranzystor na stałe podając Vbat na L05.
    novcio
    Poziom 13  
    @piotrek2914 Zapewne wgrałeś sam plik HEX musisz wgrać również EEP
    novcio
    Poziom 13  
    To miałem rację, że nie wgrałeś EEP? Zworki to po prostu połączenie wszystkich trzech sond pomiarowych, ja w tym gnieździe ZIF wkładałem 3 skręcone różki od rezystorów:)
    piotrek2914
    Poziom 16  
    Czy ktoś jeszcze ma problem z kalibracją / opcją self test? Prosi o 100nF, wkładam, pokazuje 49nf myśli, dalej chce kondensator 10-30nf (L) i niby kończy test. A później wywala komunikat, że nie jest zkalibrowane.
    novcio
    Poziom 13  
    @piotrek2914 Pokaż zdjęcie tych kondensatorów tak by było widać oznaczenia. Ja jako pierwszy używam 200nF ale przy 100nF też działa poprawnie.
    eurotips
    Poziom 36  
    piotrek2914 napisał:
    Czy ktoś jeszcze ma problem z kalibracją / opcją self test? Prosi o 100nF, wkładam, pokazuje 49nf myśli, dalej chce kondensator 10-30nf (L) i niby kończy test. A później wywala komunikat, że nie jest zkalibrowane.

Tak właśnie wygląda kalibracja jak podstawisz nieprawidłową wartość kondensatora,
    myśli, przeskoczy i zakończy z błędem. Użyj po prostu innego kondensatora jak proponuje novcio
    novcio
    Poziom 13  
    Mi dokładnie chodziło o to czy piotrek2914 włada faktycznie 100uF czy 50uF bo może napis ma 100uF ale kondensator jest nie dokładny i ma tylko 95uF. Dodam, że to nie może być elektrolityczny.
    novcio
    Poziom 13  
    Nie pamiętam jaki jż soft mam wgrany ale u mnie na początku kalibracji wola o 10nF a później już żadnego. Wcześniej musiałem używać 20nF (pomiędzy 10 a 30uF) i 100nF (dokładnie miałem 104uF a maksymalnie można było 200nF) może dołóż jeszcze równolegle 10nF. Wtedy powinno ruszyć. W przyszłym tyg postaram się wgrać moją wersję 8MHz.
    czech_w
    Poziom 12  
    Witam

Ciekawe czy ktoś zauważył że ten miernik przy zasilaniu 5V poprzez SPI dłuzej się testuje a potem krzyczy że bateria za słaba 4,4V lub coś koło tego a VCC 5-5,11V to akurat nie jest ciekawe ale to że przy pomiarze tranzystorów podaje więcej parametrów to już owszem mój podaje np dla BJT hfe IC UBE ICE0 ICEs .
    Wyświetliło mi się przez przypadek bo kupiłem przetwornicę step-up 0,9V-4V do 5V i podpiąłem pod ISP. Wada takiego rozwiązania to brak podświetlenia ale układ pracuje. Sprawdzałem przy zasilaniu poprzez ISP bezpośrednio z ogniwa Li-Ion działa jak przy zasilaniu poprzez stabilizator natomiast nie wiem jak z jakością pomiarów ponieważ układ nie sygnalizuje poziomu napięcia Vcc wobec czego pomiary mogą zawierać spore błędy (układ działa ponieważ atmega działa przy napięciach niższych od 5 V :P )

Dodano po 9 [minuty]:

piotrek2914 napisał:
    Czym może być spowodowany cały czarny ekran po włączeniu? Na obydwu udostępnionych tu wersjach wsadu jest to samo...

Dodano po 5 [minuty]:

Problem z programowaniem wynikał z faktu, że w moim USBasp mam bufor wyjściowy i układ może być programowany tylko przy własnym zasilaniu i trzeba było zmostkować tranzystor na stałe podając Vbat na L05.

Twój przypadek się zgadza jak z gotowego wsadu wgrasz tylko hex'a będzie taki efekt.
    podobny efekt miałem jak kompilowałem ze źródeł dla T3-T4 ze strony projektu :P
    Dla T3-T4 układ ma inny schemat niż ten nasz :P

pozdrawiam W.S
    novcio
    Poziom 13  
    czech_w napisał:

Twój przypadek się zgadza jak z gotowego wsadu wgrasz tylko hex'a będzie taki efekt.
    podobny efekt miałem jak kompilowałem ze źródeł dla T3-T4 ze strony projektu :P
    Dla T3-T4 układ ma inny schemat niż ten nasz :P

pozdrawiam W.S

Chyba czytałeś posty na wyrywki, o tym, że wgrał sam plik hex bez eep to już mu dawno odpowiedziałem. Co do tego, że przy podłączonym programatorze są inne pomiary to nie wnikam bo nie testowałem, jednak u mnie działa podświetlenie przy zasilaniu z ISP, ale tylko do pierwszego pomiaru potem się wyłącza:D
    czech_w
    Poziom 12  
    novcio napisał:
    Chyba czytałeś posty na wyrywki, o tym, że wgrał sam plik hex bez eep to już mu dawno odpowiedziałem.

Czytałem dobrze lecz może nie dość dokładnie napisałem że podobny efekt jak nie wgranie eep miałem po skompilowaniu źródeł z innej wersji miernika (dla innej PCB) i wgraniu hex i eep więc mnie nie zrozumiałeś.

novcio napisał:
    Co do tego, że przy podłączonym programatorze są inne pomiary to nie wnikam bo nie testowałem, jednak u mnie działa podświetlenie przy zasilaniu z ISP, ale tylko do pierwszego pomiaru potem się wyłącza:D

Dodano po 4 [minuty]:

Doczytałem że w ver. 1.12k pomiary ICE0 ICEs są dostępne. Dziwi mnie tylko że u mnie wyświetlają się podczas zasilania poprzez SPI a nie wyświetlają się przy zasilaniu z baterii. Widocznie tak ma być :)

Dodano po 9 [minuty]:

Dla zainteresowanych pod tym adresem Link do źródeł SVN znajdują się źródła SVN dla chyba wszystkich wersji wykonania tego miernika oraz dokumentacja.
    novcio
    Poziom 13  
    @czech_w faktycznie mogłem nie zrozumieć. Możesz wrzucić soft, którego używasz? Sprawdzę u siebie ten pomiar tranzystora.
    eurotips
    Poziom 36  
    Wrzuć makefile to można będzie coś podejrzeć i porównać.
    Wszędzie w dostępnej dokumentacji jest błedny opis opcji Uext,
    to nie prawda że jak włączymy UART to musimy to wyłączyć,
    Uext KONIECZNIE musimy włączyć jeśli chcemy korzystać z wejść analogowych ADC6 bądź ADC6 i ADC7 łącznie.
    Bez włączonego Uext w rozszerzonym menu nie pojawia się opcja Voltage.

Prosiłem o makefile bo być może włączenie opcji testowania tranzystorów jednozłączowych powoduje okrojenie pomiarów BJT ?
    eurotips
    Poziom 36  
    "Nieobsługiwana metoda kompresji"
    7zip nie poradził sobie z rozpakowaniem
    Dziwne że z poprzedniego postu rozpakował bez problemu, ten pierwszy, z rozszerzeniem 7z
    czech_w
    Poziom 12  
    u mnie działa sprawdzałem po pobraniu z sieci otwiera się w 7zip i w winrar bez problemu dodaję jako txt :P Makefi..txt Download (19.87 kB) niestety bez rozszerzenia się nie da dodać pliku :P
    czech_w
    Poziom 12  
    eurotips napisał:
    CONFIG.H nie był modyfikowany
    Makefile z którego kompilowałem daję w załączniku,
    warto w nim włączyć ADC7 aby mieć możliwość testowania stabilizatorów 78xx wg schematu z pierwszego postu

Sprawdzałem Twoje makefile i dziwię się że poszło pod windowsem bo ja musiałem dużo ścieżek pozmieniać i nie tylko w makefile żeby poszło pod windows 7 :P do poprawki są setup.mk i finish.mk dopiero mi poszło pod win avr/ avrstudio 4.19 i eclipse . oczywiście z odpowiednim toolchain. to tak na marginesie do mojego makefile.
    eurotips
    Poziom 36  
    Ja nadal jadę na XP-SP3 może dlatego u mnie to poszło bez problemów,
    a programator to TL866 i najpierw tworzę wsady i dopiero potem programuję,
    nie muszę konfigurować nic w Makefile odnośnie programatora.
    U Ciebie to tylko widzę ADC6 i ADC7 wyłączone, no i ten tranzystor wyrzuciłeś:
    #CFLAGS += -DWITH_UJT