Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO

eurotips 06 May 2016 13:17 62148 118
Renex
  • Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO
    Za niecałe 10$ razem z wysyłką nabyłem najnowszy model żółtego LCR-T4.
    Jego największy plus to wyświetlacz graficzny 128x64 na kontrolerze ST7565, który jest uwzględniany w wersjach rozwojowych testera i Mega328P w wersji SMD, która pozwala włączyć wszystkie dostępne opcje. Dużym plusem jest też cena, kupienie gotowego wychodzi taniej niż zakup części. Minusem jest długi czas realizacji zamówienia i okrojone oprogramowanie, w tej wersji jest to praktycznie no name, wszelkie dane o HW i FW zostały usunięte, nie wiadomom, jakie funkcje są włączone i na jakich pinach.

    Tester jest klonem projektu którego autorami są :
    Markus Frejek,Karl-Heinz Kübbeler
    Strona domowa projektu: https://www.mikrocontroller.net/svnbrowser/transistortester/

    Ponieważ autorzy w dalszym ciągu rozwijają projekt istnieje możliwość aktualizacji tego testera. Znając wersję hardware możemy samodzielnie zrobić upgrade jego softu.
    Wgranie własnego firmware otwiera możliwość praktycznie dowolnego konfigurowania i dostosowania do swoich potrzeb.
    I to jest właściwym tematem DIY - pełna kontrola nad hardware.

    Oto zdjęcia testera przed przeróbką, pochodzą z aukcji, z której kupiłem. Patrząc uważnie na te zdjęcia, można niemal ze 100% pewnością kupić identyczną wersję, charakterystyczne są te dziury pod kwarc, których nie ma we wcześniejszych wersjach testera.

    Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO

    Ponieważ nie jestem zwolennikiem wynajdywania koła po raz n-ty w przeróbce, posiłkowałem się innymi modułami zakupionymi razem z testerem, potrzebny nam będzie moduł ładowania i zabezpieczenia akumulator LiPo, przetwornica Step-Up do zasilania testera i druga przetwornica do testowania diod Zenera. Oto przykładowe propozycje, zdjęcia również z aukcji, na których kupowałem. Nie widzę przeszkód, aby każdy sam to zrobił po swojemu, np. z wykorzystaniem popularnych MC34063.

    Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO


    Tak wygląda efekt końcowy. Kilka uwag:
    1. Tester umieściłem w obudowie, bo bardzo delikatna tasiemka wyświetlacza długo nie pożyje w warunkach warsztatowych.
    2. Przeniosłem podstawkę ZIF na obudowę, jeśli ktoś chce mierzyć małe pojemności albo testować kwarce (w moich plikach ta możliwość jest wyłączona), to należy z tej podstawki w ogóle zrezygnować, gniazd pomiarowych jak najmniej i jak najbliżej PCB.
    3. Zastosowałem akumulator LIPO 3.7V gabarytowo dobrany do obudowy, ale zrezygnowałem z "rycia" płytki i na wyjściu przetwornicy ustawiłem 6.8V, czyli minimum wymagane dla stabilizatora 78M05. Wyjście przetwornicy podłączamy w miejsce baterii 9V. Dlatego w tytule Quasi LiPo, to moje autorskie rozwiązanie, nikt tego wcześniej nie publikował, a przynajmniej sam się z takim rozwiązaniem nie spotkałem, a wszystkie wersje LIPO mają problemy z włączaniem/wyłączaniem, to ich pięta achillesowa.
    4. Musimy się gdzieś wbić z dzielnikiem do pomiaru diod Zenera. Patrząc na płytkę, rozsądek nakazał wybór portu ADC6, jest obok niego sporo miejsca i kawałek wypełnienia między ścieżkami, który idealnie nadaje się do przylutowania kabelka. Sam dzielnik 1:10 umieściłem na gnieździe pomiarowym, było łatwiej zamocować, a i tak zamontowałem tam na pająka źródło prądowe z tranzystorem pnp i trzema diodami łączonymi w szereg.
    5. Ładowarka LIPO jest na module TP4056 w wersji z zabezpieczeniami na dodatkowym MOSFET, informacja o ładowaniu (czerwona dioda) oraz informacja o końcu ładowania (niebieska dioda), a dodatkowo zabezpiecza ogniwa przed spadkiem napięcia poniżej bezpiecznego progu.
    Uwaga! Trzeba ją umieścić tak, aby z jednej strony była możliwość podłączenia kabla do gniazda USB, a z drugiej strony widoczne były diody na module, ja to umieściłem w dolnym lewym rogu wejściem do dołu, z boku przez otwory widać LEDy.

    Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO

    Na zamieszczonym schemacie pokazałem swoje przeróbki na czerwono:
    Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO

    No i na koniec najważniejsze, musimy wgrać nowe firmware.
    W tym poście nie będę rozpisywał się o Makefile ani sposobie tworzenia wsadu,
    pokazałem na foto, gdzie trzeba wlutować goldpiny, a na schemacie dałem szczegółowy opis złącza oraz udostępniam gotowe pliki z wsadem.
    Jeśli będzie zainteresowanie, to uzupełnię temat o tworzenie Makefile i plików hex.
    Fusebity standardowe, proszę samemu dotrzeć do źródeł i w zależności od programatora ustawić, boję się o tym pisać, bo to Atmel i w jednym progu "włączyć" fusebita oznacza postawić ptaszka w okienku, a w innych trzeba go odznaczyć, aby opis był pełny. Daję screena dla programatora MiniPro, jak wygląda w nim okienko Config:

    Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO

    Instrukcja, jak się posługiwać testerem po Upgrade:
    1. Doszły dwa dodatkowe włączniki: BAT OFF odłącznik plusa akumulatora LIPO (nie ma go na schemacie, jest na fotografiach) na czas dłuższej przerwy
    i przycisk włączania przetwornicy DCDC w czasie pomiaru diody Zenera.
    2. Dochodzi nowe gniazdo do testowania diod Zenera
    (w praktyce podstawka ZIF podzielona została na pół w poziomie).
    3. W tym testerze dodatkowe funkcje są dostępne z tzw. Rozszerzonego Menu,
    dostępne jest ono poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku Start.
    Można w nie wejść zarówno po włączeniu testera, jak i podczas pracy,
    z tym że w takiej sytuacji trzeba odczekać na zakończenie pomiaru. Można również dodać obrotowy enkoder, który bardzo ułatwia korzystanie z dodatkowego Menu, jednocześnie można użyć przycisku Enkodera jako przycisku Start, na pewno w przyszłości pojawi się opis tego rozszerzenia ale ze względu na konieczność przerzucenia wyświetlacza na inne porty, będzie to propozycja tylko dla osób z odpowiednim przygotowaniem.
    4. W rozszerzonym Menu wybieramy interesujący nas moduł, są w kolejności wyświetlanej w Menu testera:
    Selection:
    -Switch off (wyłącza tester)
    -Transistor (standardowy TT)
    -Frequency (pomiar f na PD4)
    -f-Generator (generator f ustawianej programowo od 0HZ do 2MHz na PP2)
    -10-bit PWM (wyjście PWM od 0 do 100% wypełnienia na PP2)
    -C+ESR@TP1:3 (ciągły pomiar C bez konieczności wciskania Start)
    -RL (pomiar indukcyjności z mierzeniem oporności szeregowej)
    -ExtCap (mierzenie dużych pojemności)?
    -C-correction (korekcja dużych pojemności)
    -Selftest (pełna kalibracja)
    -Voltage (pomiar Zenerek)
    -Contrast (ustawianie kontrastu wyświetlacza)
    -Show Data (wyświetla parametry z kalibracji)

    Zenerki mierzymy w opcji Voltage włączając na czas pomiaru przetwornicę DCDC 3.7/40V przyciskiem DCDC obok przycisku Start. Dodatkowy układ stabilizacji prądu zapewnia przepływ stałego prądu o wartości około 5mA dla wszystkich testowanych Zenerek w zakresie do 30V. Wartość tego prądu można modyfikować, zmieniać wartość rezystora w emiterze tranzystora.

    Włącznikiem BAT OFF (wyłącznik plusa akumulatora na obudowie) w każdej chwili możemy wyłączyć tester, jest to wygodne przy mierzeniu elementów, które mają rozwijane menu opisowe, czasami w jednym pomiarze wyświetlanych jest kolejno kilka ekranów, co skutkuje długim czasem oczekiwania na możliwość przeprowadzenia kolejnego pomiaru.


    No to teraz do Sklepu i za 60 dni zapraszam do komentowania. :)

    Mała uwaga dla tych, co już taki tester kupili: proszę zwrócić uwagę, czy w waszym egzemplarzu są otwory pod kwarc THT (dodatkowy, w sumie nie wiadomo po co), co pokazałem na zdjęciu. Jeśli ich nie ma, to będzie to wersja MK2015 z wyświetlaczem podłączonym wg schematu Strip Grid. Wsady w tych wersjach są różne i tester w wersji starszej na dołączonym wsadzie nie będzie wyświetlał treści na LCD.

    P.S. W Gadżetach Elektrody pojawił się identyczny tester.
    Wsad z nowym programem rozszerzającym możliwości z tego tematu działa w nim bardzo dobrze, zostało to przetestowane na kilku egzemplarzach.

    Najnowsze wersje softu można pobierać bezpośrednio ze strony autora projektu:
    https://www.mikrocontroller.net/svnbrowser/transistortester/
    Attachments:

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    eurotips
    Level 39  
    Offline 
    Moja odpowiedź była pomocna?
    Wciśnij przycisk * p o m ó g ł * - to nie ujmuje pkt z Twojego konta.
    eurotips wrote 5571 posts with rating 1621, helped 405 times. Live in city Supraśl. Been with us since 2006 year.
  • Renex
  • #2
    bodzio667
    Level 18  
    A który HW jest nowszy ? Z otworami pod przewlekany kwarc czy bez ?
  • #3
    bolszoy26
    Level 12  
    Witam. Mam pytanie odnośnie punktów AC6, AC7, UART, Vext,f-gen/PWM i 104. AC6 to rozumiem połączenie z Vext /ADC6/? A co z resztą puntów?
    I jeszcze jedno chcąc zamówić płytkę, sugerować się oznaczeniem LCR-T4 ? Pytam bo widziałem tyle różnych płytek.
  • #4
    eurotips
    Level 39  
    bodzio667 wrote:
    A który HW jest nowszy ? Z otworami pod przewlekany kwarc czy bez ?

    Nowszy jest z tymi otworami, ten co jest na zdjęciach z aukcji na której kupowałem.

    bolszoy26 wrote:

    Witam. Mam pytanie odnośnie punktów AC6, AC7, UART, Vext,f-gen/PWM i 104. AC6 to rozumiem połączenie z Vext /ADC6/? A co z resztą puntów?
    ...

    O jakie punkty ci chodzi? o piny ATmega?

    bolszoy26 wrote:

    ...
    I jeszcze jedno chcąc zamówić płytkę, sugerować się oznaczeniem LCR-T4 ? Pytam bo widziałem tyle różnych płytek.

    Sugerować się ceną, dzisiaj patrzyłem 9,99$ i darmowa wysyłka :),
    nie ma tanszego z graficznym LCD, aby mieć pewność patrz na ścieżki, dałem dokładne foto obu stron, patrz dobrze na zdjęcia w opisie u sprzedawcy.
  • Renex
  • #5
    bodzio667
    Level 18  
    @bolszoy26 Z tego co widzę u naszych myfrendów, to płytki z niebieskim przyciskiem to są te które ma autor. A te z żółtym @eurotips odradza bo są bez przewlekanego kwarcu.

    Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO Żółty LCR-T4 model 2016: upgrade +Zener +f-Gen +PWM +Rds on +Uext +Quasi LIPO
  • #6
    bolszoy26
    Level 12  
    bodzio667 -dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o numery punktów, pytam o punty na schemacie. AC6 rozumiem że trzeba połączyć z Vext. f-GEN - to pewniw wyjście generatora lub wejście ? Ale jest jeszcze punkt 104 pod kondensatorem /FREQ 4MHz/, i wyjście ze stabilizatora AC7, których nie bardzo pojmuję gdzie mają się łączyć.


    Już Wiem. ten schemat dużo mi naświetlił.
  • #7
    eurotips
    Level 39  
    Teraz rozumiem, tam jest opis przesunięty, 104 to znaczy kondensator 100nF na wejściu FREQ, mierzy na tym wejściu częstotliwość sygnału do max 4MHz i ten drugi rezystor szeregowo ma być nastawny aby uzyskać maksymalną czułość wejścia bez zakłócania pracy LCD.
    O pomiarze częstotliwości nie wspominam w opisie bo do tego potrzebny jest jeszcze wzmacniacz wejściowy.
    f-GEN /PWM to dokładnie jak piszesz, to jest wspólne wyjście generatora zadanej częstotliwości i 10-bitowego PWM. ADC7 chcę wykorzystać do pomiaru stabilizatorów serii 78xx ale mam z tym problem, na razie ADC7 nie wykorzystuję, tylko ADC6 do którego przez dzielnik 1:10 doprowadzam napięcie z mierzonych Zenerek polaryzowanych przetwornicą 3.7/40V. Można jeszcze podłączyć Rotary Encoder aby sprawniej chodzić po Rozszerzonym Menu ale aby nie mieszać za dużo na początek zostawmy te opcje na deser, na tym twoim schemacie w pdf jest on naniesiony, jest pod przyciskiem Start. LCR-T4 nie posiada translatora poziomów logicznych między uP a LCD i dlatego nie ma tego IC CD4050.
  • #8
    bolszoy26
    Level 12  
    Można jeszcze podłączyć Rotary Encoder aby sprawniej chodzić po Rozszerzonym Menu ale aby nie mieszać za dużo na początek zostawmy te opcje na deser, na tym twoim schemacie w pdf jest on naniesiony, jest pod przyciskiem Start. LCR-T4 nie posiada translatora poziomów logicznych między uP a LCD i dlatego nie ma tego IC CD4050


    No właśnie. Nie wiem czy to nie szaleństwo, ale chyba będę próbował sam zrobić płytkę pod ten schemat. Żeby było śmieszniej, nigdy nie projektowałem płytki na poważnie. Ale co tam. Nie chodzi o pieniądze ale o fakt że zrobiło się coś choć trochę samemu. Jeśli chodzi o kondensator to sprawa oczywista, tylko nie wiedziałem że to wejście FREQ.

    O pomiarze częstotliwości nie wspominam w opisie bo do tego potrzebny jest jeszcze wzmacniacz wejściowy.

    Mój angielski nie jest zbyt mocny, ale powoli wgryzam się w plik ttester.pdf, i nie doszedłem jeszcze do tego. Ale to może być ciekawe. Swoją drogą zainteresował mnie tester na wyświetlaczu od nokii 3310, i nawet jeden z użytkowników elektrody podrzucił mi materiały, niemniej chwilowo tamten projekt zarzucę. Pomimo że też nie trochę korci...
  • #9
    eurotips
    Level 39  
    W sumie schemat jest bardzo prosty, wcale nie musi być to płytka dwustronna jak w chińczyku i przy okazji dodałbyś elementy potrzebne do Upgrade. Tylko po co? sprawdź ceny wyświetlacza i ATMegi i będziesz miał odpowiedź dlaczego nikt sam nie robi płytki.
    Poza tym uruchomienie tego wcale nie jest łatwe, prócz problemów ze zgodnością poziomów logicznych będziesz miał jeszcze problem ustawienia kontrastu tzn czasami przy inicjacji jest tak niski że na LCD nic nie widać to nawet jak wszystko zmontujesz poprawnie to testera nie uruchomisz.
    No i kwestia zasilania, przy obecnej cenie ogniw LIPO zasilanie baterią 9V to wielka rozrzutność, moja wersja Quassi wydaje się być atrakcyjna bo nawet doświadczonym elektronikom sprawia kłopot dobranie tranzystorów P-MOS (nawet nie ryzykowałem wskazać konkretny typ) bo albo nie włączy poprawnie albo jak włączy to już nie rozłączy. Na tym twoim schemacie ten problem jak najbardziej występuje.
  • #10
    bolszoy26
    Level 12  
    Rozumiem. Dziękuję za rady i pozdrawiam.
  • #11
    eurotips
    Level 39  
    bolszoy26 wrote:
    Rozumiem. Dziękuję za rady i pozdrawiam.


    Te otwory na kwarc przewlekany raczej nie przypadkiem są odsunięte poza obrys LCD,
    to wygląda tak jakby chińczyk myślał że tak testuje się kwarce.
    Ekrany z pomiarów elementów mogą się różnić dla identycznej wersji pcb, firmware sprzedawcy często modyfikują po swojemu ale praktycznie nie ma to żadnego znaczenia bo robiąc Upgrade testera kasujemy cała jego pamięć i zastępujemy oficjalną wersją dostępną na stronie twórców projektu, tester cały czas jest rozwijany i wprowadzane lepsze (albo gorsze :) ) modyfikacje, już wyszła wersja 669 ale zmiany są wyłącznie pod Arduino.
  • #12
    bolszoy26
    Level 12  
    Trochę odgrzeję temat. Zakupiłem płytkę z all..i przyszła dokładnie taka sama, pomimo że na zdjęciu był żółty przycisk /jest też niebieski/. U mnie jest kwarc 8 MHz smd, u Ciebie zmieniony jest też na 8 MHz. Co było powodem wymiany,czy zakupiony miał inną częstotliwość?
    I jak zmienić wsad aby obsługiwał enkoder?
  • #13
    eurotips
    Level 39  
    Oryginalnie też był 8MHz SMD. Zmieniłem go na 16MHz bo chciałem mieć pomiar rezonatorów kwarcowych, udało się uruchomić ten dodatek ale nie byłem zadowolony z efektów, cały czas mierzył te kwarce i coś tam nawet pokazywał chociaż w podstawce nic nie było .
    Doszedłem do wniosku że ten pomiar jest mocno niedopracowany więc to wyłączyłem.
    Okazało się jednak że na 16MHz bierze dużo więcej prądu niż z kwarcem 8MHz więc skompilowałem jeszcze raz i przywróciłem kwarc oryginalny. W te otwory łatwiej było wlutować.

    Z enkoderem jest problem, wymaga przerzucenia jednego sygnału wyświetlacza na inny port a to wiąże się z demontażem LCD i koniecznością przerwania trudnodostępnej ścieżki. Temat wymaga gruntownego przemyślenia, enkoder nie wnosi nic nowego ale obsługa jest znacznie łatwiejsza, szczególnie jak często korzystamy z rozszerzonych funkcji.
  • #14
    bolszoy26
    Level 12  
    Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź.
  • #15
    Andrew
    Level 12  
    Witam

    Czy można prosić o sprawdzony adres gdzie w dobrej cenie są LCR-T4 ?

    z góry dziękuje pozdrawiam

    Andrzej
  • #16
    bolszoy26
    Level 12  
    Witam. ja kupiłem na alle...od sprzedającego ewik7775. Mam nadzieję że to nie reklama. Nie wiem czy jeszcze posiada je w sprzedaży
  • #18
    novcio
    Level 13  
    pulka wrote:
    Najnowszy soft.
    Mała informacja ten soft(M328_669_16en.zip) jest pod kwarc 16MHz, soft eurotips jest pod 8MHz.
  • #20
    eurotips
    Level 39  
    Pisałem że zostawiłem kwarc 8 MHz bo pobiera dużo mniej prądu co jest bardzo istotne przy zasilaniu z baterii. W sumie wyższa częstotliwość kwarcu nie podnosi dokładności, jest ona potrzebna do pomiaru kwarców ale nikomu nie polecam włączenia tej funkcjonalności, w tym konkretnym modelu podstawka ZIF wnosi pojemności rzędu 60 pF między pinami i pomiar kwarców jest problematyczny.
  • #21
    novcio
    Level 13  
    pulka wrote:
    Tak wiem o tym czekam na kwarc 16 mhz.Na 8 Mhz też działa ale nie wiem jak dokładnie.
    Działa to tak, że jak mierzysz kondensator 10nF to miernik pokaże Ci 20nF dlatego to tak istotne.
    eurotips wrote:
    Pisałem że zostawiłem kwarc 8 MHz bo pobiera dużo mniej prądu co jest bardzo istotne przy zasilaniu z baterii.
    Racja bateria znika w oczach. Czekam aż dojdzie przetwornica step up, mam zamiar zasilać z Li-pol lub USB wtedy problem z poborem pradu schodzi na drugi plan. A jednak wersja na 16MHz bardziej przypadła mi do gustu. Kwarców nie chce idealnie mierzyć, ale czasami do zmierzenia z grubsza się przyda. Na kwarcu 8MHz już nie zmierzymy kwaru 12MHz. To jest jedyna wada.
    Eurotips kalibrowałeś swój tester?
    PS podpowiem wam mój sposób. Skoro nie zależy nikomu na dokładności to można wlutować kwarc 16MHz i używać z takim wsadem. A w razie potrzeby obniżenia poboru prądu można wgrać wsad na 8MHz, ale żeby nie tracić czasu na lutowanie wystarczy fusebity przestawić na wewnętrzny oscylator RC atmegi(ok 8MHz). Zyskujemy zmniejszenie zużycia energii kosztem jeszcze mniejszej dokładności. Wszystko zależy od tego kto do czego używa tester.
  • #22
    Freddy
    Level 43  
    Ciekawa modyfikacja. Szkoda, że nie na własnej PCB, ale rozumiem niechęć przy tak niskich cenach :D.
  • #23
    novcio
    Level 13  
    Freddy a czy Ty czasem nie masz podobnego z wyświetlaczem LCD 16x2? Ten łatwo zrobić w domowych warunkach to też płytki można kupić z częściami jako zestaw do lutowania. LCR-T4 ma tą wadę, że wyświetlacz jest na cienkiej tasiemce i ja( i pewnie parę innych osób) osobiście już tego bym nie podłączył. Co innego wersja na wyświetlaczu od nokii 3310:)
  • #24
    eurotips
    Level 39  
    novcio wrote:
    ...
    Eurotips kalibrowałeś swój tester?...


    Tak, to jest konieczne jeśli dodajemy dodatkowe podstawki, z rozszerzonego Menu wybieramy opcję Selftest. Wcześniej musimy przygotować zworę wszystkich 3 pinów pomiarowych oraz (w tej wersji) 2 kondensatory: 22nF i 220nF.
  • #25
    novcio
    Level 13  
    No właśnie zabrakło mi kondesatora do kalibracji zamiast 220nF użyłem elektrolit 1uF, ale tester pozwolił. Może głupie pytanie a ta przetwornica step up ustawiona potencjometrem na np. 7V będzie zawsze dawać 7V czy to będzie zależeć od napięcia wejściowego i wraz z rozładowaniem baterii np zacznie z 7V robić się 6,5V?
  • #26
    Freddy
    Level 43  
    novcio wrote:
    Freddy a czy Ty czasem nie masz podobnego z wyświetlaczem LCD 16x2?
    No ale jakie to ma znaczenie?
    Kiedys robiłem taki razem z bobo i służy mi do dzisiaj bezbłędnie.
  • #27
    eurotips
    Level 39  
    novcio wrote:
    No właśnie zabrakło mi kondesatora do kalibracji zamiast 220nF użyłem elektrolit 1uF, ale tester pozwolił. Może głupie pytanie a ta przetwornica step up ustawiona potencjometrem na np. 7V będzie zawsze dawać 7V czy to będzie zależeć od napięcia wejściowego i wraz z rozładowaniem baterii np zacznie z 7V robić się 6,5V?


    Jak niewłaściwa wartość pojemności to tester najpierw czeka a potem przeskakuje na następny test więc radziłbym jeszcze raz powtórzyć kalibrację jeśli to "pozwolił" to było właśnie po takim oczekiwaniu.

    Użyłem chińskiej MT3608 i ustawiłem najpierw na zasilaczu warsztatowym napięcie 3,7V przy którym na wyjściu obciążonym opornikiem 1kΩ ustawiłem 6,8V.
    W moim egzemplarzu napięcie wyjściowe ani drgnęło kiedy zmieniałem napięcie wejściowe w zakresie 2,8-4,5V. Warto na płytce tej przetwornicy dołożyć kondensatory ceramiczne 10µF na wejściu i wyjściu bo chińczyk bardzo oszczędnie ją wykonał.
  • #28
    novcio
    Level 13  
    Freddy wrote:
    No ale jakie to ma znaczenie?
    Kiedys robiłem taki razem z bobo i służy mi do dzisiaj bezbłędnie.

    No to czyli wiesz, że płytkę do podobnego testera można zrobić samemu, można kupić do lutowania, a można kupić gotową. Dlatego uważam, że robisz offtopa pisząc
    Freddy wrote:
    Ciekawa modyfikacja. Szkoda, że nie na własnej PCB, ale rozumiem niechęć przy tak niskich cenach .
    Autor nie chce wymyślać koła po raz setny:) No i dzięki temu więcej ludzi zainteresowało się gotowcem np: ja:) Bo taki tester z wyświetlaczem 16x2 zawsze miałem zrobić a skończyło się na wytrawieniu płytki bo nie mam rezystorów z tolerancją 1%. Od teraz piszmy tylko o tym co można zmieniać w testerze i jak się obsługuje. Gratulacje na PW.
  • #30
    Freddy
    Level 43  
    novcio wrote:
    Dlatego uważam, że robisz offtopa pisząc
    Jak na razie, to Twoje posty są offtopem. Ja wyraziłem tylko swoje zdanie na temat konstrukcji autora.