Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czasowy włącznik aktywowany głosem

damian.b 06 Maj 2016 14:47 342 4
  • #1 06 Maj 2016 14:47
    damian.b
    Poziom 8  

Hej,

Problem jest prozaiczny - dziecko mi się w nocy budzi i zaczyna płakać jak jest wyłączone światło. Jak się włączy, to po co najwyżej kilku minutach zasypia. Nie chcę, żeby światło świeciło się całą noc. Wstawać co chwilę też nie chcę :)
    Nie znalazłem na forum podobnego problem i, uprzedzając ewentualne pytania, urządzenie typu "klaskacz" się nie sprawdzi.

Rozwiązaniem problemu będzie urządzenie, które w reakcji na płacz (regulowany poziom zadziałania układy) będzie na określony (regulowany czas) załączało mi światło. Najlepiej jakby było to 230V, ale obciążenie niewielkie, bo raczej żarówka led. Czas dobrze jeżeli będzie regulowany w zakresie chociaż 10-15min.

Szukam albo gotowego urządzenia (trochę się naszukałem i nic), schematu, albo pomocy w opracowaniu takiego. Z resztą sobie poradzę.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam

0 4
  • #2 06 Maj 2016 15:08
    aaanteka
    Poziom 38  

damian.b napisał:
    Problem jest prozaiczny - dziecko mi się w nocy budzi i zaczyna płakać jak jest wyłączone światło.

Najprościej jest zastosować jakieś małe źródło światła o mocy rzędu 3-5W.
    Najlepiej jakieś kolorowe przy którym człowiek zasypia i nie stanowi dla niego problemu w porównaniu ze światłem białym.
    Wyśmienicie do tego nadają się różnego wyroby z zastosowaniem LED.
    Taśmy led można zakupić z zdalnymi sterownikami załącz/wyłącz , zmień kolor.

0
  • #3 06 Maj 2016 15:17
    damian.b
    Poziom 8  

Byłoby to całkiem dobre rozwiązanie, ale w pokoju śpi też drugie dziecko i ono lubi jak jest ciemno. Czyli szukam kompromisu, może pokrętne rozwiązanie, ale nic sensowniejszego na razie nie przychodzi mi do głowy...

0
  • #4 06 Maj 2016 15:41
    Christophorus
    Poziom 41  

Należało by zbudować sterownik na podobieństwo iluminofonii (migające światła w rytm muzyki). Tylko w tym wypadku zamiast muzyki będzie głos - płacz dziecka. Mikrofon elektretowy jako czujnik dźwięku. Wzmacniacz sygnału z mikrofonu na wzmacniaczu operacyjnym, plus ewentualnie filtr aktywny także na wzmacniaczu operacyjnym, tak aby urządzenie działało w określonym przedziale częstotliwości dźwięku. Układ odmierzający czas na NE555, który będzie włączał przekaźnik, tranzystor lub triak włączający lampkę. Prosty zasilacz wtyczkowy, i jak dobrze pójdzie to całość powinna się zmieścić w obudowie zasilacza wtyczkowego np. Z-27.

0
  • #5 06 Maj 2016 15:53
    aaanteka
    Poziom 38  

Tym bardziej nagłe włączanie światła powoduje wybudzenie drugiej osoby.
    W szpitalach, sanatoriach, zakładach penitencjarnych stosuje się powszechnie do wyboru oświetlenie o barwie różowej, niebieskiej lub żółtej .

Oświetlenie LED ma tą zaletę ,że można je zrobić kierunkowo .

Zamiast czujnika dźwiękowego rozsądniej jest zastosować lampkę z czujnikiem PIR ( na podczerwień ) . Ruchy wybudzonego dziecka są w stanie szybciej załączyć oświetlenie niż płacz . Choć dla nas dość dotkliwy ,to dla czujnika jest bardzo słaby , wtapiający się ogólnie w szum , tło pomieszczenia.

Dlatego są ogólnie dostępne takie urządzenia.

Ewentualnie coś takiego jak: Summer Infant - Niania Cyfrowa Audio Wave Deluxe.

Ech, co za czasy wszystko automatyczne , nawet niemowlaka się automatyzuje :D:D:D.

0
  Szukaj w 5mln produktów