Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8 - CNY70, brak wynikow na ADC

m0rrls 07 Maj 2016 15:42 867 3
  • #1 07 Maj 2016 15:42
    m0rrls
    Poziom 2  

Witam,
    wykonuję robota typu line follower i napotkałem się z problemem odczytu wartości z czujników CNY70. Projekt był najpierw wykonany na płytce prototypowej (w miarę możliwości), a tam czujniki działały prawidłowo, razem z układem ADC atmegi8. Po wytrawieniu płytki PCB i zlutowaniu wszystkich elementów okazało się, że żaden z czujników nie działa, tj. nie reaguje na powierzchnię (również na całkowite zakrycie). Podejrzewałem wadę ADC, lecz atmega reaguje na zwarcie kolektora w CNY70, co moim zdaniem wyklucza błąd po stronie uC. Następnie sprawdzałem różne czujniki, lecz efekt był ten sam. Myślałem, że może dioda IR nie świeci, więc zmieniłem przy niej rezystor na 100Ω, ale to także nic nie dało. Pierwszy raz robię tego rodzaju projekt, więc nie wiem co dalej sprawdzać. Na aktywnych nóżkach ADC jest 5V i okolo 0V, gdy zwieram nóżki kolektora czujnika.
    Płytkę wykonywałem sam, metodą termotransferu, ale połączenia były sprawdzane. Wszystkie komponenty są wkładane w przylutowane podkładki
    Inne komponenty działają prawidłowo, tj. PWM silników, oraz LED

Schemat: ATmega8 - CNY70, brak wynikow na ADC

Program, którym testuję przez diodę, czy czujnik działa:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Z góry dziękuje za wszelką pomoc :)

0 3
  • Pomocny post
    #3 07 Maj 2016 16:15
    nolens_volens
    Poziom 13  

A może masz odwrotne zasilanie diody A-K jakimś cudem?

0
  • #4 07 Maj 2016 16:20
    m0rrls
    Poziom 2  

lukasixthm, napięcie jest ustawione na zewnętrzne, sprawdzałem, jest na tej nóżce uC 5V, tutaj jest procedura inicjalizująca adc, w programie używam trybu 0

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

nolens_volens, dzięki Twoim uwagom sprawdziłem wszystko raz jeszcze i okazało się, że program do projektu PCB miał CNY70 odwrócone chyba i jak zrobiłem po drugiej stronie czujnik to wszystko działa.

Temat zamknięty, dziękuję.

0