Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xmega - Pamięć RTC bez dodatkowej baterii?

norbiciat 08 Maj 2016 03:00 729 2
  • #1 08 Maj 2016 03:00
    norbiciat
    Poziom 7  

Witam,
    chcę w większym projekcie wykorzystać RTC w mikrokontrolerze ATXmega128A3 lub ATXmega256A3BU. Zastanawiam się który wybrać gdyż wersja 256A3BU ma pin VBAT do zasilania awaryjnego RTC a 128A3 nie ma (i jest tańsza). Jest to dla mnie istotne gdyż budując układ zasilany ogniwem Li-pol na stałe podłączonym do układu (doładowywanym ładowarką), chciałbym uniknąć utraty informacji o czasie bez stosowania dodatkowych baterii. Zastanawiam się czy to możliwe, aby wprowadzając uC zawsze w jeden z trybów uśpienia zachowam informację o czasie (Idle, Power save lub Extended standby - tylko te gwarantują zachowanie informacji o RTC). Czy jakieś sytuacje kasują RTC? Oczywiście poza zanikiem zasilania, zakładam że korzystając z ogniwa Li-pol i przetwornicy napięcia zawsze będę miał 3,3V na wyjściu a dzięki informacji o niskim stanie baterii (pomiar na ADC) układ nie pozwoli na dalsze działanie zachowując małą rezerwę na działanie RTC). Nie wiem cyz moje założenia są słuszne. Zastanawiam się też czy przyciśnięcie przycisku RESET (zwarcie pinu reset do masy) kasuje RTC (nigdzie tego nie znalazłem)?
    Jest to kwesta bardzo istotna gdyż muszę zminimalizować maksymalnie PCB.

0 2
  • Pomocny post
    #2 08 Maj 2016 09:32
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

RTC pracuje do póty, do póki ma zasilanie i jego stan może zostać zmieniony tylko programowo. Żadne resety nie są w stanie zmienić zawartości rejestrów RTC. Jeśli układ będzie cały czas zasilany z akumulatora LiPo, nie ma sensu stosować dodatkowej baterii, pod warunkiem, że stan tego akumulatora będzie cały czas pod kontrolą i układ nie pozwoli na nadmierne rozładowanie akumulatora ( poniżej 3V ).

0
  • #3 15 Maj 2016 19:29
    norbiciat
    Poziom 7  

Nie zastosuję dodatkowej baterii. Sprawa rozwiązana. Można zamknąć.

0