Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother - Jak przechowywać nieużywaną drukarkę - drożność głowicy.

08 Maj 2016 06:34 1146 12
  • Poziom 11  
    Drodzy Forumowicze,

podpowiedzcie proszę jak z Waszego doświadczenia najlepiej przechowywać nieużywaną drukarkę by nie zasechł tusz w głowicy?

Myślałem by nalać w puste kartridże wodę destylowaną i wydrukować każdy kolor do momentu aż wyblaknie. Wówczas w głowicy byłyby śladowe ilości tuszu.

A może jest lepszy sposób? Drukarka nie będzie używana ok. 1 roku, więc z dużym prawdopodobieństwem zaschnie.

Z góry bardzo dziękuję za sugestie...
  • Poziom 16  
    Styki głowicy możesz przeczyścić jakimś alkoholem aż do czystości. Następnie naklejasz na głowicę jakiś kawałek folii (tylko bez kleju) tak, aby było szczelnie, tzn. wszystko było nią pokryte. Samą drukarkę też musisz zabezpieczyć przed kurzem, np. w kartonowym opakowaniu i zabezpieczyć folią.
  • Poziom 32  
    lucrum.cesans napisał:
    podpowiedzcie proszę jak z Waszego doświadczenia najlepiej przechowywać nieużywaną drukarkę by nie zasechł tusz w głowicy?

Jaka to drukarka, jaki model Brothera? Dużo drukarek z tej firmy ma w oprogramowaniu samoczynne odświeżanie głowicy aby nie zaschła, wystarczy tylko aby była cały czas wtyczka w gniazdku (podłączona do prądu) a resztę drukarka już zrobi sama. Mam też Brothera już kilka lat, używany sporadycznie a z drukiem nigdy nie ma kłopotów. Tusze jeżeli będą założone napewno wystarczyły by na kilka lat takiego "odświeżania", to w sumie minimalne koszty w stosunku do uszkodzenia drukarki. Może przy twojej jest też "zaiplementowana" ta funkcja, użytkownik nie ma na nią wpływu, jest to w wewnętrznym oprogramowaniu drukarki ale napewno działa, drukarka nawet nie musi być podłaczona do komputera, wystarczy ze podłaczona jest do zasilania. Raz na dobę "budzi" się na może minutę, chwileczkę "pogrechocze", kilka sekund i z powrotem się wyłącza...
  • Poziom 15  
    Z tą wodą to chyba nie jest dobry pomysł. Sam mam głowicę do "zakonserwowania". Są specjalnie fluid które wstrzykuje się w głowicę. Ja mam gorzej bo do głowicy epsona np xp600 nic nie wstrzyknę bo nie ma jak. Jak. A szczególnie jak to poprostu co jakiś czas czas wydrukuj test dysz. Ja robiłem mnóstwo brotherow o epsonach nie wspomnę bo to juz w tysiące idzie. Ale brothery są wytrzymałe. Jak co nawet kilka miesięcy wydrukujesz im test dysz to nic się mu nie stanie.
  • Poziom 11  
    Drukarki to Brother DCP-165c i DCP-145c, będą się czyścić automatycznie?:)
  • Poziom 12  
    Ok... samoczynne czyszczenie to fajna sprawa, niestety ale nie zawsze skuteczna.
    Mam 3 drukarki brothera. MFC-J415W używana bardzo sporadycznie, przeważnie drukuję jedną kartkę grafiki raz na miesiąc właśnie po to by rozruszać sprzęt. Niestety już raz głowica pokazała błąd 4F który zmusił mnie do wymiany głowicy.
    Druga drukarka to 5860CN która nie wiem czy ma funkcję czyszczenia bo dostałem ją z zatkaną kompletnie głowicą. Pomogły płyny wewnętrzne do czyszczenia i teraz drukuje jak nowa. Ale też w domu ona jest najczęściej używana.
    Teraz do kolekcji dołączyła MFC-490CW która też była zaschnięta, ale udało mi się ją udrożnić. Ta też nie wiem czy sama się co jakiś czas "czyści" bo mało o niej informacji w sieci.
    I tak dwie drukarki stoją wpięte do prądu tylko po to by nie zaschły głowice choć nie mam nawet pewności czy 490CW ją posiada.
    I też zastanawiam się czy jest jakiś prosty sposób by zabezpieczyć głowicę na tyle by można było odłączyć je od prądu i schować do szafy by czekały aż będą potrzebne.
  • Spec od drukarek
    Norbas78 napisał:
    Ok... samoczynne czyszczenie to fajna sprawa, niestety ale nie zawsze skuteczna.
    Mam 3 drukarki brothera. MFC-J415W używana bardzo sporadycznie, przeważnie drukuję jedną kartkę grafiki raz na miesiąc właśnie po to by rozruszać sprzęt. Niestety już raz głowica pokazała błąd 4F który zmusił mnie do wymiany głowicy.
    Druga drukarka to 5860CN która nie wiem czy ma funkcję czyszczenia bo dostałem ją z zatkaną kompletnie głowicą. Pomogły płyny wewnętrzne do czyszczenia i teraz drukuje jak nowa. Ale też w domu ona jest najczęściej używana.
    Teraz do kolekcji dołączyła MFC-490CW która też była zaschnięta, ale udało mi się ją udrożnić. Ta też nie wiem czy sama się co jakiś czas "czyści" bo mało o niej informacji w sieci.
    I tak dwie drukarki stoją wpięte do prądu tylko po to by nie zaschły głowice choć nie mam nawet pewności czy 490CW ją posiada.
    I też zastanawiam się czy jest jakiś prosty sposób by zabezpieczyć głowicę na tyle by można było odłączyć je od prądu i schować do szafy by czekały aż będą potrzebne.

Ma tryb samoczynnego czyszczenia.
    Można przepompować przez cały układ płyn do udrażniania głowic i tak "napełnioną głowicę" można zostawić na dłuższy czas.
    Ilość zużytego płynu, ilości przepompowań = brak sensu ekonomicznego.
    Wystarczy trzymać podłączone do prądu i raz na 2-3 tygodnie puścić wydruk testowy.
    Tusze są bardzo tanie...
  • Poziom 12  
    Ok...ma.. tylko która ? 490CW czy 5860CN czy obydwie?
    Z tym 2-3 tygodnie to może właśnie być problem z wydrukiem testowym bo pracę mam wyjazdową i średnio jestem w domu co półtora miecha :-( a domownicy mnie nie wyręczą.
    Chciałem też się pozbyć z widoku "stojących drukarek" bo nie o prąd mi chodzi tylko właśnie o to by je upchnąć w szafie lub piwnicy.
    No ale dzięki, wezmę pod uwagę poradę z płynem do udrażniania.
    Oczywiście masz na myśli wewnętrzny i zwykły... nie strong. Ale czy głowicy nie zaszkodzi jak będzie miała w sobie ten płyn przez rok czy dwa? W instrukcji napisali że płyn max 2 godziny...
  • Spec od drukarek
    Wszystkie Bothery same się czyszczą.
    Zwykły płyn do udrażniania jak dasz to nic się nie stanie.
  • Poziom 37  
    To ja się podepnę z jednym pytaniem.
    Moja J-315W po zakupie, zazwyczaj w nocy, sama się czyściła.
    Obecnie nie obserwuję takich operacji pomimo, że cały czas jest podpięta do zasilania.
    Można odczytać jakieś logi?
  • Poziom 32  
    PRL napisał:
    Obecnie nie obserwuję takich operacji

Może robi to kiedy nie widzisz i nie słyszysz, dyskretna jakaś... :D :D
  • Spec od drukarek
    w maintenance menu masz purge wipe i flush.
    Odczytaj, zapisz i sprawdź :D