Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownie 2 pompami instalacji CO

08 Maj 2016 22:09 555 6
  • Poziom 7  
    Dzień dobry wszystkim,

mam problem z wysterowaniem 2 pomp ogrzewania z pieca węglowego. Otóż jedna z pomp ładuje wymiennik, który ogrzewa C.W.U i jest zasilaniem dla centralnego. Natomiast druga pompa rozprowadza tylko wodę dla C.O. z wymiennika. Cały układ ma działać tak: pompa ladujaca wymiennik i podgrzewajaca C.W.U. ma się załączyć przy zadanej temperaturze na kotle i pracować cały czas. Natomiast pompa C.O. ma się załączyć tylko i wyłącznie kiedy zagrzana będzie woda użytkowa.

Kupiłem już sterownik, który oferuje pracę w priorytecie bojlera. Załącza on pompę C.W.U aż do otrzymania zadanej temperatury, a później wyłącza jednocześnie zalaczajac pompę C.O. Analogicznie w drugą stronę: spada temp C.W.U pompa C.O się wyłącza, a włącza C.W.U.
    Myślałem, żeby swoją pompę do wymiennika potraktować jako pompę C.W.U ze sterownika, a pompę C.O połączona równolegle z pompa C.W.U podłączyć jako wyjście C.O. z kontrolera. Pytanie tylko jak oddzielić to połączenie, tak aby cały czas nie pracowały obie. Diody nie, bo wyprostuja mi napięcie. Triaki? A może alternistory? Gdyby były 2 pompy do wymiennika byłoby ok. Wtedy raz pracuje pompa C.O. wraz z jedną z pomp ladujacych wymiennik, a raz pracuje druga pompa z wymiennika....
    Ktoś ma jakiś prosty pomysł bez dodawania elektroniki na przemiennym 230?

Z góry dzięki za wszystkie propozycje i pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 33  
    Słyszałes o przekaźnikach lub stycznikach.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 7  
    Odrzuciłem je ze względu na indukcyjnosc odbiorników i mała trwałość w porównaniu do polprzewodnikow.
  • Specjalista Automatyk
    Nie sądze, żeby trwałość przekaźników miała jakieś ogromne znaczenie przy tego typu instalacji
  • Poziom 7  
    Użyłem ich na początku, ale styki iskrza przy przy łączeniu, a nie chce dodawać specjalnie gasika RC. Myślałem, że da się wrzucić tam coś bardziej wyrafinowanego typu alternistora co w dodatku jest na tyle małe, że mogę to zmieścić pod zaślepka pompy. Jeśli to jedyne rozwiązanie to wstawię już te przekaźniki gdzieś na uboczu.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    A przekaźnik półprzewodnikowy tzw SSR.
  • Poziom 7  
    OoO świetne! O coś takiego chodziło, działanie oparte na polprzewodniku, brak iskierek, wytrzymałe i do skitrania pod zaślepka pompy! Ślicznie dziękuję :) Temat do zamknięcia