Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ruski joistic, - jak odczytać te oznaczenia.

inkognito09 09 Maj 2016 17:12 720 6
 • Ruski joistic, - jak odczytać te oznaczenia.

  #1
  Poziom 29  

  Witam. Natrafiłem na złomie na starą ruską wyciągarkę, przyglądnąłem się jej schematowi. Generalnie silnik dwubiegowy 3F Y/Y, oraz element który (chyba) był "wajchą" to sterowania. Samej wajchy nie znalazłem w okolicach. Zaciekawiło mnie oznaczenie styków na schemacie, gdzie kilka z nich jest oznaczone symbolami "|", a kilka "[". Pytanie czysto teoretyczne, czy to jest styk dwustopniowy i naciśnięcie płytko zwiera jedne z nich, a głębiej - drugie?

  Pozdrawiam. Ruski joistic, - jak odczytać te oznaczenia.

  0 6
 • #2
  Specjalista Automatyk

  Chyba tak to ma działać.... np. praca w dół: rozwiera styk z 28; potem wstępne naciskanie zwiera tor 29-17, a mocniejsze naciskanie dołącza do 29-17 jeszcze 14. W ten sposób uzyska się dwie szybkości w danym kierunku: wolno/ szybko.
  Sprytne rozwiązanie;

  0
 • #3
  Poziom 29  

  W sumie głupio zrobiłem że nie wstawiłem od razu, to cały schemat:

  Ruski joistic, - jak odczytać te oznaczenia.

  Wybacz ciekawość, ale zazwyczaj silniki dwubiegowe widziałem w wersji Y/YY gdzie jedną stronę przy przełączeniu obrotów spinało się w sztuczne zero. Tu wygląda to jakby były 2 uzwojenia Y z (chyba) wspólnym zerem i jeśli dobrze rozumiem to z kolegi opisu wyglądałoby to tak, że naciśnięcie lekkie załącza 4K (odpowiednio 3K), a dociśnięcie dźwigni załącza 2K (odpowiednio 1K), przy jednoczesnym rozłączeniu cewki 4K (odpowiednio 3K) przez styk NC między stykiem 17 a cewką 4K (15 - 1K). Czyli ten silnik może pracować ALBO na uzwojeniu szybkim, ALBO wolnym, nie na dwóch na raz?

  0
 • #4
  Specjalista Automatyk

  Dwa naraz raczej nie pracują (nawet w trakcie przełączania) bo przecież np. jest załączony (1 tor) 3K przez styk pomocniczy od K1; następnie załącza się K1, ale zanim poda na styki prądowe to rozłącza styk pomocniczy i również K3. Silnik może być nawinięty dwoma niezależnymi gwiazdami z oddzielnymi punktami wspólnymi - wtedy jedna pracuje pod siecią, a druga jest uzwojeniem biernym otwartym. Może być również nawinięty jako gwiazda gdzie uzwojenia są szeregowe i jeden punkt wspólny; wtedy pracują 3 uzwojenia bliższe punktu wspólnego a dla drugiego biegu są dołączanie dodatkowe uzwojenia (w szereg z pierwszymi).

  0
 • #5
  Moderator Elektrotechnika

  Nie rozumiem określenia " joistic" kojarzy mi się jednoznacznie .
  To chyba nie ruski wciągnik zapewne tylko bułgarski Balkancar .
  Tam była kaseta z przyciskami . Ma zapewne 500 lub więcej kg udźwigu . Gdzie jest tabliczka znamionowa i zdjęcie jego .

  0
 • #7
  Moderator Elektrotechnika

  A pisze coś o wciągnikach ? Tak więc cytowanie nie na miejscu, bo właśnie kojarzy się z tym co w tej wiki-coś-tam.

  0