Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie urządzeń i paneli ? Duże bom miałem

r.keson 10 Maj 2016 21:37 8166 47
    r.keson
    Poziom 12  
    kozi966 napisał:
    r.keson napisał:
    Zwykłym multimetrem nie zmierzę rezystancji uziomu ?

Samym mulitimetrem, takim za 20zł? Nie.
    Zapewne nawet takim za 70zł też nie da rady.
    Natomiast w układzie ze źródłem prądu, woltomierzem i amperomierzem, dasz radę.

A możesz jakiś schemat podesłać ja to zmierzyć ze źródłem prądu.
  • AM TechnologiesAM Technologies
    taniam
    Poziom 19  
    r.keson napisał:

Bardzo ładnie opisane Link
    Nie rozumiem po jaką.... te panele chcesz uziemiać.
    Instalacji odgromowej nie masz, ceramiczne pokrycie dachu, panele nie potrzebują uziemienia jednego z biegunów, więc po co?

Łączenia paneli pomiędzy sobą można wykonać tak jak na zdjęciu wcześniej.
    r.keson
    Poziom 12  
    Biegunów nie chcę uziemiac, tylko konstrukcje i ramy paneli.
    taniam
    Poziom 19  
    r.keson napisał:

Toż się pytam - DLACZEGO! Co natchnęło Cię do uziemienia tychże elementów.
    Rozumiem gdybyś zamontował instalację odgromową - samo uziemianie konstrukcji w Twoim wypadku jest bezsensowne.
    r.keson
    Poziom 12  
    taniam napisał:
    r.keson napisał:

Bardzo ładnie opisane Link
    Nie rozumiem po jaką.... te panele chcesz uziemiać.
    Instalacji odgromowej nie masz, ceramiczne pokrycie dachu, panele nie potrzebują uziemienia jednego z biegunów, więc po co?

Łączenia paneli pomiędzy sobą można wykonać tak jak na zdjęciu wcześniej.

Dziękuję za linka jest bardzo dobrze opisane.

Dodano po 3 [minuty]:

taniam napisał:
    r.keson napisał:

Toż się pytam - DLACZEGO! Co natchnęło Cię do uziemienia tychże elementów.
    Rozumiem gdybyś zamontował instalację odgromową - samo uziemianie konstrukcji w Twoim wypadku jest bezsensowne.

Dlatego pytam czy robic taką robote jak na fotce czy olac , odgromowka bedzie robiona w sierpniu i moze wtedy to podłączyć
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Po to masz uziemić konstrukcję żeby w razie przebicia z paneli do konstrukcji nie zabiło nikogo na dachu, a inwerter się wyłączył sygnalizując błąd.
  • AM TechnologiesAM Technologies
    r.keson
    Poziom 12  
    Jan_Werbinski napisał:
    Po to masz uziemić konstrukcję żeby w razie przebicia z paneli do konstrukcji nie zabiło nikogo na dachu, a inwerter się wyłączył sygnalizując błąd.
    czyli
    Czyli uziemiac jak nie ma odgromowki ?
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    taniam napisał:

Cytat:
    Prądy wsteczne - bezpiecznik lub dioda na jeden lub grupę stringów, ale nigdy na wszystkie razem.

Gdzie tego zabraniają i dlaczego?

Nie zabraniają. Po prostu one nic nie dają, a sporo kosztują. Bogatemu wolno montować po 10 szt na panel.

Dodano po 2 [minuty]:

r.keson napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    czyli
    Czyli uziemiac jak nie ma odgromowki ?

Nie. Uziemiać niezależnie od istnienia piorunochronu. Piorunochron też zrobić.
    r.keson
    Poziom 12  
    Więc biorę się po pomiarach za uziemienie konstrukcji i ramy.
    marekj31
    Poziom 20  
    Jak to będzie w końcu uziemione wszystkie punkty które należy uziemić ,czyli ramy falowniki przepięciówki do jednego wspólnego przewodu PE. Będzie to z udziałem różnicówki czy bez ?
    r.keson
    Poziom 12  
    Ja robię tak ze do ramy i konstrukcji robię osobny uziom wbijam szpilkę 3 metry i ciągnę drutem miedzianym 16 kwadrat przewód do konstrukcji i tam to łączę. PE zostawiam dla inwertera i instalacji domowej którą jutro będę mierzyć jaką mam rezystancję bo jest pewnie licha i dobijemy kilka szpilek tak myślę.
    marcinbbb
    Poziom 24  
    Te szpilki które masz podlej sporą ilością wody powiedzmy 3-5 wiader tylko pozwól wodzie wsiąknąć w glebę, być może to pomoże.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    marekj31 napisał:
    Jak to będzie w końcu uziemione wszystkie punkty które należy uziemić ,czyli ramy falowniki przepięciówki do jednego wspólnego przewodu PE. Będzie to z udziałem różnicówki czy bez ?

Nie znam się na uziemieniach, ale zrobiłbym tak:
    - osobny przewód uziemienia funkcjonalnego i ochronnego przed porażeniem prowadzony od metalowej konstrukcji trzymającej panele oraz aluminiowych ram paneli z dachu na dół,
    - ochrona odgromowa chroniąca panele i budynek osobno na dół,
    - minus paneli tylko jeśli wymagany jak np. u mnie uziemiam przy inwerterze lub w inwerterze do PE rozdzielnicy PV i dalej PE idzie do GSU,
    - inwerter AC uziemiony normalnie jak każde urządzenie po PE.

Nie wiem gdzie wpiąć uziom funkcjonalno - p-porażeniowy konstrukcji paneli.
    Jeśli ktoś ma robić fuszerkę i prowizorkę, to lepiej jest uziemić konstrukcję paneli i ramy do PE, niż nie uziemiać. Bezpieczniej z punktu widzenia przeciwporażeniowego, ale w razie burzy…

Jeśli dom nie ma wokół fundamentów bednarki i uziom jest zrobiony ze szpilek, to jak połączyć instalację odgromową, GSU, uziom konstrukcji na domu, uziom konstrukcji na oddalonym o 8 metrów osobnym budynku garażu? Osobne szpilki na początek, a za kilka lat zrobienie wykopu i położenie bednarki oraz połączenie (spawaniem?) szpilek z bednarką?
    taniam
    Poziom 19  
    Trochę mnie nie było - praca.

Jan_Werbinski napisał:

Jak najbardziej poprawne stwierdzenie - ważny jest jednak sposób wykonania tego uziemienia.

Cytat:
    Nie. Uziemiać niezależnie od istnienia piorunochronu. Piorunochron też zrobić.

Tutaj zaczynają się schody, zależnie jak na sprawę patrzeć.
    Jeżeli ma być zgodnie z przepisami to, zaczynając od sprawy "piorunochronu"
    Kiedy i w jaki sposób należy wykonać instalację odgromową, jakie wymagania są stawiane poszczególnym jej elementom? Odpowiedzi należy szukać w:
    - seria norm PN-EN 62305 (cz. 1 – 4) Ochrona odgromowa,
    - seria PN-HD 60364 (cz.4) Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – Ochrona przed przepięciami – Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi lub łączeniowymi,
    - seria norm PN-EN 62561 (cz. 1- 7) Elementy urządzenia piorunochronnego (LPSC),
    Następnie kwestia uziemienia paneli, a właściwie połączeń wyrównawczych, wydaje się prostsza do rozważenia, ale to też nie do końca.
    w tym wypadku należy sięgnąć do PN-HD 60364 (cz. 5),

Ale ogólnie dla instalacji PV należy stosować się do PN-HD 60364-7-712:2007.

I w zasadzie można by powiedzieć miłej lektury i pracy.

A teraz, tak prościej, od siebie.
    Co chcę wam uzmysłowić - ano to, że o ile przy pojedynczej instalacji można iść trochę na skróty i zastosować przysłowiową "szpilkę" do uziemienia paneli i szyny wyrównawczej, to moim zdaniem nie należy tego robić przy bardziej skomplikowanych układach. Sam nie jestem w stanie dokładnie i w prosty sposób wymienić wszystkich zagrożeń jakie występują w takiej sytuacji, mogę tylko podać kilka przykładów popełnianych błędów, np:
    - uziemienie konstrukcji paneli do szyny wyrównawczej przewodem prowadzonym wewnątrz budynku przy braku instalacji odgromowej
    - uziemienie konstrukcji paneli do "szpilki" przewodem LGY (np 6mm2 - bo i coś takiego widziałem)
    - wykonanie "GSU" bez uziemiania jej (z przewodu PE lub PEN) w miejscu montażu inwertera
    - wykonanie GSU i uziemienie jej do instalacji odgromowej w części nadziemnej
    Do tego dochodzą istne cuda w instalacjach wewnętrznych (strona AC) typu:
    - za małe przekroje przewodów,
    - łączenie przewodów na "pająki"
    - źle zrealizowana ochrona w układach TT
    Potem wynikają z tego problemy, pół biedy jak padnie jakieś urządzenie, gorzej jak coś się spali lub ktoś ucierpi.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    No to powiedz jak zrobić u mnie. Domek bliźniak. Sąsiad bez uziomu ani piorunochronu.
    Jest tak: czteroprzewodowa linia napowietrzna zamienia się w skrzynce licznikowej w pięcioprzewodową. GSU w tej skrzynce jest podłączona grubym (16 lub więcej) przewodem do 3-4 metrowej szpilki wbitej w ziemię na zewnątrz. Oczywiście jakości uziemienia nie zmierzyłem. Minus paneli jest uziemiony przy inwerterze do PE i dalej GSU itd.
    Robienie bednarki i dewastacja bruku nie wchodzi na razie w grę. Mogę co najwyżej zakopać bednarkę na połowie długości, a połowę mogę puścić po wierzchu aby czekała na lepsze czasy i zakopanie. Mam też kilka szpilek, które mogę wykorzystać.
    Potrzebuję: zrobić i podłączyć piorunochron oraz uziemić konstrukcję na której leżą panele PV.

Czy takie postępowanie będzie OK?
    PE zostaje jak jest. Piorunochron łączę do nowej szpilki lub dwóch szpilek na dwóch rogach budynku. W tym samym miejscu, pod ziemią wpinam do jednej z nich przewód uziemiający konstrukcję paneli. Muszę tą konstrukcję uziemić dla bezpieczeństwa oraz dlatego że producent paneli tak wymaga by zlikwidować wszelkie różnice potencjałów.

Wydaje mi się że położenie bednarki i jej częściowe zakopanie na długości 40%, połączenie ze szpilkami oraz podłączanie się piorunochronem, uziomem funkcjonalno ochronnym konstrukcji paneli oraz GSU pod ziemią będzie lepsze niż osobne szpile. Bednarka zlikwiduje wszelkie różnice potencjałów mogące wystąpić pomiędzy osobnymi uziomami.

Czy bednarkę w ziemi można łączyć spawaniem elektrycznym? Czy można zakopać kawał żelastwa i dospawać go do bednarki? Czy miejsce spawu nie powinno być porządnie zabezpieczone antykorozyjnie np. uszczelniaczem dekarskim tak aby nie uległo korozji jako pierwsze? Czy uziom garażu odległego o 10m można połączyć pod ziemią z uziomem/bednarką domu?
    taniam
    Poziom 19  
    Jan_Werbinski napisał:
    No to powiedz jak zrobić u mnie.

Bez wizji lokalnej nie da rady - takie rzeczy trzeba zobaczyć, pomierzyć, policzyć > zaprojektować, wykonać i sprawdzić (znów zmierzyć).
    Musisz znaleźć w okolicy jakąś firmę/osobę która się zajmuje takimi sprawami - nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale niektórych rzeczy nie da się zrobić samemu.
    Tech132
    Poziom 24  
    Jan obserwuje cię od dwóch lat dużo piszesz mało faktów ,proszę nie pisz tylko działaj ,są osoby które potrzebują pomocy .
    slavo10
    Poziom 10  
    Kolego r.keson. Na pewno popełniłeś błąd podłączając inwerter Goodwe lub już miałeś wcześniej źle podłączony inwerter EFFEKTA. Nic nie piszesz czy przy swojej instalacji masz wyłącznik różnicowo prądowy i czy działa poprawnie. Zakładam, ze masz ale czy jest sprawny? Przy podłączeniu któregoś z tych inwerterów zamieniłeś przewód PE z N lub co gorzej również z L. Większość inwerterów przed załączeniem sieci wykonuje kilka testów miedzy innymi pomiar izolacji ale dla przewodów prądu stałego z paneli. Pomiar ten wykonują w odniesieniu do przewodu PE, który powinien być uziemiony. Wartość tej izolacji powinna być pomiędzy ≧5MΩ, ≧20MΩ. Jeżeli ta wartość jest mniejsza wyświetlają komunikat "Isolation Fail" i zawieszają procedurę startu. Tak wiec masz coś nabrojone w instalacji bo przy popranie zainstalowanym wyłączniku różnicowo-prądowymi powinien zadziałać już w momencie podłączania przewodów do inwertera. Wezwij dobrego elektryka zapłać parę groszy bo możesz zrobić krzywdę domownikom. Jeżeli przewód PE jest uziemiony to rezystancja powinna zawierać się pomiędzy 10÷30Ω. Poniżej 10Ω trudno będzie zejść nawet jak się wiadra wody z sola wleje przy piaszczystym gruncie. Powodzenia i wezwij elektryka. Przewody mogą być również zamienione pod tynkiem. Różne rzeczy sa partaczone.

Dodano po 36 [minuty]:

Musze się jeszcze wtrącić w temat uziemiania instalacji PV. Egzamin już jakiś czas temu zdałem ale chyba jeszcze coś pamiętam. Budynek mieszkalny 1.5 kondygnacji na pewno nie wymaga instalacji odgromowej, a dwie kondygnacje nie jestem pewien. Jeżeli budynek nie posiada instalacji odgromowej nie podłączmy konstrukcji PV do dorobionego dodatkowo samodzielnie uziemienia. Podłączamy to tylko wtedy gdy budynek posiada instalację i konstrukcja paneli wystaje lub jest na równi z istniejącą instalacją. Instalację PV podłączamy do inwertera przez zabezpieczenie przepięciowe dwa jednobiegunowe lub jedno dwubiegunowe i do tego zabezpieczenia przewód PE. Kolego Jan_Werbinski jeżeli podłączyłeś minus swojej instalacji do PE to proponuję wstaw lepiej zabezpieczenie przepięciowe, chyba ze masz panele cienkowarstwowe (amorficzne) i producent tego wymaga. Jeżeli nie to błąd. Instalacja odgromowa zawsze musi posiadać swoje integralne uziemienie. Próbowanie łączenia tego z uziemieniem przewodu PE może doprowadzić do katastrofy. Dla małych i średnich instalacji w zupełności wystarczy zabezpieczenie przepięciowe i rozłączne bezpiecznikowe. Powodzenia.