Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: siły elektrostatyczne piasku kwarcowego- jak neutralizować?

drabina 10 May 2016 09:54 1935 22
 • #1
  drabina
  Level 10  
  Dzień dobry.

  Walczę z problemem związanym w transportem piasku kwarcowego.

  Na linii , którą obsługuję piasek kwarcowy przechodzi przez kilka rożnych urządzeń min. mieszarkę, chłodziarkę i przesiewacz. Na końcu linii mam gotowy piasek kwarcowy (ziarna obleczone żywicą) zasypywany jest grawitacyjnie do metalowego silosu.
  Problemem jest pył (wycierająca się powłoka żywicy+pył kwarcowy). Powstające pyły mimo odciągów w wielu miejscach linii , (również w ostatnim zbiorniku) osiadają na metalowych ścianach zbiornika. Co parę cykli obrywa się ta warstwa pyłu ze ścian i wpada w dużej ilości do niektórych partii gotowego piasku.

  Dodatkowo pył pozostały, który trzyma się ziaren na tyle mocno , że wpada do napełnianego worka po 2,3 dniach odrywa się i daję duże wyniki w badaniu zapylenia. W czasie badania zaraz po nasypaniu do worka zapylenie jest wg badania minimalne.  Te objawy i zjawiska zaobserwowane, kierują mnie w kierunku działania sił elektrostatycznych jako możliwej przyczyny problemów z , którymi walczę.

  Po pierwsze pył jest przyciągany do ścian zbiornika zasypywanego a po drugie resztkowy pył trzyma się ziaren przez 2,3 dni od momentu napełnienia worka.

  Zastanawiam się czy jest wyjście z sytuacji.

  Czy szukać przyczyn naładowania się ziaren piasku, szukać maszyny w której to się dzieje np. przesiewacz. Czy szukać ewentualnie problemów z wyrównaniem potencjałów pomiędzy urządzeniami. Czy może na końcu walczyć już tylko ze skutkiem.
  Znalazłem specjalne powłoki wysoko-cynkowe które mogą pełnić funkcję rozpraszającą ładunek - pokrycie zbiornika zasypowego wewnątrz.

  Proszę o pomoc.
 • #2
  freebsd
  Level 40  
  Wydaje mi się, że problemem jest pocieranie się ziaren, więc cynkowanie zbiornika nie ma sensu. Również nieskuteczne będzie szukanie problemów w konkretnej maszynie, ponieważ tak zdalnie, przez internet :-) zakładam, że pył powstaje przy każdym ruchu ziarenek.

  Z elektryzowaniem się można jakoś walczyć, ale trzeba wyeliminować pył. Obawiam się, że tego nie da się oddzielić np. "szczotkami" elektrostatycznymi. Naładować piasek na taśmie i podczas przesypywania zbierać sam pył na jakiejś "szczotce"? To może być za trudne do ustawienia.
  Również wirówki się tu nie sprawdzą - nawet spowodują pogorszenie sytuacji.
  Może płukanie piasku przed zasypem? Do tego kontrola stopnia suszenia, tak by materiał sie nie elektryzował?
 • #3
  drabina
  Level 10  
  Rzeczywiście w kilku urządzeniach na pewno fluidyzacja i inne siły wprawiają piasek w ruch przez co na pewno ziarna ocierają się o siebie. Jeśli chodzi o płukanie piasku przed zasypem to niestety jest nie możliwe. Piasek na samych początku procesu jest specjalnie suszony do setnych części wilgoci ponieważ gotowy produkt jest używany w odlewnictwie. Zastosowane mamy odciąganie pyłu w wielu miejscach ale wydaje mi się że siły elektrostatyczne na tyle mocno trzymają pył na powierzchni ziaren że odpuszcza dopiero po 2,3 dniach w magazynowanych już big-bagach.
 • #4
  freebsd
  Level 40  
  Gdyby zastosować leżakowanie i kolejne przesypywanie? Zapewne piasek ponownie się naelektryzuje, ale może chociaż część pyłu udało by się usunąć (tego z dna opakowań).

  By pył nie zbierał się na ściankach zbiornika zasypowego można by wprawiać go w drżenie? Tylko, że wtedy pył wpada do zbiorników, ale chociaż równomiernie. Żadne rozwiązanie, półśrodek.

  Nie macie problemów z ochroną przed wybuchem tego pyłu?

  Ponieważ pył częściowo osadza się na ściankach zbiornika zasypowego, to wracam do pomysłu zbierania tego pyłu za pomocą elektrostatyki. Można by ten proces wspomóc przedmuchując piasek powietrzem, albo w jakiś inny sposób generując ruch piasku. Poszukaj pod hasłami: cyklon, elektrofiltry. Może dla testu przesiej piasek przez metalowe uziemione sitko - kilka razy. Sprawdź czy pył znacznie się oddzielać.
 • #5
  drabina
  Level 10  
  Leżakowanie niestety też nie wchodzi w grę ponieważ dzienna produkcja to nawet 100 ton gotowego piasku a niektórzy klienci zamawiają na następny dzień.

  Zbiorniki teoretycznie pełnią rolę bufora ale przy dużym zapotrzebowaniu praktycznie na bieżąco są zapewniane i opróżniane(rzadko się zdąży zapełnić) Jest to kilka silosów na metalowej konstrukcji połączonych ze sobą konstrukcyjnie i technologicznie,o wysokości ponad 3m i średnicy ok,1,5m każdy. Więc wprawienie ich w ruch też odpada. Ale sama myśl aby przynajmniej doprowadzić do płynnego wpadania pyłu po trochę do każdej porcji a nie kilka kilogramów do co którejś tez jest dla mnie cenna.
  doprowadzić

  Jeśli chodzi o zagrożenie wybuchem to nie ma ten pył styczności z czynnikami zapalnymi.

  Wyciągi zbierają bardzo dużo pyłu jeśli chodzi o całość linii ale niestety nie wszystko.

  poza tym złe dla nas jest to że badamy zawartość pyłu w dniu pakowania big-baga (wysyłania do klienta) a po kilku dniach, klient bada u siebie i pyłu ma dużo.

  Myślę że to zbieranie pyłu za pomocą elektrostatyki trzeba rozważać.. tylko jaką metodą i czy uda się zebrać tylko ten pył który oderwał się od ziaren,,, a co z tym który jeszcze się trzyma a odpadnie dopiero po 2,3 dniach..
 • #6
  freebsd
  Level 40  
  drabina wrote:
  Więc wprawienie ich w ruch też odpada.
  Nie tyle ruch, co drgania (jak wibracje w telefonie). Jak test wykaże, że jest to pomocne, to trzeba zbiornik zamontować na jakiś resorach (gumy czy sprężyny) i wprawiać go w drgania - prawie jak sita, tylko nie tak mocno.
  Można też pomyśleć o dyszach tworzących warstwę powietrza przy ściankach zbiornika - nie wiem jaki to jest dokładnie materiał (piasek), jaką ma gramaturę, ale mogą to być dysze zamontowane na kilka sposobów, włącznie z modyfikacją polegającą na wytworzeniu poduszki powietrznej za pomocą bardzo wielu otworów w takim zbiorniku na całym obwodzie (niekoniecznie na całej jego długości).

  Przy elektrostatyce widzę dwie drogi, ale to wymaga testów. Możesz na początek wykonać ten test z sitkiem metalowym? Może jest to naiwne, ale ustalenia przez internet nie są łatwe :-)
 • #7
  excray
  Level 40  
  Może przedmuchiwanie zjonizowanym powietrzem pomoże.
 • #9
  drabina
  Level 10  
  Przesiewacz który jest w technologii chwile wcześniej wprawia w ruch piasek za pomocą wytwarzanych drgań i tam też zainstalowany odciąg pyłu..cały czas chodzi mi po głowie myśl że żadne odciąg nie pomoże dopóki siły elektristatyczne trzymają pył na powierzchni ziaren. (ziarno piasku kwarcowego otoczone żywicą)
 • #10
  freebsd
  Level 40  
  Po podanych wymiarach i skali produkcji wyobraziłem sobie o jakich zbiornikach jest mowa. Nawet jak wcześniej usunie się dużo pyłu, to można przyjąć, że i tak w zbiornikach pył gromadzić się będzie. Co najwyżej wolniej, więc i tak trzeba sie zająć tymi zbiornikami.

  Dodano po 6 [minuty]:

  drabina wrote:
  Przesiewacz który jest w technologii chwile wcześniej wprawia w ruch piasek za pomocą wytwarzanych drgań i tam też zainstalowany odciąg pyłu..cały czas chodzi mi po głowie myśl że żadne odciąg nie pomoże dopóki siły elektristatyczne trzymają pył na powierzchni ziaren. (ziarno piasku kwarcowego otoczone żywicą)
  Teraz pytanie, czy wystarczy ziarna piasku przepuścić przez np.: uziemione metalowe sita, nawet typu 3D. Czy trzeba zastosować metody aktywne, zjonizowany gaz (by dejonizować piasek) lub elektrody i odsiewać (oddzielać) pył. Może do oddzielania wykorzystać też filtry wirówkowe, jak cyklony?
  Może postąpić wręcz przeciwnie i starać się wykorzystać siły elektrostatyczne do zdjęcia pyłu, a dopiero wtedy starać się wyrównać potencjał.
 • #11
  drabina
  Level 10  
  Będe testował środek na bazie cynku zimnego do zabezpieczenia powierzchni wewnątrz zbiorników. Jest szansa że dzięki jej nanotechnologii uzyskam równomierne zsypywanie resztek pyłu ze ścian razem z piaskiem do worków a nie cykliczne w większej ilości. To mi rozwiąże mam nadzieje jeden z dwóch problemów.
  Nad tym drugim musze ciągle myśleć ..jak rozładować ładunek ziarna piasku otoczonego żywicą przed zasypem do worków
 • #12
  freebsd
  Level 40  
  Cynkowanie na zimno nie daje gładkiej powierzchni - ale ciekawe jak wyjdzie test.
 • #13
  drabina
  Level 10  
  Jeśli chodzi o uziemienia, to każdy element linii jest uziemiony ..czy pomimo to uziemione sito dodatkowo pomoże.. jeśli tak to w kórym miejscu,, czy w przesiewaczu który w środku ma ruszt metalowy po którym przesuwa się piasek czy w zbiornikach końcowych.

  Co do metod aktywnych to też w ktorym miejscu cyklu i jaką metodą..

  Dodano po 4 [minuty]:

  freebsd wrote:
  Cynkowanie na zimno nie daje gładkiej powierzchni - ale ciekawe jak wyjdzie test.  Bede robił próby z pokrywaniem dwuskładnikowym :

  cynk + wartwa aluminium

  narazie na kawałku stalowej plyty

  Dodano po 17 [minuty]:

  excray wrote:
  Może przedmuchiwanie zjonizowanym powietrzem pomoże.


  Jak to przetestować w praktyce?

  Najpierw trzeba powietrze zjonizować, następnie przedmuchiwać piasek powietrzem zjonizowanym? może się to odbywać w którymś urządzeniu , które jest częścia lini.. np w przesiewaczu?
 • #14
  freebsd
  Level 40  
  Zdjęcie ładunku z ziarenek piasku na dowolnym etapie produkcji nie zapewni, że ponownie się nie naelektryzują. Czyli nawet końcowe przesypywanie bedzie powodowało elektryzowanie się przez pocieranie wzajemne ziarenek, oraz równoczesne powstawanie pyłu. Tak wnioskuję po Twoim opisie sytuacji.
  Ponieważ ziarna razem stanowią masę o jakiejś objętości, to zbieranie ładunku z samej powierzchni tej masy niewiele pomoże. Ciekawi mnie, czy zapewnienie jak największej powierzchni styku z elementami uziemionymi poprawi odprowadzenie ładunku. Właściwie to chodzi, by każde ziarenko, z każdej strony miało kontakt z potencjałem ziemi. Stąd pomysł na przepuszczenie ziaren przez przestrzenne sita (oczywiście uziemione).

  Może inna droga: czy producent żywicy nie moze spróbować zmodyfikować jej składu, użyć jakiegoś dodatku poprawiającego przewodność? Przy elektrostatyce nie musi to być przewodnik, ale wystarczy by nie był to dobry izolator. Coś jak dodatek grafitu - powinien być obojętny w procesie odlewania. Może warto podpytać się producentów płynów antystatycznych o ich skład i popracować nad takim dodatkiem do żywicy. Może wystarczy spryskać (przed suszeniem) piasek pokryty żywicą jakimś płynem antystatycznym? Dostępne są posadzki antystatyczne, epoksydowe, o rezystancji rzędu 10 MΩ - oczywiście nie wiem jaką żywicą pokrywacie piasek.
 • #15
  drabina
  Level 10  
  Najczęściej jest to żywica typu nowolakowego , jeśli chodzi o zmianę w składzie mieszanki do otaczania to mój kolega z biura już o tym myśli .Jeśli chodzi o produkt gotowy to mamy ponad 200 rodzajów gotowych piasków powlekanych i każdy rożni się jakimś parametrem wyjściowym typu wytrzymałość, gazo twórczość, punkt topnienia itp. ja z racji doświadczenia w elektrotechnice szukam ścieżek badania elektrostatyki.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Końcowe zasypywanie poprzez elewator kubełkowy odbywa się grawitacyjnie z wysokości 3m do środka zbiornika(nasypywanie) z tego zbiornika poprzez szyber napełniany jest big-bag.

  Dodano po 5 [minuty]:

  freebsd wrote:
  Może wystarczy spryskać (przed suszeniem) piasek pokryty żywicą jakimś płynem antystatycznym? .


  piasek na samym poczatku jest wysuszony a dopiero suchy jest powlekany żywica nowolakową
 • #16
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  A jak to się dzieje że odciągi nie odciągają pyłu?
  Może strumień powietrza jest zbyt mały?

  A co w ogóle robi się z takiego powlekanego żywicą piasu?
 • #17
  freebsd
  Level 40  
  Strumien swiadomosci swia wrote:
  co w ogóle robi się z takiego powlekanego żywicą piasu?
  Formy odlewnicze.
 • #18
  drabina
  Level 10  
  z piasku otaczanego żywicą produkuje się rdzenie do form odlewniczych, czasem same formy..są zalewane ciekłym metalem w procesie zalewania.. rdzenie odpowiadają za odtworzenie wewnętrznego kształtu odlewu natomiast forma odlewnicza za kształt zewnętrzny.. formy się rozbiera a rdzenie są wybijane ze środka odlewu.

  Odciągi pył odbierają ale tylko ten który znajduje się w powietrzu..ten który trzyma się mocno ziaren odpada dopiero w składowanych workach..(najczęściej już u klienta..w procesie wytwarzania rdzeni pył jest bardzo nie mile widziany,,negatywnie wpływa na wytrzymałość rdzeni i form, jak również na samo wykonanie rdzenia

  Dodano po 20 [minuty]:

  Wrzucę pomiar ilości pyłów w 3 różnych miejscach.

  Dolna próba z dnia wyprodukowana pobrana w 3 róznych miejscach(elewator/chłodziarka/bigbag)

  Górna próba po 3 dniach wykonana po 3 dniach na tych samych próbkach pobranych 1 dnia

  Na podstawie tych badań twierdze że siły elektrostatyczne trzymają pył w czasie procesu technologicznego i ciężko nawet silnym wyciągom zebrać pył
 • #20
  drabina
  Level 10  
  Myślę że to było od poczatku(kilka lat) tylko wyszło dopiero w czasie przypadkowych badań które mógł robić klient u siebie. Jeśli chodzi instalacje odciągania pyłów to mysle że działa sprawnie.. badanie na obecność pyłu w zasypywanym worku w tym samym dniu sa nienajgorsze
 • #21
  deus.ex.machina
  Level 32  
  Czy istnieje technologiczna możliwość dodania modyfikatorów poprawiających przewodność piasku (np grafit)?

  Widzę ze kolega freebsd miał dokładnie ten sam pomysł.
 • #23
  drabina
  Level 10  
  Modyfikatorów też szukam..grafit też jest pyłem w dodatku drogim a jeśli chodzi o mechanizm wstrząsania w zbiornikach to mowa jest o zbiornikach na zdjęciu poniżej.

  Jeśli chodzi o samo zbieranie się pyłu na ścianach zbiornikach to będę próbował pokrycia na ścianach rozpraszającego ładunek elektrostatyczny.

  Ciągle myślę o samym problemie elektryzowania się piasku..wydaje mi się że największy problem jest w elewatorze kubełkowym który transportuje piasek bezpośrednio do ostatniego zbiornika załadunkowego