Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zdobyć pracę jako Front End nie mając doświadczenia

10 Maj 2016 11:04 2334 8
  • Poziom 12  
    Witam, nie wiem czy to dobry dział - jeśli zły to przepraszam, ale nie miałem pojęcia gdzie ten post umieścić.

Jestem studentem 2 roku i próbuje swoich sił we front-endzie. Widzę w tym swoją przyszłość i chciałbym się w tym szkolić. Mój problem polega na tym, że jestem po kursach W3Schools i ogarnąłem mniej-więcej HTML, CSS i JS. Wiem co kiedy się używa, umiem napisać stronę(mój problem polega na tym, że nie zawsze pamiętam jak się dana komenda nazywała i szukam w dokumentacji - czy to mnie wyklucza?), miałem nawet zlecenia na szablony allegro napisane w CSS i HTML z większych firm. Z doświadczenia wiem, że najlepiej uczę się pisząc strony, a sucha wiedza jest dobra tylko w teorii. Chciałbym złapać staż i się rozwijać, ale wszędzie w moim regionie(Lublin) szukają doświadczonego front-endowca z kilkuletnim doświadczeniem. Na pracy zależy mi również z tego powodu, iż mogę nie mieć za co się utrzymać w przyszłym semestrze.

Chciałbym się Was poradzić do jakich firm pisać, jak pisać CV i list motywacyjny by się dostać mimo braku doświadczenia(może jest jakiś specjalny sposób pisania?), co powinienem przestudiować jeśli chodzi o języki. Co zrobilibyście na moim miejscu?
  • Poziom 9  
    Ja z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że jeśli nie masz praktyki to po prostu musisz pokazać co potrafisz. W moim przypadku pomogło zaprezentowanie się od strony praktycznej. Napisz CV, w którym podasz namiary na swoje stworzone projekty, gdzie jesteś w stanie udowodnić, że zrobiłeś to ty (np. jesteś podpisany w stopce na stronie WWW). Skoro specjalizujesz się w projektowaniu stron internetowych masz trochę do czynienia z grafiką komputerową. Wykorzystaj to przy tworzeniu swojego CV. Kreatywne i atrakcyjnie wizualnie spowoduje, że zainteresujesz swojego przyszłego pracodawcę. Bogate graficznie CV świadczy o tym, że masz wyobraźnię i pomysły co jest ważne przy projektowaniu stron WWW. Projekty jakie możesz pokazać nie mogą być amatorskie. W przypadku szablonów allegro to bym się zbytnio nie chwalił. Ich struktura przeważnie nie jest zbytnio skomplikowana i wyglądają nie atrakcyjnie dla firmy, która specjalizuje się w tworzeniu stron WWW.

Cytat:
    mój problem polega na tym, że nie zawsze pamiętam jak się dana komenda nazywała i szukam w dokumentacji - czy to mnie wyklucza?mój problem polega na tym, że nie zawsze pamiętam jak się dana komenda nazywała i szukam w dokumentacji - czy to mnie wyklucza?

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to połowa sukcesu. Gdy dostaniesz zaproszenie musisz się przygotować. Nie możesz pokazać, że przy podstawowych rzeczach po prostu się gubisz. Gdy tworzysz strony WWW powinieneś znać chociaż podstawowe znaczniki, zasady kodowania czy oprogramowanie.

CV możesz składać do wszystkich firm zajmujących się projektowaniem stron internetowych. Nawet jeśli nie dostaniesz pracy to każda rozmowa kwalifikacyjna będzie dla ciebie doświadczeniem. Na każdej będziesz wiedział jakie błędy popełniłeś i co należy poprawić. Pierwszą może zawalisz, ale na drugiej będziesz już wiedział więcej jak się zaprezentować i z czego mniej więcej się przygotować (czyli o co pytają).
  • Poziom 12  
    czyli lepiej będzie jeśli posiedzę i zrobię sobie porządne portfolio, tak?
  • Poziom 9  
    Tak. Nie masz praktyki, więc żeby się przebić musisz pokazać co potrafisz, zrobiłeś i w czym uczestniczyłeś.
  • Poziom 43  
    Weither napisał:
    Chciałbym złapać staż i się rozwijać, ale wszędzie w moim regionie(Lublin) szukają doświadczonego front-endowca z kilkuletnim doświadczeniem. Na pracy zależy mi również z tego powodu, iż mogę nie mieć za co się utrzymać w przyszłym semestrze.

Bardzo ciężko będzie ze względu na tragiczny lubelski rynek pracy. Mnie udało się zdobyć pracę na uczelni, na której studiowałem, w wewnętrznym serwisie komputerowym, bez udokumentowanego doświadczenia (ale realne miałem wieloletnie). Zarobek niewielki ale praca na miejscu. Odezwali się ponad rok po złożeniu CV. U innych pracodawców kompletna porażka.

Masz dwie możliwości - szukać poza regionem z możliwością pracy zdalnej lub w regionie czegokolwiek, gdzie Cię tylko legalnie zatrudnią i coś wypłacą...
  • Poziom 12  
    helmud7543 napisał:

Masz dwie możliwości - szukać poza regionem z możliwością pracy zdalnej lub w regionie czegokolwiek, gdzie Cię tylko legalnie zatrudnią i coś wypłacą...

Czy znasz jakieś firmy, które z czystym sumieniem byś polecił?
  • Poziom 43  
    Niestety, łapię się gdzie się da, ale w zupełnie innych branżach (jeśli już www to np w szkole dodatkowo i douczam się tego co mi jest potrzebne w danej chwili). W Lublinie odradzam cokolwiek - wyzysk na miarę czasów niewolnictwa.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    anmedia napisał:

NIestety znajac realia (jakie byly, nie wiem jak jest aktualnie) bez doswiadczenia 10 lat, posiadajac 4 fakultety i znajac perfekt przynajmniej 3 jezyki bedzie ciezko :) ... no i jak masz wiecej jak 25 lat, to juz zapomnij ... no ale to sa polskie realia. Sorki za sarkazm, ale musialem sobie ulzyc ...

Aktualnie nie lepiej.
    anmedia napisał:
    Moj profesor zawsze mi powtarzal (a bylem czarna owca - zawsze) ze nie musisz znac i wkuwac calych ksiazek na pamiec, tylko wiedziec czego szukac i jak odnalezc sie w dokumentacji. A to naprawde jest sztuka!

Sedno. W zasadzie umiejętność znalezienia potrzebnych informacji oraz zrobienia z nich użytku jest nieodzowną umiejętnością, może nie tyle na znalezienie pracy, co na radzenie sobie w niej, nawet jak mamy braki wiedzy. I dzisiaj to umiejętność na wymarciu. Ludzie są coraz głupsi, nawet jeśli mają więcej informacji. Bo ich nie rozumieją. Ja podchodzę tak samo - na piernika znać mi wszystkie znaczniki skoro są od tego programy. A jak trzeba mi niestandardowy znacznik albo sformatować tak jak program nie potrafi, to wtedy sobie szukam sobie.