Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Micra, dwa pytania o funkcjonowanie

Mientek007 10 Maj 2016 22:01 987 2
  • #1 10 Maj 2016 22:01
    Mientek007
    Uczeń

Mam 2 pytania co do funkcjonowania modułu alarmowego Satel Micra.

1.

W centrali Satel Micra mam włączoną opcje na przekaźniku nr. 1 "potwierdzenie zał/wył czuwania"
    Włączając i wyłączając czuwanie z pilota potwierdzenie z przekaźnika nr. 1 jest, natomiast jeżeli użyjemy do tego celu manipulatora, to brak potwierdzenia (lub jeżeli jest, to opóźnione o 5-7 sekund w stosunku do włączenia lub wyłączenia czuwania).

Oczywiście jeżeli używamy manipulatora, to za każdym razem włączy i wyłączy on czuwanie w centrali, natomiast rzadko kiedy powiadomi o tym fakcie poprzez użycie przekaźnika nr. 1 i zaznaczonej w programie opcji "potwierdzenie zał/wył czuwania"

Ktoś spotkał się już z takim problemem?
    Dlaczego tak się dzieje?

2.
    Pytanie odnośnie baterii w elementach systemu satel micra.
    Mam zaznaczone w ustawieniach opcje "bat. pilota" i "bat. czujki" jako wysłanie sms.
    W jaki sposó centrala informuje o słabych bateriach? Czy do komunikatu dołączy również informację, w której czujce są słabe baterie?
    (W systemie są zainstalowane 4 czujki i jeżeli będą słabe bateria, to chciałbym wiedzieć w której czujce są baterie do wymiany)- czy centrala mnie powiadomi o tym, w której to czujce?

I co z manipulatorem?
    Czy jest jakaś mozliwość, aby centrala informowała również o słabych bateriach w manipulatorze?

• Pomocny post
    #2 11 Maj 2016 22:39
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Nie mam możliwości sprawdzenia w tym momencie, ale:

Ad.1.
    Skoro raz działa (z losowym opóźnieniem) a raz nie - to nie jest to raczej kwestia konfiguracji a bardziej kwestia tego jednego przypadku. Moim zdaniem nie powinno tak być i być może kwalifikuje się to na serwis.

Nie wiem też jak jest wykonywana ta procedura. Bo o ile pilotem za pomocą dwóch ustalonych klawiszy załącza się system, to klawiatura - trzeba pamiętać, że:
    hasło # - załącza system
    hasło * - wyłącza system

Jeżeli system był wyłączony (czego możemy nie wiedzieć) - to użycie sekwencji wyłączenia przez nieświadomego użytkownika (hasło *) nic nie spowoduje. Więc nie będzie też potwierdzenia. Proponuję więc dokładnie prześledzić procedurę uzbrajania.

Ad.2.
    Z tego co pamiętam, do sms jest dodawana informacja o numerze czujki, której bateria jest słaba.

Mientek007 napisał:
    I co z manipulatorem?
    Czy jest jakaś mozliwość, aby centrala informowała również o słabych bateriach w manipulatorze?

Klawiatura MKP-300 to urządzenie, które ma tylko antenę nadawczą. MICRA jest systemem jednokierunkowym. Nie ma więc możliwości, aby takie urządzenie sygnalizowało, że w Micrze coś się dzieje. Technicznie jest to nie wykonalne w ramach tego sprzętu.

Generalnie, MKP-300 (klawiatura do MICRY):
    - nie sygnalizuje alarmów
    - nie sygnalizuje czasu na wejście
    - nie sygnalizuje czasu na wyjście
    - nie sygnalizuje naruszenia wejść
    - nie sygnalizuje awarii w module Micra

Bo to system jednokierunkowy. Klawiatura nie ma jak się dowiedzieć o tych zjawiskach, bo nie ma w sobie odbiornika. Jedyne co potrafi zrobić to urządzenie (MKP-300), to:
    - wydanie polecenia załączenia czuwania
    - wydanie polecenia wyłączenia czuwania
    - wydanie polecenia załączenia/wyłączenia wyjścia (jeżeli jest ustawione jako "Sterowalne")

Natomiast jej diody sygnalizują - uwaga - nie aktualny stan systemu, ale ostatnio wydaną komendę z niej samej, czyli z klawiatury. Nie można więc tych diod traktować za pewnik, jeżeli system jest też sterowany z pilota/aplikacji/wejścia/sms'a.

Dlaczego?
    Jeżeli załączę czuwanie z klawiatury, to dioda w klawiaturze będzie sygnalizowała załączenie. Jeżeli teraz wyłączę czuwanie z pilota - to dioda w klawiaturze wciąż będzie wskazywać załączenie czuwania - co teraz będzie nieprawdą.
    Nie jest to wada systemu, ale normalne zachowanie zgodne z dokumentacją systemu.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo