Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: amerykanka 600 w elektrownia wiatrowa budowa na etapie masztu

10 Maj 2016 23:43 3135 24
  • Poziom 6  
    witam serdecznie moj pierwszy post
    buduje urządzenie do produkcji prądu z wiatru
    pradnica amerykanka 600 w smigla 3 metrowe maszt 15 m
    mam problem jak zabezpieczyć przed wichurami
    pradnica jest osadzona na walku i dwoch łożyskach piasta do śmigieł pokaze na zdjeciech i prosze o jakies podpowiedzi ktore podrzuca mi jakis ciekawy pomysl
    jak hamowac pradnice przed burzą
    mam fantazje zeby jakims przekaznikiem sterowac wiertarkowkretarke ktora by docisnela klocek hamulcowy do walka i zatrzymala by smigla przed burza tak jak to sie ma w duzych wiatrakach alarmy pogodowe sa nawet instalowalem w telefonie program ktory wyrzuca komunikat o burzy w danej miejscowosci czy regionie no i oczywiscie elektronika do zdalnego wlaczania to nie problem chodzi mi o to czy dociskanie okraglego walka klockiem na ktorym sa zamontowane smigla 3x1.5m fi 3m zatrzyma skutecznie rozkrecone smiglo
  • MetalworkMetalwork
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Może zamontować na wałku tarczę hamulcową i wykorzystać zacisk, klocki i silniczek od elektrycznego hamulca ręcznego? Można pokombinować z modułem sterowania od takiego hamulca - może uda się sterować hamulcem z przycisku ręcznego, tylko pytanie czy moduł będzie reagował na ten przycisk jeżeli nie ma komunikacji z CAN.

Albo zwykły hamulec ręczny i do zaciągania linki użyć siłownika elektrycznego z wbudowanymi krańcówkami, steruje się to polaryzacją DC, jakiś moduł mostka H do tego, arduino, do tego turbinka do pomiaru prędkości wiatru i gotowe ;)
    Można kombinować do woli - czujnik prędkości wału, moduł eth itp.
  • Poziom 18  
    Wydaje mi się że zwykłe hamowanie oczywiście ograniczy obroty ale zwiększy siły działające na sam masz w związku ze wzrostem oporów obrotu smigieł.

z racji ze nie ma możliwości zmiany położenia samych śmigieł - to może odpowiednie ustawienie samego masztu w stosunku do wiatru

http://www.komel.katowice.pl/ZRODLA/FULL/72/ref_02.pdf
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 25  
    resteros napisał:

a teraz pomysl koleg--- hubiwit 11 Maj 2016 08:20----
    turbinka do pomiaru wiatru ? co masz na mysli co mogl bym wykorzystac aby mierzyla wiatr i hamowala smiglo tylko nie zwalniala czy hamowala pod czas pracy tylko jako awaryjne hamowanie czyli po przekroczeniu pomiaru przekaznik jakis serwo silniczek ktory by pociagnal manetke

Chodziło mi o czujnik mierzący prędkość wiatru i podający ją w impulsach - wiatromierz (tak jak w licznikach od roweru). Do tego można sobie naskrobać trochę kodu - od jakich prędkości ma zatrzymywać turbinę, histereza itp. Można tanim kosztem dołożyć np. moduł ethernet i wyciągać sobie statystki - wysyłając zapytania http itp. Jest masa projektów tego typu. Zamiast serwa polecam siłownik liniowy z wbudowanymi krańcówkami i gotowy moduł mostka h. Położenie siłownika zmieniasz polaryzacją (co załatwia mostek h), a naprężenie linki hamulca - ustawieniem krańcówek. Oczywiście można dać 2 przekaźniki zamiast mostka h.
  • Poziom 29  
    Ja mam składany ogon na siłowniku i wyłącznik STOP który zwiera 3 fazy z prądnicy. Prosty i niezawodny hamulec.
  • Poziom 25  
    Odłączasz prądnice od reszty układu i zwierasz wyjścia prądnicy razem.
  • Poziom 6  

mam już hamulec tarczowy od skutera nówka 120zl z wysyłką wiec przyjmuje takie rozwiązanie zwarcie 3 faz za dużo kabli na gondoli odłączanie stanowiło by prawdopodobnie częstszą obsługę nie wypowiadam się głębiej bo nie testowałem jedynie filmiki na youtube
    ostatecznie z tego co posiadam to liniowy silownik na 24 v na 12 tez ciągnie a do manetki hamulca to starczy aż za zasilanie silniczka prosto z mostka prostowniczego i przekaznik z mostkiem H jako czujnik ułlad pomiaru ladowania ustawiony na jakies napiecie ktore odpowiadalo by wichurze
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    resteros napisał:
    mam już hamulec tarczowy od skutera nówka 120zl z wysyłką wiec przyjmuje takie rozwiązanie zwarcie 3 faz za dużo kabli na gondoli odłączanie stanowiło by prawdopodobnie częstszą obsługę nie wypowiadam się głębiej bo nie testowałem jedynie filmiki na youtube
    ostatecznie z tego co posiadam to liniowy silownik na 24 v na 12 tez ciągnie a do manetki hamulca to starczy aż za zasilanie silniczka prosto z mostka prostowniczego i przekaznik z mostkiem H jako czujnik ułlad pomiaru ladowania ustawiony na jakies napiecie ktore odpowiadalo by wichurze

Komplikujesz konstrukcję przez co staje się bardziej awaryjna. Przewody trzy fazy od prądnicy ciągniesz na dół, później prostownik trójfazowy. Wyłącznik daje się na dole przed mostkiem prostowniczym, i nie potrzeba nic rozłączać, zwierasz trzy fazy i prądnica przestaje się kręcić. Możesz to zrobić na przekaźniku i dodać automatykę. Fabryczne wiatraki małej mocy mają takie samo rozwiązanie. Ale zrobisz oczywiście jak chcesz.
  • Poziom 6  
    zgadza sie zrobie jak zechce ale po to tutaj o to pytam żeby wybrać co mi będzie odpowiadać
    za co dziękuje nie zawsze racjonalnie ale coz każdy ma swoja elektrownie ;)
    ale mysle ze hamulec tarczowy bedzie nie skomplikowanym urzadzeniem i nie zawodnym z racji mechanicznego stopu ale szkoda ze wczesniej tego nie przetestowalem jak to hamuje poprzez zwarcie 3 faz teraz do roboty pozdro
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Tarcza hamulcowa to chyba jedynie do zatrzymania wiatraka a nie do ciągłego wyhamowywania go z nadmiernych obrotów .Rozwiązania były już dawno temu proste i skuteczne http://darmowa-energia.eko.org.pl/
  • Poziom 6  
    tak tylko do awaryjnego zatrzymania wichura burza itp.

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

https://www.youtube.com/watch?v=kjcIN9ko7I8
    znalazłem coś takiego smigła 3m lub 3.5 metra
    hamowane hamulcem tarczowym wrzucam tak zeby pokazac co bym chcial osiągnąć sposób załączania będzie testowany siłownik liniowy albo zeby nie trzeba bylo dodawac zbednej elektroniki dać siłownik zamkna centralnego
  • Poziom 33  
    Kolega @marekj31 podsunął dobre rozwiązania zwłaszcza to REGULACJA PRZEZ ZMIANĘ POŁOŻENIA KOŁA WIATROWEGO WZGLĘDEM KIERUNKU WIATRU , bo inaczej na klocki nie zarobisz z ta tarczą ,co innego przy 60 kW .
  • Poziom 6  
    zgadzam sie i posłucham ale hamulec tarczowy będzie juz dzis montuje tarcze z silownikiem sterowany przekaznikiem z pilotem radiowym :) zebym mogl np podlaczyc to w miescju pomiaru a nie na gondoli a odchylanie polozenia kola wiatrowego bedzie jako podstawowe zabezpieczenie
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    resteros napisał:
    czy dociskanie okraglego walka klockiem na ktorym sa zamontowane smigla 3x1.5m fi 3m zatrzyma skutecznie rozkrecone smiglo

Moje śmigła Φ 3,5 m zatrzymują się w sekundę przy każdym wietrze - wystarczy Zwarcie trzech faz - najlepiej symetrycznie i jednocześnie po trójfazowym mostku.
    Sterować też można obciążeniem, jak nie wystarczy odbiorników 1,2,3 kW to wtedy jest potrzebne Zwarcie.
  • Poziom 6  
    Czyli wniosek taki hamowanie zwarciem 3 faz na prądnicy jest wystarczające do awaryjnego zatrzymania śmigieł

Scaliłem. Proszę używać opcji edycji zamiast pisać post pod poste. [Łukasz]

A czy przy dużym wietrze nie dzieje się coś takiego ze wzrasta opór i cewki mogą się uszkodzić?

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

I jeszcze pytanie czy jak mam mostek 3fazowy 100 A jak zrobię zwarcie na mostku co się stanie?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Kolega Jesiotr zaproponował stopowanie po mostku trójfazowym. Ja stosuję zwarcie przed mostkiem prostowniczym. Z prądnicą ani z cewkami nic się nie stanie. Dorobić prostą automatykę i jest hamulec gotowy. Pozdrawiam wszystkich Edward.
  • Poziom 6  
    mam kolejne pytanie skoro można zatrzymywać prądnice zwarciem 3 faz przed lub po mostku prostowniczym To czy można zrobić to tak jak ze jeżeli napięcie mierzone na mostku tuż przy gondoli zostanie przekroczone np 19v przez x czasu to wtedy zostanie załączony przekanik 3 fazowy ktory ma zwarte wyjscia do zatrzymania elektrowni na godzine np czy to jest dobry pomysl co powiecie panowie bo w tych malych elektrowniach typu istabreeze czy cos takiego te szybko obortowe chinskie motorki tak sie wlasnie zatrzymuja tak elektrostatycznie czy jakos tak to sie mowi nie chce zeby zatrzymywala sie z byt czesto ale to byl by dobry pomysl ale pytam zeby miec pewnosc czy isc w tą strone
  • Poziom 33  
    Zatrzymywanie lub wyhamowywanie wiatraka przy zbyt silnym wietrze - to zbrodnia.
    Musi pracować i musi to wytrzymać pod obciążeniem bo to jest dla Niego Okazja.
    Trzeba tylko sterować obciążeniem tak by zbierać moce nominalne dla warunków jakie Sobie zbudowałeś.
    Unikanie wiatru - to nie Czyn Bohaterski i nie Honor.
    Niektórzy robią prądnice tak, że zwarcie nic nie daje (musi być dokładność i precyzja) szczelina, strumień, magnetowód, uzwojenie - wszystko idealne i wytrzymałe.
    Zwarcia jak najmniej ( tylko dla sportu), - jak się ma słabą konstrukcję to zwarcie może zgubić skrzydła w turbinie lub ściąć, skręcić wałek.Moment obrotowy turbiny jest duży i gwałtowne hamowanie jest nie wskazane - to tak jak skok z 7-mego piętra na beton.
    Awaria może dotyczyć przewodów lub samej prądnicy wtedy nie można liczyć na zatrzymywanie hamowanie obciążeniem.
  • Poziom 6  
    no to teraz pojechałeś poezją
    próbuje wywnioskowac cos z twojej odpowiedzi tutaj na tych forach niema konkretnych odpowidzi zawsze polemika ale ide w zaparte zbudowalem mocny zestaw ale jak mowilem nie zawsze bede przy obiekcie gdzie bedzie stoi pradnica wiec zatrzmanie przy silnym burzowym wietrze jest dla mnie zabezpieczeniem a warunki mam odpowiec jesli mozesz konkrtetnie bo widze ze cos tam wiesz ale niechcesz pujść z moja myśla czy to bedzie dzialac czyli stertownik z kaskoadowym obciazeniem a w ostatecznosci zwarcie 3 faz na przekazniku jasne ze nie chce sie urwac smigilem walka napewno nie urwe hehe
    jedynie co to jak mowisz kable moga sie uszkodzic albo sam przekaznik ale chyba jak sam nie przetestuje to sie nie dowiem .gwałotwne to chyba nie bedzie ladowanie plus load 1 i 2 potem awaryjnie stop mowie tu o pogodzie ciemne hmury i mocne wichury no ale oki czekam na jakies wnioski z rozmowy
  • Poziom 33  
    Hamuj jak chcesz - podwójnie też można - kaskadowe obciążenie jest lepsze od Zwarcia.Najlepsze - to zasłonić wiatrak Parasolem.