Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napiecia z samochodu do panelu słonecznego?

11 Maj 2016 09:24 1296 10
  • Poziom 5  
    Witam, prawdopodobnie jutro zakupie panel słoneczny o mocy 67,5W z demontażu , chciał bym sie dowiedzieć czy można zastosowac samochodowy regulator napiecia do ładowania akumulatora 12V.

W jakich zakresach napieć działa typowy regulator samochodowy?

I czy przy napieciu ~17V i ~4A taki regulator sie sprawdzi? Bo chcial bym przerobic na takie właśnie panel.

Panel oryginalnie ma napiecie do 40V i niecałe 2A i czy można by bylo kupić jakiś tani regulator napiecia?

Jeszcze jest możlowość zastosowania stabilizatorów .
  • Poziom 18  
    Nie, nie da się. Regulator napięcia alternatora działa tak że reguluje prąd wzbudzenia tak by na wyjściu alternatora było utrzymane odpowiednie napięcie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    Chciał bym to jak najtaniej zrobic, sam panel będzie mnie kosztowac 80zł a akumulator mam ze złomu i wrazie czego z wymiana na inny nie ma problemu. Zasilane bedą z tego lampki diodowe oraz ładowane telefony więc zużycie niewielkie.

Myslałem też o przetwornicach step-down 3A 15W tylko że mają napięcie max 35V i nie wiem czy by je szlak nie trafił bo panel osiąga do prawie 40V i 45V przy zwarciu.
  • Poziom 5  
    Tzn. jak w komin? Ustawił bym je na 13.8V i niech jadą. Akumulator powinien się raczej ładowac., ew. dołożyć diody jednokierunkowe.
  • Poziom 5  
    Miałem z rok temu panel 20W i ładowałem przetwornicą step-down 3A do 5tel. . Teraz też mam przetwornice i jak ładuje z akumatora to napięcie nie spada, prąd pobierany z akumulatora przez nią to 0.20A a telefon się normalnie ładuje. Oczywiście mam voltomierz obydwie przetwornice z potencjometrem.

Ja się jednak zastanawiam nad regulatorem napięcia np. z malucha imo jak przerobie ten panel to będe miał 2x linie po ~17V 2A. za regulator dam grosze byle by zbijał napięcie do 14V aby nie zarżnąć odrazu akumulatora.
  • Poziom 43  
    Kup przetwornice obniżającą 5a ustaw 14,1V na wyjściu, koszt taki sam jak regulatora alternatora.
  • Poziom 5  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Kup przetwornice obniżającą 5a ustaw 14,1V na wyjściu, koszt taki sam jak regulatora alternatora.

Dzieki, jutro będe ją miał. Panel już mam ale nie da sie go przerobić jednak.

Jeszcze w sumie jedna rzecz, czy są jakieś układy kontrolujące ładowanie aby wstawić między przetwornicą a akumulatorem ?