Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka Epson P50 - zasilanie/płyta główna

11 Maj 2016 12:10 975 2
 • Poziom 8  
  Cześć :)

  Postaram sie krótko opisać co i jak z moją drukarką:

  Poprzedni problem (już rozwiązany) dotyczył pozycji karetki (0x50 CR, Fatal Error - migające diody tuszu i podajnika papieru na pomarańczowo). Była uszkodzona taśma enkodera, ale wymieniłem ją na taśmę z innego modelu Epsona (bo oryginalnej nigdzie nie znalazłem) i zatrybiło, błąd zniknął i wszystko by było ok...

  gdybym nie odłączył drukarki "z buta" czyli po prostu odłączając kabel zasilający.

  Usterka:

  W tej chwili drukarka nie włącza się, nie świecą się diody, jest tylko krótki przerywany dźwięk brzęczyka z zasilacza co ok. 1s. Dźwięk jest tylko wtedy gdy jest podłączona płyta główna.

  Drukarka Epson P50 - zasilanie/płyta główna1a.png Download (622.33 kB) Drukarka Epson P50 - zasilanie/płyta główna2.jpg Download (93.14 kB)

  Wymontowałem zasilacz i płytę główną. Sprawdziłem czy to nie kwestia bezpiecznika F1 (zamknąłem obwód zworką i dalej to samo). Później w ten sam sposób zrobiłem z bezpiecznikiem F2 i dalej to samo.

  Będę wdzięczny za poradę gdzie szukać :)
 • Warunkowo odblokowany
  Witam serdecznie ;)
  Pierwsze i podstawowe pytanie.
  Czy dysponujesz miernikiem uniwersalnym czy też profesjonalnym??
  Skoro z podłączoną płytą główną całość nie chce się załączyć a jedynie pika czy też wydaje jakieś dzwięki oznacza to, że masz zwarcie gdzieś na płycie głównej a co za tym idzie zasilacz nie może(nie chce) wystartować.
  W okolicach elementów zasilających płytę główną(tam gdzie tasiemkę się podłącza) szukaj zwarcia. W dyskach twardych często uszkodzeniu ulegają zabezpieczenia przeciwprzepięciowe zwane również jako "diody transil" która w przypadku zwarcia przewodzi w obie strony(robi zwarcie). Czy w drukarkach występują również te diody ciężko mi jest powiedzieć ponieważ nie rozbieram drukarek i tym się nie zajmuje.
  Jeśli jednak żadnej uszkodzonej diody transil nie znajdziesz to uszkodzony jest któryś z układów na płycie głównej. Który? Aby to sprawdzić musiałbyś każdy kolejno sprawdzić.
  Nie wykluczam również uszkodzenia któregoś z rezystorów czy też tranzystorów na samej płytce zasilacza. Pomierz napięcia wychodzące z zasilacza do płyty głównej zarówno na podłączonej płycie głównej jak i również odłączonej.
  Podejrzewam, że powinny być odpowiednio to napięcia 5V i 12V ale to tylko takie moje domysły więc tym się nie kieruj ;-)
 • Poziom 8  
  Dziękuję za odpowiedź :)

  Tak, mam miernik, dziś sprawdzę napięcia, spróbuję przestudiować dokładnie service manual.