Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka Epson P50 - zasilanie/płyta główna

comeill 11 Maj 2016 12:10 675 2
  • #1 11 Maj 2016 12:10
    comeill
    Poziom 7  

Cześć :)

Postaram sie krótko opisać co i jak z moją drukarką:

Poprzedni problem (już rozwiązany) dotyczył pozycji karetki (0x50 CR, Fatal Error - migające diody tuszu i podajnika papieru na pomarańczowo). Była uszkodzona taśma enkodera, ale wymieniłem ją na taśmę z innego modelu Epsona (bo oryginalnej nigdzie nie znalazłem) i zatrybiło, błąd zniknął i wszystko by było ok...

gdybym nie odłączył drukarki "z buta" czyli po prostu odłączając kabel zasilający.

Usterka:

W tej chwili drukarka nie włącza się, nie świecą się diody, jest tylko krótki przerywany dźwięk brzęczyka z zasilacza co ok. 1s. Dźwięk jest tylko wtedy gdy jest podłączona płyta główna.

Drukarka Epson P50 - zasilanie/płyta główna1a.png Download (622.33 kB) Drukarka Epson P50 - zasilanie/płyta główna2.jpg Download (93.14 kB)

Wymontowałem zasilacz i płytę główną. Sprawdziłem czy to nie kwestia bezpiecznika F1 (zamknąłem obwód zworką i dalej to samo). Później w ten sam sposób zrobiłem z bezpiecznikiem F2 i dalej to samo.

Będę wdzięczny za poradę gdzie szukać :)

0 2
  • #2 11 Maj 2016 13:30
    PATAFIAN_PATAFIAN
    Warunkowo odblokowany

Witam serdecznie ;)
    Pierwsze i podstawowe pytanie.
    Czy dysponujesz miernikiem uniwersalnym czy też profesjonalnym??
    Skoro z podłączoną płytą główną całość nie chce się załączyć a jedynie pika czy też wydaje jakieś dzwięki oznacza to, że masz zwarcie gdzieś na płycie głównej a co za tym idzie zasilacz nie może(nie chce) wystartować.
    W okolicach elementów zasilających płytę główną(tam gdzie tasiemkę się podłącza) szukaj zwarcia. W dyskach twardych często uszkodzeniu ulegają zabezpieczenia przeciwprzepięciowe zwane również jako "diody transil" która w przypadku zwarcia przewodzi w obie strony(robi zwarcie). Czy w drukarkach występują również te diody ciężko mi jest powiedzieć ponieważ nie rozbieram drukarek i tym się nie zajmuje.
    Jeśli jednak żadnej uszkodzonej diody transil nie znajdziesz to uszkodzony jest któryś z układów na płycie głównej. Który? Aby to sprawdzić musiałbyś każdy kolejno sprawdzić.
    Nie wykluczam również uszkodzenia któregoś z rezystorów czy też tranzystorów na samej płytce zasilacza. Pomierz napięcia wychodzące z zasilacza do płyty głównej zarówno na podłączonej płycie głównej jak i również odłączonej.
    Podejrzewam, że powinny być odpowiednio to napięcia 5V i 12V ale to tylko takie moje domysły więc tym się nie kieruj ;-)

1
  • #3 11 Maj 2016 14:43
    comeill
    Poziom 7  

Dziękuję za odpowiedź :)

Tak, mam miernik, dziś sprawdzę napięcia, spróbuję przestudiować dokładnie service manual.

0