Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer FTP - Na Ubuntu Server - jak wejść

JurijR13 11 May 2016 18:57 1767 13
    JurijR13
    Level 6  
    Witam.

Utworzyłem na Ubuntu Server prosty serwer FTP o nazwie FTPHome z użytkownikiem R13 (posługiwałem się tym poradnikiem Link).

Pojawia się jednak problem. Jak zalogować się na ten serwer z komputera podpiętego do tej samej sieci? Przez przeglądarkę czy przez jakiś program?

PS. Ubuntu Server jest na VirtualBoxie

PS 2. Tak, wirtualna maszyna jest włączona

Pozdrawiam
    JurijR13
    Level 6  
    Ok dostałem się wpisując ftp://192.168.1.127/

Pytanie tylko jak wrzucić coś na ten serwer z mojego komputera z systemem Windows 10?
    czuker
    Level 25  
    dostałeś się ale prawdopodobnie jako użytkownik anonymous i z prawami do odczytu.
    jeśli skorzystasz z jakiegoś klienta ftp będziesz mógł coś tam przez niego wrzucić - pod warunkiem że użytkownik na którego się zalogujesz będzie miał prawo do zapisu.
    JurijR13
    Level 6  
    Zalogowałem się na moje konto R13. Muszę pogrzebać z prawami w takim razie
    czuker
    Level 25  
    nie wiem czy dość jasno się wyraziłem - chyba nie da się tam nic wrzucić z przeglądarki, konieczny klient ftp
    JurijR13
    Level 6  
    Wszystko jasne. Po prostu loguję się z FileZilli i jest miodzio. Teraz tylko znaleźć platformę, na której mógłby serwer być ciągle włączony. Any ideas?
    czuker
    Level 25  
    router asus
    raspberry pi
    płatny hosting
    stary PC z linuxem
    NAS

wszystko zależy od tego do czego jest to potrzebne, jakie masz wymagania na niezawodność czy wielkość przestrzeni dyskowej, czy pobór prądu
    JurijR13
    Level 6  
    Najważniejszy mały pobór prądu, drugie to przestrzeń dyskowa (nie musi być wielka). Dlaczego router akurat ASUSa?
    czuker
    Level 25  
    bo mam :) Nie twierdze że jest najlepszy na świecie, ale mi wystarcza.

w zasadzie każdy router z portem USB w którym można zainstalować pamięć się nada - o ile daje taką funkcjonalnosć
    ja akurat mam rt-n56u i tam daje się zrobić serwer FTP. Włożone w toto 32GB na pico flash i można sie bawić. Urządzenie posiada dwa porty USB więc pewnie można zapodać dwa pendrive'y. Dysk przenośny pewnie też ale raczej z osobnym zasilaniem

rozwiązanie z routerem o tyle poręczne że i tak jakiś musi chodzić, więc czemu nie taki co będzie robił jeszcze coś dodatkowo.
    JurijR13
    Level 6  
    Problem z routerem jest taki, że mam swój światłowodowy od dostawcy i nie mogę go zmienić. Ale mam starego pececiaka (256 MB RAM, 900 MHz CPU). Serwer by na nim działał, ale jak wyliczyć mniej więcej ile będzie kosztowała (w prądzie) godzina pracy serwera?
  • Helpful post
    czuker
    Level 25  
    pobór prądu w amperach razy napięcie zasilania w woltach - wyjdzie pobierana moc
    przy np 1A *230v masz 230W

wyjdzie moc. Zakład energetyczny podaje ceny chyba za kWh

1kWh to ok 50-60gr

nasze 230W to 0,23kW zatem godzina pracy czegoś takiego to niecałe 12-14gr
    JurijR13
    Level 6  
    Ahaaa. Dziękuję serdecznie :) Jutro zajmę się stawianiem serwera na starociu i zobaczymy jak to wyjdzie :D Jak będę miał problem to będę tu pisał.
    czuker
    Level 25  
    to jest tylko sposób przeliczania, nie wiem na ile zgodny z sytuacją u Ciebie, nie wiem jaki będziesz miał pobór prądu, ale na starociu bez wypasionej grafiki i Bóg wie jakiego procesora oraz bez monitora to dużo więcej chyba nie wyjdzie. Pisze bo zaraz sie znajdzie ktoś kto zacznie kwestionować tej 1A :)