Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaczący sygnał opticum ax 900 TYLMANOWA

zioomalster 11 Maj 2016 20:08 882 9
  • #1 11 Maj 2016 20:08
    zioomalster
    Poziom 9  

Witam serdecznie,

Muszę się do Was zwrócić z prośbą o pomoc.
    Mieszkam w Tylmanowej. Posiadam antenę Opticum ax (900 prawdopodobnie) pasywną z symetryzatorem. Sąsiedzi twierdzą, że odbierają wszystkie trzy multipleksy z Rabki Zdrój.
    Próbowałem nastawić antenę na Rabkę na podstawie anteny sąsiada, który odbiera wszystko.

Łapie mi tylko mux-3 z siła i jakością 100%. na kanale 36 zdarza się że czasami na chwilę mignie sygnał.
    Proszę o jakieś sugestie bo już nie mam pomysłu jak się za to zabrać?
    Próbować wsadzać wzmacniacz i użyć zasilacza?

Poniżej moja lokalizacja i dostępne nadajniki.
    http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MXU5OG4mNG4wbm0=
    Z góry dziękuje za pomoc.

0 9
  • #2 11 Maj 2016 22:59
    _kli_
    Poziom 33  

zioomalster napisał:
    Sąsiedzi twierdzą, że odbierają wszystkie trzy multipleksy z Rabki Zdrój

Owszem, antena zapewne skierowana w kierunku Rabki, ale sygnał raczej z Przehyby (odbity). Na Rabkę w Tylmanowej raczej marne szanse. Gdyby odbierali Rabkę, to mux-1 muszą mieć na k.43. Jeżeli jest na k.45 to Przehyba.
    zioomalster napisał:
    Próbowałem nastawić antenę na Rabkę na podstawie anteny sąsiada, który odbiera wszystko

To że sąsiad odbiera na tak ustawionej antenie, nie oznacza że sprawdzi się to u Ciebie. A propos - jaka antenę ma sąsiad?
    zioomalster napisał:
    Łapie mi tylko mux-3 z siła i jakością 100%

Prawdopodobnie z lokalnego doświetlacza wTylmanowej.
    Lokalizację masz nieciekawą. W zasadzie chcąc odebrać coś więcej, jesteś skazany na sygnał odbity. Jeżeli z kierunku Przehyby nie łapiesz nic, spróbuj skierować antenę na południowy - zachód i kręcąc ją powoli w kier. północnym szukaj odbioru z odbicia od gór za Dunajcem. Sygnał sprawdzaj na szukaniu ręcznym na kanałach 34, 36 i 45.
    Ze wzmacniaczem na razie wstrzymaj się. Przehyba jest niedaleko (ok. 11 km) i nawet sygnał odbity powinien być stosunkowo mocny. Ponadto wzmacniacz niewskazany jest ze względu na oddalony o 2 km nadajnik mux-3.

0
  • #3 11 Maj 2016 23:07
    LeDy
    Poziom 43  

zioomalster napisał:
    Witam serdecznie,

Muszę się do Was zwrócić z prośbą o pomoc.
    Mieszkam w Tylmanowej. Posiadam antenę Opticum ax (900 prawdopodobnie) pasywną z symetryzatorem. Sąsiedzi twierdzą, że odbierają wszystkie trzy multipleksy z Rabki Zdrój.
    Próbowałem nastawić antenę na Rabkę na podstawie anteny sąsiada, który odbiera wszystko.

Łapie mi tylko mux-3 z siła i jakością 100%. na kanale 36 zdarza się że czasami na chwilę mignie sygnał.
    Proszę o jakieś sugestie bo już nie mam pomysłu jak się za to zabrać?
    Próbować wsadzać wzmacniacz i użyć zasilacza?

Poniżej moja lokalizacja i dostępne nadajniki.
    http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MXU5OG4mNG4wbm0=
    Z góry dziękuje za pomoc.

Nic nie piszesz o terenie, przeszkodach. Moce tego nadajnika też nie są duże.

0
  • #4 12 Maj 2016 21:49
    zioomalster
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź.

Okazuje się że faktycznie sygnał który jestem w stanie odebrać to odbicie z Przehyby. Testowałem używając modemu usb i programu ProgDVB i pojawiła się aktywność na k. 45 a na 43 cisza.

Pierwszy trop mam. Teraz sprawa anteny.
    Sąsiedzi używają również anteny opticum. Podobno łapią sygnał bez żadnego wzmacniacza ani zasilacza. Właśnie sobie przypomniałem że kiedyś nasza antena łapała sygnał z pozostałych mux-ów ale od jakiegoś roku przestała.
    Rozebrałem dziś antenę i znalazłem trochę rdzy symantyzatorze - kiedyś antena była odwrotnie zamontowana - z puszką u góry i na pewno ciecz dostała się do środka.
    Czy dobrze rozumuje, że mogło dojść do uszkodzenia symantyzatora i przez to antena przestała odbierać sygnał z odbicia?!

Teraz podłączyłem taką oto antenę, która została mi po zabawie z LTE i odbiera mux-3.
    Link
    Czy w ogóle mogę próbować na tej antenie cokolwiek robić?
    Możliwe że łapie po prostu doświetlenie z mojej miejscowości i nawet na widelcu złapałbym sygnał ?!

Jeśli faktycznie symantyzator padł a antena gsm nie nadaje sie do testowania, nawet gdybym włożył w nią wzmacniacz to co zrobić:
    1.Kupić nową antenę Opticum i sprawdzić czy odbierze pozostałe MUX-y?
    2.Kupić antenę siatkową i testować odbiór? słyszałem że w przypadku sygnału z odbicia, siatkowa antena zdaje lepiej egzamin niż kierunkowa
    3.Kupić jakąś inną antenę?

Proszę o jakieś sugestię.

Za moim oknem po drugiej stronie Dunajca znajdują się lasy - mogę zrobić zdjęcie jutro jeżeli to może pomóc w rozwiązaniu mojego problemu.

Pozdrawiam

0
  • #5 12 Maj 2016 21:59
    LeDy
    Poziom 43  

zioomalster napisał:

Jeśli faktycznie symantyzator padł a antena gsm nie nadaje sie do testowania, nawet gdybym włożył w nią wzmacniacz to co zrobić:
    1.Kupić nową antenę Opticum i sprawdzić czy odbierze pozostałe MUX-y?
    2.Kupić antenę siatkową i testować odbiór? słyszałem że w przypadku sygnału z odbicia, siatkowa antena zdaje lepiej egzamin niż kierunkowa

Proszę o jakieś sugestię.

Za moim oknem po drugiej stronie Dunajca znajdują się lasy - mogę zrobić zdjęcie jutro jeżeli to może pomóc w rozwiązaniu mojego problemu.

Pozdrawiam

Oczywiste, że się nie nadaje.
    Co za problem kupić symetryzator, jeżeli tamten faktycznie uszkodzony?
    Antena siatkowa najlepiej nadaje się do odbioru sygnałów odbitych.
    Może do tego jeszcze dodam jak mój następca, że na początek można z samym symetryzatorem a jak nie zda egzaminu to wzmacniacz antenowy + zasilacz z regulacją. Wzmacniacze używam takie: http://www.anprel.sklep.pl/p41,wzmacniacz-ant-swa-9001-cer-w1040.html

0
  • Pomocny post
    #6 13 Maj 2016 12:53
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Witam, widzę, że teren raczej trudny do opanowania.
    To, że sąsiedzi odbierają wszystko, nie oznacza, że będzie podobnie 20 czy 30 m dalej. Na takim terenie to jak na osiedlu w blokowisku. Warunki zmieniają się z każdym przysłowiowym "metrem". Anteny kierunkowe raczej mogą się nie sprawdzać. I tu zgodzę się z LeDy, może siatka.
    Na sygnały odbite bardzo czuła jest konstrukcja anteny DIGIT: http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-DIGIT-DVB-T
    Ze względu na bliskość nadajnika na Przehybie dość mocnym (20/20/22 kW) spróbowałbym najpierw z bierną wersję tej anteny, jak będzie "mało" to z aktywną.

0
  • #7 13 Maj 2016 20:51
    zioomalster
    Poziom 9  

Witam ponownie.
    Dzisiaj kupiłem antenę Link z możliwością oddania i ostatecznie utwierdziłem się że problem leżał w wadliwym symentyzatorze.

Niestety nie mogę znaleźć na internecie nowego aby zakupić i wymienić.
    Płytka ma wymiar 60x40 i muszę poszukać jej w zaprzyjaźnionym sklepie rtv.

Wracając do tematu. Po podłączeniu anteny sygnał w telewizorze mam następujący:
    k. 34 siła 58%, jakość skacze od 60-100%
    k. 36 siła 22-26%, jakość skacze od 19-30%
    k. 45 sygnał ledwo wyczuwalny.

Jednakże sygnał przechodzi przez rozgałęźnik stąd pewnie gorsze wyniki. Jutro przetestuje podłączając bezpośrednio do TV.

W razie czego myślę o wypożyczeniu w poniedziałek zwykłej siatkowej i przetestowaniu jej. Wrzucę jeszcze jutro zdjęcia terenu.

Mam też na stanie WZMACNIACZ AX-W11 20 DB, który mógłbym wsadzić w antenę Opticum i testować. Tylko czy warto testować z tą anteną czy faktycznie z popularną siatkową?

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 13 Maj 2016 21:17
    _kli_
    Poziom 33  

zioomalster napisał:
    Tylko czy warto testować z tą anteną czy faktycznie z popularną siatkową?
    W trudnym terenie, testy to niestety jedyne wyjście. Nikt Ci nie powie - zamontuj taką ... antenę i na pewno będzie dobrze.

zioomalster napisał:
    WZMACNIACZ AX-W11 20 DB mógłbym wsadzić w antenę Opticum i testować
    Oczywiście spróbować nie zaszkodzi, ale w Twojej lokalizacji ze wzmacniaczami tego typu trzeba postępować ostrożnie, bo masz blisko lokalne doświetlenie mux-3, którego sygnał - jak widać - dominuje. Stosunkowo dobrym rozwiązaniem mógłby być wzmacniacz selektywny WK-310 lub WK-410. Przy jego pomocy możesz konkretny kanał - w zależności od potrzeby - wzmocnić lub osłabić. Generalnie chodzi o to by wyrównać poziomy sygnału na wszystkich mux-ach.

zioomalster napisał:
    myślę o wypożyczeniu w poniedziałek zwykłej siatkowej i przetestowaniu je
    Bywa że czasami najprostsze i najtańsze rozwiązania są najlepsze.

0
  • #9 14 Maj 2016 10:00
    zioomalster
    Poziom 9  

Dziękuje za sugestie.
    W poniedziałek spróbuje jeszcze ze zwykła siatkową.

Na dzisiaj sytuacja jest następująca:
    Antena podłączona do pasywnego rozgałęźnika sygnału i idzie do dwóch telewizorów.
    Na parterze odbiera wszystkie MUXy - sygnał idzie po długim kablu zsumowany z sygnałem SAT do gniazda abonenckiego.
    Na pietrze sygnał idący 2 metrowym kablem prosto do TV. Obiera k.34 i k.36

Zastanawiam się czy po prostu nie jest to problem telewizora na piętrze, a raczej gorszej głowicy, która nie radzi sobie odpowiednio z sygnałem dostarczonym z anteny.

0
  • #10 03 Cze 2016 15:21
    zioomalster
    Poziom 9  

Witajcie ponownie.

Ostatecznie zostawiłem nową antenę kierunkową GLOBO GL 1000+.
    Na parterze telewizor samsung ue32h4000 bardzo dobrze sobie radzi z sygnałem i odbiera wszystko co jest możliwe.
    Ja na piętrze pomęczę się jeszcze chwile z zrywanym sygnałem bo planuje zmienić telewizor na większy.

Myślę, że telewizor philips, który planuje kupić rozwiąże moje problemy.

Dziękuje wszystkim za wszelaką pomoc.

Pozdrawiam

0