Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik Pierscieniowy - Stojan zasilany z sieci wirnik z falownika.

Strumien swiadomosci swia 11 May 2016 23:50 1044 3
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • Helpful post
  #2
  januszx3
  Level 31  
  Tematyka "kaskad asynchronicznych" z silnikami asynchronicznymi pierścieniowymi , ma długą historię i bardzo dużą liczbę opracowań.
  Nie użyłeś w/w określenia w tytule, ale tematyka przez Ciebie poruszona w gruncie rzeczy dotyczy "kaskad asynchronicznych" (i pod tym hasłem kluczowym znajdziesz wiele opracowań). Proponuję Ci też zajrzeć np. tu: Link
  Quote:
  czy ktoś tak zasilał silnik i co z tego wyszło

  Silniki dużej mocy, zasilane (stojan) np. napięciem 6kV, pracujące w układzie kaskady asynchronicznej (w obw. wirnika falownik+transformator ../6kV), tworzą układ umożliwiający odzyskanie energii, w przypadku klasycznego układu, traconej w obwodach wirnika (np. w trójfazowym zestawie rezystorów rozruchowych).
  Pamiętam przykład z moich dawnych lat, pomiary na silniku asynchronicznym pierścieniowym 6kV; 800kW (była to maszyna wyciągowa w kopalni "Barbara-Wyzwolenie" w Chorzowie"), w czasie rozruchu, opory rozruchowe, przypominające kształtem kaloryfery, wpadały w drgania własne przy dużych prądach (przy zmiennej częstotliwości w obw. wirnika, w czasie rozruchu), co dawało specyficzny i niezapomniany "koncert" przy każdym rozruchu. W tych czasach były pierwsze falowniki tyrystorowe w układach kaskad asynchronicznych z silnikami pierścieniowymi (ale o propozycji modernizacji w tych czasach mowy nie było, bo nawet kilkuminutowa przerwa w pracy to alarmy i awantura).
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • Helpful post
  #3
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Przepraszam, a po co tak ? To jest jakaś techniczna apostazja :cry: Jak zsynchronizujesz częstotliwość generowaną przez falownik z siecią trójfazową 50Hz, zasilającą stojan ? To raz, a dwa, pamiętaj, że najprościej rozpatrywać taki silnik pierścieniowy można jako transformator trójfazowy o określonej przekładni, malejącej wraz ze wzrostem obrotów wirnika. I co, podać napięcie na WYJŚCIE falownika ?? A nie prościej zewrzeć pierścienie i potraktować taki silnik jako klatkowy -asynchroniczny? Też nie do końca, ze względu na dużo większą indukcyjność uzwojeń wirnika, i wiążące się z tym straty.
 • Helpful post
  #4
  HeSz
  Electrician specialist
  januszx3 wrote:
  Tematyka "kaskad asynchronicznych" z silnikami asynchronicznymi pierścieniowymi , ma długą historię i bardzo dużą liczbę opracowań......

  Trochę inaczej. "Biblia Plamitzera" zawiera rozdział traktujący o "dwustronnym zasilaniu silnika pierścieniowego ( nie mylić z kaskadą podsynchroniczną)". Silnik obraca się z prękością proporcjonalną do róznicy częstotliwości obwodów wirnika i stojana (Jeżeli zasilimy wirnik napięciem o częstotliwości 50 Hz - wirnik stoi. Obniżanie częstotliwości powoduje wzrost obrotów.) Falownik zasilający wirnik powinien mieć parametry odpowiadające napięciu i prądowi wirnika silnika aynchronicznego. Układy tego typu były stosowane do napędu wyciągów szybowych w Donbasie ( z drobna modyfikacją - stojan był zasilany z falownika o stałej częstotliwości 3 Hz, a wirnik - zmienną częstotliwością. Chodziła o ominięcie falownika na napięciu 6 kV) . Próbę zaprojektowania takiego napędu podjął również KOMAG Gliwice - jednak ze względu na brak zainteresowania - zaniechano prób.
  Pozdrawiam.