Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik Pierscieniowy - Stojan zasilany z sieci wirnik z falownika.

11 Maj 2016 23:50 861 3
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Tematyka "kaskad asynchronicznych" z silnikami asynchronicznymi pierścieniowymi , ma długą historię i bardzo dużą liczbę opracowań.
  Nie użyłeś w/w określenia w tytule, ale tematyka przez Ciebie poruszona w gruncie rzeczy dotyczy "kaskad asynchronicznych" (i pod tym hasłem kluczowym znajdziesz wiele opracowań). Proponuję Ci też zajrzeć np. tu: Link
  Cytat:
  czy ktoś tak zasilał silnik i co z tego wyszło

  Silniki dużej mocy, zasilane (stojan) np. napięciem 6kV, pracujące w układzie kaskady asynchronicznej (w obw. wirnika falownik+transformator ../6kV), tworzą układ umożliwiający odzyskanie energii, w przypadku klasycznego układu, traconej w obwodach wirnika (np. w trójfazowym zestawie rezystorów rozruchowych).
  Pamiętam przykład z moich dawnych lat, pomiary na silniku asynchronicznym pierścieniowym 6kV; 800kW (była to maszyna wyciągowa w kopalni "Barbara-Wyzwolenie" w Chorzowie"), w czasie rozruchu, opory rozruchowe, przypominające kształtem kaloryfery, wpadały w drgania własne przy dużych prądach (przy zmiennej częstotliwości w obw. wirnika, w czasie rozruchu), co dawało specyficzny i niezapomniany "koncert" przy każdym rozruchu. W tych czasach były pierwsze falowniki tyrystorowe w układach kaskad asynchronicznych z silnikami pierścieniowymi (ale o propozycji modernizacji w tych czasach mowy nie było, bo nawet kilkuminutowa przerwa w pracy to alarmy i awantura).
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Przepraszam, a po co tak ? To jest jakaś techniczna apostazja :cry: Jak zsynchronizujesz częstotliwość generowaną przez falownik z siecią trójfazową 50Hz, zasilającą stojan ? To raz, a dwa, pamiętaj, że najprościej rozpatrywać taki silnik pierścieniowy można jako transformator trójfazowy o określonej przekładni, malejącej wraz ze wzrostem obrotów wirnika. I co, podać napięcie na WYJŚCIE falownika ?? A nie prościej zewrzeć pierścienie i potraktować taki silnik jako klatkowy -asynchroniczny? Też nie do końca, ze względu na dużo większą indukcyjność uzwojeń wirnika, i wiążące się z tym straty.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  januszx3 napisał:
  Tematyka "kaskad asynchronicznych" z silnikami asynchronicznymi pierścieniowymi , ma długą historię i bardzo dużą liczbę opracowań......

  Trochę inaczej. "Biblia Plamitzera" zawiera rozdział traktujący o "dwustronnym zasilaniu silnika pierścieniowego ( nie mylić z kaskadą podsynchroniczną)". Silnik obraca się z prękością proporcjonalną do róznicy częstotliwości obwodów wirnika i stojana (Jeżeli zasilimy wirnik napięciem o częstotliwości 50 Hz - wirnik stoi. Obniżanie częstotliwości powoduje wzrost obrotów.) Falownik zasilający wirnik powinien mieć parametry odpowiadające napięciu i prądowi wirnika silnika aynchronicznego. Układy tego typu były stosowane do napędu wyciągów szybowych w Donbasie ( z drobna modyfikacją - stojan był zasilany z falownika o stałej częstotliwości 3 Hz, a wirnik - zmienną częstotliwością. Chodziła o ominięcie falownika na napięciu 6 kV) . Próbę zaprojektowania takiego napędu podjął również KOMAG Gliwice - jednak ze względu na brak zainteresowania - zaniechano prób.
  Pozdrawiam.