Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MPI 510 - Pomiar prawdopodobnie niesprawnego RCD,

12 Maj 2016 00:33 1497 3
  • Poziom 11  
    Witam!
    Ostatnio mierzyłem RCD 30mA, (2 letnie) i ku zaskoczeniu, miernik zasygnalizował błąd RCD :(, przełączając zakres pomiarowy na 100mA, "wyłącznik zadziałał w trakcie pomiaru"
    Przycisk test, wyłącza, RCD.
    Jak jest z tym miernikiem czy po prostu gdy prąd upływu przekracza 30mA miernik dalej nie mierzy, i wyświetla błąd? A zaś na zakresie 100ma, zaczyna powiedzmy od 40mA?, a ten wyłącznik tu przykład ma 35mA upływu? jak to z tym jest ?

Pozdrawiam!
  • Specjalista elektryk
    Witam

Widocznie prąd zadziałania tego RCD jest coś pomiędzy 30mA a 50mA, za dużo jak na RCD30mA i za mało dla RCD100mA

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 38  
    Sprawdź to RCD metoda techniczną - rezystor 11kΩ 2W faza-PE powinien spowodować natychmiast zrzut RCD.
    Jeżeli spowoduje to oznacza, że coś jest źle z miernikiem.
  • Poziom 11  
    Chciałem właśnie, tak zrobić, ale nie miałem pod ręką rezystorów, znaczy miałem ale małej rezystancji do 50 ohm, bo resztę kolekcji pożyczyłem koledze bo coś buduje :), a nie chciało mi się już wylutowywać. Miernikiem przemierzyłem jeszcze 2 takie aparaty na 30 mA, i wszystko było ok, czyli miernik sprawny. Tak się zastanawiam, jaki tam rezystor jest użyty w tym RCD. W sumie się jutro dowiem, jakie rezystory montują i jaki prąd one powodują bo dziś sobie zmierzyłem selektywną. Tak zmierzyłem że załączyć się już jej nie da, zmierzyłem prąd upływu, czas, i awaria mechaniczna :( nie chce się już zasprzęglić :(