Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmegaxxx - Bluetooth HC-06 sygnał RTS/ RST

12 Maj 2016 10:11 900 13
  • Poziom 9  
    Witam

Mam pytanie czy ktoś z forumowiczów generował w jakiś sprzętowy sposób sygnał, który byłby w stanie zresetować mikrokontroler poprzez układ HC-06.

Wspomniany sygnał jest mi potrzebny do wejścia w tryb bootloadera. Jeżeli podłącze pod USART układ FTDI wszystko śmiga i to z największą dostępną prędkością, lecz układ ten posiada oprócz RX TX jeszcze szereg wyjść sterujących, które można z powodzeniem podłączyć do linii reset mikrokontrolera, czego nie można powiedzieć o HC-06.

Pozdrawiam i liczę na pomoc :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Za pomocą komend AT można ustawiać niektóre piny HC-06 i wykorzystać do swoich celów. Niestety tryb komend AT nie jest dostępny od strony radiowej, dlatego tez nie ustawisz tych pinów wysyłając do HC komendę AT. No chyba, że coś przeoczyłem w dokumentacji HC.

Powstaje jednak pytanie, dlaczego musisz mieć taką funkcjonalność? Watchdog nie wystarczy?
  • Poziom 9  
    Niezbyt rozumiem ideę stosowania watchdoga przy bootloaderze.
    Reset potrzebny mi jest do przejścia do sekcji bootloadera podczas wykonywania "zwykłego" programu. Podczas resetu zawsze przeskakuje pod adres ustawiony fusebitami. Chciałbym zmieścić program ładujący w 256 bajtach. Jak wygląda obsługa watchdoga w takiej sytuacji. Pytam, bo do tej pory wykorzystywałem go raczej do budzenia rdzenia jako obsługa w sekcji ISR...
    Byłbym wdzięczny za jakikolwiek nawet skrócony algorytm / pseudokod.
  • Poziom 9  
    Czytałem wielokrotnie dokumentację układu HC06, ale tak jak Pan napisał nie widzę możliwości sterowania jakimkolwiek pinem jak to się odbywa w układach ftdi swoją drogą ciężko znaleźć w Internecie oryginalny taki układ.
  • Poziom 34  
    yanan napisał:
    Czytałem wielokrotnie dokumentację układu HC06, ale tak jak Pan napisał nie widzę możliwości sterowania jakimkolwiek pinem jak to się odbywa w układach ftdi swoją drogą ciężko znaleźć w Internecie oryginalny taki układ.

Profil SPP obejmuje przekazywanie drogą radiową stanu pinów RTS/CTS. Nie wiem jednak czy HC-06 to obsługuje.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Witam

Obawiam się że w tym przypadku zabieg z przeskokiem do pętli nie zadziała.
    Program główny musiałby mieć za każdym razem doklejony kod nie tylko obsługi USART-u to jeszcze warunek przeskoku.
    Bootloader docelowo ma aktualizować dowolny program w dowolnym czasie, tylko (jak się okazuje aż) bezprzewodowo.
    Może jakoś zmodyfikować ten układ żeby miał dodatkowy pin złączony z resetem mikrokontrolera. Szkoda ze to nie jest takie proste :(
  • Poziom 34  
    yanan napisał:
    Może jakoś zmodyfikować ten układ żeby miał dodatkowy pin złączony z resetem mikrokontrolera.

Czy szukasz rozwiązania jednostkowego czy do większej ilości urządzeń.
  • Poziom 9  
    Uniwersalnego, coś w kierunku bezprzewodowego arduono.
    Napisałem obsługę, które działa dla FTDI, HC06 jest dla układu transparentne, ale brakuje mu linii sterujących lub czegoś co by było w stanie zresetować mikrokontroler.
  • Poziom 34  
    yanan napisał:
    Uniwersalnego, coś w kierunku bezprzewodowego arduono.
    Napisałem obsługę, które działa dla FTDI, HC06 jest dla układu transparentne, ale brakuje mu linii sterujących lub czegoś co by było w stanie zresetować mikrokontroler.

Dowolne sterowanie poszczególnymi pinami "jak FTDI" jest możliwe BLE (BT4.0). Taki moduł nie będzie jednak widziany w PC jako port COM. Do połączenia się z nim i przesyłania danych potrzebna będzie dedykowana aplikacja.
  • Poziom 9  
    A nie da się jakoś wykorzystać pinu key w hc-06?
    Nie wiem dlaczego producenci tych układów, nie wyciągają tego pinu na listwę kołkową...
  • Poziom 34  
    Czy BT ma służyć jedynie do wymiany firmware ?
    W modułach BT czasem jest dostępny jest pin informujący o nawiązaniu połączenia. Można go wykorzystać do resetowania uP.
  • Poziom 9  
    Niby jest jakieś wyjście do którego jest podłączona dioda led, która non stop miga i jak uda się sparować urządzenie to jest ustawiony stan wysoki (chyba, bo dioda może być sterowana zerem :) ). Co do HC-06 znalazłem takie coś, ale niezbyt wiem co autorowi projektu w tym wszystkim wzmacniacz operacyjny... Link