Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody w zasilaniu... Jakie dokladniej mozna zastosowac ?

12 Maj 2016 13:11 582 5
  • Użytkownik obserwowany
    Witam wszystkich kolegow z forum !

Mam maly urlopik wiec postanowilem ze wyciagne pare gratow z szafy i cos sobie polutuje :) Od jakiegos czasu w wolnych chwilach dla celow czysto hobbystycznych skladam wzmazniacz i jestem na etapie projektowania a wlasciwie kopiowania pewnego przedwzmacniacza od firmy Altron AL-26. Kilka lat temu kupilem gotowy kit do samodzielnego montazu. Lecz juz przeszedl swoje testy i niektore sciezki poodpadaly przec ciagle lutowanie... Postanowilem wiec ze zaprojektuje identyczna plytke wlutuje te same elementy i bede miec "nowy" uklad przedwzmacniacza ktory bede mogl wmontowac do przyszlego wzmacniacza :) Wydaje mi sie ze poszlo mi to calkiem niezle i mam nadzieje ze uklad odpali bez problemow ;)

Lecz mam pewien problem... W zasilaniu zastosowali dwie diody, wydaje mi sie ze maja one za zadanie zabezpieczanie ukladow przed zlym podpieciem zasilania lecz nie jestem pewnien... nie wazne w sumie bo bardziej interesuje mnie jakie to sa diody ? zwykle czy moze jakies specjalne ? Jakie dokladniej moglbym uzyc aby uklad pracowal prawidlowo ? a moze nie musze ich umieszczac pod warunkiem ze nie popelnie bledu przy podlaczaniu zasialania ?

Prosze mi wyabaczyc takie "proste" pytania ale wole sie dwa razy upewnic jak cos zepsuc :)

Dziekuje bardzo za pomoc wszystkich kolegow z forum !

• Szafy Rack
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Z dołączonego schematu wynika, że są to diody prostownicze służące zabezpieczeniu przed odwrotnym podłączeniem zasilania.
    Jeśli będziesz pewny podłączenia zasilania - nie musisz ich stosować.

Mam nadzieję, że schemat jest prawidłowo przerysowany, gdyż mogą to być także diody Zenera służące stabilizacji napięcia zasilającego według następującego schematu:
  • Szafy Rack
  • Użytkownik obserwowany
    Witam szanownych kolegow !

Chcialbym wam bardzo podziekowac za udzielona pomoc ! Wiedzialem ze mozna na was liczyc :) Panie Krzysku, link (kiedys juz przez niego przeszdlem jednak to jest AL-18 a nie AL-26 wiec szybko przeskoczylem dalej...) ktory Pan udostepnil okazal mi sie bardzo przydatny ! Wnioskujac z udostepnionych zdjec z tematu to chodzi o diody Zenera 12V/1.3W. Tamten uklad Altrona AL-18 jest wlasciwie taki sam jak moj AL-26. Sklada sie z dwoch wzmacniaczy operacyjnych TL072 tak jak i AL-26. Tylko ze AL-18 jest filtrem do subwoofera a AL-26 jest prostym przedwznacniaczem do wzmacniacza. Z opisu wnioskuje ze w AL-18 i AL-26 zastosowano ten sam typ zasilania dla TL072. Dla pewnosci napisalem maila do Altrona z prosba o udostepnienie zaginionej dokumentacji ich produktu... Lecz nie jestem pewny czy tak chetnie mi ja udostepnia.

W kazdym badz razie wydaje mi sie ze moj problem zostal rozwiazany i dokladniej chodzi o diody zenera 12V/1.3W !

Jeszcze raz slicznie wam dziekuje i zycze powodzenia !
  • Użytkownik obserwowany
    Witam !

Dzis dostalem odpowiedz od Altrona W ktorej wyslali mi schemat ukladu al-26 okazalo sie Ze jednak te diody zenera sa inne jak W al-18... Wielkiej roznicy niby nie ma... W al-18 zastosowali diody zenera12V/1.3W a w al-26 ktory posiadam zastosowali diody zenera 15V/1W...

Niestety zanim dostalem ten schemat to zlozylem juz zamowienie Na internecie z tymi diodami 12V/1.3W. Czy Cos sie stanie jak dam te 12V/1.3W zamiast tych 15V/1W ?

Pozdrawiam