Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwarzanie sygnałów tagów RFID w czasie rzeczywistym

ghost666 12 Maj 2016 16:07 1593 0
 • Przetwarzanie sygnałów tagów RFID w czasie rzeczywistym
  Urządzenia identyfikacji radiowej RFID zaprojektowane zostały do aplikacji, takich jak kontrola w magazynach czy sterowanie dostępem do drzwi, jednakże inżynierowie z Disney Research oraz naukowcy z Carnegie Mellon University opracowali technologię, mającą umożliwić przetwarzanie sygnałów z tagów RFID w czasie rzeczywistym, co umożliwi aplikację tych układów w grach czy wykorzystanie do fizycznej interakcji z interfejsami oraz tworzenie interaktywnych obiektów. Dzięki opracowanej przez nich technologii urządzenie jest w stanie wykrywać ruch tagów niemalże w czasie rzeczywistym, co pozwala na wykorzystanie ich do tworzenia fizycznych interfejsów.

  Zazwyczaj opisywane interfejsy konstruuje się z wykorzystaniem dosyć skomplikowanych układów z własnym zasilaniem. Przekłada się to na wysokie koszty. Tagi RFID zasilane są pasywnie - poprzez fale radiowe - a ich produkcja jest bardzo tania. Dodanie tych tagów do przedmiotów pozwoli na zwiększenie ich interaktywności. Jak mówi Scott Hudson, profesor z Carnegie Mellon "możliwe będzie stworzenie interaktywnych obiektów, których koszt będzie znikomy - mogą one być nawet jednorazowe".

  Pasywne tagi RFID transmitują kod identyfikacyjny po tym, gdy zostaną wzbudzone impulsem fal radiowych z czytnika RFID. Znajdować może się on nawet kilka metrów od urządzenia. Mechanizm działania takiego systemu jest bardzo prosty, jednakże nie zapewnia zbyt wielkiej szybkości transmisji. "Sprawa robi się bardziej skomplikowana, gdy chcemy coś więcej niż odczytać numer identyfikacyjny" - mówi James McCann z Disney Research. Możliwe jest zidentyfikowanie trajektorii ruchu obiektu z tagiem bądź tego, czy tag jest czymś przesłonięty lub coś go dotyka. Aby jednak było to możliwe, konieczny jest dodatkowy pomiar siły sygnału, przesunięcia fazy czy zmiany częstotliwości transmisji na skutek efektu Dopplera. Wszystkie te pomiary i analizy zajmują czas, przez co tagi dotychczasowo nie mogły być stosowane w aplikacjach wymagających reakcji w czasie rzeczywistym.

  Jak mówi Jennifer Mankoff, problem leży w tym, że informacje pochodzące z taga obarczone są sporą niepewnością. Zasilanie dostarczane jest do układu impulsowo, a tag zwraca sygnał w sposób niedeterministyczny - czasami nie zwraca go w ogóle. Oczekiwanie na odpowiedź od odczytywanego taga i konieczność wielokrotnego czytania danych powoduje, że działanie układu nie jest zbyt szybkie.

  Aby zaradzić tym problemom, inżynierowie stworzyli system RapID, który swoje działanie opiera na analizie prawdopodobieństw nadania informacji z wielu tagów, zamiast czekania na pewny sygnał z jednego. Na przykład, w takim systemie, kontrola suwaka w interfejsie polega na przesunięciu ręką pomiędzy odbiornikiem, a kilkoma tagami ułożonymi w jednej linii. System odczytuje wszystkie tagi w czasie rzeczywistym i jest w stanie wykryć ruch ręki, ponieważ ta przesłania sygnał z poszczególnych tagów. Opóźnienia w tym systemie udało zmniejszyć się z 2 sekund w typowych systemach RFID do czasu mniejszego niż 200 ms - typowego dla wielu interaktywnych systemów i interfejsów.  Źródło: http://phys.org/news/2016-05-technique-rfid-rapidly-real-time-interactivity.html#jCp

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9662 postów o ocenie 7750, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.