Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa do studni zasilająca zraszacze oscylacyjne

doubleubee 12 Maj 2016 21:04 1545 5
  • #1 12 Maj 2016 21:04
    doubleubee
    Poziom 2  

Dzień dobry, witam wszystkich forumowiczów

(wstęp, można pominąć)
    Potrzebuję fachowej porady, przepraszam jeśli mój temat jest powtórzony - niestety mimo starań nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie, przez pracę nie mam też czasu zrobić się ekspertem w dziedzinie pomp do wody,a sprawa nagląca)

Opis przypadku:
    - Potrzebna pompa do 300 zł (maks 400, im taniej tym lepiej) do zasilania 1 zraszacza oscylacyjnego (cell fast economic) takim ciśnieniem, aby objął 100m2 (jego max to 200m2)
    - studnia kręgowa
    - głębokość od ziemi do lustra wody - ok 3,5m
    - głębokość wody studni - ok 75cm
    - woda czysta, może mieć jakieś drobne paprochy
    - odległość zraszacza od studni - ok 50m płaskiego terenu.
    - zabiegi jak wyjmowanie pompy ze studni czy fixowanie jej na linie jak najbardziej wchodza w grę

Pompa ma w teorii zasilać bezpośrednio zraszacz, ma być włączana na 2x15 min (1 zraszacz przez 10 -15 min, drugi przez 10 -15 min)

Do tej pory zraszacze podłączyłem do ujęcia w domu (inna studnia, z której przez pompe ssącą zamontowaną na hydroforze woda idzie do domu) ale, po tym 2x15 min okazuje się że pompa się strasznie grzeje, a w kranie woda mętnieje (co jak podejrzewam może być oznaką słabej wydajności źródła). Narazie ograniczyłem podlewanie do schematu ]1x7min - dłuższa przerwa - 1x7min] Jednak żeby nie męczyć zestawu i domowego i źródła wody w domu, chciałbym podłączyć zraszacze do osobnej pompy.

Pytanie : jakiej?
    Jeśli nie stanowiło by to problemu, prosiłbym o przykłady pomp które dało by się w tym wypadku zastosować, ewentualnie rodzaje lub parametry. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

0 5
  • #2 13 Maj 2016 16:21
    szybki105
    Poziom 15  

Niewiele pomogę ale, dobrze było by wiedzieć jakie zużycie wody ma ten zraszacz przy zakładanej wydajności np. w litrach na minutę. I wtedy można dobierać pompę plus ew. mały hydrofor.
    I druga sprawa to wydajność studni, głębokość wody 75cm to tak średnio, zależy jeszcze jak tam jest z napływem wody, szybko "przybiera" po wypompowaniu , wiadomo coś na ten temat ? Gdyby wody miało zbraknąć to trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu pompy przed sucho biegiem. Np. popularny wyłącznik pływakowy.

0
  • #3 14 Maj 2016 12:55
    doubleubee
    Poziom 2  

Jeszcze dzisiaj przeprowadzę test zraszacza. Źródła nie jestem na razie w stanie sprawdzić bo nie mam czym tej wody wypompować, ta studnia dawniej była głębsza, przez ostatnie kilka lat stała nieużywana i może dlatego się spłyciła - ktoś radził mi że przy regularnym użytkowaniu wody w studni może znowu przybyć, nie wiem na ile jest to prawda.
    Tak czy inaczej, zraszacze i tak mają być używane z przerwami - jeśli źródło okaże się mało wydajne to będę podlewał jednym rano a drugim wieczorem. Nie stanowi to dla mnie problemu ponieważ nie mam zapotrzebowania na duże ilości wody (jeśli będzie mniej niż potrzebuje, zużyje tyle ile będzie i poczekam aż się uzupełni).
    Uwzględnię w planach zabezpieczenie pompy przed pracą na suchobiegu.

0
  • #4 15 Maj 2016 17:08
    doubleubee
    Poziom 2  

W trakcie testu na wężu ogrodowym 3/4 wciągu 1 minuty zraszacz nalał ok 13L czyli daje to wydajnośc ok 800L/h. Ciśnienie widniejące na manometrze przy hydroforze wynosiło 1,5 bara czyli ok 1.5 atm/20 PSI.

0
  • #5 15 Maj 2016 17:45
    2210063
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 16 Maj 2016 16:22
    doubleubee
    Poziom 2  

Ok, skoro moja studnia ma 75cm wody przy średnicy kręgu (chyba) 1,2m, daje mi to 800l wody. Zraszacz będzie działał przez 15 minut więc studnia jest ok. Na podstawie mojej ograniczonej wiedzy przygotowałem propozycje kilku pomp, co o nich sądzicie?

1. OMNIGENA WZ250 + BRIO Sk-13 230V Link
    2. OMNIGENA WZ750 + BRIO Sk-13 230V Link
    3. Pompa Multi1100 INOX 230V OMNIGENA + Brio SK - 13 (Trochę drogo) Link

4. Pompa Garden Jet 750 230V T.I.P. Link

0