Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niuanse schematyczne j-101

Poznawaczym 13 May 2016 12:14 5049 46
Tespol
 • #1
  Poznawaczym
  Level 10  
  Witam wszystkich elektroników. Mam pytania odnośnie schematu z tego postu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2004872.html
  Jak połączyć tranzystory mocy npn. Nie ma tego na forum a ja pragną bym zasilacz dokładnie poskładać j-101, z zmianami opisanymi w temacie.
  Podam fotografię i powiecie mi czy narysowałem dobrze. Ewentualnie poprawicie mi rysunek. Czekam zniecierpliwiony na odp.

  Jeszcze pytanie drugie czy możliwe jest przerobienie zasilacza na zasilacz symetryczny +-30v 0v bo chciałbym uruchamiać wzmacniacze audio.

  Niuanse schematyczne j-101
 • Tespol
 • #2
  aksakal
  Tube devices specialist
  W schemacie podłaczania tranzystorów 2N3055 błąd. Na zdjęciu wariant włączenia. Przy użyciu 3 tranzystorów wyjściowy prąd może być powiększony co najmniej do 10А, lecz w tym wypadku transformator i diody czy mostek prostownika muszą zabezpieczyć taki prąd. Niuanse schematyczne j-101 R10R11 dobrać zależnie od potrzebnego maksymalnego prądu ograniczenia. С10 zamienić na 100-220n, Ilość tranzystorów ( 2N3055 ) zależnie od maksymalnego prądu.
 • #3
  Poznawaczym
  Level 10  
  Tak to ma w przybliżeniu wygladac Panie Specjalisto?

  Niuanse schematyczne j-101

  Jeśli błąd to śmiało piszcie.Chętnie poprawię.Bo kit układu już zamówiłem ma tylko 1A z waszą pomocą mam nadzieję że uda mi się wyciągnąc większe natężenie na wyjściu.
 • Helpful post
  #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  Zrozumiałeś poprawnie! Właśnie tak i musi być. Nie zawiadomiłeś które maksymalne napięcie i prąd chcesz otrzymać. Od tego zależą nominały niektórych elementów.

  Dodano po 20 [minuty]:

  Niuanse schematyczne j-101 Nominał R14 jest wskazany dla maksymalnego prądu 15А.
 • #5
  Poznawaczym
  Level 10  
  Dzięki za korektę .Jeśli bym chciał zrobic symetrię napięc stabilizowanych?
  To jaki błąd jest w tym schemacie (poniżej)?
  Podejrzewam ,że zasilanie wzmacniacza operacyjnego poniżej,jakie powinno byc?
  jakie zasilanie symetryczne wybrac a czy b?

  Schemat poglądowy:

  Niuanse schematyczne j-101
 • Tespol
 • #6
  aksakal
  Tube devices specialist
  Poprawnie wątpisz w słuszności schematu, Nie pogłębiając się w szczególe - w schemacie błędy - katastroficzne.
 • #7
  Poznawaczym
  Level 10  
  Gdyby poprawic te błędy schemat by był warty uwagi (na razie nie),ale w przybliżeniu można z niego zrobic zasilacz symetryczny?Na początek skupię się na zasilaniu nie symetrycznym ,lecz w przyszłości przydała by się symetria .Gdy by Pan znalazł czas to mógł by Pan naszkicowac schemat symetrii w przybliżeniu.Nie poganiam czas nie goni nas.Podziękowania za wpisy.

  wzmacniacz operacyjny powinien byc zasilany z osobnego źródła chodzi o układ LM324?
 • #8
  aksakal
  Tube devices specialist
  Dla symetrycznego zasilacza jest potrzebny transformator, wtórne uzwojenie którego ma odczep od środka czy dwa jednakowe uzwojenia.Chcę ci pryzpomnieć, że podobne stabilizatory mają dużą usterkę - znaczne straty mocy na tranzystorach i w rezultacie ich grzanie i problem odprowadzenia ciepła. Tak przy różnicy wejściowego i wyjściowego napięcia 20V i prądzie obciążenia 5A strata złoży 100W, a dla symetrycznego schematu - 200W - a to już niewielki elektryczny piec . Komu należy nagrzewać atmosferę i jeszcze płacić za to . Wykorzystać regulowany ustabilizowany zasilacz dla wzmacniacza niskiej częstotliwości dużej mocy ( więcej 15-20W ) ma sens tylko na etapi sprawdzenia i regulacji konstrukcji. Lecz wykonując twoją prośbę przedstawiam dla zapoznania się schemat symetrycznego regulowanego zasilacza . Schemat jest dosyć prosty, parametry elementów są wskazane w komentarzach do schematu. http://www.homemade-circuits.com/2014/07/0-to-50v-0-to10amp-variable-dual-power.html
 • #9
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  No zgodził bym się lecz kolega potrzebuje do zasilania wzmacniaczy a to znaczy ze zaczyna z nimi przygodę. Zasilacze liniowe mają to do siebie że mocno się grzeją przy dużych prądach lecz lepiej wypadają od impulsowych, brak zakłóceń i szpilek które ciężko tłumić. Reasumując sam wole liniowe przy pracy z wzmacniaczami i komparatorami. Co do zaproponowanego zasilacza to przy zwarciu wszystko szlag trafi :-). I nie mówcie o bezpiecznikach bo swoista gra pomiędzy krzemem a topikiem kończy się wiadomo jak .
 • #10
  aksakal
  Tube devices specialist
  Krytykę układu zrobić łatwo, a zarekomendować układ - znacznie ciężej. Kolega ma niezupełnie rację, układ ma ograniczenie prądu.

  Dodano po 34 [minuty]:

  Kolego Poznawaczym! Przedstawiam ci dla zapoznania się jeszcze jeden wariant układu regulowanego zasilacza symetrycznego. Maksymalny prąd i napięcie zależą od wykorzystywanego transformatora i tranzystorów. Niuanse schematyczne j-101 Niuanse schematyczne j-101 Niuanse schematyczne j-101
 • #11
  Poznawaczym
  Level 10  
  Dziękuję wszystkim za pomoc :) .Jeśli będę chciał wykonac zasilacz symetryczny to wykonam najprostszy schemat (dużo jest na google),lub kupię zamiast transformatora przetwornicę (+-30v, 0) i będę miał czym zasilic wzmacniacz mocy(J-035 z jabela) który planuję złożyc.W tym momencie skupie się na zasilaczu niesymetrycznym J-031 i powiększeniu jego amperażu.Panowie bardzo pomogli, Dam znac jak złożę kity J-031_Zasilacz_laboratoryjny_0_30V_0_1A(teraz będzie 5A)Zestawy do własnego montażu już w drodze od jabela.
 • Helpful post
  #12
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Ja bym zaproponował taki układ zasilacza. Swego czasu zaprojektowany dla Z. Raabe. Według tego układu nadążnego można w zasadzie przebudować dowolny zasilacz na symetryczny.
 • #13
  Poznawaczym
  Level 10  
  Tak! Udało mi się zmajstrować zasilacz stabilizowany z waszą pomocą,oczywiście działa.
  Nie jest symetryczny ale w przyszłości można przerobić na tego typu.
  Miałem problem z regulacją progu prądowego (potencjometr montażowy). Podłączyłem żarówkę 12v 2A i ustawiłem potencjometr tak aby potencjometrem wykonawczym można było regulować prąd jak najpłynniej od najmniejszej wartości.Z napięciem nie ma problemu 0.1-30v.
  Trzeba na początku troszkę dodać napięcia [v]późnej lekko podwyższyć prąd i mamy źródło zasilania.Napięcie można regulować przy zerowym prądzie.

  Miałem problem z tranzystorami bd6xx (nie pamiętam) kupiłem w sklepie elektronicznym , okazało się że dwie pary tranzystorów było przebite na kolektorze i emiterze (w dwóch kierunkach) było zwarcie.
  To był problem ze nie mogłem odpalić zas. stab. za pierwszym razem.

  22 maja publikuję zdjęcia zasilacza na tym forum.Mam zamiar zrobić miernik napięcia i prądu 7 segmentowego wyświetlacza.Muszę się zaopatrzyć w rejestr przesuwny mikrokontroler oraz kilka półprzewodników.Wierzę że z waszą pomocą zapewne się uda to zrobić.
 • #14
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Dobrym tranzystorem mocy jest 2N2055 lub zamiennik JM15003 lecz o lepszych parametrach. Po cóż koledze miernik na procesorze ? Nie lepiej zaczynać od cyfrowych kostek ICL 7107 ? Nauczyć się dobierać napięcia odniesienia, dobór rezystorów itd. Zawsze można kupić gotowy miernik panelowy ale po co ? Zero nauki z tego.
 • #15
  Poznawaczym
  Level 10  
  Teraz zasilacz prezentuje się własnie tak:
  Niuanse schematyczne j-101

  Niuanse schematyczne j-101

  Niuanse schematyczne j-101

  w przyszłości dodam miernik panelowy który zrobię z tego (pozostałości z dekodera satelitarnego):

  Niuanse schematyczne j-101

  Niuanse schematyczne j-101

  Dodano po 1 [minuty]:

  ICL 7107 tego typu układ mierzy również prąd?
 • #16
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Oczywiście że tak oraz może mierzyć wszystko co chcesz dodając przetworniki różnych wartości elektrycznych.
 • #17
  Poznawaczym
  Level 10  
  Na wyjściu w zasilaczu stabilizowanym dodałem diodę prostowniczą i cewkę
  (na szynie plusowej + )równolegle z odbiornikiem aby zabezpieczyć przed zwarciem.Czy zrobiłem dobre zabezpieczenie?
  Znalazłem dwa schematy ICL 7107 dla pomiaru prądu i napięcia. Moje 2 pytanie brzmi, jak zrobić przełączenie miedzy schematem prądowym a napięciowym żeby nie dodawać drugiego wyświetlacza 7 segmentowego(układ musi być wtedy na dwóch scalakach ICL 7107)?

  Dla pomiaru napięcia:
  Niuanse schematyczne j-101

  Dla pomiaru prądu:
  Niuanse schematyczne j-101

  Zdjęcia zaczerpnięte z strony:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1633068.html

  Dodano po 15 [minuty]:

  schemat zabezpieczenia przed zwarciem.

  Niuanse schematyczne j-101
 • #18
  aksakal
  Tube devices specialist
  Taki układ zabezpieczenia przed zwarciem nie ma sensu, on nic nie zabezpieczy. Przed zwarciem zabezpiecza układ ograniczenia prądu, lecz tylko krótkotrwale, bo przy długotrwałym zwarciu tranzystor się przegrzeje.
 • #19
  Poznawaczym
  Level 10  
  znalazłem kilaka zabezpieczeń użyłem najprostszego z dioda.Słyszałem o zabezpieczeniu z mos-fet na szynie ujemnej (źródło ,Dren) z bazą do szyny plusowej ponoć jest najlepsze (nie mam mosfeta).Znalazłem również takie zabezpieczenie ,tylko nie wiem jeżeli dam na cewkę przekaźnika 30V a przekaźnik jest na 25V(może dojść do spalenia przekaźnika), nie wiem czy zadziała również przy niskich napięciach. Waszym zdaniem jakie zabezpieczenie jest najlepsze i tanie , skuteczne do realizacji w zasilaczach stabilizowanych?


  Niuanse schematyczne j-101
 • #20
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Do zabezpieczenia przed zwarciem stosuje się różne metody zabezpieczeń. Najlepszym rozwiązaniem jest kontrola prądu za pomocą rezystora bocznikowego połączonego ze wzmacniaczem oraz układ wyzwalający lub ograniczający prąd. Co do prostych rozwiązań to można zastosować bezpieczniki topikowe, bimetaliczne, miniaturowe bezpieczniki automatyczne nad prądowe, bezpieczniki polimerowe itd. Wszystko zależy do jakiego typu zasilania oraz prądu, potrzebujemy danego rozwiązania. W każdym bądź razie w każdym rozwiązaniu zasilacza z transformatorem sieciowym powinniśmy zastosować bezpiecznik szybki, topikowy dobrany do prądu znamionowego po stronie pierwotnej transformatora. Zwarcie w zasilaczu liniowym może nastąpić jedynie poprzez uszkodzenie diod mostka rzadziej tranzystora mocy ze źle dobranym tranzystorem sterującym. W wielu przypadkach ten drugi odparuje.

  Co do przełącznika pomiaru napięcie-prąd, można zastosować przełącznik mechaniczny dwu pozycyjny lub przekaźnik. Oczywiście połączenia należy zastosować za dzielnikiem zakresu napięcia, natomiast prąd bezpośrednio z rezystora bocznikującego.
 • #21
  aksakal
  Tube devices specialist
  Myślę, niezupełnie poprawnie zrozumiałeś użycie diody dla obrony od zwarzia. Dioda może zabezpieczyć obronę od nieprawidłowego podłaczania akumulatora przy użyciu zasilacza dla ładowania akumulatora .Bespeczniki topikowe, nawet szybkie, też nie dają gwarancji od zwarcia . Jak pokazuje praktyka, przy uszkodzeniu oni spalają się ostatnimi . To potwierdzają i góry aparatury w serwisach.
 • #22
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Co do ładowania akumulatora to się zgodzę, dioda zabezpieczy całą elektronikę zasilacza przed zmianą polaryzacji akumulatora. Jednak to nie zwarcie lecz przebiegunowanie gdyż akumulator ma większą energie niż sam zasilacz.
 • #23
  Poznawaczym
  Level 10  
  Dalej nie wiem jakie zabezpieczenie zastosować ,bo nadal jest po staremu.Chodzi o to żeby dodać bezpiecznik szybki na wyjściu z przekaźnikiem?Proszę mi odpowiedzieć na pytania dotyczące układu ICL 7107,będę wdzięczny.Pozdrawiam.

  schemat poglądowy:

  Niuanse schematyczne j-101
 • #25
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Chyba elektronicznego bezpiecznika. Elektronowe to się mówiło na lampowe :-) he he Owszem takich bezpieczników jest masa jednak gorzej z regulacją prądu zabezpieczenia a konkretnie z opóźnieniem zadziałania w przypadku zasilania silników czy innych urządzeń potrzebujących większy prąd rozruchu. Chodzi o to by takie zabezpieczenie przetrzymało ten zwiększony prąd sekundę lub więcej.
 • #26
  Poznawaczym
  Level 10  
  Znalazłem takie rozwiązanie bezpiecznika elektronicznego:

  Niuanse schematyczne j-101

  Nie wiem ile wyniesie koszt realizacji bo sporo tych półprzewodników.
 • #28
  Poznawaczym
  Level 10  
  Pomógł mi Pan bardzo, ale chciał bym coś na mim poziomie coś łatwiejszego skutecznego zawierającego małą ilośc elementów elektronicznych,znalazłem coś takiego "electronic fuse" można to zastosować?proszę o sprawdzenie schematu.

  strona schematu:

  http://circuitsbook.com/electronicfuse.html

  obrazek:

  https://obrazki.elektroda.pl/9275939000_1464873992.jpg

  Nie wiem jak to będzie działać realnie.Jak skonfigurowac schemat aby pracował w granicach
  3-30V?
 • #29
  Poznawaczym
  Level 10  
  Pan cooltygrysek wyjaśnił mi zasadę działania w prywatnej wiadomości.W jaki sposób wpiąć przycisk reset bo po każdym odcięciu zasilana do układziku trzeba nie doprowadzać napięcia aby ponownie zabezpieczenie zadziałało, oraz aby układ zaczą od nowa przewodzić napięcie od źródła zasilania stabilizowanego.Po każdym zadziałaniu układ nie przewodzi.Proszę o pomoc z podzieńką za wcześniejsze wiadomości.
 • #30
  aksakal
  Tube devices specialist
  Między wyjściem stabilizatora i wejściem bezpiecznika włącz przycisk bez fiksowania, kontakty której w startowej pozycji są zamknięte, a przy naciśnięciu przerywają się. Kontakty muszą wytrwać maksymalny prąd zasilacza.