Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rneg2 citroen - Rozbudowa nagłośnienia w citroenie C4 II

neoplus 13 May 2016 20:44 7548 17
Computer Controls
    neoplus
    Level 11  
    Witam. Od razu uprzedzam że jestem totalnym laikiem w temacie car audio. Mam zamiar rozbudować system nagłośnienia w moim Citroenie C4 II z 2011 roku. Montowali tam zestaw Denon z wooferem i wzmacniaczem w bagażniku
    [img] rneg2 citroen - Rozbudowa nagłośnienia w citroenie C4 II
    Ja mam wbudowane radio rneg2 z kolorową nawigacją bez systemu Denon.

Ale do rzeczy. Chciałem dokupić woofer ze wzmacniaczem do mojego auta i tak by było najprościej, ale nie znalazłem schematu podłączenia do mojego radia.
    Zamierzam więc zacząć od wygłuszenia drzwi przód i tył pianką chyba STP 50x70 za 35 zł szt. Następnie chcę dołożyć twitery w tylne drzwi, bo jest tam tylko miejsce na to, wykonać sam zabudowę w bagażniku na podobieństwo oryginalnego woofera, oraz dokupić wzmacniacz z wejściem hi imput do podłączenia wysokiego wejścia pod tylne głośniki. I tu mam następujące pytania do Was koledzy.
    1. Czy dobrze kombinuję z tą pianką STP, czy może polecacie coś innego
    2. Czy dokładając twitery do tylnych drzwi mogę podpiąć się do głośników które już tam są, bo nie ma wyprowadzenia na nie osobno.
    3. Jaki wzmacniacz dokupić do zasilenia samego woofera
    4. Z jakiego materiału zbudować woofer do zabudowy bagażnika.
    5. Jak podłączyć wzmacniacz do głośników tylnych poprzez wejście hi imput.
    6. Czy mogę podłączyć wzmacniacz do działających głośników, czy muszę je wypiąć żeby nie skopcić radia.
    7. Proszę o jakiś schemat poglądowy głośniki tył+ wzmacniacz+ woofer.

Bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość dla laika. Proszę również o jakieś konkretne propozycje wzmacniacza, głośnika do woofera i całej reszty .[/img]
  • Computer Controls
    neoplus
    Level 11  
    A może ma ktoś schemat jak podłączyć oryginalny wzmacniacz przedstawiony na zdjęciu do radia rt6 rneg2. Mogę kupić na portalu oryginał z wtyczkami, ale co dalej rneg2 citroen - Rozbudowa nagłośnienia w citroenie C4 II
  • Computer Controls
    kamil trx
    Level 17  
    1. Chyba miałeś na myśli maty bitumiczne.
    2. Tak.
    3.Tu masz mnóstwo opcji, ale skoro już kupujesz wzmacniacz, to najlepiej jakąś czterokanałówkę, która zasili Ci głośniki (wg mnie raczej przednie) i subwoofer.
    4.MDF będzie ok.
    5.Po prostu: Hi Input to wejście na kable głośnikowe idące z radia.
    6.Na czas podpinania wszystkiego na Twoim miejscu dla bezpieczeństwa zdjąłbym klemy z akumulatora.
    7.Najlepiej daj znać, jak już kupisz ten wzmacniacz, to się Ciebie naprowadzi konkretnie, a nie teoretycznie.
    neoplus
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedź. Kupiłem matę stp butylową na zewnątrz drzwi i piankę kuaczukową na boczki. Wzmacniacz faktycznie może czterokanalowy ale jaki polecisz. Te głośniki 16,5 też chyba wymienię bo jakieś takie lekkie są, ale znowu pytanie na jakie. W przednie drzwi pewnie niskotonowe bo na podszybiu są twetery, ale w tylne może dwudrozne nisko średnio tonowe. A woofer może jakiś z serii pod siedzenia. Napisz. Może masz jakieś sugestie.
    kamil trx
    Level 17  
    Analizując sytuację i Twoje plany, sugerowałbym żeby raczej nie mieszać ze sobą głośników z różnych zestawów w celu utworzenia toru jednego kanału. Dlatego na Twoim miejscu kupiłbym na przód zestawy separowane odpowiedniego rozmiaru, a te tweetery z podszybia przełożył do tyłu, bo pisałeś że tam tweeterów brak. W takim układzie zestawy przednie i subwoofer byłyby zasilane ze wzmacniacza, a tył (gdybyś uznał, że nadal go potrzebujesz) prosto z radia.

Ponieważ domyślam się, że mimo sporej przebudowy systemu ze względu na nawigację i sterowanie chcesz zachować dotychczasowe radio, co zmusi Cię do korzystania z wejścia Hi Input, nie przesadzałbym z wydatkami na na tę inwestycję. Myślę że sprzęt ze średniej półki będzie odpowiedni i powinien Cię zadowolić. Więc może np. dość przyzwoite Hertz DSK 165.3, a ze wzmacniaczy np. Blaupunkt EMA455.
    Ale posłuchaj tego zanim kupisz, chyba że będziesz miał możliwość zwrotu.
    I zacznij od takiego układu i sprawdź, czy bas z tych 16-tek jest ok. Jeśli nie - coś się dołoży.
    neoplus
    Level 11  
    Witam ponownie. Przeglądałem zestaw który proponujesz i wygląda to dosyć dobrze. Nie wiem tylko czy dobrze rozumiem. Tweetery z przodu wymontować i zamontować na tylne drzwi. dokupione hertze zamontować na przednie drzwi i poprzez wejście Hi Imput podłączyć do wzmacniacza.
    Moje pytania w takim układzie są takie.
    1. Czy nie mając tweeterów z przodu to odsłuch będzie czysty, bo przecież scena powinna być z przodu.
    2. Jaki subwoofer zastosować i czy wogóle go przewidziałeś.
    3. wejście hi imput zastosować z przednich głośników razem z hertzami, czy tylnych oryginalnych.
    Dołączam schemat jak ja to widzę. Podpowiedz czy tak będzie dobrze.

Ps. Nie widzę u mnie w schemacie zwrotnic, więc je dołożyłem do schematu. rneg2 citroen - Rozbudowa nagłośnienia w citroenie C4 II
    kamil trx
    Level 17  
    1.Jak to "nie mając"?? Przecież te DSK to zestaw z tweeterami.
    2.Na razie żadnego, bo to będzie zależeć od tego, czy bas z hertzów uznasz za wystarczający. Ale nie martw się, nawet wtedy 4 kanały się nie zmarnują, bo na Twoim miejscu przetestowałbym Bi-Amping z tymi DSK.
    3. Proponuję na razie skupić się na froncie, więc rozłączasz kable z przednich głośników, wchodzisz nimi na Hi-Input we wzmacniaczu i z wyjścia głośnikowego wzmacniacza zasilasz DSK.
    Tył się zmieni tylko o tyle, że tweetery z podszybia trafią na tylne drzwi i będą zasilane wprost z radia. Więc na Twoim schemacie w miejscu oryginalnych tweeterów na podszybiu będą tweetery z zestawu DSK. Reszta jest ok.

Ale aż się prosi, żeby wycisnąć z hertzów i wzmacniacza co się da, dlatego podłączyłbym je w Bi-Ampingu zasilając z 4-rech kanałów wzmacniacza i z wykorzystaniem jego aktywnej zwrotnicy. Zatem zwrotka DSK na razie do pudełka.

Jaka szkoda, że w tym radiu nie ma wyjścia Pre-Out.
    neoplus
    Level 11  
    Nie bardzo rozumiem co masz na myśli DSK ?
    Tweetery z podszybia na tylne drzwi razem z oryginalnymi mają grać bezpośrednio z radia, a do przodu w drzwi hertz i pod szybą hertz tweetery z zestawu po wzmacniaczu. O to chodzi ?

Zerknij jeszcze na schemat tego mojego rt6, ale ja tu zwrotnic nie widzę.

W drzwiach jest miejsce na zwrotnice chyba, ale ich nie ma. Foto ale po wygłuszeniu boczków

Ps. Swoją drogą już po wygłuszeniu przednich drzwi słychać znaczną poprawę, ale lubię dobre brzmienie i zaryzykuję zmianę :D
    kamil trx
    Level 17  
    neoplus wrote:
    Nie bardzo rozumiem co masz na myśli DSK ?

DSK to zestaw Hertza, który Ci zaproponowałem, taka seria.

neoplus wrote:
    Tweetery z podszybia na tylne drzwi razem z oryginalnymi mają grać bezpośrednio z radia, a do przodu w drzwi hertz i pod szybą hertz tweetery z zestawu po wzmacniaczu. O to chodzi ?

Właśnie o to.

neoplus wrote:
    Zerknij jeszcze na schemat tego mojego rt6, ale ja tu zwrotnic nie widzę.

No i nic dziwnego. Właśnie dziwne by było, gdybyś w radiu tej klasy jakieś zwrotnice znalazł. Gdzieś na oryginalnym tweeterze powinien być kondensator i to jest właśnie seryjna zwrotnica.

Czy mógłbyś wkleić zdjęcie drzwi ze zdjętymi boczkami, bo... chyba mam pewne wątpliwości...
    kamil trx
    Level 17  
    Wszystko w porządku, całkiem nieźle to wyszło. Gratuluję.
    Daj znać, jak zainstalujesz nowe głośniki, bo ciekaw jestem wrażeń.
    neoplus
    Level 11  
    Hertz-e już zamówione. Wzmacniacz jeszcze nie. Napisz jeszcze czy mam wymienić kable te od radia do przednich głośników, które teraz będą zasilały hi imput we wzmacniaczu, bo te od wzmacniacza do zwrotnic i dalej do głośników dam 2x2,5mm. Wzmacniacz chcę dać pod siedzeniem kosztem półki której nie używam.
    kamil trx
    Level 17  
    Wzmacniacz nie będzie zbyt daleko od radia, więc wpływ tych kabli może się nie objawiać zbyt wyraźnie. Dla świętego spokoju pewnie bym je również wymienił, ale zaczekałbym z tym na wzmacniacz, żeby mieć możliwość porównania i zrobienia tego z przekonaniem.
    neoplus
    Level 11  
    Wymieniłem oryginalne głośniki z przodu na zestaw DSK, a tweetery z przodu przełożyłem do tyłu. Nie podłączyłem jeszcze zwrotnic, bo czekam na wzmacniacz, ale efekt jest powalający. Do destawu DSK zamówiłem jeszcze dystanse mdf, ale niestety mimo podania marki i rocznika nie pasują. Całe szczęście po zamontowaniu głośników, szyba otwiera się dobrze.
    Jest jeszcze sprawa, która mnie nurtuje. Z radia wychodzą osobno kable na tweetery i głośniki z przodu. Jakimi kablami mam się powpinać do wzmacniacza ? Tymi od niskotonowych, czy tweeterów. Bo do wzmacniacza wejdą dwa kanały Hi imput, a ze wmacniacza dwa kanały na zwrotnice i dalej nisko i wysokotonowe. Dwa pozostałe kanały ze wzmacniacza zostawię chyba jako rezerwę do mostkowanego subwoofera, który będę sam budował do bagażnika. Co do głośnika jaki będzie potrzebny do zabudowy suba to pomyślę później, bo na tą chwilę nie wiem ile tam wyjdzie litrów. Swoją drogą pozostanę przy wyborze hertz-ów, bo bardzo podoba mi się brzmienie tych głośników.
    BARDZO DZIĘKUJĘ KAMIL za pomoc w wyborze głośników i cierpliwość do mnie jako laika w temacie. Mam tylko nadzieję, że pomożesz mi do końca zbudować porządne audio w mojej cytrynie.

Dodano po 5 [minuty]:

"Ale aż się prosi, żeby wycisnąć z hertzów i wzmacniacza co się da, dlatego podłączyłbym je w Bi-Ampingu zasilając z 4-rech kanałów wzmacniacza i z wykorzystaniem jego aktywnej zwrotnicy. Zatem zwrotka DSK na razie do pudełka"

Doczytałem jeszcze Twoją sugestię na temat zwrotnicy, ale nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tym " Bi-ampingiem "
    powalla
    Moderator of CarAudio
    To moze warto na ten temat poczytac?
    neoplus
    Level 11  
    kamil trx. Doczytałem o Bi ampingu. Myślę tylko że jak podłączę cztery kanały pod przód nisko tonowe i tweetery to nie wystarczy mi kanału na subwoofer. Chociaż ciągle się waham czy potrzebuje suba. Bo mam teraz bez wzmacniacza a działa nie źle. Ale spróbuję podłączyć w bi ampingu i się okaże co dalej. Podpowiedz tylko czy podłączając tweetery i niskotonowe do wejścia hi imput we wzmacniaczu to czy wyjście ma jakieś znaczenie i jakie. Czy wzmacniacz ma oznaczenia np. hi imput 1 out 1 i tak dalej.
    Dzięki za cierpliwość i pomoc :)
    kamil trx
    Level 17  
    neoplus wrote:
    Myślę tylko że jak podłączę cztery kanały pod przód nisko tonowe i tweetery to nie wystarczy mi kanału na subwoofer.

Słuszne spostrzeżenie, ale takie właśnie było założenie. To jest instalacja na próbę, żebyś się przekonał, czy potrzebujesz suba. Jeśli się okaże, że tak, to się zmieni instalację.

neoplus wrote:
    Podpowiedz tylko czy podłączając tweetery i niskotonowe do wejścia hi imput we wzmacniaczu to czy wyjście ma jakieś znaczenie i jakie. Czy wzmacniacz ma oznaczenia np. hi imput 1 out 1 i tak dalej.

Po lewej stronie masz wejścia dla kanałów przednich (u Ciebie będzie to np. zasilenie tweeterów), odpowiednio -,+ dla kanału lewego i -,+ dla kanału prawego. A po prawej są wejścia dla kanałów tylnych (u Ciebie np. zasilenie niskotonowych) w kolejności jak powyżej. Ale sprawdź podpinając kable po kolei, na które wyjście dostajesz sygnał.
    roman344
    Level 1  
    Kamil gdzie umieściłeś zwrotnice? Wymieniam fabryczne z przodu i mam problem.