Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezygnacja z Polsatu w terminie 14 dni.

puchan 14 Maj 2016 01:51 6387 15
  • #1 14 Maj 2016 01:51
    puchan
    Poziom 14  

    Chciałbym kupić Polsat Cyfrowy z modułem Cam ale nie wiem czy ten zadziała u mnie w TV. Wymienić nie mogę na tuner. Wiem że mam 14 dni na sprawdzenie minus czas na dotarcie przesyłki. Czy mogę odstąpić od umowy w tym terminie przez internet? Jest tam coś takiego jak ICOK. A przez telefon? A jak tylko pisemnie pocztą to liczy się data wysłania? ITP. Podobno Polsat rzuca w tym temacie niezłe kłody pod nogi.

    0 15
  • #2 14 Maj 2016 09:28
    ekmir
    Poziom 24  

    Przy odstąpieniu od umowy raczej mało jest sytuacji aby druga strona była zadowolona, więc Polsat zapewne nie jest tu wyjątkiem.

    - konsument może odstąpić od umowy w terminie 14 dni od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią.

    * jeśli przedsiębiorca/sprzedawca nie poinformował konsumenta o jego uprawnieniu do odstąpienia od umowy termin do odstąpienia od umowy wynosi aż 12 miesięcy i liczony jest od upływu podstawowego, 14-dniowego terminu

    - konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy w dowolnej formie. Jednocześnie ustawa wprowadza możliwość złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do ustawy.


    Zapis "w ciągu 14 dni" oznacza termin złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, a nie termin wysłania towaru.

    0
  • #3 14 Maj 2016 19:10
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

    ekmir napisał:
    Zapis "w ciągu 14 dni" oznacza termin złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, a nie termin wysłania towaru.

    Ale reguluje to ustawa konsumencka - masz na odesłanie towaru 14 dni a druga strona ma kolejne 14 dni od otrzymania przesyłki na zwrócenie całej kasy za produkt.
    Zwrot towaru następuję na koszt i odpowiedzialność odsyłającego - i ta kwota nie podlega zwrotowi przez firmę (no chyba, że mają taki zapis w umowie z klientem - a CP tego tam nie ma).
    Towaru NIE można odnieść do sklepu i zwrócić sprzedawcy - zwrot musi nastąpić na dane podane przez CP.
    Odstąpić można tylko w formie trwałej (nic nie da, że ktoś zadzwoni i powie, że tego nie chce) - list, pismo, przez formularz kontaktowy z własnoręcznym podpisem (by nadać takiemu działaniu wiarygodność).
    Ja osobiście i tak zawsze do przesyłki dodaję odpowiednie pismo o odstąpieniu - nigdy nie miałem problemów ze zwrotem.

    0
  • #4 14 Maj 2016 20:24
    ekmir
    Poziom 24  

    Rozdział 4 USTAWY z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta
    Prawo odstąpienia od umowy
    Art. 27. Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35.

    Z tego zapisu nie wynika, że należy odesłać towar w terminie 14 dni.
    Tym bardziej, że:


    Art. 30. 1. Konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie można złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do ustawy.
    2. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

    oraz

    Art. 34. 1. Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę
    do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsię-
    biorca zaproponował, że sam odbierze rzecz. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem.

    Czyli odstąpić od umowy można np. w 13 dniu i od tego dnia konsument ma 14 dni na zwrot towaru.

    0
  • #5 14 Maj 2016 21:09
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

    ekmir napisał:
    odstąpić od umowy można np. w 13 dniu i od tego dnia konsument ma 14 dni na zwrot towaru.

    ekmir napisał:
    Zapis "w ciągu 14 dni" oznacza termin złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, a nie termin wysłania towaru.

    ;) .

    0
  • #6 14 Maj 2016 21:24
    ekmir
    Poziom 24  

    KOCUREK1970 napisał:

    ;) .


    To wynika wprost z zapisu ustawy.

    0
  • #7 14 Maj 2016 22:01
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

    Wiem, że wynika - bo sam to wskazałem - przytoczyłem tylko Twój akapit, gdzie początkowo miałeś inne zdanie.

    0
  • #8 14 Maj 2016 22:52
    ekmir
    Poziom 24  

    KOCUREK1970 napisał:
    ekmir napisał:
    Zapis "w ciągu 14 dni" oznacza termin złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, a nie termin wysłania towaru.

    Ale reguluje to ustawa konsumencka - masz na odesłanie towaru 14 dni a druga strona ma kolejne 14 dni od otrzymania przesyłki na zwrócenie całej kasy za produkt.


    Odnosiłeś się do mojego wpisu, w którym napisałem "w ciągu 14 dni oznacza termin złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, a nie termin wysłania towar", który jak najbardziej jest prawdziwy.

    Po co się więc wypowiadałeś, skoro niczego nie wniosłeś ? a jeśli już to tylko częściowo i w żadnym razie nie było to sprzeczne z moją wypowiedzią.

    Jeśli masz problem to sam wskaż ... i nie czepiaj się bezpodstawnie.

    0
  • #9 14 Maj 2016 23:11
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

    ekmir napisał:
    Odnosiłeś się do mojego wpisu, w którym napisałem "w ciągu 14 dni oznacza termin złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, a nie termin wysłania towar", który jak najbardziej jest prawdziwy.

    Radzę czytać na co i jak się odpowiada.
    KOCUREK1970 napisał:
    masz na odesłanie towaru 14 dni a druga strona ma kolejne 14 dni od otrzymania przesyłki na zwrócenie całej kasy za produkt


    I tu małe ostrzeżenie:
    Swego czasu w prawie telekomunikacyjnym trafiłem na zapis - że z takiej umowy można zrezygnować w 10 dni (zgodnie z tym prawem) - zalecam ostrożność w takich sytuacjach.
    Ustawa konsumencka a prawo telekomunikacyjne to nie to samo, ale firmy stosują takie kruczki, że na tą drugą się powołują w swoich regulaminach - trafiłem na to rok temu w T Mobile.

    Właśnie w tej chwili przygotowuję odstąpienie od takiej umowy, tylko zawartej z Polkomtelem - i tu operator powołuje się na zapisy prawa telekomunikacyjnego! - które jak już wskazałem, na odstąpienie od umowy daje klientowi tylko 10 dni - czyli operatorzy NADAL stosują taki manewr - nie ustawa konsumencka (odstąpienie od umowy 14 dni), ale prawo telekomunikacyjne (odstąpienie od umowy 10 dni).

    Do Autora.
    PROSZĘ 5 RAZY UWAŻNIE PRZECZYTAĆ EWENTUALNĄ UMOWĘ - i w razie odstąpienia zastosować się do zawartych tam wskazówek - bo błędnie wskażemy tryb odstąpienia od takiej umowy, lub przegapimy podany tam czas na nasze odstąpienie i może takie odstąpienie być nieskuteczne - OSTRZEGAM.

    0
  • #10 15 Maj 2016 09:08
    puchan
    Poziom 14  

    No toście mi pomogli. Czyli loguję się u nich, zamawiam moduł CAM. Ten idzie do 7 dni czyli pewnie 7 dni. Przychodzi i ja mam... 1 dzień albo i nie na test żeby ew. zrezygnować i szybko odesłać listem rezygnację żeby doszła przez ostatnie 7 dni jaki mi zostały...he he he. A gdzie zabawy z talerzem, łapaniem aktywacji itp? Może się uda, a może nie. OK. To jak nie zdążę to jak zerwać umowę i ile to kosztuje? Swoją drogą dlaczego w układzie ten co płaci i ten co ciągnie, ten co płaci jest bity po d... ... w środku Europy? Jarek, bierz się za to.

    0
  • #11 15 Maj 2016 09:33
    1098678
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 15 Maj 2016 09:50
    puchan
    Poziom 14  

    W zasadzie piszę w imieniu brata co mieszka na zad... i tylko internet ew. pogaduszka za panią przez telefon. A brat ma LC-60LE652E Sharpa. I nie jest on na oficjalnej stronie współpracy. Ale podobno jak ma tuner DVB-S2, wejście na moduł CAM CI + i antenowe SAT to ma działać. No ale nie wiadomo czy na 100%.

    0
  • Pomocny post
    #13 15 Maj 2016 15:23
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

    puchan napisał:
    Czyli loguję się u nich, zamawiam moduł CAM. Ten idzie do 7 dni czyli pewnie 7 dni. Przychodzi i ja mam... 1 dzień albo i nie na test żeby ew. zrezygnować i szybko odesłać listem rezygnację żeby doszła przez ostatnie 7 dni jaki mi zostały...he he he.

    To może iść np. nawet miesiąc (dla Ciebie nie ma to znaczenia) - 10, lub 14 dni liczysz od dnia kiedy to otrzymasz - liczymy to w dniach kalendarzowych.
    puchan napisał:
    A gdzie zabawy z talerzem, łapaniem aktywacji itp? Może się uda, a może nie

    Zleć to fachowcowi - zapłacisz i w godzinkę wszystko masz zrobione.
    puchan napisał:
    To jak nie zdążę to jak zerwać umowę i ile to kosztuje?

    Jeśli nie zdążysz zerwać umowy i zrobisz to po terminie - kara (jej wysokość określona jest w umowie).
    puchan napisał:
    Swoją drogą dlaczego w układzie ten co płaci i ten co ciągnie, ten co płaci jest bity po d... ... w środku Europy?

    A dlaczego ma być "bita" firma - ma zarabiać i to robi - a branie usługi nie jest obowiązkowe.

    0
  • #15 16 Maj 2016 00:11
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

    puchan napisał:
    Te dni kalendarzowe mnie uspokoiły

    A dla mnie to bandytyzm - jak sobota i niedziela może się do tego liczyć, jak w te dni żadna instytucja państwowa nie pracuje, nic nie załatwisz - jesteś "umoczony" a dni lecą, a wielokrotnie w firmie prywatnej też nic nie załatwisz, bo wszystko pozamykane.
    Jeśli tak ma być - to ja w niedzielę chcę by kurier odebrał ode mnie przesyłkę, chcę w sobotę nadać odstąpienie od umowy - nie można.
    To się zawsze wydaje duuużo dni na odstąpienie - tylko co z tego, że 10 czy 14 dni - jak z tego pierwszego realnie masz tylko 8 a z drugiego 10.

    Mój przykład - przesyłkę z rzeczonego PLUSA (Polkomtela) dostaliśmy 13.05.2016 - dlaczego nie mogę od niej już odstąpić w sobotę/niedzielę 14/15.05.2016 - bo to dni wolne od pracy - ale ja straciłem 2 dni - i odstąpienie pójdzie dopiero dziś 16.05.2016 - czyli niby z tych 10 dni straciłem już tak naprawdę nie 2 a 3 dni.

    0