Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do istniejącej domowej

14 Maj 2016 07:07 5607 33
  • Poziom 33  
    Podłączę się do tematu. Oto stan obecny.
    Kilka lat temu wymieniłem instalację w domku z czasów PRL na miedzianą.
    Od rozdzielnicy głównej zastosowane zostały trzy rodzaje przewodów: 5x2,5 oraz 5x4mm do pieców akumulacyjnych, kuchni, garażu itp, 3x1,5 do oświetlenia, 3x2,5 do gniazdek i całej reszty.
    Zabezpieczenie przedlicznikowe topikowe D 25A - jest OK.
    Zabezpieczenie za licznikiem B20 (przewody od licznika do rozdzielnicy 6mm2).
    W rozdzielnicy głównej są bezpieczniki typu B16A i 10A.

Planowane zmiany.
    1. Zabezpieczenie za licznikiem B20 - chcę zmienić na C25 bo to jako jedyne wyłącza się przy długotrwałym poborze dużej mocy, a dalsze bezpieczniki nie wyłączają się nigdy. Obecne działa jako ogranicznik mocy. Zakładam że w przypadku dłuższego rezystancyjnego przekroczenia mocy jak np. ładowanie pieców akumulacyjnych zadziała B16 na obwodach pieca lub ten C25, a nie D25 przed licznikiem.
    2. Obwód garażu (kabel w ziemi ok 10m. 5x4) zamierzam zabezpieczyć C16. Będzie pracował przez kilkanaście minut silnik 4kW. Pozostałe obwody garażu jak światło i gniazda 230 zabezpieczone B16 i B10.
    3. Wszystkie obwody 2,5mm2 B16, a 1,5mm2 B10.
    4. Elektrownia fotowoltaiczna 7-12kW wpięta za zabezpieczeniem C25, ale przed rozdzielnicą główną przewodem 5x6mm2. Jakie bezpieczniki nadprądowe zastosować w rozdzielnicy PV? Mają mieć funkcję ochrony przed zwarciem oraz rozłączającą. Maksymalne długotrwałe prądy na fazę to 15-18A. Waham się pomiędzy C20, a B20.

Zmiany mają na celu zwiększenie wykorzystania dostępnej mocy oraz poprawienie selektywności zabezpieczeń. Proszę o uwagi.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    [quote="Jan_Werbinski"]
    Planowane zmiany.
    Cytat:
    1. Zabezpieczenie za licznikiem B20 - chcę zmienić na C25 bo to jako jedyne wyłącza się przy długotrwałym poborze dużej mocy, a dalsze bezpieczniki nie wyłączają się nigdy.

Trzeba popatrzeć w charakterystyki czasowo-prądowe zabezpieczeń ponieważ w pewnych zakresach pokrywają się ze sobą, dlatego projektanci dają np C25 > B20.
    W Twoim wypadku przy przedlicznikowym D25 obstawiałbym raczej C20, ale możliwe, że C25 też będzie OK, trzeba sprawdzić.

Cytat:
    2. Obwód garażu (kabel w ziemi ok 10m. 5x4) zamierzam zabezpieczyć C16. Będzie pracował przez kilkanaście minut silnik 4kW. Pozostałe obwody garażu jak światło i gniazda 230 zabezpieczone B16 i B10.

Dla silnika charakterystyka B odpada, co prawda zależy to jeszcze od typu rozruchu, ale doradzałbym C. W zasadzie kabel śmiało można zabezpieczyć C20 i tego bym się trzymał.

Cytat:
    3. Wszystkie obwody 2,5mm2 B16, a 1,5mm2 B10.

OK
    Cytat:
    4. Elektrownia fotowoltaiczna 7-12kW wpięta za zabezpieczeniem C25, ale przed rozdzielnicą główną przewodem 5x6mm2.

Daj tu chociaż FR - w przeciwnym wypadku nie będziesz miał możliwości odłączenia tego obwodu bez wyłączenia zasilania w całym obiekcie

Cytat:
    Jakie bezpieczniki nadprądowe zastosować w rozdzielnicy PV? Mają mieć funkcję ochrony przed zwarciem oraz rozłączającą. Maksymalne długotrwałe prądy na fazę to 15-18A. Waham się pomiędzy C20, a B20.

Zależnie od mocy C16 - C20, każdy inwerter ma podany max prąd po stronie AC - zabezpieczenie powinno być większe od niego. Charakterystyka B czasami wyzwala przy dłuższej produkcji z mocą maksymalną.
  • Poziom 32  
    Jan_Werbinski napisał:
    Zabezpieczenie za licznikiem B20 - chcę zmienić na C25

Po co....ono tam w ogóle jest?

Dodano po 2 [minuty]:

Przecież ..
    Jan_Werbinski napisał:
    Zmiany mają na celu zwiększenie wykorzystania dostępnej mocy oraz poprawienie selektywności zabezpieczeń.
  • Poziom 1  
  • Poziom 18  
    Jan_Werbinski napisał:
    Oto stan obecny.

Narysuj i wrzuć schemat tej instalacji. Nanieś wartości zabezpieczeń i przekroje przewodów, moc odbiorów... Im więcej informacji tym lepiej.

Zmiana zabezpieczeń bez pomiarów IPZ to rzecz bardzo... mało rozważna... bo można się pozbawić ochrony przeciwporażeniowej.

Jakie wartości IPZ są w ostatnim protokole z pomiarów? Tym obowiązkowym, co pięć lat.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 33  
    jann111 napisał:

Przecież ..
    Jan_Werbinski napisał:
    Zmiany mają na celu zwiększenie wykorzystania dostępnej mocy oraz poprawienie selektywności zabezpieczeń.

Jest bo zostało błędnie zamontowane przy okazji poprzedniego remontu instalacji. Jest to jedyne zabezpieczenie, które się uaktywnia podczas dużego obciążenia np. podczas II taryfy, kiedy na raz włączone są bojlery i piece akumulacyjne oraz AGD.

Dodano po 8 [minuty]:

elvis13 napisał:

Narysuj i wrzuć schemat tej instalacji. Nanieś wartości zabezpieczeń i przekroje przewodów, moc odbiorów... Im więcej informacji tym lepiej.

Zmiana zabezpieczeń bez pomiarów IPZ to rzecz bardzo... mało rozważna... bo można się pozbawić ochrony przeciwporażeniowej.

Jakie wartości IPZ są w ostatnim protokole z pomiarów? Tym obowiązkowym, co pięć lat.

Nie mam gotowego schematu, a rysowanie tego wszystkiego to spore zadanie. Tym bardziej że nie wspominam o już istniejących obwodach sterowanych czasowo na styczniku i planowanych sterowanych Wattouterem i dodatkowymi przekaźnikami SSR. Nie komplikujmy tego niepotrzebnie.

Słup - linia napowietrzna - zabezpieczenie przedlicznikowe DII 25A gG topikowe - licznik ZE - przepięciówki - B20 (do wymiany na C25) - 6mm2 i punkt wpięcia PV - podlicznik - rozdzielnica główna z różnicówkami oraz obwodami na C16, B16 i B10.

Do jednej z przepięciówek (trójfazowej) jest wpięte 5x4mm do kolejnej rozdzielnicy w piwnicy, a z niej idzie 5x4mm do rozdzielnicy garażu oraz obwody w piwnicy.

Skrzynka rozdzielcza PV to patrzac od strony inwerterów - C20 (będzie) działające także jako rozłącznik - 4mm2 - różnicówka - licznik - 5x6mm do punktu wpięcia w poprzednim akapicie.

Pomiarów IPZ nie robiłem. Zwłaszcza obowiązkowych. Nie ma większych problemów z pracą instalacji poza wyłączaniem się B20 podczas pracy dużej ilości obciążeń rezystancyjnych.
    Wszystkie zabezpieczenia już były zmieniane dwukrotnie od czasu budowy więc nie mają nic wspólnego z oryginalnym projektem, na którym jest dwuprzewodowa instalacja aluminiowa z zerowaniem.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Jan_Werbinski napisał:
    B20 (do wymiany na C25)

Nie zrozumiałeś mnie. To B20 nie do wymiany lecz do likwidacji. Po co ta piramida zabezpieczeń?
    Nie po to bulisz za moc aby ją potem limitować.
  • Poziom 33  
    B20 do zmiany na C25 jest pierwszym nieplombowanym zabezpieczeniem. Służy także jako główny wyłącznik prądu w budynku podczas grzebania w dalszych obwodach.
  • Poziom 32  
    Jan_Werbinski napisał:
    B20 do zmiany na C25 jest pierwszym nieplombowanym zabezpieczeniem. Służy także jako główny wyłącznik prądu w budynku podczas grzebania w dalszych obwodach.

Błąd. Do tego służą rozłączniki izolacyjne.
  • Poziom 33  
    To właśnie jest rozłącznik izolacyjny. Tyle że lepszy model, bo bezpiecznikowy. Ma także dużą zaletę, że pozwala odłączać poszczególne fazy niezależnie. Same zalety.
    Pomijam że jedna z zalet to też wada - ewentualne oddzielne wyłączanie faz nie będzie zdrowe dla trójfazowej sprężarki, ale ona będzie włączana dwa razy w roku na kilkanaście minut pod kontrolą.
  • Moderator
    Jan_Werbinski napisał:
    To właśnie jest rozłącznik izolacyjny. Tyle że lepszy model, bo bezpiecznikowy. Ma także dużą zaletę, że pozwala odłączać poszczególne fazy niezależnie. Same zalety.

I co się kłócisz, kiedy Ci dobrze radzą? Czemu próbujesz wyważać otwarte drzwi i udowadniać światu jakich odkryć nie dokonałeś? Proponuję powrót do zasad podręcznikowych.
  • Poziom 33  
    Bo nie rozumiem czym się w moim zastosowaniu różni rozłącznik od bezpiecznika, jeśli nie zamierzam odłączać N. I nijak nie mogę znaleźć w sieci uzasadnienia. Nie mogę też znaleźć żadnej przewagi rozłącznika nad bezpiecznikiem. Widocznie wymagam łopatologicznego wyjaśnienia.
    Po lekturze tego wątku też nie rozumiem jakie zalety miałby w moim przypadku rozłącznik poza zabraniem cennego miejsca w ciasnej skrzynce.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1341377.html
    Dodam, że nie używam tego często. Raz na kilka - kilkanaście miesięcy.

Chodzi o widoczną przerwę w obwodzie?
  • Poziom 1  
  • Moderator
    Dlatego też radziłem powrót do zasad podręcznikowych. Zabezpieczenia stosujemy w miejscach zmiany przekroju przewodów w instalacji, a skoro te prowadzące do licznika mamy zabezpieczone przed licznikiem, to na Boga, po co je zabezpieczać za licznikiem, kiedy mają ten sam przekrój? Żeby wprowadzać fałszywe alarmy i niestabilność w pracy instalacji? Co ma ci zabezpieczać ten aparat, rozdzielnicę???
    Owszem, stosujemy rozłącznik, ale to jest aparat ściśle technologiczny, bez wpływu na pracę instalacji. Pozwala nam zdjąć napięcie z rozdzielnicy, kiedy potrzebujemy w nią ingerować, ale nic więcej! On nie ma niczego zabezpieczać, nie do tego służy!
    Natomiast pracę obwodów i przewody zasilające odbiorniki, zabezpieczamy w rozdzielnicy stosownym zestawem aparatów.
    Mnożenie bytów jest takim samym błędem, jak i tworzenie braków. Nadmiar niczemu nie służy, oprócz dobrego samopoczucia inwestora, że go na to stać.
  • Poziom 33  
    Nie mają tego samego przekroju. Przed licznikiem jest stary, gruby kabel aluminiowy i na nim jest D25A. To idzie do licznika ZE, a stamtąd 6mm miedź do przepięciowego, B20/C25, 6mm do rozdzielnicy głównej.
    Jeżeli zlikwiduję B20/(C25 plan) na rzecz rozłącznika, to w przypadku pomyłkowego podłączenia zbyt dużej mocy na jednej z fazy zadziała zabezpieczenie plombowane D25. Chciałbym tego uniknąć choćby minimalną separacją poprzez C25. Chociaż lepiej separować będzie B20, ale z kolei ono właśnie jest zbyt czułe i zbytnio ogranicza moc. No i to że będzie co najmniej jeden silnik trójfazowy 3-4 kW.
    Jeżeli zastosuję rozłącznik zamiast C25, to typowy obwód będzie zabezpieczony tak: B16 na obwodzie i potem od razu D25 plombowane. Chcę coś pomiędzy. Było B20, ale się nie sprawdza.
    Wydaje mi się że bezpiecznik nadprądowy wobec rozłącznika stanowi w tym przypadku wartość dodaną. Rozłącza i na dodatek odrobinę separuje. Aha i nie dam rady dodatkowo zmieścić rozłącznika, bo to kolejne trzy-cztery moduły.
  • Poziom 32  
    Kolego, czego Ty tu oczekujesz? Masz jakieś urojone wizje i szukasz i dla nich poparcia na forum. Masz pecha, trafiłeś na forum stricte techniczne.
  • Poziom 33  
    D zamontowała elektrownia. Zapytam ich. Może nie chcą żebym co chwila płacił 20 za plombowanie?
  • Moderator
    Jan_Werbinski napisał:
    Nie mają tego samego przekroju. Przed licznikiem jest stary, gruby kabel aluminiowy i na nim jest D25A. To idzie do licznika ZE, a stamtąd 6mm miedź do przepięciowego,

Chcesz mi powiedzieć, że stary, gruby kabel aluminiowy, podzielony zabezpieczeniem, idzie następnie do licznika i na jego zaciskach jest połączony z miedzianym?
    Sorry, ale ktoś tu chyba zbyt wiele użył dzisiaj.
    Jeśli napisałeś prawdę, to więcej porad nie mam. Taka instalacja nadaje się wyłącznie do testu nowego granatu, a później powinna być wykonana od nowa.

Jan_Werbinski napisał:

Wydaje mi się że bezpiecznik nadprądowy wobec rozłącznika stanowi w tym przypadku wartość dodaną.

Nie tylko to Ci się wydaje.
  • Poziom 33  
    Co złego jest w aluminium? Czy zupełnie nową, roczną, aluminiową linię napowietrzną do słupa też mam potraktować granatem?
    OIDP nie styka się z miedzią. Są osobne zaciski. Będzie okazja to sprawdzić z okazji wymiany licznika na dwukierunkowy. Temat korozji galwanicznej znam, ale co zrobić jeśli ZE dalej używa aluminium?
  • Moderator
    Sorry, skoro wiesz lepiej, to szkoda mi czasu
  • Poziom 19  
    jann111 napisał:
    .... To B20 nie do wymiany lecz do likwidacji. Po co ta piramida zabezpieczeń?....

W mojej okolicy ZE życzy sobie właśnie w ten sposób wykonanego przyłącza, np:
    - przedlicznikowe wkładki topikowe lub ogranicznik mocy > plombowane
    - zalicznikowe charakterystyka "C" o odpowiedniej do zamówionej mocy wartości > w niektórych wypadkach również to plombowali, teraz już od tego odeszli.

Nie wiem, jak jest w rejonie autora, ale może być podobnie.
  • Poziom 18  
    Dziwne jakieś to ZE. Tak jakby urządzenia za licznikiem uznawali za swoje.
  • Poziom 43  
    Peter134 napisał:
    Dziwne jakieś to ZE. Tak jakby urządzenia za licznikiem uznawali za swoje.

To wynika z zakupionego przydziału mocy. Pozatym kolego granica własnośći ZE i Twoja jest kilka metrów wyżej na początku WLZ i cała skrzynka i jej uposażenie jest Twoje ty za to płacisz i dbasz .

W tauronie za licznikiem jest ogranicznik mocy i też jest plombowany.
    Przed licznikiem rozłącznik bezpiecznikowy też plombowany.
  • Poziom 39  
    Jan_Werbinski napisał:
    Nie mają tego samego przekroju. Przed licznikiem jest stary, gruby kabel aluminiowy i na nim jest D25A. To idzie do licznika ZE, a stamtąd 6mm miedź do przepięciowego, B20/C25, 6mm do rozdzielnicy głównej.
    Nic "nie kumasz". Dlatego koledzy cię wysłali do szkoły.
    Jan_Werbinski napisał:
    Jeżeli zlikwiduję B20/(C25 plan) na rzecz rozłącznika, to w przypadku pomyłkowego podłączenia zbyt dużej mocy na jednej z fazy zadziała zabezpieczenie plombowane D25.
    Nie masz prawa niczego robić bo się nie znasz.
    Jan_Werbinski napisał:
    Chciałbym tego uniknąć choćby minimalną separacją poprzez C25. Chociaż lepiej separować będzie B20, ale z kolei ono właśnie jest zbyt czułe.
    Nie ma takiego pojęcia jak separacja bezpiecznikami.
    B20 wcale nie jest bardziej czułe niż C25.
    Kolego., projektowanie instalacji to dla ciebie za wysoka poprzeczka.
    To zadanie dla fachowca.
  • Poziom 33  
    Fachowcy już byli. Podłączyli gniazdka w kuchni 3x1,5mm i nie chcieli robić różnicówek. Dzięki za pomoc.

Jan_Werbinski napisał:

Zmiany mają na celu zwiększenie wykorzystania dostępnej mocy oraz poprawienie selektywności zabezpieczeń. Proszę o uwagi.

Tak jak pisałem na samym początku chodzi o selektywność, a nie separację.
    Czepiasz się przejęzyczenia, a wystarczy spojrzeć o której godzinie to pisałem i przeczytać cały wątek ze zrozumieniem, a nie tylko od ostatniej wiadomości.

Dodano po 7 [minuty]:

CYRUS2 napisał:

B20 wcale nie jest bardziej czułe niż C25.
    Kolego., projektowanie instalacji to dla ciebie za wysoka poprzeczka.
    To zadanie dla fachowca.

Nie jest czułe na co? Na czułości? A na natężenie prądu?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    Jan_Werbinski napisał:
    Chciałbym tego uniknąć choćby minimalną separacją poprzez C25. Chociaż lepiej separować będzie B20, ale z kolei ono właśnie jest zbyt czułe.
    Jan_Werbinski napisał:
    Nie jest czułe na co? Na czułości? A na natężenie prądu?
    To się zdecyduj kolego czy jest zbyt czułe.
    Projektowanie instalacji wymaga wiedzy podstawowej.
    Jan_Werbinski napisał:
    Czepiasz się przejęzyczenia, a wystarczy spojrzeć o której godzinie to pisałem
    Czytając twoje teksty nie wygląda to na przejęzyczenie.
    Teksty kupy się nie trzymają, a kolega jeszcze się kłóci z moderatorem który ma rację. To też ma być przejęzyczenie ?
    Jan_Werbinski napisał:
  • Poziom 33  
    WojcikW napisał:
    pojęcia i dlatego trudno Ci cokolwiek wytłumaczyć. Zabezpieczenie przedlicznikowe to bezpieczniki topikowe 25A o charakterystyce gG, nie żadne D. Wyłączniki instalacyjne mają charakterystyki wyłączania B, C lub D (są jeszcze inne rzadko spotykane). Symbol DII to kształt (rozmiar) wkładek topikowych i nie ma to nic wspólnego z charakterystyką. Jest jedna zaleta wyłącznika instalacyjnego C25 zamiast rozłącznika. Zabezpieczenie przedlicznikowe jest po stronie ZE i tak do końca nie wiesz co tam jest założone, a człowiek jest omylny.

Czyli 25A gG niczym się nie będzie różnić pod względem selektywności z C25?
    Jak w takim razie zabezpieczyć się przed przekroczeniem mocy na fazie, aby nie zadziałał zaplombowany bezpiecznik topikowy?

Wg tego artykułu selektywność przeciążeniowa pomiędzy powyższymi chyba jednak występuje.
    http://www.fachowyelektryk.pl/technologie/apa...bezpieczajacych-alternatywne-rozwiazania.html
  • Użytkownik usunął konto