Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja fotowoltaiczna

14 Maj 2016 12:06 1248 2
  • Poziom 6  
    planuję zakup instalacji fotowoltaicznej i zastanawiam się jaki inwerter będzie dla mnie najlepszy( chodzi mi głównie o 1 lub 3 fazy)
    aktualnie mam podpięcie 3 fazowe i licznik 2 taryfowy,
    fazy są rozdzielone wg. pięter w domu na parterze jest:
    pompa ciepła (ok 750 w +1500W (grzałka aktualnie nie używana ale może być w przypadku nadmiaru energii), pralka( cały cykl prania pobiera ok 1500W)
    I piętro:
    telewizor, piekarnik , lodówka, (w przyszłości płyta indukcyjna), żelazko, oświetlenie (8 żarówek)
    II piętro:
    3 komputery, telewizor, oświetlenie(6 żarówek)

zaproponowano mi instalację 5KW z inwerterem 4,5 KW
    tylko nie wiem co będzie dla mnie korzystniejsze: spiąć wszystkie fazy i zamówić inwerter 1 fazowy i podłączenie do sieci jednofazowe, czy może inwerter 3 fazowy (inwerter dzieli moc po równo)

Głównie interesuje mnie aspekt związany z elektrownią może ktoś ma podobną instalację i podpowie jak to elektrownia liczy?
    co w sytuacji kiedy np. mam nadwyżkę na 2 fazach a na 3 mi brakuje?

w skrócie jakie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne 1 faza czy 3? i czy zostać przy 2 taryfach czy przejść na jedną?

A góry bardzo dziękuję za odpowiedź
  • Zasilacze UPS
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 19  
    robgal519 napisał:

w skrócie jakie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne 1 faza czy 3?

Przy jednej fazie nie masz problemu - produkujesz w 1 fazie i w jednej zużywasz, nadwyżki/niedobory są oddawane/pobierane z sieci i przy liczniku 1f nie ma niejasności z rozliczaniem tego. Musiałbyś jednak zmienić umowę z ZE na zasilanie 1f
    Przy zasilaniu 3f już może być różnie.
    Pierwsza sprawa to rozkład obciążeń w domu oraz okres doby w jakim one występują.
    Inwerter 3f będzie produkował po równo na każdą fazę - nadwyżki/niedobory energii będą oddawane/pobierane z sieci jednak sposób rozliczania tego przez licznik może być różny. W zasadzie wydaje się, że nie powinno być tutaj żadnych niejasności, jednak docierają już sygnały, że niektóre liczniki jakoś dziwnie "liczą"
    Druga to ich wielkość - może się okazać, że przy przepięciu wszystkiego na jedną fazę bez zmiany umowy zadziała zabezpieczenie przedlicznikowe.

Cytat:
    I czy zostać przy 2 taryfach czy przejść na jedną?

Tutaj trzeba policzyć w jakich porach ile energii zużywasz - koledzy już na forum takie wyliczenia prowadzili więc poszukaj odpowiedzi tam.

Ogólnie najbardziej opłaca się jak największą część wyprodukowanej energii zużywać na własne potrzeby,