Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

instalacja fotowoltaiczna

14 May 2016 12:06 2421 2
  • Level 8  
    planuję zakup instalacji fotowoltaicznej i zastanawiam się jaki inwerter będzie dla mnie najlepszy( chodzi mi głównie o 1 lub 3 fazy)
    aktualnie mam podpięcie 3 fazowe i licznik 2 taryfowy,
    fazy są rozdzielone wg. pięter w domu na parterze jest:
    pompa ciepła (ok 750 w +1500W (grzałka aktualnie nie używana ale może być w przypadku nadmiaru energii), pralka( cały cykl prania pobiera ok 1500W)
    I piętro:
    telewizor, piekarnik , lodówka, (w przyszłości płyta indukcyjna), żelazko, oświetlenie (8 żarówek)
    II piętro:
    3 komputery, telewizor, oświetlenie(6 żarówek)

zaproponowano mi instalację 5KW z inwerterem 4,5 KW
    tylko nie wiem co będzie dla mnie korzystniejsze: spiąć wszystkie fazy i zamówić inwerter 1 fazowy i podłączenie do sieci jednofazowe, czy może inwerter 3 fazowy (inwerter dzieli moc po równo)

Głównie interesuje mnie aspekt związany z elektrownią może ktoś ma podobną instalację i podpowie jak to elektrownia liczy?
    co w sytuacji kiedy np. mam nadwyżkę na 2 fazach a na 3 mi brakuje?

w skrócie jakie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne 1 faza czy 3? i czy zostać przy 2 taryfach czy przejść na jedną?

A góry bardzo dziękuję za odpowiedź
  • Level 19  
    robgal519 wrote:

w skrócie jakie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne 1 faza czy 3?

Przy jednej fazie nie masz problemu - produkujesz w 1 fazie i w jednej zużywasz, nadwyżki/niedobory są oddawane/pobierane z sieci i przy liczniku 1f nie ma niejasności z rozliczaniem tego. Musiałbyś jednak zmienić umowę z ZE na zasilanie 1f
    Przy zasilaniu 3f już może być różnie.
    Pierwsza sprawa to rozkład obciążeń w domu oraz okres doby w jakim one występują.
    Inwerter 3f będzie produkował po równo na każdą fazę - nadwyżki/niedobory energii będą oddawane/pobierane z sieci jednak sposób rozliczania tego przez licznik może być różny. W zasadzie wydaje się, że nie powinno być tutaj żadnych niejasności, jednak docierają już sygnały, że niektóre liczniki jakoś dziwnie "liczą"
    Druga to ich wielkość - może się okazać, że przy przepięciu wszystkiego na jedną fazę bez zmiany umowy zadziała zabezpieczenie przedlicznikowe.

Quote:
    I czy zostać przy 2 taryfach czy przejść na jedną?

Tutaj trzeba policzyć w jakich porach ile energii zużywasz - koledzy już na forum takie wyliczenia prowadzili więc poszukaj odpowiedzi tam.

Ogólnie najbardziej opłaca się jak największą część wyprodukowanej energii zużywać na własne potrzeby,