Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kłopot z odbiorem pasma VHF NFM

Dawirzo 14 Maj 2016 15:26 2400 10
 • #1 14 Maj 2016 15:26
  Dawirzo
  Poziom 4  

  Witam serdecznie!

  Piszę na tym forum pierwszy raz, jestem początkującym forumowiczem, dlatego w razie jakiś błędów dot. miejsca tematu proszę o wyrozumiałość.

  Rozpoczynam ten temat, gdyż mam zakupiony skaner częstotliwości pasm takich jak pasmo VHF AM 118-137 MHz, FM 88-108 MHz, a także pasmo VHF NFM 137-175 MHz, na którym zależy mi najbardziej. Model skanera to Intek Ar-109. Mieszkam przy granicy Rzeszowa i do tej pory używałem krótkiej, oryginalnej anteny lub dipolu wykonanego przez siebie. Można powiedzieć, że jakoś to chodziło, ale nie do końca. Odbierane fale często nie docierały w całości lub tylko "jednostronnie", mianowicie chodzi mi o to, iż dyspozytor np. straży pożarnej był słyszany, a jednostki w akcji (wozy) niestety już nie. Uznałem więc, iż antena jest zbyt "słaba", krótka, więc mało zbiera. Wybrałem się do sklepu, zakupiłem porządną antenę firmy Sirio. Jest to antena Sirio SD 1300/UHF. Myślałem, że po za kupie tak dobrej anteny odbiór przez skaner będzie o niebo lepszy. Jednak zawiodłem się. Sygnał odbioru nie był wcale lepszy, powiedziałbym nawet, że nie zmienił się w ogóle. Nie mogę się doszukać co jest przyczyną tego problemu. Chciałbym uprzedzić, iż wszystko jest bardzo dobrze podpięte, nie ma żadnego zwarcia, wszystko jest tak jak ma być. Dodam, iż mieszkam na trzecim piętrze. Uprzedzę pytania i powiem, iż częstotliwości które nasłuchuję nie są w żaden sposób kodowane.

  1.Co może być tego przyczyną?

  0 10
 • #2 14 Maj 2016 16:26
  JacekCz
  Poziom 36  

  1. To, że odbierasz dyspozytora (antena b. skuteczna) a nie operatora w terenie z ręczniakiem czy z samochodu to w zasadzie normalne (z wyjątkiem jakby z ręczniakiem był w twojej dzielnicy)

  2. Nic nie piszesz o:
  a) własnym dipolu
  Jest w pełni możliwe że amatorski dipol na częstotliwość może być skuteczniejszy od anteny szerokopasmowej, oraz niemal pewne że antena tej koncepcji z dowlnie drogiej firmy nie pobije dopasowanego dipola. Byc może to nie były dobrze zainwestowane pieniądze.
  b) kablu i położeniu anteny.
  Pokój, balkon? O dachu byś powiedział....
  Nic nie zastąpi dobrego położenia.

  O antenach nie wnioskuje się tak hop-siup "nie ma zwarcia", to nie jest takie proste.

  EDIT: nie ma formalnie takiego pasma jak NFM, skrót oznacza Narrow FM. Krótkofalowcy mówią na odwrót, to jest ich "normalne" FM, a "konsumenckie" radio 88-108 to jest Wide FM (chodzi o szerokość dewiacji)
  Pasma są z grubsza KF,UKF itd albo po angielsku HF (high frequency, fale krótkie), VHF (very), UHF (ultra high) => wikipedia

  0
 • #3 14 Maj 2016 16:41
  Dawirzo
  Poziom 4  

  No tak, faktycznie zapomniałem dodać parę ważnych informacji. Dipol zgodnie ze znalezionym kiedyś w internecie schematem był dopasowany do tejże częstotliwości, której używam, jednakże był tak samo "skuteczny" jak zwykły, dwumetrowy drąg. Nowa antena znajduje się na balkonie (trzecie piętro), a długość kabla wynosi 15 m (w sklepie typowo krótkofalarskim, radiowym itd. zostałem poinformowany, że 15 m nie wpłynie na odsłuch). Chciałbym dodać, że gdy nasłuchuję częstotliwość policyjną to zarówno dyspozytor jest świetnie odbierany, jak również radiowóz, dlatego ta sytuacja wydaję mi się bardzo dziwna. Może policja posiada lepszy sprzęt nadawczy? Policję z radiowozu jestem w stanie usłyszeć przez całe miasto do kolejnej miejscowości oddalonej o 8 km (w linii prostej), a wóz straży ciężko (słychać ale mocno przerywa) usłyszeć z odległości 3 km (w linii prostej). Czy może sprzęt skanujący częstotliwość w tym przypadku Intek Ar-109 ma znaczenia podczas odbioru, czy w takich sprzętach liczy się tylko antena?

  0
 • #4 14 Maj 2016 16:56
  JacekCz
  Poziom 36  

  a) Na balkonie obok budynku? blisko ściany?
  Juz pierwsze jest złe, ale odległość w ideale długości fali (prawie 2m) by była pomocna. Pewnie nie możesz.
  Jakie osiedle, w sensie jak gęste, wysokośc budynków?

  b) w niektórych miejscowościach policja może mieć przemiennik???, obie strony słychać z wysokiej anteny. Nie zajmuje się tym, nie wiem.

  c) nie gardź "drągiem" czy dipolem - nie wiem co masz na myśli, bez odrobiny ścisłości trudno się zrozumieć.
  Antena sirio 1300 ma najlepszą skuteczność 0 dBd, czyli taką samą jak dipol, skoro się nie chwalą na innych pasmach, może być tylko (dużo) gorzej. Mam wrażenie "zapomnieli" ci w sklepie powiedzieć.

  Są dwie miary anten: dBd (dB w porównaniu do dipola) i dBi (dB w porównaniu do izotropowej), w dBi jest to liczba większa o ok 2.5 (bo ma mniejszy poziom odniesienia) i jak nietrudno się domyślić marketing to lubi, bo liczba jest większa. Potem tylko wystarczy, że składający prospekt grafik "zapomni" literkę "i" ... i już handel się cieszy.


  Jak chcesz się w radiówce rozwijać, musisz czytać a nie tylko próbować, z tym że nie ma obowiązku się rozwijać :) w dziedzinie anten wydaje się dość łatwo dorównać fabryce.

  c) FM ma to do siebie, że dopóki nie jest całkiem źle (tzw próg szumowy) ucho nie odczuwa zbytnio zmian siły sygnału.

  0
 • #5 14 Maj 2016 17:10
  Dawirzo
  Poziom 4  

  Na balkonie, obok budynku, niestety nie mam innej możliwości wystawienia anteny. Trzeba przyznać, iż jestem dość przysłonięty galerią handlową, aczkolwiek przy odbiorze policji to nie przeszkadza. Jeśli chodzi o osiedle to nie ma większego znaczenia - "widok" na miasto przysłania mi tylko, wyżej wspomniana galeria. Co do przemiennika w policji to się nie orientuję jak jest w Rzeszowie. A czy Ty działałeś kiedyś ze skanerem? Jeśli tak to jaki miałeś model i czy może orientujesz się, czy model skanera wpływa na odbiór.

  0
 • Pomocny post
  #6 14 Maj 2016 17:23
  JacekCz
  Poziom 36  

  Nie miałem/nie mam żadnego skanera. Na pewno się modele różnią.

  anteny discone (sirio 1300) nawet wzrokowo nie umiem sobie wyobrazić na balkonie. Nad twoim następne piętro?

  a+b nie umiem chyba więcej pomóc

  0
 • #7 14 Maj 2016 17:26
  Dawirzo
  Poziom 4  

  Tak nade mną jest kolejne piętro. Dobra, dzięki za pomoc. Może ktoś inny coś napiszę a tak to spróbuję coś zadziałać, poczytać itd. Trzymaj się!

  0
 • Pomocny post
  #8 14 Maj 2016 21:37
  2N3866
  Poziom 29  

  W zakresie nazywanym przez ciebie VHF NFM masz do czynienia w normalnych warunkach z propagacją w zakresie horyzontu radiowego pod warunkiem wzajemnej widoczności anten. Zerknij tu: http://www.egmdss.com/gmdss-courses/mod/resource/view.php?id=440 - masz to dobrze wyjaśnione i to z animacjami, tylko przestaw wyobraźnię z kilometrów na mile morskie.

  A gdy masz antenę w terenie miejskim (zabudowa) i to na ścianie budynku, zaczynasz się borykać z problemem braku widoczności, refrakcją, zanikami na skutek propagacji wielodrogowej itd. A do tego zaburzasz charakterystykę promieniowania anteny zbyt bliskimi przedmiotami/obiektami. Nie przypadkiem krótkofalowcy anteny na pasma metrowe umieszczają na dachu. W ten sposób będziesz mieć znacznie większy zysk z wysokości anteny od strat wynikających z długości kabla (o ile masz porządny kabel).

  0
 • #9 15 Maj 2016 10:22
  JacekCz
  Poziom 36  

  1. Przypomniało mi się anegdotyczne opowiadanie, jakie słyszałem w branży. Wozy strażackie "bojowe" to wysokie ciężarówki, w związku z czym mają króciutkie anteny (o tym pośrednio piszesz), nieco wyższy szczebel przełożonych porusza się np furgonem, a najwyższy osobówką/4x4. Zw z tym pojawił się u nich pogląd, że im "ważniejsza szycha" to ma dłuższą antenę.

  2. zasłyszana plotka, że tanie skanery, choć mają wejście antenowe, to tak słabe obwody wejściowe że w gruncie rzeczy nie są do tego dostosowane i "duszą się" z anteną efektywniejszą. Wejść mogą silne zakłócenia z dość dalekiego pasma, niekoniecznie słuchanego.
  2b. A współczesny dom jest koszmarem: żarówki oszczędne, zasilacze impulsowe wszystkiego dookoła, fatalny model telewizora sąsiada. Kolejny argument za dachem.
  Tym bardziej że hipotetyczny projektant skanera ma trudniej, niż odbiornika na jedno zadanie, bo tamten może zaprojektować obwody selektywne, a jak nie ma limitu wymiarów (o księgowym stojącym z tyłu nie muszę mówić) to jest już całkiem szczęśliwy.

  0
 • #10 29 Maj 2016 22:30
  flinc
  Poziom 17  

  Dawirzo jak mieszkasz w domu z tzw.Wielkiej płyty wykorzystaj komin wentylacyjny do wprowadzenia kabla antenowego i zamontowania anteny na dachu

  0
 • #11 15 Cze 2016 23:11
  Dawirzo
  Poziom 4  

  Dziękuję wszystkim za pomoc!

  0