Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana napięcia dzwonka bezprzewodowego. Brak oznaczeń modelu. Chiński Noname.

PiotrDzz 14 Maj 2016 16:21 1041 20
  • #1 14 Maj 2016 16:21
    PiotrDzz
    Poziom 10  

Witam forumowiczów, czy istnieje możliwość przerobienia odbiornika dzwonka bezprzewodowego tak aby pobierał napięcie dwóch paluszków AAA a nie 230V ? Jeżeli byłaby taka możliwość wytłumaczenia mi co gdzie odlutować czym zamienić albo co dolutować to byłbym bardzo wdzięczny. A teraz najgorsze gdyż nie wiem czy będzie to możliwe z zamieszczonych zdjęć. Pozdrawiam.

1. Zmiana napięcia dzwonka bezprzewodowego. Brak oznaczeń modelu. Chiński Noname. 2. Zmiana napięcia dzwonka bezprzewodowego. Brak oznaczeń modelu. Chiński Noname.

0 20
  • #2 14 Maj 2016 16:54
    1775148
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 14 Maj 2016 17:34
    PiotrDzz
    Poziom 10  

Żaden problem. Proszę.

1. Zmiana napięcia dzwonka bezprzewodowego. Brak oznaczeń modelu. Chiński Noname.

2. Zmiana napięcia dzwonka bezprzewodowego. Brak oznaczeń modelu. Chiński Noname.

Dodano po 3 [minuty]:

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale (przepraszam za zwrot bezpośredni) Ty mówisz o zasilaniu układu akumulatorkiem typu LiIon itp. ?

0
  • #4 14 Maj 2016 18:19
    1775148
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 14 Maj 2016 18:48
    PiotrDzz
    Poziom 10  

Doświadczenia za dużego nie mam, tak jak pisałem na początku, odlutować i przylutować nowe elementy ale według schematu oraz konkretnych części. Napięcie też mogę zmierzyć, mam multimetr, ale tutaj także musiałbym wiedzieć w którym konkretnie miejscu, więc doświadczenie w sumie żadne. Dlatego jeżeli "przerobienie" tego wymaga jakichś większych umiejętności niż opisane wyżej to pewnie nie ma sensu abym się za to zabierał. Jak uważasz ?

0
  • Pomocny post
    #6 14 Maj 2016 18:58
    1775148
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 14 Maj 2016 19:03
    PiotrDzz
    Poziom 10  

Spokojnie o takie rzeczy nie musisz się martwić gdyż rozumiem co to znaczy 230V i jestem ostrożny, niestety dzisiaj nie mam już możliwości zmierzenia napięcia gdyż jestem poza domem. Jutro z rana pewnie się za to zabiorę i dam znać jakie efekty a na razie bardzo dziękuję za dzisiejszą pomoc. Miłego wieczoru. Pozdrawiam.

0
  • #8 14 Maj 2016 19:13
    Rzuuf
    Poziom 43  

Tego dzwonka nie da się "przerobić" tak jak Ty to chcesz!
    Zasilanie jest sieciowe "beztransformatorowe", a ciagły pobór prądu (kilka ... naście mA) podczas "czuwania" wyklucza zasilanie bateryjne/akumulatorowe (rozładuje baterię po kilku ... nastu dniach).
    Napięcie zasilania możesz zmierzyć na diodzie Zenera umieszczonej pomiędzy 2 "czarnymi" kondensatorami elektrolitycznymi - spodziewam się napięcia 9 ... 12V.
    Układ scalony w tym dzwonku (CD4069) wymaga zasilania >3V, a 2 paluszki dają między 3V (jako nowe), a 1,8V (koniec pracy).

0
  • Pomocny post
    #9 14 Maj 2016 19:21
    1775148
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 14 Maj 2016 19:37
    Rzuuf
    Poziom 43  

Krzysztof Rypiński napisał:
    ... na płytce jest to przewidziane.
    Gdzie? W którym miejscu?
    Ta czarna kostka na płytce przy prawej krawędzi jest opisana "SW" - switch - wyłącznik (dzwonienia).
    A akumulator (jaki?) musiał by mieć układ kontroli ładowania!
    I oczywiście nie 2 sztuki "AAA", a akumulatorek 9V jest droższy od tego dzwonka ...

0
  • Pomocny post
    #11 14 Maj 2016 19:44
    1775148
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 14 Maj 2016 19:55
    Rzuuf
    Poziom 43  

Czekam na wynik pomiaru: napięcia zasilania i poboru prądu podczas czuwania (można zmierzyć na prądzie zmiennym).

0
  • #13 15 Maj 2016 10:47
    PiotrDzz
    Poziom 10  

Rzuuf napisał:

Ta czarna kostka na płytce przy prawej krawędzi jest opisana "SW" - switch - wyłącznik (dzwonienia).
    ...

"SW" to nie jest wyłącznik dzwonienia, jest to microswitch który podczas naciśnięcia uruchamia dzwonek, oczywiście odbiornik musi być podłączony do zasilania.Nie wiem czemu ma ten przycisk służyć, może dzięki niemu możemy przetestować czy odbiornik działa.

Dodano po 14 [minuty]:

Panowie przepraszam za niekompetencję ale powoli. Multimetr mam ustawiony na 200V~, wynik to 06.6 na diodzie Zenera. Czyli jest to prąd w trybie czuwania ? Szczerze mówiąc to nie wiem czy aby na pewno dobrze to mierzę ...

Co jeszcze mam zmierzyć ? O ile wcześniejszy pomiar jest dobry

Dodano po 17 [minuty]:

Ale co z dzwonkami które są na baterie ? One też pobierają prąd w trybie czuwania prawda ? Tylko pewnie dużo mniejszy ale to mój domysł. Jeżeli układ będzie pobierał dużo prądu w trybie czuwania to cała operacja wydaje się bez sensu gdyż mam w domu drugi dzwonek który jest zasilany bateryjnie i jak na razie baterie wytrzymują już ok. 2 lata, więc lepiej wyjdzie kupić nowy dzwonek do 20 zł. Jak uważacie ?

0
  • #14 15 Maj 2016 11:07
    Rzuuf
    Poziom 43  

Dla poprawnego pomiaru napięcia zasilania (np. na diodzie Zenera lub na nóżkach 7 i 14 układu scalonego) ustaw miernik na zakres 20V DC.
    Spoczynkowy pobór prądu możesz zmierzyć na zakresie "20mA" łącząc końcówki miernika ponownie do nóżek 7 i 14 układu scalonego - w ten sposób zmierzysz wydajność zasilacza, a faktyczny pobór będzie tylko nieznacznie mniejszy.

Napięcie, które zmierzyłeś, jest najbliższe 6-voltowemu akumulatorowi kwasowemu, jest za niskie dla 5x NiMH "AA", a za wysokie dla 4x NiMH ...

0
  • #15 15 Maj 2016 11:25
    PiotrDzz
    Poziom 10  

Ustawione na 20V DC, wynik 3.30 ale nie wiem czy dobrze zmierzyłem układ scalony. Na multimetrze ustawiłem wartość 200μA DC i wyszła wartość 00.7 a przykładałem do nóżek:

0
  • Pomocny post
    #16 15 Maj 2016 11:33
    Rzuuf
    Poziom 43  

Źle!
    Zmierz jeszcze raz: nóżki 7 i 14 (Vss i Vdd).
    Pomiar prądu najpierw na zakresie 200mA, jeśli zmierzysz <20mA, to przełącz na 20mA.

0
  • #17 15 Maj 2016 11:38
    PiotrDzz
    Poziom 10  

27.9 na 200mA. Teraz dobrze ?

0
  • Pomocny post
    #18 15 Maj 2016 11:45
    Rzuuf
    Poziom 43  

OK, to jest wydajność zasilacza, więc +/- tyle by dzwonek "zżerał" z akumulatora lub baterii.
    Teraz zmierz napięcie na nóżkach 7 i 14 (zakres 20V DC).

0
  • Pomocny post
    #20 15 Maj 2016 11:57
    Rzuuf
    Poziom 43  

No to masz jasność: zasilanie jest 3,3V, pobór ~30mA.
    Chcesz dodać akumulator? Jeśli ograniczysz napiecie jego ładowania do 4,2V (ale takiego napiecia nie masz do dyspozycji), to można by użyć akumulatora litowego, który w tym układzie bedzie jednak stale niedoładowany, lub 3xAA NiMH - też będą niedoładowane.
    Gdyby do dyspozycji był ładunek 1000mAh, to by wystarczył na ok. 1 dobę podtrzymania czuwania dzwonka.

0
  • #21 15 Maj 2016 12:00
    PiotrDzz
    Poziom 10  

Rozumiem, wyniki mówią same za siebie, lepiej kupić nowy dzwonek na baterie za niecałe 20 zł niż bawić się w przerabianie starego gdy akumulator pojemności 1000mAh wystarczy na dobę nie mówiąc już o kosztach tej przeróbki. Dziękuję w takim razie za pomoc i temat zamykam. Pozdrawiam.

0