Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UHF/VHF - antena szerokopasmowa

danmuz 14 Maj 2016 19:08 5058 16
 • #1 14 Maj 2016 19:08
  danmuz
  Poziom 9  

  Witam,

  muszę zmodyfikować swoją instalacje antenową. Obecnie korzystam z ASR-860 P25 ale nie jestem zadowolony bo np. sygnał na TVP1 HD mi skacze z 60-70% na 100%.
  Czasem gorzej i wtedy pikseloza się pojawia. Mieszkam w Płońsku. Sygnał odbieram z Raszyna. Nie mam miejsca na oddzielną antenę UHF i VHF. Zastanawiam się nad jakąś aluminiową anteną szerokopasmową - pasywną. Myślę, że bez wzmacniacza się nie obejdzie bo sygnał dzielę na 3 tv. Ale może jakiś regulowany do podłączenia w domu ? Może ktoś coś polecić ?

  1 16
 • #2 14 Maj 2016 21:32
  BC109B
  Poziom 31  

  Spróbuj ATX-91. Antena taka radzi sobie z odbiorem sygnału z nadajnika oddalonego o 50 km. Na drodze sygnału jest las (kilkadziesiąt metrów od anteny), więc antena jest wyposażona we wzmacniacz.
  Użytkowane wcześniej anteny siatkowe nie spełniały zadania - sygnał zanikał gdy wiał mocniejszy wiatr.

  1
 • #3 14 Maj 2016 22:16
  danmuz
  Poziom 9  

  Znam tą konstrukcję. Jakiej mocy wzmacniacz zainstalowałeś ? Poradzi sobie z MUX8 w VHF ?

  0
 • #4 14 Maj 2016 22:52
  BC109B
  Poziom 31  

  Wzmacniacz o bliżej nieznanych parametrach. Dawno to robiłem, a instalacja jest poza moim miejscem zamieszkania. Radzi sobie ona z odbiorem sygnałów z nadajnika w Łosicach. Z MUX-8 może sobie nie poradzić.

  1
 • #8 15 Maj 2016 11:45
  TELMOR_PL
  Poziom 28  

  Witam,
  antena z serii ASR 860 (dawniej ASR-345) to konstrukcja, która ma blisko 20 lat, czyli jeszcze za czasu analogu i sama w sobie ma duży zysk energetyczny. Istniały w trzech wariantach ASR-860 (bierna-symetryzator), ASR-860 P15 (wzmacniacz 15 dB), ASR-860 P25 (wzmacniacz 25 dB).
  Pracowała (pracuje) w paśmie 6-69 i pewnych warunkach odbiera UKF. Na bazie tej konstrukcji powstały modele dzisiejsze już o nieco zawężonym paśmie.
  Konstrukcja jaką posiada kol. Autor powinna dobrze odbierać w odległości do 150 -180 km od silnego nadajnika. Ja taką montowałem w Borach Tucholskich we wsi Smolniki. D nadajnika Chwaszczyno lub Trzeciewiec jest tam ok. 125 km. W analogu a teraz w cyfrze odbiera wszystko co nadajnik (wybrałem Trzeciewiec ze względu na ukształtowanie terenu) nadaje.
  Problem wydaje mi się inny. Antena ASR 860 jest anteną szerokokątną (duży kąt połowy mocy). Pole jej widzenia to ok 40 st. Na kierunku Płońsk Raszyn (biorąc pod uwagę kąt 5-10 st. jest 7 nadajników różnej mocy. Ta antena "zbiera" wszystko z tego kierunku i to może mieć wpływ na niestabilność pracy. Ok. 90 km do nadajnika w Raszynie to dla tej anteny nie jest problem.
  Można spróbować zmniejszyć wzmocnienie anteny aby bardziej osłabić sygnały z nadajników mniejszej mocy (Raszyn 130/100/100 kW).
  Skierować antenę na nadajnik Płock-Radziewie (65 km, moc 100/100/100) - brak zagęszczenie innych nadajników na linii (Włocławek 10 st. 120 km, MUX4-8kW), Żółwiniec/Konin 190 km, 100/100/40 kW.
  Można zakupić antenę kierunkową 14-16 dB pasywną i skierować ją na Płock.

  0
 • #9 15 Maj 2016 13:55
  danmuz
  Poziom 9  

  Właśnie mam ją chyba z 8 lat, albo i dłużej... Gdzieś czytałem właśnie że jak sygnał "skacze" to może wynikać ze zbyt mocnego wzmocnienia. To akurat prawda że zbiera wszystko bo ustawiona jest na Raszyn a czasem wpada słabo ale jednak sygnał z Ciechanowa.... Mam wersję P25. Z tego co widziałem nowe anteny Telmora mają przedwzmacniacze max 20 dB. Zastanawiam się czy kupić pasywną i domowy regulowany wzmacniacz z rozgałęźnikiem na 2-3 tv. Nie wiem tylko jak to będzie z odstępem sygnał/szum. Jak już się wzmacnia to lepiej chyba żeby od razu w puszce antenowej..... Albo aktywną którą może pracować też jako pasywna bez zasilania. ASR-860 P25 nie pracuje w ogóle bez zasilania. Kiedyś sprawdziłem z regulowanym zasilaczem że nie musiałem dojechać aż do 12V żeby sygnał się pojawił. Teraz dużo jest tych różnych anten więc ciężko się zdecydować. Nie wiem czy jest sens wydawać kase np na Televesa.

  0
 • Pomocny post
  #10 15 Maj 2016 18:19
  TELMOR_PL
  Poziom 28  

  Witam, Telmor nie jest tani ale rodzimy. Televes raczej droższy.
  Ja bym jeszcze powalczył z ta anteną, bo to były i są udane konstrukcje, eksportowane od lat na południe Europy, ale również w kierunku zachodnim (i tu można się zdziwić ale także do Hiszpanii).
  Nowe asr mają wzmacniacz 20 dB ponieważ nie ma potrzeby silniejszego. Za analogu sieć anten nadawczych była bardzo skromna i dlatego potrzeba było silnych anten a niekiedy i wzmacniaczy. Teraz nie dość, że nadajników przybyło i dalej przybywa, to jeszcze jest dużo doświetleń.
  Można spróbować "zepsuć" sygnał, przekręcając antenę bardziej na zachód( z tego co widać na mapie, oddalając się od skupiska wokół Wa-wy).
  Można zostawić kierunek a spróbować stłumić sygnał tłumikiem regulowanym.
  Trochę bym się pobawił i pokombinował.
  Kupić zawsze można, a czy droższy czy tańszy sprzęt to już kwestia grubości portfela.

  0
 • #11 15 Maj 2016 19:15
  danmuz
  Poziom 9  

  Wiesz co .... przekonałeś mnie :) Kupie sobie nowego Telmora. Tylko tych nowych wersji ASR jest tyle że szok :) Myśle że w nie będę się bawił w te z filtrem LTE. Obecnie nie mam takich problemów a jakby co to można chyba kupić filtr LTE i założyć na kablu. Do wyboru zostają więc 2:

  ASR Classic:

  http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny...DVB-T/asr-classic-szerokopasmowa-antena-DVB-T

  lub

  ASR IQ:

  http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny...r-IQ-szerokopasmowa-inteligentna-antena-DVB-T

  Ciekaw jestem jakby się ta IQ zachowywała w moim rejonie. Na Płock nie będę jej ustawiał bo stracę wtedy TVN HD i TVN 7HD.

  0
 • #12 15 Maj 2016 21:23
  TELMOR_PL
  Poziom 28  

  Różnice pomiędzy antenami pewnie już znasz.
  ASR Classic ma wbudowany standardowy przedwzmacniacz niskoszumowy.
  ASR IQ ma wbudowany przedwzmacniacz tzw. inteligentny. Sygnał który dochodzi do anteny jest sprawdzany i w zależności od jego siły odpowiednio wzmacniany więcej, lub mniej tak, aby na wyjściu zawsze była odpowiednia wartość wzmocnienia, względnie stała, mieszcząca się w granicach norm brzegowych pracy głowicy TV.
  Kąt "widzenia" nowych ASR jest prawie o połowę mniejszy, zatem mniej przyjmuje sygnałów tzw. niepożądanych, a przez to, że do niej dochodzić będzie mocny sygnał (np z Raszyna), pewnie nie wiele go wzmocni i dzięki temu, inne o mniejszej mocy nie będą miały znaczenia (zwiększy się odstęp). Stały wzmacniacz zawsze wzmocni o tyle samo wszystko to, co dostanie na wejściu.
  Odnośnie do filtrów LTE to też mamy w produkcji.
  Nalegam jednak na przeprowadzenie kilku prób ze starą ASR. Koszt, oprócz czasu, prawie żaden.
  Powodzenia

  0
 • #14 26 Sty 2017 20:08
  76375
  Użytkownik usunął konto  
 • #16 27 Sty 2017 11:29
  Jerzy Cieślański
  Poziom 19  

  Najlepsze warunki odbioru dla Płońska to RTCN Płock-Sierpc-Rachocin. RTCN-Raszyn jest na granicy zasięgu (bez przedwzmacniacza antenowego). TVN HD odbiera się na kan.53 z RTN na Pałacu Kultury i Nauki w W-wie. Mux'y na UHF z Raszyna i z PKiN na kan.27,48,58. Mux'y na UHF z Rachocina na kan.25,39,57. Radziłbym zastosować do odbioru TVN-HD antenę ATX-91 lub ATX-107 jest bardziej kierunkowa i wytłumi silniejsze (niż zPKIN) sygnały z Raszyna. A ASR-860 telmora nastawić na Rachocin.

  Przy łączeniu sygnałów z obu anten przez sumator mogą być problemy z sygnałami na kanałach blisko ze sobą sąsiadujących. Czasem trzeba korzystać z pułapek częstotliwości aby wyrównac poziomy sumowanych sygnałów albo maksymalnie wytłumic niepożądane sygnały np. na kan.58 z kierunku W-awy i Raszyna na rzecz dobrego odbioru na kan.57 z Rachocina. Mux-8 na kan.12 w polaryzacji V (pionowej) zarówno z Rachocina jak i z Ciechanów-Montecasino według http://old.radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php
  Z Ciechanowa mux-8 na granicy zasięgu według mapki z http://sat-charts.eu/ i ASR-860 nie odbierze go w pozycji Horyzontalnej.
  UHF/VHF - antena szerokopasmowa UHF/VHF - antena szerokopasmowa

  Dla tych, (sporych) odległości od nadajników odradzam stosowanie anteny "kombinowanej", w której antena UHF częściowo zasłania sygnał antenie VHF a blisko położone względem siebie elementy obu tak "skombinowanych" anten sprzęgają się ze sobą elektromagnetycznie i miewają "dziwny" WFS, co na granicy zasięgu może być wadą "nie do przeskoczenia", jak również powodować problemy przy zastosowaniu przedwzmacniacza antenowego.
  Lepszym i pewniejszym rozwiązaniem są oddzielne anteny na zakres UHF i VHF zamocowane przynajmniej w odległości 1metra od siebie(skrajne elementy anten) i połączone ekranowaną zwrotnicą antenową. Najlepiej z wejściami UKF-FM;VHF;UHF gdzie nie używane wejście UKF-FM obiążamy rezystoremR=75Ω.
  Na łączenie 2 anten UHF oraz 1VHF i 1 UKF-FM bardzo udany wydaje się być -przestrajany wzmacniacz masztowy WK-410 DVB-T z wbudowanym filtrem LTE. Co nie wyklucza w szczególnie trudnych warunkach zakłóceń LTE800MHz konieczności zastosowania oddzielnego odpowiednio skutecznego filtra dolnoprzepustowegoLTE800 pomiędzy anteną odbiorczą a WK-410.

  0
 • #17 10 Lut 2017 21:24
  Fotodetektor

  Poziom 30  

  Darek.S napisał:
  Mnie szkoda kasy na te wszystkie konstrukcje.
  Zrobiłem sobie bi-quad antenne i odbieram na śląsku nawet czeskie stacje.

  Wszystko można samemu zrobić. Sam robiłem taką antenkę, ale........nie w tym rzecz co można samemu.

  Co do ASR Classic to niedawno odebrałem na nim VHF w pol. V. Kolejny raz efekt uboczny instalacji ;). Neon się nie lokował a tuner zewnętrzny ponad 60% pokazał. Na najkrótszym odcinku tuner działał jednak na dłuższym kablu i innym tunerze już artefakty.

  0