Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prasa hydrauliczna - Sterowanie silownikiem i hydraulika

15 Maj 2016 10:34 1704 3
 • Poziom 8  
  Witam serdecznie. Podczas nauki na studiach wybrałem się do zakładu na praktyki. Mam tam pewien problem ze sterowaniem prasa hydrauliczna ( chciałbym zrozumieć zasadę projektowania takiego sterowania) a mianowicie prasa posiada przełącznik trybu pracy reczny auto. Po naciśnięciu przycisków do pracy dwurącz sygnał dostaje sie na (moduł praca dwurącz) tak mi go nazwali i dalsza część mam Wymyśleć sam na podstawie tego jak prasa zadziałała. i tu moja prośba czy mógłby mi ktoś wytłumaczyc jak wysterować taką maszynę??

  Działa następująco: Załaczamy pompe, nastepnie przyciskamy przyciski do pracy dwuracz i trzymamy do momentu wymaganego przez nas polozenia prasy. Najpierw opuszcza sie osłona do pozycji dolnej gdzie znajduje sie czyjnik, nastepnie prasa wykonuje ruch w dol. Gdy puscimy przyciski prasa zaczyna sie podnosic do uzyskania gornej pozycji na ktorej znajduje sie kolejny czujnik(pozycja gorna prasy), po tym fakcie podnosi sie oslona do pozycji gornej ( czujnik pozycji gornej osłony) aby wyjac gotowy element.

  Mowili ze da sie to wykonać za pomoca przekaznikow, ewentualnej czasowki z dobrym podlaczeniem czujnikow w ukladzie. Czy mógłby mi ktoś narysować prowizorke takiego ukladu abym zrozumial zasade projektowania takich układów?? na uczelni tego jest niewiele a na praktyce obiecali ze jesli wykażę inicjatywę wytłumaczą mi więcej.

  czujniki na osłonie to cos typu 2 kontaktrony na obudownie i magnes na pokrywie oslony a czujniki od pozycji prasy to (2 indukcyjne przy pierwszej prasie a przy drugiej sa zastosowane 2 wyłaczniki pozycji krańcowej).

  z góry dziękuję za pomoc.
 • Poziom 43  
  Da się to zmajstrować na przekaźnikach , ale w razie W padki masz przechlapane jak uszkodzi maszynę albo obsługę.
  W ogóle co to za uczelnia, ja na praktyce z uczelni projektowałem zasilanie silnika synchronicznego 4,5MW i pracuje jak myślę do dzisiaj.
  Bo po sprawdzeniu poszło w tan.
 • Poziom 43  
  Strumien swiadomosci swia napisał:
  Da się to zmajstrować na przekaźnikach
  To się do dziś robi na przekaźnikach mechanicznych, nie półprzewodnikowych , z minimum dwoma niezależnymi przekaźnikami sterującymi pracą noża (w obwodzie elektrosprzęgła lub elektrozaworu). Stosuje sie ,,moduł pracy dwuręcznej" np firmy Pilz (.PNOZ s6.1 ) Ustalanie pozycji noża lub tłoczyska i oslon mikrowyłącznikami (!), nie czujnikami indukcyjnymi ! Bariera fotoelektryczna przed nożem. Takie rozwiązania stosuje do dziś szacowna firma ,,Wollenberg" z Niemiec, a jest ona dla mnie poniekąd wzorem przy konstrukcji takich maszyn. Właśnie jestem w trakcie modernizacji maszyny (gilotyna do papieru fmy Polar Mohr z roku 1964 :D ) z calkowicie sprawną mechaniką i hydrauliką. Poniżej foto nowej szafy sterowniczej w/g powyższych wytycznych, wykonanej przeze mnie.
  Za parę dni foty całościowe tej maszyny (nowa elektryka i komputer + enkoder (CNC) do automatyki rozmiarów cięcia.

  Prasa hydrauliczna - Sterowanie silownikiem i hydraulika
 • Poziom 8  
  Ta maszyna która mi pokazano jest troszke przerobiona i posiada właśnie czujniki indukcyjne od pozycji prasy. Miałby Pan możliwość podesłania mi schematów połączeń takiej maszyny? Tu gdzie robie sobie praktyke do tych starych pras akurat niema juz schematow a wszystkie naprawy panowie elektrycy wykonuja jak to mi powiedzieli z " pamieci " a czasu na tlumaczenie mi wszystkiego po kolei niestety niema. Starałem sie szukac takich schematow ale nic nie znalazlem.