Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prasa hydrauliczna - Sterowanie silownikiem i hydraulika

15 May 2016 10:34 1971 3
 • Level 9  
  Witam serdecznie. Podczas nauki na studiach wybrałem się do zakładu na praktyki. Mam tam pewien problem ze sterowaniem prasa hydrauliczna ( chciałbym zrozumieć zasadę projektowania takiego sterowania) a mianowicie prasa posiada przełącznik trybu pracy reczny auto. Po naciśnięciu przycisków do pracy dwurącz sygnał dostaje sie na (moduł praca dwurącz) tak mi go nazwali i dalsza część mam Wymyśleć sam na podstawie tego jak prasa zadziałała. i tu moja prośba czy mógłby mi ktoś wytłumaczyc jak wysterować taką maszynę??

  Działa następująco: Załaczamy pompe, nastepnie przyciskamy przyciski do pracy dwuracz i trzymamy do momentu wymaganego przez nas polozenia prasy. Najpierw opuszcza sie osłona do pozycji dolnej gdzie znajduje sie czyjnik, nastepnie prasa wykonuje ruch w dol. Gdy puscimy przyciski prasa zaczyna sie podnosic do uzyskania gornej pozycji na ktorej znajduje sie kolejny czujnik(pozycja gorna prasy), po tym fakcie podnosi sie oslona do pozycji gornej ( czujnik pozycji gornej osłony) aby wyjac gotowy element.

  Mowili ze da sie to wykonać za pomoca przekaznikow, ewentualnej czasowki z dobrym podlaczeniem czujnikow w ukladzie. Czy mógłby mi ktoś narysować prowizorke takiego ukladu abym zrozumial zasade projektowania takich układów?? na uczelni tego jest niewiele a na praktyce obiecali ze jesli wykażę inicjatywę wytłumaczą mi więcej.

  czujniki na osłonie to cos typu 2 kontaktrony na obudownie i magnes na pokrywie oslony a czujniki od pozycji prasy to (2 indukcyjne przy pierwszej prasie a przy drugiej sa zastosowane 2 wyłaczniki pozycji krańcowej).

  z góry dziękuję za pomoc.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • MetalWorkMetalWork
 • Level 43  
  Da się to zmajstrować na przekaźnikach , ale w razie W padki masz przechlapane jak uszkodzi maszynę albo obsługę.
  W ogóle co to za uczelnia, ja na praktyce z uczelni projektowałem zasilanie silnika synchronicznego 4,5MW i pracuje jak myślę do dzisiaj.
  Bo po sprawdzeniu poszło w tan.
 • MetalWorkMetalWork
 • Level 43  
  Strumien swiadomosci swia wrote:
  Da się to zmajstrować na przekaźnikach
  To się do dziś robi na przekaźnikach mechanicznych, nie półprzewodnikowych , z minimum dwoma niezależnymi przekaźnikami sterującymi pracą noża (w obwodzie elektrosprzęgła lub elektrozaworu). Stosuje sie ,,moduł pracy dwuręcznej" np firmy Pilz (.PNOZ s6.1 ) Ustalanie pozycji noża lub tłoczyska i oslon mikrowyłącznikami (!), nie czujnikami indukcyjnymi ! Bariera fotoelektryczna przed nożem. Takie rozwiązania stosuje do dziś szacowna firma ,,Wollenberg" z Niemiec, a jest ona dla mnie poniekąd wzorem przy konstrukcji takich maszyn. Właśnie jestem w trakcie modernizacji maszyny (gilotyna do papieru fmy Polar Mohr z roku 1964 :D ) z calkowicie sprawną mechaniką i hydrauliką. Poniżej foto nowej szafy sterowniczej w/g powyższych wytycznych, wykonanej przeze mnie.
  Za parę dni foty całościowe tej maszyny (nowa elektryka i komputer + enkoder (CNC) do automatyki rozmiarów cięcia.

  Prasa hydrauliczna - Sterowanie silownikiem i hydraulika
 • Level 9  
  Ta maszyna która mi pokazano jest troszke przerobiona i posiada właśnie czujniki indukcyjne od pozycji prasy. Miałby Pan możliwość podesłania mi schematów połączeń takiej maszyny? Tu gdzie robie sobie praktyke do tych starych pras akurat niema juz schematow a wszystkie naprawy panowie elektrycy wykonuja jak to mi powiedzieli z " pamieci " a czasu na tlumaczenie mi wszystkiego po kolei niestety niema. Starałem sie szukac takich schematow ale nic nie znalazlem.