Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator wywala korki

SeaDog 15 Maj 2016 12:38 507 10
  • #1 15 Maj 2016 12:38
    SeaDog
    Poziom 9  

Witam po długiej nieobecności.

Mam dwa transformatory wylutowane z jakiś zasilaczy. Jeden z zasilacza ATX a drugi nie wiem skąd... :-) Mam taki problem, że po przylutowaniu wyprowadzeń uzwojenia pierwotnego do kabla sieciowego po wpięciu kabla do listwy wyskakują mi korki. Zwarcie mam w przypadku obu tranfsormatorów. Pierwszy trafo wylutowany jest z zasilacza ATX. Mierzyłem jego opór, na zwojach nie ma zwarcia. Czerwony i biały przewód mają większy opór. Te kable przylutowałem do kabla sieciowego. Sprawdzam i bum. Później przylutowałem niebieski i żółty i to samo.

W drugim transformatorze końcówki kabla sieciowego przylutowałem do dwóch końcówek a 6 w linii zostawiłem wolne. Po włożeniu kabla do listwy znowu wywaliło bezpieczniki.

Prosiłbym o pomoc co robię źle a przy okazji wytłumaczenie budowy drugiego trafo. Rozumiem, że dwie końcówki są od uzwojenia pierwotnego ale po co 6? Do różnych napięć? 3V, 5V, 12V? W przypadku tego tranfsormatora każda końcówka jest ze sobą zwarta. Sprawdzałem brzęczykiem. Dotknięcie 1 i 6 powodowało piszczenie multimetru. 1, 2 to samo, 1, 3 ... czy tak powinno być?

Proszę o pomoc.

0 10
  • #2 15 Maj 2016 12:43
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

To nie są transformatory sieciowe tylko impulsowe. I na pewno nie są przystosowane do pracy przy częstotliwości 50Hz.

1
  • #3 15 Maj 2016 12:48
    touchthis
    Poziom 12  

Już z daleka widzę, że są to transformatory impulsowe, przystosowane do częstotliwości rzędu 30kHz i więcej, niestety nie zrobisz z nimi zupełnie nic podłączając 230V 50Hz :) Nawet same rdzenie różnią się od tych na prąd przemienny z gniazdka więc niestety nici.

http://ep.com.pl/files/3749.pdf

tutaj można poczytać o różnych topologiach w których używa się transformatorów impulsowych

0
  • #4 15 Maj 2016 12:58
    SeaDog
    Poziom 9  

Chciałbym zrobić zasilacz zmienno-napięciowy na układzie LM317. Części zakupione a transformator zamierzałem wykorzystać ze starego ATX-a. Myślałem, że to prosta sprawa będzie. Obniżenie napięcia i to wszystko. Czy jest jakiś spoosób na zrobienie 50Hz 12V? Jeśli nie to jaki transformator powinienem użyć?

0
  • #5 15 Maj 2016 13:05
    sq9fmc
    Poziom 21  

Poszukaj transformatora toroidalnego n.p. z oświetlenia halogenowego to będziesz miał 12V z napięcia sieciowego.

0
  • #6 15 Maj 2016 13:07
    touchthis
    Poziom 12  

SeaDog napisał:
    Chciałbym zrobić zasilacz zmienno-napięciowy na układzie LM317. Części zakupione a transformator zamierzałem wykorzystać ze starego ATX-a. Myślałem, że to prosta sprawa będzie. Obniżenie napięcia i to wszystko. Czy jest jakiś spoosób na zrobienie 50Hz 12V? Jeśli nie to jaki transformator powinienem użyć?

Niestety nie jest to możliwe, potrzebujesz zwykły transformator na prąd przemienny, np. chcesz zrobić zasilacz regulowany od 1 do ~~11V to potrzebujesz trafo 230V -> 12V AC, mostek prostowniczy, kondensatory, LM317, kilka rezystorów i potencjometr.

Np. taki transformator z allegro, wpisz "Transformator sieciowy do druku 230/12V 0.50VA", nie można linkować bezpośrednio do aukcji allegro więc podaję zupełnie przykładowe trafo. Całość osiągnie maksymalnie pół ampera przy największym napięciu, czym mniejsze napięcie tym więcej amperów, zawsze się skaluje do około 6W

przykład:

http://www.elektroniksc.com.pl/pliki/Jo/01/o0/Jo01o05.1.pdf

0
  • #7 15 Maj 2016 13:11
    phantom48
    Poziom 26  

Zasilacz ATX można w dość prosty sposób przerobić aby uzyskać z niego regulowane napięcia do jakiś 18V. Są w sieci schematy i instrukcje, więc nie widzę potrzeby aby wykorzystywać z niego części do budowy innego nawet gdyby się nadawały.

0
  • #8 15 Maj 2016 13:14
    SeaDog
    Poziom 9  

OK, to wiem już o co chodzi a zapytam jeszcze jak skonstruowany jest zasilacz ATX, że użyto w nim 3 transformatorów impulsowych i działa normalnie w sieci? Jaki układ tym steruje? Rozumiem, że chodzi o obniżenie napięcia i zmiany częstotliwości na 50Hz?

phantom48 chodzi o to, że chciałbym nauczyć się od podstaw zasady działania wszelkich elementów by później móc robić super projekty.

i jeszcze na koniec zapytam, dlaczego zasilacze impulsowe robią zwarcie? Jest opór, nie powinno być zwarcia.

0
  • #9 15 Maj 2016 13:28
    kwazar
    Poziom 27  

Zacznij na początek od zasilaczy liniowych, jeżeli zaczynasz przygodę z elektroniką.
    Zasilacze typu ATX, czyli impulsowe, to trochę wyższa szkoła jazdy. Zostaw to sobie na później jak poznasz podstawy pracy prostszych liniowych zasilaczy.

0
  • Pomocny post
    #10 16 Maj 2016 22:27
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

W zasilaczu typu ATX zastosowano 3 lub więcej transformatorów impulsowych. Jeden to transformator główny, 2 lub 3 to transformatorki separujące obwody sprężenia zwrotnego oraz sterujące kluczami tranzystorowymi transformatora głównego. W niektórych jest jeszcze zasilacz pomocniczy małej mocy pracujący ciągle po podłączeniu zasilania sieciowego, dostarcza on napięcia 5V, rzadziej 3.3V na płytę główną do obwodów logiki startowej. Po uruchomieniu linia 5V łączona jest z zasilaczem głównym dużej mocy. Ten rodzaj zasilaczy jest dość skomplikowany więc za niego lepiej się nie łapać. Po za tym są tam napięcia stałe powyżej 350V zagrażające życiu. Transformator impulsowy ma bardzo mało zwoi a więc i jego rezystancja jest bardzo mała w zasadzie kilka omów, stąd przy napięciu sieciowym to uzwojenie przedstawia sobą... zwarcie.

0
  • #11 19 Maj 2016 19:33
    SeaDog
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Teraz już wiem co było nie tak.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo